انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1051 100 1

کربن دی اکسید

کربن دی اکسید در دانشنامه ویکی پدیا

کربن دی اکسید
کربن دی اکسید یا گازکربنیک (با فرمول شیمیایی CO۲)، از ترکیب کربُن با اکسیژن به دست می آید. گاز کربنیک بر اثر سوختن زغال و مواد آلی در مجاورت اکسیژن، تخمیر مایعات، تنفس حیوانات و گیاهان و غیره به دست می آید. (به طور بسیار ساده تر می توان گفت زمانی که کربن می سوزد-یا به عبارت دیگر سوختن کامل صورت می گیرد-گاز دی اکسید کربن تولید می شود) کربن دی اکسید دارای دو پیوند دوگانه o=c=o می باشد تعداد پیوندهای کووالانسی در آن ۴ می باشد و دو قلمرو الکترونی دارد.C(=O)=O
کربن دی اکسید
گاز کربنیک؛ گاز اسید کربنیک؛ انیدرید کربنیک؛ یخ خشک (جامد)
C(=O)=O
عکس کربن دی اکسید
ریفرمینگ کربن دی اکسید (انگلیسی: Carbon dioxide reforming) که با نام ریفرمینگ خشک(به انگلیسی: dry reforming) نیز شناخته می شود، روشی جهت تولید گاز سنتز است که در آن کربن دی اکسید با یک هیدروکربن مانند متان واکنش داده و مخلوط هیدروژن، کربن مونوکسید می دهد که همان گاز سنتز است. گاز سنتز به طور سنتی از روش ریفرمینگ بخار تولید می شود که به دلیل مساله گرمایش جهانی همکنون روش ریفرمینگ خشک ترجیح داده می شود.
این فهرست کشورها بر پایه سرانه تولید دی اکسید کربن از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۷ است. داده ها توسط، وزارت نیرو ایالات متحده آمریکا و تجزیه و تحلیل اطلاعات در مرکز (CDIAC) است. بیشتر داده ها از بخش آمار سازمان ملل متحد جمع آوری و محاسبه شده است. داده ها تنها از انتشار دی اکسید کربن از احتراق سوختهای فسیلی و تولید سیمان است. و شامل انتشار گازهای گلخانه ای زمین مانند جنگل زدایی و قطع درختان نمی باشد.
فهرست کشورها بر پایه سرانه انتشار گازهای گلخانه ای
فهرست کشورها بر پایه انتشار گازهای گلخانه ای
فهرست کشورها بر پایه تولید دی اکسید کربن
فهرست کشورها بر پایه نسبت تولید ناخالص داخلی به دی اکسید کربن
پیمان کیوتو
لیزر کربن دی اکسید (به انگلیسی: carbon dioxide laser) یکی از قدیمی ترین لیزرهای گازی است که در سال ۱۹۶۴ توسط کومار پاتل در آزمایشگاه های بل اختراع شد و هنوز هم یکی از مفیدترین لیزر هاست. در حال حاضر لیزر دی اکسید کربن قدرتمندترین لیزر در حالت کارکرد پیوسته است که در دسترس است. نسبت توان خروجی به توان دمیده شده تا ۲۰٪ می رسد. لیزرهای CO2 نور مادون قرمز با طول موج مرکزی ۹٫۴ تا ۱۰٫۶ میکرومتر تولید می کنند.
محیط فعال لیزر (محیط بهره/تقویت لیزر) تخلیهٔ در گاز است که با هوا خنک می شود. (در توان های بالا با آب خنک می شود) داخل لوله تخلیه، از گازهای زیر پر شده است: تقریباً ۱۰ تا ۲۰٪ کربن دی اکسید، حدود ۱۰ تا ۲۰٪ نیتروژن، درصد کمی هیدروژن و/یا زنون (معمولاً در لوله های مهر و موم شده استفاده می شود) و باقی مانده گاز هلیوم است. نسبت های مختلف این گازها متناسب با کاریرد لیزر انتخاب می شود.
وارونگی جمعیت در لیزر CO2 به ترتیب زیر صورت می گیرد: برخورد الکترون، حرکات ارتعاشی نیتروژن را تحریک می کند. به علت اینکه مولکول های نیتروژن فقط از یک نوع اتم تشکیل شده است، نمی تواند انرژی خود را به صورت فوتون آزاد کند و مولکول های برانگیخته آن برای مدت طولانی در حالت شبه پایدار باقی می مانند. انتقال انرژی ضربه ای بین نیتروژن و دی اکسید کربن موجب تحریک ارتعاشی مولکول های دی اکسید کربن می شود و وارونگی جمعیت مورد نظر برای شروع کارکرد لیزر فراهم می شود. مولکول های نیتروژن در سطح برانگیخته پایین تر باقی می ماند و سقوط آنها به سطح انرژی پایه با برخورد به اتم های سرد (کم انرژی) هلیوم اتفاق می افتد. اتم های هلیوم داغ باید به منظور ایجاد وارونگی جمعیت در مولکول های کربن دی اکسید، سرد شوند. در لیزرهای مهر و موم شده این کار با برخورد اتم های هلیوم به دیواره لوله انجام می گیرد. در لیزرهای جاری شونده، یک جریان مداوم از گاز کربن دی اکسید و نیتروژن توسط تخلیهٔ در پلاسما تحریک می شود و ترکیبی از گازهای داغ ازکاواک خارج می شود.
بعلت اینکه لیزرهای CO2 در محدوده مادون قرمز کار می کنند، مواد ویژه ای برای ساخت آنها لازم است. معمولاً آینه ها از جنس نقره است در حالیکه پنجره ها (روزنه ای در کاواک که فوتون ها از لیزر خارج می شوند) و عدسی ها از ژرمانیوم و سلنید-روی ساخته می شوند. برای توان های بالا از آینه با جنس طلا استفاده می شود. همچنین از الماس نیز برای ساخت پنجره ها و عدسی استفاده می شود. قیمت الماس بسیار بالاست اما استحکام و هدایت گرمایی، آن را گزینه مناسبی برای ساخت لیزرهای با توان بالا می کند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کربن دی اکسید را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

F > little
T_T > collect
A.M.R > School Things
فهیمه > لنیا
pardis choopani > eaten alive
مینا > it has always been you
آوین > آرن
فهیمه > لنا

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کربن دی اکسید   • مفهوم کربن دی اکسید   • تعریف کربن دی اکسید   • معرفی کربن دی اکسید   • کربن دی اکسید چیست   • کربن دی اکسید یعنی چی   • کربن دی اکسید یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کربن دی اکسید
کلمه : کربن دی اکسید
اشتباه تایپی : ;vfk nd h;sdn
عکس کربن دی اکسید : در گوگل


آیا معنی کربن دی اکسید مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )