انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1061 100 1

کتابخانه

/ketAbxAne/

برابر پارسی: نسک خانه

معنی کتابخانه در لغت نامه دهخدا

کتابخانه. [ ک ِ ن َ / ن ِ ] (اِ مرکب ) خانه ٔ کتاب. جای نگهداری کتاب اعم از آنکه اطاق مانندو جای مسقفی باشد یا محلی که در آن کتابها را فراهم آورند و با نظم و ترتیب خاصی در قفسه ها بچینند. (فرهنگ فارسی معین ). جایی که در آن کتابهای خطی و یا چاپی را جمع آرند و با نظم و ترتیب معینی قرار دهند. (از ناظم الاطباء). دارالکتب. (یادداشت مؤلف ) : از آن مجلدی چند در کتابخانه ٔ سرخس دیدم و مجلدی چند در کتابخانه ٔ مهد عراق. (تاریخ بیهقی ص 175).
بدیهه گفته ست اندر کتابخانه
بفر دولت شاهنشه مظفر.
مسعودسعد (دیوان چ رشیدیاسمی ص 237).
|| کتابفروشی. دکان کتاب فروشی. (ناظم الاطباء). سابقاً کتابخانه هم به مخزن کتاب و هم به کتاب فروشی اطلاق می شد ولی فرهنگستان برای امتیاز آن دو، کتابخانه را به مخزن کتاب و کتاب فروشی را به دکان و مغازه ٔ فروش کتاب اختصاص داد (چنانکه در زبانهای اروپایی معمول است ). (فرهنگ فارسی معین ).
- کتابخانه ٔ خصوصی ؛ کتابخانه ٔ شخصی. رجوع به کتابخانه ٔ شخصی شود.
- کتابخانه ٔ شخصی ؛ کتابخانه ای که شخصی برای استفاده ٔ خود فراهم کرده باشد. (از فرهنگ فارسی معین ).
- کتابخانه ٔ عمومی ؛ کتابخانه ای که شخص یا مؤسسه یا دولتی برای استفاده ٔ عموم فراهم کرده باشد. (فرهنگ فارسی معین ).
- کتابخانه ٔ ملّی ؛ کتابخانه ای که از طرف ملت یا دولت برای استفاده ٔ عموم ملت فراهم شده باشد. (فرهنگ فارسی معین ).

معنی کتابخانه به فارسی

کتابخانه
( اسم ) ۱ - محلی که در آن کتابها را فراهم آورند و با نظم و ترتیب خاصی در قفسه ها بچینند : [ بدیهه گفتنت اندر کتابخانه بفر دولت شاهنشه مظفر ] . ( مسعود سعد تعلیقات چهار مقاله م . معین ) یا کتابخان. خصوصی . یا کتابخان. شخصی . کتابخانه ای که شخصی برای استفاد. خود فراهم کرده باشد . یا کتابخانه عمومی . کتابخانه ای که شخص موسسه یا دولتی برای استفاد. عموم فراهم کرده باشد یا کتابخان. ملی . کتابخانه ای که از طرف ملت یا دولت برای استفاد. عموم ملت فراهم آمده باشد : کتابخان. ملی تهران . ۲ - ( سابقا ) کتابفروشی توضیح : سابقا [ کتابخانه ] هم به مخزن کتاب و هم به کتابفروشی اطق میشد ولی فرهنگستان برای امتیاز آن دو کتابخانه را به مخزن کتب و کتابفروشی را بدکان و مغاز. فروش کتاب اختصاص داد ( چنانکه در زبانهای اروپا یی معمول است )
[library information services] [علوم کتابداری و اطلاع رسانی] خدماتی که کتابخانه در پاسخ به نیازهای کاربران دربارۀ یک موضوع ارائه می دهد
[library consultant] [علوم کتابداری و اطلاع رسانی] فردی که مجموعه ای از مهارت های حرفه ای مرتبط با فعالیت های کتابخانه را در اختیار متقاضیان قرار می دهد

معنی کتابخانه در فرهنگ معین

کتابخانه
(کِ. نِ) [ ع - فا. ] (اِمر.) محل نگهداری کتاب .

معنی کتابخانه در فرهنگ فارسی عمید

کتابخانه
۱. محلی عمومی با کتاب های بسیار و مکانی برای مطالعه.
۲. [منسوخ] = کتاب فروشی
* کتابخانهٴ شخصی: کتابخانه ای که کسی برای استفادۀ خود فراهم کرده باشد.
* کتابخانهٴ عمومی : کتابخانه ای که برای استفادۀ همۀ مردم فراهم شده باشد.

کتابخانه در دانشنامه اسلامی

کتابخانه مرکزی آستان قدس که همراه با سایر کتابخانه های وابسته، موزه ها، و مرکز اسناد آن "سازمان کتابخانه ها، موزه ها، و مرکز اسناد آستان قدس رضوی" نامیده می شود، از مهم ترین گنجینه های فرهنگی ایران و جهان اسلام است که در ضلع شرقی حرم مطهر امام رضا (علیه السّلام) در بست شیخ طوسی شهر مشهد قرار دارد و دارای گنجینه ای ارزشمند از کتاب های خطی نفیس و کمیاب و قرآن های خطی باارزش است.
کتابخانه آستان قدس یکی از کهن ترین کتابخانه های ایران است که به واسطه مجموعه های غنی آن، به ویژه گنجینه های خطی، آوازه جهانی یافته است. برای تاسیس این کتابخانه تاریخ مشخصی نمی توان تعیین کرد. برخی بر این باورند که از زمان عزیمت امام هشتم علی بن موسی الرضا (علیه السّلام) در قرن دوم ق. به خراسان، و به ویژه پس از شهادت ایشان، مهاجرت علما و دانشمندان شیعه به جوار مدفن او آغاز شد. به دنبال آن در کنار اماکن و ابنیه ای که برای رفاه و اقامت زائران در جوار مدفن امام بنا شد، مجموعه های کتاب نیز شکل گرفت. بعضی، وجود کتابخانه در آستان قدس را سال ۳۹۳ق. ذکر کرده اند که مصادف است با وقف نسخه قرآن متعلق به ابوعلی سیمجور، امیر خراسان در زمان نوح بن منصور سامانی، به آستان قدس.
احتشام کاویانیان، محمد، شمس الشموس یا انیس الفنوس، ص۲۹۵، مشهد: آستان قدس رضوی، مؤسسه چاپ و انتشارات، ۱۳۵۴.
کتابخانه آستان قدس کتابخانه ای عمومی در سطح ملی است. طبق قانون و اسپاری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مکلف است از هر عنوان کتابی که در ایران منتشر می شود، یک نسخه برای این کتابخانه ارسال دارد. وقف و اهدا و خرید نسخه های مکرر کتاب ها از راه های مهم توسعه مجموعه آن است. مجموعه کتابخانه به بخش های زیر تقسیم می شود:
← کتاب های چاپی
این کتابخانه عهده دار ارائه خدمات به مراجعان از طریق تالارهای قفسه بسته برای آقایان و بانوان، تالارهای سمعی و بصری و اطلاع رسانی، تالارهای نوجوانان و جوانان، و تالارهای محققان و مرجع است. آرشیو مطبوعات و تالارهای مطالعه نشریات روز به سیستم الکترونیکی انتقال کتاب و ایستگاه های رایانه مجهز است.
← خدمات امانت و مرجع
...
کتابخانهٔ آستان قدس رضوی یکی از بزرگترین کتابخانه های ایران و خاورمیانه است که در شهر مشهد قرار دارد. نخستین بنای جامع و مستقل کتابخانه در سال ۱۳۳۰ ش. در ضلع شمال غربی رواق امام خمینی کنونی ساخته شد. سپس در سال ۱۳۵۶ ش. به ساختمان جدید و وسیعی واقع در طبقه فوقانی موزه آستان قدس رضوی واقع در ضلع شرقی همان رواق انتقال یافت.
ساخت بنای ساختمان کنونی نیز که از سال ۱۳۶۰ ش. آغاز شده بود در سال ۱۳۷۲ ش. به پایان رسید و از نیمه دوم سال ۱۳۷۳ ش. مورد بهره برداری قرار گرفت.
از حدود سال ۱۱۵۰ هجری قمری، مکان ویژه ای برای کتابخانه در آستان قدس رضوی در نظر گرفته شد، اما توجه جدی به جایگاه کتابخانه به اوایل قرن ۱۴ شمسی برمی گردد. همین امر مهم ترین سبب شتاب در روند توسعه کتابخانه و اقبال روز افزون محققان و کتاب خوانان به این مکان به شمار می رود.
آصَفِیَّه، از کتابخانه های مهم و معتبر هند واقع در حیرآباد دکن است.
این کتابخانه در ۱۳۰۸ق/۱۸۹۱م در زمان میرمحبوب علی خان نظام نهم (۱۲۸۶-۱۳۲۹ق/۱۸۶۹-۱۶۱۱م) به کوشش سیدحسین بلگرامی و ملاعبدالقیّوم تأسیس شد. چندی بعد حکومت دکن آن را جزءِ تأسیسات دولتی قرار داد و مقررّی سالانه را آن تعیین کرد، و به منظور گسترش مجموعه کتابهای آن، اقدام به خرید کتابخانه های شخصی نمود.
اولین مدیر
اولین مدیر کتابخانه آصفیه، مولوی سیدعلی حیدر طباطبایی بود که پس از مرگ وی مولوی تصدق حسین سالیان دراز ریاست کتابخانه را به عهده گرفت و پس از او پسرش مولوی عباس حسین مدیر کتابخانه شد. تدوین فهرستی از گزیده کتابهای عربی و فارسی آصفیه به کوشش او و پسرش انجام پذیرفت. کتابخانه آصفیه پس از انقراض حکومت نظام شاهیّه دکن (آصف جاهیّه) (۱۱۳۷-۱۳۷۶ق/۱۷۲۴-۱۹۵۶م) کتابخانه مرکزی حیدرآباد نام گرفت. سپس مجموعه کتابهای آن به «کتابخانه دولتی نسخ شرقی» و «موسسه تحقیقاتی آندراپرادش» انتقال یافت.
دارای نسخ خطی متعدد
در این کتابخانه نسخ متعدد چاپی و خطی به زبانهای عربی، فارسی، اردو، انگلیسی و زبانهای محلی شبه قارّه موجود است. تعداد این کتاب ها در ۱۳۷۰ق/۱۹۵۰م تقریباً به ۷۶۰ «۷۶ جلد رسید که از این شمار ۴۲۸ «۱۴ جلد نسخه های خطی بود. در همین سال تعداد نسخ خطی فارسی و عربی آن به ۰۰۰ «۱۶ جلد و نسخه های خطی اردوی آن به حدود ۸۰۰ جلد رسید. علاوه برکمیت قابل توجه، کتابهای کتاخانه آصفیه از لحاظ تنوّع مضوعات نیز قابل توجه است. در فهرست آثار عربی فارسی آن مشخصات صد ها کتاب در فقه (مذاهب اهل سنت و مذهب شیعه امامیه )، کلام، حدیث، رجال، علوم قرآنی، ادبیات، فلسفه، منطق، تاریخ، جغرافیا، طب، ریاضیات، نجوم و... دیده می شود. گذشته از تعدّد و تنوّع کتاب ها، مجموعه آصفیّه، به سبب تفاست آثار گرد آمده، چه از لحاظ موضوع و چه از لحاظ تذهیب و خطاطی، از اهمیت و اعتبار خاصی برخوردار است.
دارای چندین کتاب نادر
...کتابخانه در دانشنامه ویکی پدیا

کتابخانه
کتاب خانه به مجموعه ای از اطلاعات و منابع و خدمات اطلاعاتی گفته می شود که توسط یک نهاد عمومی، خصوصی یا یک شخص نگهداری و اداره می شود. از نگاه سنتی، کتابخانه به طور معمول به مجموعه ای از کتاب ها گفته می شود. کتاب مجموعه ای از اطلاعات در مورد یک فرد یا یک جسم یا ... است که در صفحاتی کاغذی نوشته یا چاپ می شود.
دانش کتابداری
علوم کتابداری و اطلاع رسانی
از خرابه های شهرهای باستانی سومریان چنین برمی آید که سومریان در حدود ۲۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح کتابخانه های شخصی، مذهبی و دولتی بر پا کرده بودند، مشهور است که کتابخانه «تلو» مجموعه ای متجاوز از ۳۰۰۰۰ لوحهٔ گلین داشته است، تمدن سومریان از ۳۵۰۰ سال پیش از میلاد پا گرفت و در عهد طلایی «اور» شکوفا شد.
مورخان سومری ثبت تاریخ جاری و بازسازی داستان گذشته شان را آغاز کردند؛ کهن ترین نظام نگارش شناخته شده «خط میخی» است و اعتبار سومری ها به سبب ابداع این خط و خدمت بزرگ آن ها به بشریت است.
برای نوشتن از قلم فلزی و تیزی (به شکل میخ) استفاده می کردند و بر موادی چون گِل نرم، عاج یا چوب می نوشتند. برای این منظور کاتبانی تربیت شده وجود داشتند و پس از نوشتن، گِل نرم را می پختند تا سخت شود. قطعات گِلِ پخته به صورت لوحه، نخستین کتاب هایی است که تاکنون کشف کرده اند. چون لوحه ها ابزار ثبت اطلاعات تجاری، آثار مذهبی شامل دعاها، مناسک، علائم جادویی، افسانه های مقدس و حکایات و روایات قومی و ملی بودند.
عکس کتابخانه
در دانش رایانه و برنامه نویسی، یک کتابخانه مجموعه ای از زیر برنامه ها و توابع است که در تولید نرم افزار می توان استفاده کرد. وقتی برنامه ای می نویسید، می توانید از توابعی که قبلاً نوشته شده و در قالب کتاب خانه ها در دسترسند استفاده کنید. برای مثال توابع ریاضی مانند سینوس، لگاریتم و... در «کتابخانه ریاضی» تعریف شده اند و ما می توانیم مستقیما از آن ها استفاده کنیم.
کتابخانه استاتیک
کتابخانه دینامیک
گنو/لینوکس
کتابخانه ۲٫۰(به انگلیسی: Library 2.0) مفهوم جدیدی از کتابخانه ها است که به جای تعریف قدیمی آن ها که با هدف ارائه خدمات به کاربران استفاده می شد، منابع خود را از مشارکت کاربران خود در انجمن های اینترنتی بدست می آورد. این مفهوم از مفاهیمی مانند وب ۲٫۰ الهام گرفته است.
کتابخانهٔ آبراهام لینکلن کتابخانه ای بود که در سال ۱۹۴۸ در تهران تأسیس گشتنبو
این کتابخانه به افتخار آبراهام لینکلن نامگذاری گردید، و در تهران، شیراز، و اصفهان شعبه داشت.
شعبه تهران این کتابخانه در سال ۱۹۷۵ نزدیک به ۱۶٬۰۰۰ کتاب داشت، و در سال ۱۹۷۱ حدود ۳٬۹۵۵ عضو داشت.
این کتابخانه که بخشی از مرکز فرهنگی آمریکا در ایران بود با وقوع انقلاب اسلامی تعطیل و در اختیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان قرار گرفت.
کتابخانهٔ آرامگاه بوعلی در داخل آرامگاه بوعلی سینا در شهر همدان قرار دارد. بیشتر کتاب های این کتابخانه به زبان غیرفارسی است و توسط کشورهای خارجی که نمایندهٔ آنها در جشن هزارهٔ ابن سینا شرکت داشتند، به این کتابخانه اهدا شده اند. همچنین بیشتر این کتاب ها ترجمهٔ کتاب ها و رسالات ابن سینا هستند که طی سال های متمادی به زبان های غیر فارسی ترجمه شده اند. صندلی ها و میزهای مطالعهٔ کتابخانه با برداشتی از زندگی علمی ابن سینا ساخته شده اند. بیشتر استفاده کنندگان این کتابخانه متخصصین ایرانی و غیرایرانی هستند.
مختصات: ۴۲°۴′۲″ شمالی ۷۱°۶′۱۸″ غربی / ۴۲٫۰۶۷۲۲°شمالی ۷۱٫۱۰۵۰۰°غربی / 42.06722; -71.10500
کتابخانه آزاد ایمز (Ames Free Library) تأسیس ۱۸۷۷ میلادی نام یک کتابخانه عمومی در ایالت ماساچوست است.
اهمیت این کتابخانه از لحاظ سبک معماری آن است که شهرت دارد. این کتابخانه از لحاظ محبوبیت بر طبق نظر موسسه معماران آمریکا در رتبه ۵۸ قرار دارد.
معمار این بنا هنری هابسون ریچاردسون است.
کتابخانه آزاد ایناک پرت (به انگلیسی: Enoch Pratt Free Library) سامانه کتابخانه های عمومی شهر بالتیمور در ایالت مریلند آمریکا است که ۲۲ شعبه در این شهر دارد. تاریخچه تأسیس کتابخانه به ۲۱ ژانویه ۱۸۸۲ بازمی گردد. بانی تأسیس کتابخانه ایناک پرت (۱۸۰۸ تا ۱۸۹۶)، نیکوکار ثروتمندی اهل ماساچوست بود که ۱٬۰۵۸٬۳۳۳ دلار برای ایجاد ۴ شعبه از یک کتابخانه عمومی به شهردار و شورای شهر بالتیمور اهدا کرد. نیت ایناک پرت، آن طور که خود گفته، آن بود که «کتابخانه اش برای همه، از ثروتمند و تنگدست، بدون توجه به نژاد و رنگ پوست رایگان باشد و همه اعضا بتوانند از آن کتاب به امانت بگیرند اگر درست ثبت شوند و از کتاب ها خوب مراقبت کنند»نبو
ساختمان اصلی کتابخانه
نگاره ایناک پرت
مختصات: ۴۰°۰۱′۵۴″شمالی ۷۵°۰۸′۴۳″غربی / ۴۰٫۰۳۱۶۹°شمالی ۷۵٫۱۴۵۲۸°غربی / 40.03169; -75.14528
وبگاه رسمی
کتابخانه آزاد فیلادلفیا (Free Library of Philadelphia) تأسیس ۱۸۹۱ میلادی نام سامانه کتابخانه عمومی در شهر فیلادلفیا است.
این کتابخانه ۵۴ شعبه در سرتاسر شهر دارد.
این کتابخانه مجموعاً ۴،۶۴۲،۰۹۴ کتاب دارد که این موسسه را از بزرگتزین مخازن کتب کشور کرده است.
کتابخانه آستانه مقدس حضرت فاطمه معصومه با دارای بودن 250000 جلد کتاب چاپی ،خطی، سنگی، چاپ سربی، نفیس و لاتین یکی از کتابخانه های بزرگ عمومی در ایران است که در جوار مقبره حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام و در صحن فاطمی واقع شده است.نبو
این کتابخانه سال ۱۳۳۱ شمسی به دستور سیدابوالفضل تولیت تأسیس گردید. وی ۱۵۰۰ جلد کتاب کتابخانه خود را به این کتابخانه اهدا نمود و سپس به هزینه متولیان مقبره حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام، به مرور زمان کتاب های لازم خریداری و به مجموعه کتابخانه افزوده شدند.
سایت کتابخانه
کتابخانه آشوربانی پال (انگلیسی: Library of Ashurbanipal) کتابخانه سلطنتی آشوربانی پال، نام گذاری شده پس از وی به عنوان آخرین پادشاه بزرگ امپراتوری آشوری نو است، این کتابخانه مجموعه ای بالغ بر هزاران لوح رسی و تکه های حاوی متون مختلف مربوط به قرن هفتم پیش از میلاد می باشد، در میان این گنجینه می توان به لوح مشهور حماسه گیلگمش اشاره داشت، به دلیل استفاده از مواد اولیه در ساخت این مجموعه اغلب آنها به مرور زمان بسیار آشفته و تخریب شده هستند به گونه ای که تشخیص، خوانش و بازسازی بسیاری از متون اصلی برای محققان غیرممکن می باشد هر چند برخی دیگر از این مجموعه به صورت دست نخورده موجود می باشد
مختصات: ۲۹°۵۳′۲۱″شمالی ۹۷°۵۶′۳۵″غربی / ۲۹٫۸۸۹۱°شمالی ۹۷٫۹۴۳۱°غربی / 29.8891; -97.9431
وبگاه رسمی
کتابخانه آلبرت بی. آلکک (به انگلیسی: Alkek Library) کتابخانه مرکزی سیستم کتابخانه ای دانشگاه ایالتی تگزاس است.
سیستم کتابخانه این دانشگاه با نزدیک به یک میلیون و نیم عنوان کتاب در زمره کتابخانه های بزرگ در میان دانشگاه های تگزاس بخصوص در علوم انسانی محسوب می شود.
ارزیابی در کتابخانه (به انگلیسی: Library assessment) فرایندی است که توسط کتابخانه ها انجام می شود تا کتابخانه ها نیازهای کاربران (و غیر کاربران) را شناسایی کرده و ارزیابی کنند که چگونه می توانند بهتر به نیازهای ایشان پاسخ گویند تا بتوانند با توجه به آن امکانات، خدمات و منابع کتابخانه ای را بهبود بخشند. در بسیاری از کتابخانه ها، فرایند موفق ارزیابی کتابخانه به وجود «فرهنگ ارزیابی» در کتابخانه بستگی دارد که هدف آن این است تا تمامی کارکنان کتابخانه در فرایند ارزیابی قرار گرفته و خدمات مشتری را بهبود بخشند.
اگرچه بیشتر کتابخانه های دانشگاهی داده هایی در اندازه و استفاده از مجموعه های خود را برای چندین دهه آماده کرده اند، اما تنها از اواخر دهه ۱۹۹۰ است که بسیاری از آنها با بررسی کاربران و همچنین مجموعه های خود، فرایند نظام مند ارزیابی را آغاز نموده اند. امروزه، بسیاری از کتابخانه های دانشگاهی پست مدیریت ارزیابی را در کتابخانه های خود به منظور هماهنگی و نظارت فعالیت های ارزیابی خود ایجاد کرده اند. علاوه بر این، بسیاری از کتابخانه ها در وب سایت های خود گزارش هایی از پیشرفت های خود را با توجه به ارزیابی ها و بررسی هایی که انجام داده اند منتشر کرده اند.
چندین کتابخانه نیز پروژه های توسعه ای و نوسازی را با توجه به فعالیت های ارزیابی در کتابخانه های خود انجام داده اند. نظیر افزایش ابزارهای بازیابی منابع، بهبود قابلیت استفاده از وب سایت و توقف خدمات اضافی.
مهم ترین تزئینات کتابخانه کتاب است. ولی تزئین سقف و دیوارها و کف ساختمان از اهمیت زیادی برخوردار است. نصب پرده، خطوط خشن حفاظ و نرده ها را پوشانده و به زیبایی کتابخانه می افزاید. رنگ های متضاد و متنوع روکش صندلی ها یکنواختی و خشکی محیط کتابخانه را از بین می برد. سطح میزهای مطالعه باید اثر آرام بخش و ملایمی روی چشم ها داشته باشد. روشنی روکش و سطح میزها نباید آن قدر باشد که استفاده کنندگان مخصوصا دانش آموزان را ترغیب به نوشتن بر روی آن ها نماید.
ساختمان تجهیزات کتابخانه، پرویز عازم
کتابخانه یکی از اجزای فرعی و مورد نیاز دکور هر خانه محسوب می شود. هنگام انتخاب کتابخانه، علاوه بر حجم کلی کتاب ها، سبک و نوع چیدمان خانه را نیز در نظر داشته باشید. همواره این موضوع را در نظر بگیرید که کتابخانه صرفاً جایی برای نگهداری کتاب ها نیست بلکه به عنوان یک عنصر دکوراتیو در دکوراسیون خانه مطرح است. بنابر کاربرد و فضای قرار دادن کتابخانه، سبک، طرح و رنگ آن متغیر است. برای مثال کتابخانه ای که برای اتاق کودک در نظر دارید، بسیار متفاوت با کتابخانه فضای اتاق نشیمن است.
جسدی در کتابخانه (به انگلیسی: The Body in the Library) رمانی جنایی اثر آگاتا کریستی است.
این کتاب که از مجموعه داستان های خانم مارپل می باشد در فوریه ۱۹۴۲ در آمریکا توسط انتشارات داد، مید اند کمپانی و در مه ۱۹۴۲ توسط انتشارات کولینز کرایم کلوب در بریتانیا به چاپ رسیده است.
قیمت کتاب در بریتانیا ۷ شیلینگ و ۶ پنی و در آمریکا دو دلار بوده است.
سیستم مدیریت کتابخانه (به انگلیسی: library management system)(مخفف انگلیسی: LMS) یا سیستم یکپارچه کتابخانه (به انگلیسی: integrated library system)(مخفف انگلیسی: ILS) یک سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی برای کتابخانه می باشد، که برای پرداخت صورت حساب ها، سفارش ها و پیگیری اقلام قرض گرفته شده توسط مراجعین استفاده می شود. یک سیستم مدیریت کتابخانه معمولاً شامل یک پایگاه داده های رابطه ای، نرم افزاری برای تعامل با پایگاه داده، دو واسط گرافیکی کاربری (یکی برای مراجعین، یکی برای مسئولین). اکثر سیستم های مدیریت کتابخانه به چند نرم افزار مجزا به نام ماژول تقسیم می شوند، که هر کدام به وسیله یک رابط واحد یکپارچه می شوند. به طور مثال ماژول ها می توانند شامل:
جمع آوری (سفارش، دریافت، و صورتحساب اقلام)
فهرست نویسی (طبقه بندی و نمایه سازی اقلام)
گردش (قرض دادن کتاب به مراجعین و برگشت آنها)
سریال بندی (پیگیری مجلات و روزنامه ها)
فهرست برخط دسترسی همگانی (رابط عمومی برای کاربران)
هر کدام از اقلام و مراجعه کنندگان دارای یک شناسه مشخص در پایگاه داده هستند که به سیستم مدیریت کتابخانه این امکان را می دهد که فعالیت هر یک را پیگیری کند.
کتابخانه های بزرگ از سیستم یکپارچه کتابخانه برای سفارش و کسب، دریافت و فاکتور، کاتالوگ، گردش، پیگیری و قفسه بندی اقلام استفاده می کنند. کتابخانه های کوچک نظیر کتابخانه های شخصی یا سازمان ناسودبر (مثل کلیساها یا کنیسه ها و…) اغلب به دلیل اجتناب از هزینه های اجرا و مشکلات نگهداری سیستم های یکپارچه کتابخانه از سیستم کامپیوتری کتابخانه استفاده می کنند.
قبل از ورود کامپیوتر، وظایف کتابخانه ای به صورت مجزا از یکدیگر انجام می شدند. انتخابگرها سفارش ها خود را به وسیله برگه ها می دادند، فهرست نویسان اقلام را به صورت دستی فهرست می کردند و آنها را به وسیله سیستم فهرست نویسی (که در آن تمام داده های کتاب شناسی در یک کارت نگهداری می شد) ذخیره می کردند، و کاربران بیرون کتاب را دستی امضا می کردند، این اطلاعات به همراه نام آنها بر روی کارت های نشانه که در میز گردش بود نگهداری می شد. اولین خودکارسازی ها به ۱۹۳۶ برمی گردد، زمانی که دانشگاه تگزاس شروع به استفاده از سیستم کارت پانچ برای مدیریت گردش کتابخانه کرد. هرچند سیستم کارت پانچ سهولت پیگیری اقلام قرض گرفته شده را می داد، خدمات کتابخانه ای هنوز با یکپارچه سازی فاصله زیادی داشت و دیگر وظایف کتابخانه ای با این تغییر بهبودی نیافت.
کتابخانه ها از نظر قفسه بندی انواع گوناگونی دارند. که سه نوع «قفسه بسته» و «قفسه باز» و «قفسه نشریات» از معمول ترین این شیوه ها در قفسه بندی است. در شیوهٔ قفسه بسته، مراجعه کننده برای دست یابی به کتاب مورد نظر خود باید به برگه دان رجوع کند و با یافتن برگهٔ مورد نظر که به صورت موضوعی، به نام مؤلف یا عنوان کتاب مرتب شده است، کتاب را تحویل بگیرد. در این نوع قفسه با یادداشت کردن شماره سمت راست و تحویل به کتابدار می توان ان را دریافت کرد.مکان بکارگیری این نوع قفسه بندی معمولاً در کتابخانه های دانشکده ای، دانشگاهی و تخصصی می باشد. در شیوهٔ قفسه باز، مراجعه کننده مستقیماً به قفسهٔ کتاب ها که به صورت موضوعی مرتب شده اند مراجعه می کند و کتاب مورد نظر را برمی دارد. قفسهٔ نشریات چون مراجعه کنندهٔ بیشتری نسبت به سایر قفسه ها دارد باید حداقل فاصلهٔ بین قفسه های آن ۱۲۰ سانتی متر باشد.
مدیریت راهبردی در کتابخانه استفاده از مدیریت راهبردی برای اداره کتابخانه است.
یک عبارت مأموریت موجز و قابل فهم
تمرکز روشن بر اینکه به مشتریان خاص چگونه خدمت شود
چشم اندازی از آینده
عبارت روشنی از طرح های راهبردی که کتابخانه اجرا خواهد کرد
مقاصد خواصی که طرح هایی راهبردی را پشتیبانی خواهند کرد
ارزش ها و فرهنگ سازمانی که پیاده کردن راهبرد برگزیده را پشتیبانی خواهند کرد
انتخاب معیارهای خاصی برای سنجش عملکرد که تصمیم گیرندگان را از میزان پیشرفت حاصله برای دستیابی به چشم انداز مطلع خواهند کرد.
در دنیای امروز سازمان ها با رقابت جدید، تغییر فناوری، تلفیق و فراهم آوری مشترک مواد، تغییر انتظارات مشتری و ناپایداری اقتصادی مواجه اند. تغییرات فنی بر تمام جنبه های کار، از سیستم های مالی تا منابع انسانی و سیستم های دانش پایه تأثیرگذارند. امروزه با روش های مؤثر مدیریت، توانایی و گستره روش های مدیریتی، تجزیه و انحلال مشاغل، رویکرد عمل گرایی در سازمان، گرایش به ارتباطات شفاهی و غیررسمی در سازمان ها پیامدهای طبیعی آتی مشاغل، گرایش سازمان ها به کنترل غیرمحسوس و بسیاری عوامل دیگر باعث اجتناب ناپذیری استفاده از مدیریت راهبردی شده است در محیط خارج هم سازمان ها با چالش استفاده کنندگان مواجه اند که می خواهند هر چیزی را سفارشی کنند و همه چیز را درحداقل زمان می خواهند و همچنین برآورده کردن درخواست هایی که دائم در حال تغییر هستند هم موجب وخیم تر شدن چالش های برنامه ریزی و سازماندهی کار برای حداکثر کارایی و سودمندی شده است. کتابخانه ها هم از چنین فشارهایی درامان نیستند و لازم است مدیران کتابخانه چگونگی تأثیرگذاری این نیروها را بر سازمان های خویش دریابند.
مدیریت کتابخانه به همان مهارت های بنیادینی نیاز دارد که مدیریت هر نوع سازمان دیگری. اما در این حال ابعاد ویژه کتابخانه همچون غیرانتفاعی بودن، نوع خدمات و گرایش آموزشی و پرورشی کتابخانه، وابستگی به سازمان بزرگتر یا مادر و ارتباط آن با سایر سازمان ها و ساختارهای اجتماعی دیگر اموری است که نوع توجه به مدیریت این نوع از سازمان و برنامه راهبردی متناسب با کارکردهای آن را متمایز می کند افزایش نا اطمینانی و در هم تنیدگی امور در دنیای امروزی باعث شده سازمان های غیرانتفاعی و عمومی نظیر کتابخانه ها به فکر تدابیری راهبردی برای اداره امور و ماندن در شرایط رقابتی کنونی شوند. برای هماهنگی با این شرایط برایسون پاسخی چهار لایه را تبیین می کند
راهبرد، برنامه ریزی راهبردی و مدیریت راهبردی در سازمان های مختلف و از جمله کتابخانه ها بکار گرفته شده است. راهبرد را می توان طرحی از مقاصد، سیاست ها، برنامه ها، اقدامات و تصمیماتی دانست که بیان می کند یک سازمان چیست، چه وظایفی دارد، در چه شرایطی قرار گرفته است، چه کار می کند و به چه سمتی حرکت می کند. برنامه ریزی راهبردی نشان می دهد که سازمان چگونه باید رشد کند، چگونه مشتریان را راضی کنند، بر فشار رقبا غلبه پیدا کنند، به شرایط متغیر بازار جواب دهند، سازمان را اداره و توانمندی های سازمانی مورد نیاز را به گونه ای به وجود آورند که با مقاصد و موقعیت سازمان هم خوانی داشته باشد. برنامه ریزی برای مدیران کتابخانه ها و خدمات اطلاعاتی به یک مشغله ذهنی مهم تبدیل شده است. شرایط اقتصادی فعلی، بیشتر کتابخانه های بخش عمومی را تحت فشار قرار داده است و خیلی از واحدهای اطلاعاتی در تجارت و صنعت برای توجیه وجود خود تلاش می کنند. تعداد کمی از کتابدارها در حوزه های برنامه ریزی آموزش رسمی دیده اند یا پیش از اینکه به چنین کارهایی اقدام کنند فرصتی برای توسعه مهارت ها در مدیریت استراتژیک نداشته اند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کتابخانه در دانشنامه آزاد پارسی

محلی که در آن کتاب و دیگر آثار چاپی و خطی، منابع دیداری ـ شنیداری (مانند صفحه، نوار صوتی و تصویری، فیلم، عکس و اسلاید) برای مطالعه و تحقیق و مراجعه، به صورتی منظم، سازمان دهی (فهرست نویسی و رده بندی) شده باشد. کتابخانه پس از اختراع خط و پیدایش نخستین متون نوشتاری پدید آمد و در طی تاریخ بشری مسیر تکاملی چشمگیری را پیموده است و با توجه به وظایف و اهداف و مراجعه کنندگانش انواع مختلفی پیدا کرده است: ازجمله کتابخانۀ ملی، و کتابخانۀ عمومی، دانشگاهی، مدارس و تخصصی. کتابخانه های امروزی از بخش های مختلف تشکیل شده اند: بخش انتخاب و گردآوری منابع، فهرست نویسی و رده بندی (سازماندهی، مرجع، امانت منابع و مرمت و نگهداری). نخستین کتابخانه ای که در تاریخ ثبت شده، مجموعه ای بوده از الواح گلین که در بین النهرین در شهر نیپور، در هزارۀ ۳پ م گردآوری شده بود. دیودوروس سیسیلی اطلاعاتی دربارۀ کتابخانۀ رامسس سوم، در ۱۲۰۰پ م، در مصر به ما می دهد. کتابخانۀ آشور بانی پال در ۶۲۹پ م در نینوا (شمال عراق) ساخته شد و تا احداث کتابخانۀ اسکندریه مهم ترین کتابخانۀ عهد باستان شمرده می شد. معبد اورشلیم کتابخانه ای حاوی کتاب های دینی داشت. نخستین کتابخانۀ عمومی در یونان باستان، در ۳۳۰پ م، تأسیس شد. این کتابخانه مجموعه ای از آثار نمایش نامه نویسان یونانی را گردآوری کرده بود. کتابخانۀ اسکندریه را بطلمیوس اول در اوایل قرن ۳پ م، در مصر، بنا کرد و کتابخانۀ پرگاموم در آسیای صغیر که اومنس دوم آن را ساخته بود با آن رقابت می کرد. نخستین کتابخانه ها در روم باستان با مجموعه کتاب هایی ساخته شد که رومیان در قرون ۲ و ۱پ م از یونان، آسیای صغیر و سوریه به روم آورده بودند. کایوآسینیوس یولیو، در ۴۰پ م، نخستین کتابخانۀ عمومی را در روم بنا نهاد. علاوه بر این، کتابخانه های شخصی زیادی در روم وجود داشتند که بقایای یکی از آن ها هنوز در شهر هرکولانئوم در ایتالیا باقی است. نخستین کتابخانه ها در عصر مسیحیت در دیرها ساخته شد و بیشتر مجموعه های کوچکی حاوی کتاب های مقدس و دینی مسیحی بودند. بندیکتیان در مونته کاسیو در ایتالیا کتابخانه ای تأسیس کردند. در بریتانیا راهبان آنگلوـ ساکسون در یورک، کنتربری و نقاط دیگر کتابخانه هایی احداث کردند. در قرن ۶م، در اروپا، قدیس کولومبانوس (۵۴۳ـ۶۱۵م) و دیگر مبلغان مذهبی کتابخانه های زیادی در دیرها ساختند. در این کتابخانه ها کتاب ها را با زنجیرهایی چندمتری به قفسه ها متصل می کردند تا سرقت نشوند و در هر دیر یک یا چند نفر عهده دار استنساخ و رونویسی کتاب ها بودند. در قرون ۱۴ و ۱۵م زمامداران اروپا، ازجمله فریدریک، دوک اوربینو کتابخانه هایی تأسیس کردند. بخشی از کتابخانۀ اوربینو اکنون در کتابخانۀ واتیکان نگهداری می شود. یکی از نخستین کتابخانه های دانشگاهی در ۱۲۵۷م در سوربون پاریس، تأسیس شد. در قرن ۱۴م کتابخانه های دانشگاهی زیادی (ازجمله بولونیا، پراگ، آکسفورد، کیمبریج و هایدلبرگ) شروع به کار کردند. اختراع صنعت چاپ در نیمۀ قرن ۱۵م نقطۀ عطفی در تاریخ کتابخانه به حساب می آید. چاپ و تکثیر کتاب در شمارگانی که تا آن زمان باورکردنی نبود، موجب رشد کتابخانه و تحولات و تغییرات عظیم اجتماعی و فرهنگی شد که رنسانس را به دنبال داشت. به وجود آمدن طبقۀ متوسط و دگرگونی نظام آموزشی و تحقیق، موجب رشد همۀ جنبه های زندگی بشری، ازجمله کتابخانه ها شد. از کتابخانه های مهم عصر جدید می توان از کتابخانه های ملی فرانسه در پاریس؛ ملی روسیه در مسکو؛ بریتیش میوزیوم در لندن؛ بودلیان در آکسفورد؛ واتیکان و کنگرۀ امریکا نام برد.

کتابخانه در جدول کلمات

کتابخانه
دارالعلوم
در کتابخانه مشغول کار است
کتابدار
نخستین کتابخانه دیجیتال مدارس در این استان راه اندازی شد
اصفهان

معنی کتابخانه به انگلیسی

library (اسم)
کتابفروشی ، مجموعه کتب ، کتابخانه ، قرائتخانه

معنی کلمه کتابخانه به عربی

کتابخانه
مکتبة

کتابخانه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

محمدیاسین ٠٣:٤٠ - ١٣٩٦/٠٣/١٤
کتابخانه های باستان و قرون وسطی. سخن در باب تاریخ تشکیل نخستین کتابخانه مبتنی بر حدس و گمان است، لکن به هر حال قطعی است که پیدایش کتابخانه ها به موازات پیدایش سواد و علم بوده است. تمدن در هر کجا پدیدار شود نه صرفآ وابسته به ارتباطات میان افراد و قبایل، بلکه وابسته به ثبت و ضبط این ارتباطات بوده است، تا پیام های مندرج در آنها به دور دست های مکان و زمان برسد. حکومت ها برای اداره قلمروهای خود و بازرگانان برای صدور و ورود کالا، به این گونه اسناد نیاز داشتند. مراکز اداری و بازرگانی بالطبع باسوادان را به خود جلب می کردند و در چنین محیط هایی بود که نخستین جوانه های تمدن ها سر زدند. ما اینک می دانیم که توان ضبط مراودات مصارف بسیاری، ورای بازرگانی و حکمرانی، داشت. سرگرمی در انواع اشکال آن، نمایش و ادب، و نیز فعالیت های فردی و اجتماعیِ بی شماری بدین گونه ثبت و ضبط می شدند. اهمیت سواد در تمام این جهات نیاز به مدارس را ایجاب کرد و در این مدارس تدریس اساسآ با کمک نوشته صورت می گرفت. ورای همه اینها، نقشی که این امر در تاریخ تعلیم و تربیت و کتابخانه ها ایفا کرد، بسیار مهم بود. اساسآ غرض از همه مناسک و آداب دینی برقراری ارتباط در میان آدمیان است. آداب و سنن مضبوط، نیروهایی هستند که انسان ها را در قبایل و ملل مختلف به یکدیگر متصل نگه می دارند و به آنها شخصیت دائمی و مسلط می دهند. کلام مکتوب نزد توده مردم قدرت جادویی دارد. این امر هم در جوامع نخستین انسانی و هم تا حدودی امروزه حقیقت دارد. سران قبایل و ملل زود درمی یابند که سواد و علم به ایشان جلوه تقدس می دهد که معمولا در معابد و کلیساها تبلور می یابد. از این رو، تصادفی نیست که چنین مکان هایی به مراکز نگهداری سننن مکتوب تبدیل شوند و همه کتابخانه های وابسته به نهادها، درگذشته ها، لازم بود به معابد وابسته باشند. چنانکه در قلمرو مسیحیت، لااقل تا قرن هجدهم، این چنین بود. کلیسا، بیش از هزار سال، انحصار عملی آموزش و سواد را در اختیار داشت و واژه Clerici که برای مقامات آن به کار می رفت صرفآ اشاره به باسواد بودن ایشان داشت.
گسترش مجموعه های نوشته ها و کتابخانه ها، فراتر از این حد، به تدریج و در اوضاع و احوال مساعد صورت گرفت. عناصر اصلی این اوضاع و احوال عبارت بودند از: 1) رواج علم و ادب در میان مردم عادی در نتیجه تأسیس دانشگاه ها و پیدایش حرفه های دنیوی نظیر حقوق و طب؛ 2) رشد کسب و تجارت که موجب مکنت و پیشرفت فن و صنعت شد و نیاز به کارگران باسواد را ایجاد کرد؛ 3) به دنبال آن، پیدایش طبقه نسبتآ مرفه که در خانه های بادوام می زیستند، خانه هایی که ثبات و درجه ای از خلوت شخصی را برایشان به ارمغان آورد؛ 4) فراوانی مواد اولیه تولید کتاب، اعم ازپاپیروس، پارشمن، یا کاغذ. این شرایط به درجات گوناگون در یونان، از قرن پنجم پیش از میلاد، و در اسکندریه از قرن سوم پیش از میلاد، در امپراتوری رم، و در قسطنطنیه در دوران بیزانس موجود بوده است. در انگلستان این شرایط از قرن پانزدهم شروع به پیدا شدن کرد و در دوران موسوم به بازگشت به طور نهایی مستقر شد.
باید به این نکته توجه داشت که پیش از آنکه کتابخانه ها، اعم از عمومی یا شخصی، شکوفا شوند، لازم است که توان خواندن به عادت خواندن مبدل شده باشد. این عادت، در صورتی که کتاب فراوان باشد، به سرعت رواج می یابد. وانگهی به دنبال دوران فراوانی و ارزانی مواد اولیه کتاب، معمولا دوران آفرینش ادبی می آید. فوران آثار ادبی در قرن پنجم پیش از میلاد در یونان در پی افزایش واردات پاپیروس در قرن پیش از آن رخ داد. فعالیت ادبی در انگلستان عصر الیزابت نیز بعد از فراوان شدن کاغذ ارزان و صنعت چاپ رونق گرفت.
یونان. نخستین مجموعه ها در یونان باستان به احتمال زیاد در جوار معبدها و زیارتگاه های بزرگ ایجاد شدند. هنر نوشتن دست کم از دوران مینوسی (3000-1100ق.م.) در یونان شناخته شده بود، اما رواج نوشتن با الفبا به جای هجا، که در قرن نهم پیش از میلاد رخ داد و تألیف ایلیاد و ادیسه را ممکن ساخت، احتمالا مسیر به وجود آمدن مجموعه های سازمان یافته را نیز باز کرد. معبدها بنیادهای دینی بودند که آیین ها داشتند و این آیین ها لازم بود به نسل های بعد منتقل شود. اجرای آیین هانیز شامل قرائت متن هایی می شد که باید از بر یا از روی نوشته خوانده می شدند. حتی کتیبه های معابد از مطالب ادبی و تاریخی تشکیل شده اند. بسیاری معابد در رشته های خاص، نظیر طب، بانکداری، نسب شناسی، و یا آرشیو تخصص یافتند. بسیاری دیگر، اشیای قیمتی، نظیر اسناد ادبی و غیر آن را به امانت می پذیرفتند. وجود این قبیل مجموعه ها در معابد قطعی است، هر چند اشاره مستقیمی به آنها در دست نیست. دو نویسنده سده های بعد که چندان نیز محل اعتماد نیستند، از وجود دو کتابخانه سلطنتی در قرن ششم پیش از میلاد سخن گفته اند. این دو، آتنایوس[1] و آولوس گلیوس[2] هستند. یکی از این دو کتابخانه را گفته اند پولوکراتس[3]، جبار ساموس، و دیگری را پیسیستراتوس[4]، جبار آتن، ایجاد کرد. هیچ شاهد دیگری مبنی بر وجود این دو کتابخانه به دست نیامده است، اما در گزارش دو نویسنده فوق نیز سخن ناممکنی بر زبان نرفته است.
از قرن چهارم پیش از میلاد شواهد بهتری از وجود کتابخانه ها در یونان در دست است. از چهار مدرسه فلسفه در آتن تنها یکی ملکی از آن خود نداشت و بنابراین نمی تواند کتابخانه نیز داشته باشد. از کتابخانه آکادمی افلاطون سخن چندانی در دست نیست، اما وجود آن کم و بیش قطعی است. در این کتابخانه آثار خود افلاطون و برادرزاده اش و نیز نوشته های مکتب فیثاغورسی نگهداری می شد. افلاطون آثار مکتب اخیر را خود خرید و به آکادمی منتقل کرد. ذکر کتابخانه مکتب اپیکوریان در وصیتنامه اپیکور (341-270ق.م.) آمده است. آن نیز می توانست مجموعه قابلی باشد، زیرا آثار بنیان گذار آن، اپیکور، خود 300 طومار می شد. اما از همه مهم تر، کتابخانه ارسطو در لیسه بود که از آن اطلاعات بسیاری در دست است ...
|

پویا بهرهبخش کیا ١٧:٥٦ - ١٣٩٧/٠٩/٠٤
ماتیکان کده
ماتیکان برابر نسک نوشتار یا عربیش کتاب است
کده همان خانه است تازه خانه عربی نیست!
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کتابخانه خانگی   • کتابخانه ام دی اف   • کتابخانه چوبی   • کمد کتابخانه   • کتابخانه چیست   • کتابخانه اینترنتی   • خرید کتابخانه   • کتابخانه مرکزی تهران   • معنی کتابخانه   • مفهوم کتابخانه   • تعریف کتابخانه   • معرفی کتابخانه   • کتابخانه یعنی چی   • کتابخانه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کتابخانه
کلمه : کتابخانه
اشتباه تایپی : ;jhfohki
آوا : ketAbxAne
نقش : اسم
عکس کتابخانه : در گوگل


آیا معنی کتابخانه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )