انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1055 100 1

کردستان ایران

کردستان ایران در دانشنامه ویکی پدیا

کردستان ایران
کردستان ایران مفهومی شناور است که تعریف های بسیار متفاوت و متعددی از آن شده است و ممکن است به یکی از مفاهیم زیر اشاره کند:
استان کردستان
بخش های کردنشین ایران
جنگ کومه له و حزب دموکرات کردستان ایران (یا جنگ داخلی کردستان ایران یا جنگ برادرکشی) به درگیری نظامی گفته می شود که از سال ۱۳۶۳ و با حمله حزب دموکرات کردستان ایران به نیروهای حزب کومله در هورامان آغاز شد و با آتش بس یکجانبه از طرف کومله در ۱۳۶۷ پایان یافت. در طول همین جنگ بود که حزب دموکرات کردستان ایران متحمل انشعاب شد و جریاناتی چون «کنگره هشتم» و «حزب دموکرات کردستان ایران - رهبری انقلابی» پدید آمدند.
کتاب «بحران خلیج و رویدادهای کردستان عراق»، چاپ دوم: مجموعه یک جلدی، دسامبر ۱۹۹۳.
نشریه «کمونیست»، شماره ۴۱، تیرماه ۱۳۶۷.
درگیری نظامی همواره بین احزاب فعال در کردستان ایران، به ویژه دو حزب کومه له و دمکرات در جریان بوده است و به ویژه حزب کومله نیروهای دموکرات را «دشمن طبقاتی» خود می دانست، اما از شهریور ۱۳۶۳ کمیته مرکزی حزب دمکرات کردستان ایران رسماً جنگ سراسری علیه حزب کومه له را اعلام کرد. سه ماه بعد در ۲۵ آبان ماه ۱۳۶۳ نیروهای حزب دمکرات به نیروهای نظامی حزب کومه له در هورامان حمله کرده و عده ای را به قتل رساندند. این روز را می توان تاریخ رسمی آغاز جنگ دانست.
در ابتدا کومه له ابتدا تنها سعی بر مجازات عاملان مستقیم حادثهٔ هورامان داشت، اما پس از مدتی درگیری، سرانجام حزب کومه له نیز در ششم بهمن ۱۳۶۳ به مقر و نیروهای حزب دمکرات کردستان ایران حملهٔ نظامی کرد.
در بین رهبری کومه له بر سر ادامه یا عدم ادامۀ این جنگ بحث های زیادی وجود داشت. کمیتۀ مرکزی وقت کومه له با انتشار سندی در آن هنگام جنگ را بر سر «هژمونی در کردستان»، «هژمونی بر جنبش انقلابی خلق کرد» و «رهبری در جنبش کردستان» ارزیابی کرد. عبدالله مهتدی و جناح او از فرموله کنندگان و اصلی ترین مدافعان این سند بودند. این در حالی بود که منصور حکمت و جناح او در درون حزب، این تببین را «ناسیونالیستی» دانست و آن را «راست روی سیاسی و چپ روی نظامی» نامید. او عقیده داشت که جنگ باید فرعی شود و تنها باید حزب دموکرات را کنترل کرد.
الگو:غلط املایی ،به جای دمکرات،دموکرات نوشته شده که قابل تصحیح نیست
قاضی محمد
احمد توفیق
عبدالرحمان قاسملو
صادق شرفکندی
عبدالله حسن زاده
خالد عزیزی
مصطفی هجری
حزب دمکرات کردستان ایران به اختصار «حدکا» حزبی سیاسی، در تاریخ کردستان ایران است که در روز ۲ آبان ۱۳۲۴ (برابر با ۲۴ اکتبر ۱۹۴۵ میلادی) توسط قاضی محمد در شهر مهاباد تأسیس شد. این حزب در حال حاضر اپوزیسیون جمهوری اسلامی است و علیه این دولت فعالیت می کند. مرکز آن در شهر اربیل مرکز کردستان عراق واقع شده است. دبیرکل کنونی آن مصطفی هجری است. شعار این حزب از روز نخست «خودمختاری برای کردستان» بود اما پس از چندین دهه از فعالیتهایش، در آغاز قرن بیست و یکم شعار خود را به «فدرالیسم برای ایران» تغییر داد. بخشی از حزب کردستان ایران به نام حزب دمکرات کردستان در کنگره سیزدهم (۲۰۰۴) منشعب شد.
بیانیه تأسیس این حزب شامل هشت بند بود:
۶۰ روز بعد از تأسیس یعنی روز دوم بهمن ماه ۱۳۲۴ (برابر با ۲۲ ژانویه ۱۹۴۶)، این حزب با استفاده از شرایط مناسب وخواست و پشتیبانی مردم (اشغال ایران توسط متفقین) و با حمایت دولت شوروی در بخشی از خاک کردستان ایران (که در اشغال شوروی بود) حکومتی به نام دولت جمهوری کردستان تشکیل داد؛ که موءرخین از آن به عنوان جمهوری مهاباد نام برده اند. علت آن این بود که پیشروی نیروهای شوروی به علت وجود نیروهای انگلستان که از جنوب آمده بودند متوقف شد لذا سنندج و مناطق اطراف آن به عنوان مناطق حائل میان شوروی و انگلستان در نظر گرفته شدند.
سازمان خَبات کردستان ایران یک حزب منطقه ای به رهبری شیخ جلال حسینی در کردستان ایران است. این حزب در حال حاضر اپوزیسیون جمهوری اسلامی است و علیه این دولت فعالیت می کند. خبات به معنی پیکار است.
این حزب پس از انقلاب ۱۳۵۷ توسط افرادی مذهبی، برپایه اندیشه های اسلامی پایه گذاری شد اما بعدها اندیشه های ملی گرایانه نیز به آن ها افزوده شد.
واژه خبات (در کردی خه بات) به معنی کوشش و مبارزه است.
وب گاه رسمی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با کردستان ایران

کردستان ایران را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کردستان ایران   • مفهوم کردستان ایران   • تعریف کردستان ایران   • معرفی کردستان ایران   • کردستان ایران چیست   • کردستان ایران یعنی چی   • کردستان ایران یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کردستان ایران
کلمه : کردستان ایران
اشتباه تایپی : ;vnsjhk hdvhk
عکس کردستان ایران : در گوگل


آیا معنی کردستان ایران مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )