برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1324 100 1

کتان

/katAn/

معنی کتان در لغت نامه دهخدا

کتان. [ ک َت ْ تا / ک َ ] (ع اِ) نباتی است بقدر ذرعی ، ساق و برگش باریک و گلش لاجوردی است و پوست وی را همچون پنبه ریسند و جامه اش معتدل است در گرمی و سردی و خشکی و به اندام نچسبد و رافع حرارت و باعث تقلیل خوی است. (از منتهی الارب ). اعشی الف آن را بضرورت حذف کرده و (کتن ) آورده است. (از اقرب الموارد). نباتی است بقدر ذرعی ، ساق و برگش باریک و گلش لاجوردی و قبه های او قریب به جوزی و پر از تخم و پوست او را مانند پنبه تابیده لباس ترتیب می دهند. (تحفه ٔ حکیم مؤمن ). بوته ٔ معروفی است که بنی نوع بشر با زحمت فوق العاده فواید کلیه از آن برده اند کتان نازک و لطیف مصر که از این گیاه ساخته می شد از حیث خوبی و لطافت در نوشتجات مقدسه مذکور است. (قاموس کتاب مقدس ). کتان از تیره ٔ کتانیان می باشد و گلهای آبی رنگ آن پنج قسمتی و دارای پنج کاس برگ و ده پرچم و تخمدان پنج خانه است که هر یک دارای رشته های بافتنی بسیار مفید است و دانه های آن دارای ماده ٔ لعابی و روغنی مخصوص است که بسرعت در هوا خشک می شود و در نقاشی به نام روغن بزرک به کار می رود. (گیاه شناسی گل گلاب ص 215). گیاهی است از تیره ٔ کتانیان که یکی از تیره های نزدیک به سدابیان است. برخی از گونه های این گیاه بصورت درختچه نیز در می آیند. برگهایش متناوب و کامل و باریک و بشکل سر نیزه است. گلهایش دارای تقسیمات پنج تایی و زردیا آبی سفید است. گل کتان صبح زود شکفته می گردد و بعد از ظهر بسته می شود. گل آذینش خوشه یی است. میوه اش بشکل کپسول است و حامل ده دانه ٔ بیضی شکل صاف قهوه یی رنگ میباشد. ساقه ٔ کتان دارای الیافی است که از آنها در نساجی استفاده می کنند و پارچه های براق و مرغوب از آنها تهیه می نمایند. از دانه ٔ کتان روغنی میگیرندکه در هوا زود خشک می شود و در نقاشی مورد استعمال دارد و به نام روغن بزرک در بازار عرضه میگردد. کتان از گیاهان بومی نواحی بحرالرومی و قفقاز و خاور نزدیک و خاور میانه است و از بیش از 5 هزار سال قبل الیافش مورد استفاده ٔ بشر قرار گرفته است این گیاه بیشتر در آب و هوای مرطوب می روید (سواحل بحر خزر در ایران بهترین نقطه جهت پرورش کتان است ). در حدود صد گونه از این گیاه شناخته شده است. (فرهنگ فارسی معین ).
- کتان ابریشم نما؛ کتا ...

معنی کتان به فارسی

کتان
( اسم ) ۱ - گیاهی است از تیر. کتانیان که یکی از تیره های نزدیک به سدا بیان است . برخی از گونه های این گیاه بصورت درختچه نیز در میایند . برگها یش متناوب و کامل و باریک و بشکل سر نیزه است . گلها یش دارای تقسیمات ۵ تایی و زرد یا آبی سفید است . گل کتان صبح زود شکفته میگردد و بعد از ظهر مجددا بسته میشود . گل آذینش خوشه یی است . میوه اش بشکل کپسول است و حامل ده دان. بیضی شکل صاف قهوه یی رنگ میباشد . ساق. کتان دارای الیافی است که از آنها در نساجی استفاده میکنند و پارچه های براق و مرغوب از آنها میکنند مینمایند . از دان. کتان روغنی میگیرند که در هوا زود خشک میشود و در نقاشی مورد استعمال دارد و بنام روغن بزرک در بازار عرضه میگردد . کتان از گیاهان بومی نواحی بحر الرومی و قفقاز و خاور نزدیک و خاور میانه است و از بیش از ۵ هزار سال قبل الیافش مورد استفاد. بشر قرار گرفته است . این گیاه بیشتر در آب و هوای معتدل و مرطوب میروید ( سواحل بحر خزر در ایران بهترین نقطه جهت پرورش کتان است ) . در حدود ۱٠٠ گونه از این گیاه شناخته شده است فارق ملسج کتان معمولی . یا کتان ابریشم نما . یا کتان زند جدید . گیاهی است از تیر. سوسنی ها که گیاهی زیبا و پایا و دارای ریشه های ستبر و محتوی اندوخته های گیاهی و برگها ی منشعب از ریشه است . مجموع. برگها منظر. باد بزن را دارند . گلها یش زرد رنگ و نسبه درشت است . درازای برگها ی این گیاه گاهی تا ۲ متر هم میرسد . از برگها ی آن الیاف بسیار ظریفی حاصل میشود که در تهی. منسوجات ظریف بکار میرود ولی عیب الیاف این گیاه آن است که بسیار زود فاسد میشوند و بنابر این منسوجات حاصل از آنها کم مقاومت و بی دوام است . بطور یکه از نام این گیاه پیدا است خاص جزایر زند جدید است کتان ابریشم نما کتان زیلند الجدیده . یا کتان معمولی . یا کتان وحشی . ۲ - نوعی پارچه که از کتان سازند بدین معنی که ساقه های کتان را در آب می خیسانند و از آن رشته های سفید ی حاصل میکنند و آنها را بافته پارچه کتانی بدست میاورند . یا کتان مثقالی . نوعی کتان بغایت نازک و لطیف : [ ز کتان مثقالی خانه بافت زده کوهه بر کوهه چون کوه قاف ] . ( نظامی )
مخفف که تان
[Linum, flax] [گیاهان دارویی] سرده ای از کتانیان شامل گیاهان علفی یا بوته ای یک ساله یا دوساله یا چ ...

معنی کتان در فرهنگ معین

کتان
(کَ یا کِ تّ) [ ع . ] (اِ.) گیاهیست با ساقه های باریک و بلند و برگ های باریک و نوک تیز و گل هایی به رنگ آبی یا سفید. از دانه های این گیاه روغن گرفته می شود و از الیاف آن برای بافت پارچه استفاده می شود.

معنی کتان در فرهنگ فارسی عمید

کتان
گیاهی یک ساله با گل های آبی یا سفید و ساقه های بلند و باریک که از تخم آن روغن و از ساقۀ آن الیاف به دست می آورند.

کتان در دانشنامه ویکی پدیا

کتان
گیاه کتان، بَزرَگ (با نام علمی: Linum Usitatissimum) به معنی «مفیدترین» از دسته گیاهان گلدار، رده دولپه ای ها، راسته مالپیگی سانان، تیره کتانیان، سرده کتان می باشد. کتان اصالتاً متعلق به سرزمین های ساحل مدیترانه شرقی تا کشور هندوستان می باشد و احتمالاً برای نخستین بار در منطقه هلال حاصلخیز توسط کشاورزان پرورش یافت. گیاه کتان به شکل گسترده ای در اتیوپی و مصر باستان کشت می گردید. در کشور گرجستان، در غارهایی که متعلق به دوران ماقبل تاریخ است، کتان های خشک شده ای کشف شده است که مربوط به ۳۰ هزار سال پیش از میلاد است. کانادا، چین، روسیه، هند، انگلستان، آمریکا، اتیوپی، قزاقستان، اوکراین و آرژانتین به ترتیب ده کشور برتر تولیدکننده کتان در جهان هستند.الیاف کتان در چندین حالت و شکل مختلف
مغز گردو و بذر کتان دارای بیشترین اندازه اسید چرب امگا ۳ در میان مواد غذایی گیاهی هستند.
الیاف کتان از ساقهٔ گیاهی به همین نام (به انگلیسی فلکس) استخراج می شوند. کتان به عنوان یک گیاه زینتی در باغ رشد می کند. الیاف کتان بیشتر از پارچه کتانی کاربرد دارد. کشت این گیاه به طور سالیانه انجام می گیرد و حداکثر رشد طولی آن در حدود ۱۲۰ سانتی متر است و قطر ساقهٔ آن ۱/۸ تا ۱/۱۶ اینچ است. قسمت بالای ساقه دارای شاخه های متعددی است و در روی این شاخه ها، گل هایی به رنگ های سفید، قرمز، بنفش ولاجوردی و آبی دیده می شود. کیفیت الیاف به مرغوبیت زمین و شرایط جوّی بستگی دارد. این گیاه در هوای نسبتاً سرد و رطوبی و وجود باران نسبتاً زیاد بهتر به عمل می آید. تخم کتان در ماه های اردیبهشت و خرداد کاشته می شود و مدت رشد آن سه ماه است. پرورش عمده کتان درکشورهای کانادا، چین، روسیه، هند، انگلستان و آمریکا است. ساختمان شیمیایی الیاف کتان مانند پنبه، سلولزی است ولی با وجود شباهت زیاد بین آنها، ساختمان ملکولی کتان از سه جهت از پنبه متفاوت است:
۱-ساختمان داخلی: دیاگرام اشعه ایکس نشان می دهد که آرایش مولکولی در ساختمان در ساختمان داخلی الیاف به مراتب بیشتر از پنبه و افزایش کریستالینیتی در ساختمان داخلی باعث شده است که خصوصیات آن با پنبه متفاوت باشد.
عکس کتان
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کتان در دانشنامه آزاد پارسی

کَتان (flax)
کَتان
کَتان
کَتان
گروهی از گیاهان خانوادۀ کتانیان۱، از جنس۲ لینوم Linum. گونۀ زراعی آن لینوم L. usitatissimum است. تاریخچه زراعت کتان به ۱۰هزار تا ۱۵هزار سال قبل از میلاد مسیح می رسد. از ساقۀ این گیاه الیاف کتان و از دانۀ آن روغن بزرک به دست می آورند. روغن بزرک در نقاشی و پرداخت چوب کاربرد دارد. بلندی ساقۀ آن به ۶۰ سانتی متر می رسد و برگ هایش کوچک و گل هایش آبی رنگ است. پس از استخراج روغن، از تفالۀ دانۀ کتان خوراک دام تهیه می کنند. ساقۀ گیاه را پس از برداشت در آب می خیسانند، خشک می کنند، به صورت گلوله درمی آورند، و الیاف را از مغز چوب جدا می کنند، سپس، الیاف بلند را می بافند و از آن ها نخ به دست می آورند که استحکام آن دو برابر استحکام پنبه است و برای توری بافی مناسب تر است. از الیاف کوتاه کتان برای تولید کاغذ استفاده می کنند. تولید سالانۀ کتان در جهان به ۶۰هزار تن می رسد. تولیدات کتان در روسیه، اوکراین، بلاروس، و لاتویا (لتونی)۳ نزدیک به ۵۰ درصد تولید سالانۀ جهانی است. تولیدکنندگان دیگر عبارت اند از هلند، ایرلند شمالی، و بلژیک. ایران از قدیم الایام از مراکز بزرگ کتان بافی بوده است، چنان که کازرون را دمیاط عجم می گفته اند و آن را با مراکز بزرگ کتان بافی در مصر مقایسه می کرده اند. آریایی ها علاقه ای به پوشیدن لباس هایی با منشأ حیوانی نداشته اند. از این رو، لباس های کتانی بین آن ها رواج فراوان داشته است. در تابوتی متعلق به یکی از بزرگان ایلامی در قرن ۸پ م، در حفاری های ناحیۀ ارجان، در نزدیک بهبهان، مقداری پارچۀ طرح دار کتان به دست آمده است. براساس برخی عقاید خرافی، لباس کتانی در نور مهتاب پاره می شود. این عقیده حتّی به اشعار شاعران کشور راه یافته است.
LinaceaegenusLatvia

ارتباط محتوایی با کتان

کتان در جدول کلمات

کتان مصری
شرب
دانه گیاه کتان که از آن روغن می گیرند با دو حرف جابجا
برزک
دانه گیاه کتان که از آن روغن نیز می گیرند•
تخم بزرک

معنی کتان به انگلیسی

bombast (اسم)
جنس پنبهای گزافه گویی ، مبالغه ، سخن بزرگ یا قلنبه ، کتان ، عبارت سازی
linen (اسم)
کتان ، پارچه کتانی ، جامه زبر
wild flax (اسم)
کتان

معنی کلمه کتان به عربی

کتان
قماش الکتان , هراء
ارتعش
بذر الکتان

کتان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

شهریار آریابد
در پراسی " بزرک bazrak " در نسک : فرهنگ برابرهای پارسی واژگان بیگانه از ابوالقاسم پرتو.
وریا صادقی
سیر رسیدن لغت کتان به ایران .در اصل قُطِن در زبان عربی به معنای پنبه به زبان انگلیسی راه یافته و بهcoton با تلفظ کَا تِن مشهور شده و بعد ماهم لفظ انگلیسی را به کَتَان وارد زبان فارسی کرده ایم.
tinabailari
گیاهی است که از ساقه ی الیاف آن در نساجی استفاده می کنند 👩🏻‍✈️👩🏻‍✈️

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• پارچه کتان   • بذر کتان و تخمدان پلی کیستیک   • مضرات بذر کتان   • روغن بذر کتان برای پوست   • روغن کتان برای مو   • چیا   • خواص بذر کتان قهوه ای   • سياه دانه   • معنی کتان   • مفهوم کتان   • تعریف کتان   • معرفی کتان   • کتان چیست   • کتان یعنی چی   • کتان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کتان
کلمه : کتان
اشتباه تایپی : ;jhk
آوا : katAn
نقش : اسم
عکس کتان : در گوگل

آیا معنی کتان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )