انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1086 100 1

کربوهیدرات

/karbohidrAt/

معنی کربوهیدرات به فارسی

[fermentable carbohydrate] [تغذیه] کربوهیدراتی که در برابر فعالیت زی مایه ها/ آنزیم های تجزیه کنندۀ نشاسته در بزاق دهان حساس است
[low-carbohydrate diet] [تغذیه] رژیمی بیست وهشت روزه که در آن مقدار کربوهیدرات ها بسیار محدود است

معنی کربوهیدرات در فرهنگ فارسی عمید

کربوهیدرات
هیدرات کربن، ترکیب آلی دارای کربن، هیدروژن، و اکسیژن که در گیاهان بر اثر نور خورشید ساخته می شود. &delta، کربوهیدرات ها مولد حرارت هستند و شامل نشاسته ها، قند ها، و سلولز می شوند.

کربوهیدرات در دانشنامه ویکی پدیا

کربوهیدرات
کربوهیدرات ها (هیدرات های کربن یا مواد قندی) هیدرات های کربن از اتم های کربن، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده اند. کربوهیدرات ها در بدن بیشتر به عنوان مولکول های ذخیره کننده انرژی عمل می کنند، اما کاربردهای ساختاری و نقش در انتقال پیام و… نیز دارند. به سه دسته ساده، مرکّب و پیچیده تقسیم می شود:
مهم ترین هگزوزها
گلوکز
- ساده: مونوساکارید:سه کربنه ها (تریوز):PGAL چهار کربنه ها. (تتروز) پنج کربنه (پنتوز): ریبوز و ریبولوز (دیواکسی ریبوز) و شش کربنه (هگزوز):گلوکز، فروکتوز و گالاکتوز. - مرکب: الیگو ساکاریدها و دی ساکاریدها: ساکارز، مالتوز و لاکتوز. - پیچیده: پلی ساکاریدها: سلولز، گلیکوژن و نشاسته. جالب است بدانید فروکتوز قند میوه، لاکتوز قند شیر است. گلیکوژن ساختاری شبیه به نشاسته دارد. گلیکوژن همان نشاسته جانوری است.
کربوهیدرات های خالص شامل اتم های کربن، هیدروژن، اکسیژن و نیتروژن هستند با نسبت ملکولی ۱:۲:۱ که فرمول عمومی Cn(H2O)n را تشکیل می دهند. با این وجود، خیلی از کربوهیدرات های مهم از این قانون مستثنی هستند (مثل دیوکسی ریبوز و گلیسرول که بدین ترتیب آن ها را مستقیماً نمی توان کربوهیدرات خواند. با افزایش طول زنجیر، تعداد کربن های با مراکز فضایی افزایش می یابند و بدین ترتیب تعداد زیادی دیاسترومر امکانپذیر می شوند. قندها ترکیبات پلی هیدروکسی کربونیل اند، از این رو می توانند هِمی استال های حلقوی پایداری ایجاد کنند، بدین ترتیب ساختارهای اضافی و تنوع شیمیایی برای این ترکیبات پدید می آید. گاهی {...} همراه با حذف آب بدست می آیند. قندهای آلدئیدی به صورت آلدوزها طبقه بندی می شوند. آن هایی که عامل کتونی دارند، کتوز خوانده می شوند. بر اساس طول زنجیر، قندها، تریوز (۳ کربنی)، تتروز (۴ کربنی)، پنتوز (۵ کربنی)، هگزوز (۶ کربنی) و غیره نامیده می شوند. از اینرو، ۲ و ۳ - دی هیدروکسی پروپانول (گلیسرآلدئید) یک آلدوتریوز است. در حالی که ۱ و ۳ - دی هیدروکسی پروپانون یک کتوتریوز می باشد.
مونوساکاریدها ساده ترین کربوهیدرات ها هستند و مهم ترین آن ها هگزوزها (۶کربنی) و پنتوزها (۵کربنی) هستند.
عکس کربوهیدرات
رژیم غذایی کم-کربوهیدرات برنامه هایی غذایی هستند که مصرف کربوهیدرات را محدود می کنند. در این رژیم غذایی، غذاهای با کربوهیدرات بالا (نظیر شکر، نان، پاستا) محدود یا حذف می شوند و غذاهایی که چربی بالاتر و میزان پروتئین متوسطی دارند (نظیر گوشت، ماهی، تخم مرغ، پنیر و آجیل) یا غذاهایی با میزان کربوهیدرات کم (نظیر سالاد سبزیجات) اضافه می شوند.
اصطلاح «رژیم غذایی کم-کربوهیدرات» به رژیم های غذایی ای اطلاق می شود که در آن کمتر از ۲۰٪ کالری دریافتی از طریق کربوهیدرات ها تأمین می شود. این اصطلاح همچنین می تواند به رژیم های که میزان کربوهیدرات را به کمتر از میزان توصیه شده (کمتر از ۴۵٪ از انرژی دریافتی از کربوهیدرات باشد) محدود می کند نیز اطلاق کرد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کربوهیدرات در دانشنامه آزاد پارسی

کَرْبوهیدْرات (carbohydrate)
مواد شیمیایی مرکب از کربن، هیدروژن، و اکسیژن، با فرمول کلی Cm (H۲O)n. همچنین، ترکیب هایی با ساختار فرمولی مشابه، که گروه های عاملی شان کمی تغییر یافته، جزو این گروه اند. این ترکیبات برای موجودات زنده اهمیت دارند، مثلاً قند و نشاسته بخش مهم رژیم غذای متعادل انسان را تشکیل می دهند و انرژیِ فرآیندهای حیاتی، ازجمله رشد و تحرک، را تأمین می کنند. کربوهیدراتاضافی در بدن به چربی تبدیل و انباشته می شود. کربوهیدرات ها در اصل همان قندها و ترکیب های حاصل از اتصال قندهایند. منوساکاریدها، نظیر گلوکزو فروکتوز، و دی ساکاریدها، نظیر ساکاروز، قندهایی اند که از ساده ترین کربوهیدرات ها محسوب می شوند. این قندها حل پذیرند و برخی از آن ها طعم شیرین دارند. اگر این قندهای ساده به صورت زنجیری طویل یا به صورت شاخه ای به هم متصل شوند، پلی ساکاریدهایی مانند نشاسته و گلیکوژنتشکیل می دهند. گلوکز ازجمله قندهای ساده ای است که در موجودات زنده و بر اثر تنفس، انرژی لازم فرآیندهای حیاتی را تأمین می کند. قندی که در غذاهای شیرین مصرف می شود، قند پیچیده ای با نام ساکاروز است. نشاسته برای گیاهان ذخیرۀ غذایی سرشار از انرژی است و جانورانی که از گیاهان تغذیه می کنند از آن بهره می برند. نشاسته، که قسمت عمدۀ گندم، برنج، سیب زمینی، و ذرت را تشکیل می دهد، از مواد معمول در رژیم غذایی انسان است. انسان از کربوهیدراتی با نام گلیکوژن برای ذخیرۀ انرژی استفاده می کند. این ماده که از گلوکز ساخته، و در کبد و ماهیچه ها ذخیره می شود، در فاصلۀ بین وعده های غذایی روزانه شکسته می شود و گلوکز را در سلول های بدن تأمین می کند. این فرآیند را هورمون انسولینتنظیم می کند و سبب مصرف گلوکز سلول ها می شود یا آن که گلوکز را به کبد می برد تا در آن جا به گلیکوژن تبدیل شود. کربوهیدرات های پیچیده تری نیز شناخته شده اند، ازجمله چیتینکه در جدار یاختۀ قارچ ها و در پوستۀ سخت حشرات یافت می شود، و سلولز که جدار یاخته های گیاهی را می سازد. انسان نمی تواند سلولز را هضم کند، اما این فیبردر رژیم غذایی انسان مفید است.

کربوهیدرات را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کربوهیدرات در بدنسازی   • غذاهای کربوهیدرات دار بدنسازی   • انواع کربوهیدرات   • انواع کربوهیدرات در بدنسازی   • کربوهیدرات ساده   • غذاهای بدون کربوهیدرات   • جدول کربوهیدرات مواد غذایی   • پروتئین ها   • معنی کربوهیدرات   • مفهوم کربوهیدرات   • تعریف کربوهیدرات   • معرفی کربوهیدرات   • کربوهیدرات چیست   • کربوهیدرات یعنی چی   • کربوهیدرات یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کربوهیدرات
کلمه : کربوهیدرات
اشتباه تایپی : ;vf,idnvhj
آوا : karbohidrAt
نقش : اسم
عکس کربوهیدرات : در گوگل


آیا معنی کربوهیدرات مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )