انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1062 100 1

کردستان

/kordestAn/

معنی کردستان در لغت نامه دهخدا

کردستان. [ ک ُ دِ ] (اِخ ) ملکی است از ایران. (آنندراج ). ولایت کردنشین. (ناظم الاطباء). وآن شانزده ولایت است و حدودش به ولایات عراق عرب و خوزستان و عراق عجم و آذربایجان و دیاربکر پیوسته است.حقوق دیوانیش در زمان سلیمانشاه ایوه قریب دویست تومان این زمان بوده است و اکنون بیست تومان و یکهزار و پانصد دینار بر روی دفتر است. (نزهةالقلوب چ اروپاص 107). ناحیه ٔ کردنشین قسمت باختری کشور است. از یازده شهرستان استان پنجم شهرهای همدان ، نهاوند، ملایر، تویسرکان فارسی زبانند و شهرستانهای کرمانشاهان ، سنندج ، سقز، شاه آباد، ایلام و قسمتی از شهرستان بیجار کردزبانند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 5). ناحیه ای است در جنوب آذربایجان و شمال کرمانشاهان و مغرب همدان بشکل مربع. این ناحیه تا قرن هفتم هجری به اسامی مختلف خوانده می شد و از اواخر سلجوقی به انضمام همدان و کرمانشاه و بعضی از نقاط مجاور به اسم کردستان معروف گردید، ولی امروز تنها به ناحیه ای که میان آذربایجان غربی و همدان و کرمانشاهان و عراق قرار گرفته اطلاق می شود. مقر حکومت این ناحیه در گذشته شهر بزرگی به نام بهار در نزدیکی همدان بود، سپس این ناحیه از رونق افتاد و شهر سلطان آباد چمچمال مقر امرای کردستان قرار گرفت. پس از آن از موقعیت این شهر نیز کاسته شد و ضمناً نواحی غربی کردستان بتصرف عثمانیها درآمد و لرستان و همدان نیز از آن جدا شد و ناحیه ٔ کوچکی ماند که آن را کردستان سنه یا اردلان نامیدند. (از جغرافیای تاریخی غرب ایران ص 71). از شمال محدود است به آذربایجان ، از مشرق به همدان ، از جنوب به کرمانشاهان و از مغرب به عراق عرب. موقعیت آن بواسطه ٔ واقع شدن در سر راه ممالک ترکیه و عراق و ایران بسیار مهم و اغلب هجومهائی که از مشرق به مغرب یا برعکس از مغرب به مشرق شده از راههای کردستان و کرمانشاهان بود، و به همین جهت از نظر نظامی اهمیت بسیار دارد. کردستان به دو ناحیه ٔ جداگانه تقسیم می شود: کردستان صحنه و کردستان گروس. 1- کردستان صحنه مرکب از دو ناحیه است : ناحیه ٔ شمالی از فلاتهای مرتفع تشکیل شده است. و سرچشمه ٔ سفیدرود در آن است. ناحیه ٔ جنوبی سرچشمه ٔ گاورود یا سیروان می باشد. این دو ناحیه از نظر طبیعی و آب و هوا بکلی با هم اختلاف دارد قسمتهای مرتفع فلاتی بکلی خشک و بی حاصل است.عرض تمام فلات قریب 200 کیلومتر و طول آن نیز بهمین اندازه است. شیب این فلات بسوی مشرق است. قسمت جنوبی صحنه برخلاف ناحیه ٔ شمالی ناهمواریهای بسیار دارد و رودها، تنگه های مخوفی ساخته اند. دره ها از اراضی رسوبی حاصلخیزی درست شده است. کوهها پوشیده از جنگل است ودر اکثر ایام سال برف دارد. 2- کردستان گروس از مشرق به قزوین ، از مغرب به کردستان اردلان ، از شمال به خمسه و افشار و از جنوب به همدان محدود است. اراضی آن بالنسبه هموارتر از کردستان اردلان است و از سفیدرودو شعب آن آب میگیرد. کوهها برخلاف کردستان اردلان از جنگل پوشیده نیست ، اما مراتع وسیع دارد و برای گله داری بسیار مناسب است. امروزه کردستان یکی از استانهای کشور است و مرکز آن شهر سنندج می باشد و شهرهای مهم آن بانه ، سقز، مریوان ، اورامان ، گروس و بیجار است.

کردستان.[ ک ُ دِ ] (اِخ ) دهی است از دهستان مرکزی بخش حومه ٔشهرستان بهبهان. دشت و گرمسیر است و 1119 تن سکنه دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 6). فرسخی بیشتر میانه ٔ شمال و مغرب بهبهان است. (فارسنامه ٔ ناصری ).

معنی کردستان به فارسی

کردستان
دهی است از دهستان مرکزی بخش حومه شهرستان بهبهان واقع در ۱۲ کیلومتری شمال باختر بهبهان گرمسیر ۱۱۱۹ تن سکنه محصول غله کنجد بنشن برنج و محصولات دامی .
فرسخی بیشتر میانه شمال و مغرب بهبهان است .
یکی از طوایف کرد است که تقریبا مرکب از ۲٠٠ خانوار و مسکن ایشان رستمان و خرخره و سقز است .

کردستان در دانشنامه اسلامی

کردستان با وسعتی معادل ۲۸۲۰۳ کیلومتر مربع در غرب ایران قرار دارد و مرکز آن شهر سنندج است. این استان که در دامنه ها و دشت های پراکنده سلسله جبال زاگرس میانی قرار گرفته است، ۱۴۳۸۵۴۳ نفر جمعیت دارد که بیشتر آنها به شاخه های گوناگون زبان کردی تکلم می کنند. این استان منطقه ای کاملاً کوهستانی است که از مریوان تا دره قزل اوزن و کوه ههای زنجان جنوبی در مشرق گسترده شده است. ناهمواری های این استان که تحت عنوان ناحیه کوهستانی کردستان مرکزی بررسی می شود، مشتمل بر دو بخش غربی و شرقی است. این دو قسمت از نظر شکل پستی و بلندی و جنس زمین متفاوتند. قسمت وسیعی از سنندج، مریوان و سرزمین های اطراف آنها تا جنوب کردستان بخش کوهستانی غربی را تشکیل می دهد. در این ناحیه شعبه های رود قزل اوزن در شرق و شمال شرقی و رود سیروان در حنوب چهره زمین را به طور کامل تغییر داده اند. بخش کوهستانی شرقی، قسمت های شرقی سنندج را دربرمی گیرد و درحد فاصل ناحیه غربی و شرقی، یک رشته از ارتفاعات آتشفشانی شمالی - جنوبی را به وجود می آورد. مرتفع ترین دشت این ناحیه «هوه تو» خوانده می شود که با دو هزار و دویست متر ارتفاع در شمال سنندج واقع شده است. بلندترین کوه های این ناحیه، شاه نشین در شمال بیجار، شیدا در مرکز و پنجه علی بین قروه و سقز است. استان کردستان به طور کلی تحت تأثیر دو جریان عمده هوای گرم و سرد قرار دارد و اقلیم های گوناگونی را به وجود می آورد. اقلیم کردستان متاثر از توده های هوای گرم و مرطوب مدیترانه ای است که این توده ها موجب بارندگی هایی در بهار و ریزش برف در زمستانها شده است. این توده های هوایی که از اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه با برخورد به ارتفاعات زاگرس بخش قابل توجهی از رطوبت را بصورت بارش های پراکنده برف و باران در این منطقه نشان میدهند. نفوذ توده های مرطوب زمستانی و بهاری در مریوان و دریاچه زریوار تأثیر فراوانی در مرطوب و معتدل شدن هوای این ناحیه دارد. میزان رطوبت و بارش مناسب باعث ایجاد جنگل های انبوه بلوط و گونه های مختلف درختان جنگلی شده است. بیشترین میزان بارش جوی در ناحیه غربی استان (شهرهای بانه و مریوان) حدود هشتصد میلی متر در سال و کمترین میزان بارندگی آن در ناحیه شرقی حدود چهارصد میلی متر در سال است.
موسسه مطالعات ایران و اوراسیا    
...
«تحفه ناصری»، کتابی است به زبان فارسی در تاریخ و جغرافیای کردستان.
نگارش کتاب که به گفته مولف، تاریخ کردستان و مختصری از جغرافیای این منطقه را از ابتدای فرمانگذاری ولات محترم بنی اردلان در بردارد، در سال1319ق. (1279ش.) در زمان پادشاهی مظفرالدین میرزای قاجار به پایان رسیده است. نویسنده این کتاب را ابتدا به ابوالقاسم خان ناصرالملک قراگزلو تقدیم داشته، از این رو آن را «تحفه ناصری» نام نهاده است.
انگیزه نگارش این کتاب، همچون سایر آثاری که درباره تاریخ و جغرافیای این خطه نگاشته شده است، بیشتر ذکر حالات ولات بنی اردلان و نیز جغرافیای مختصر کردستان بوده است.
1-مولف در سن هیجده سالگی به عنوان منشی در دستگاه حکومتی کردستان داخل شده و کمتر از سی سال شخصا ناظر بر وقایع جاری این خطه بوده است. از این رو نقل وقایع آن روزگار به قلم وی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
2- مولف جای جای به بیان خصوصیات اخلاقی مردم، به ویژه طبقه اعیان و اشراف و علمای کردستان پرداخته و از جور و تعدی حکام و مباشرین و نابسامانی ها اجتماعی و رذایل اخلاقی مردمان همعصر خویش شکایت می کند.
"تاریخ کرد و کردستان" اثر محمد امین زکی بیگ و ترجمه یدالله روشن اردلان است. مترجم این کتاب را به عنوان معتبرترین منابع و ماخذ تاریخ کرد و کردستان می داند. این کتاب به زبان ترکی بوده که تدوین آن از سوی مؤلف سال ها به طول انجامیده و کتاب حاضر در دو جلد تدوین یافته است.
در مجلد اول کتاب، تاریخ قوم کرد و پراکندگی جغرافیای این قوم از بدو پیدایی تا روزگار مؤلف، مورد بحث واقع شده و سیر تحولات حادث بر این قوم در طول دوره اسلامی در قالب تاریخ ایران مورد بررسی قرار گرفته است.
مجلد دوم زبده تاریخ کرد و کردستان، به حکومت های باستانی و تاریخی مردم کرد و منسوبان این قوم اختصاص دارد. این جلد از یازده فصل تشکیل شده است.
با وجود این که تحقیقی کلاسیک و مربوط به سال 1931م است؛ اما به لحاظ جامعیت مطالب و بهره گیری از منابع و ماخذ بی شمار و معتبر، در زمره کتب مفید و جامع راجع به تاریخ کردستان قرار می گیرد. از جمله ویژگی های اساسی این کتاب از یک سو جامعیت مباحث آن است که تقریبا سیر تحولات سیاسی فرهنگی، اجتماعی، جغرافیایی، زبان شناسی و... قوم کرد و طول تاریخ و فرهنگ قوم کرد را در قالب پیوستگی مدام با تاریخ ایران و سلسله های مختلف آن مورد بررسی قرار داده است. به واقع نوعی پیوستگی خاص بین تاریخ قوم کرد و تاریخ ایران در سرتاسر نوشته حاضر یافت می شود.
اینک به معرفی مختصر فصول مختلف جلد اول می پردازیم:کردستان در دانشنامه ویکی پدیا

کردستان
مختصات: ۳۷°۰۰′ شمالی ۴۳°۰۰′ شرقی / ۳۷٫۰۰۰°شمالی ۴۳٫۰۰۰°شرقی / 37.000; 43.000
موسیقی کردی
زبان های کردی
تاریخ کردها
کورتوئنا
کول بر
اردلان
کردستان به منطقه ای تعریف شده به صورت تقریبی از نظر جغرافیایی و فرهنگی گفته می شود که بیشتر ساکنین آن کرد هستند و فرهنگ، زبان و آداب و رسوم در آن بنا شده است. کردستان منطقه ای را از شمال غربی زاگرس تا شرق توروس را دربردارد. این منطقه حدوداً ۵۰۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد همچنین واژهٔ ''کورد'' در اصل از طرف یکجانشینان به طوائف و اجتماعاتی که کوچرو بودند اتلاق می شده واژه کردستان می توان از دگرگون شده واژه پارس یا پارت به و جود آمده باشد . Pars/purs/kurs، همانند واژه بلوچ که از دگرگونی واژه پارث به وجود آمده هنوز هم کردهای استان های کردستان و کرمانشاه واژه کردستان را به صورت کورسان تلفظ می کنند که جمع واژه کورس( kurs) با ( ان) واژه کورسان را می سازد در تاریخ اولین اشاره به کردستان در زمان سلطان سنجر سلجوقی و به نواحی سنندج و کرمانشاه بوده است .
در بررسی خواستگاه یک قوم و ملّت باید به نکات زیادی توجه شود و مسأله مورد کنکاش کامل قرار گیرد. علاوه بر درون مایه یک ملّت که ریشه در تاریخ آن ملّت دارد، نشانه های ظاهری کنونی را نیز می توان در پی بردن به خواستگاه آن قوم تجزیه و تحلیل نمود. مردم کُرد نیز از این قاعده مثتثنی نیست . بر اساس اسناد تاریخی مردم کُرد از اقوام آریایی تباری هستند که علاوه بر ایران کنونی در بخش های دیگری از خاورمیانه (ترکیه، عراق ،سوریه )و قفقاز نیز زندگی می کنندتمام مناطق کردنشین از آغاز شکل گیری ایران بزرگ(که سرزمین فعلی ایران بخشی کوچک از آن است) تا واقعه جنگ چالدران، یکی از ایالات مهم ایران بوده است. منطقه کردستان از سال ۶۱۲ قبل از میلاد تا قرن ۱۵ پس از میلاد یعنی چیزی در حدود ۲۰۰۰ سال بخشی جدا نشدنی از ایران بود.
کرد و کردستان از دید جغرافی دانان، مورخان و تبارشناسان :
عکس کردستان
واژهٔ کردستان ممکن است به یکی از موارد زیر اطلاق شود:
مناطق کردنشین مجموعه سرزمین هایی است که کردتباران به طور تاریخی در آن زندگی می کنند:
کردستان؛ نامی است تاریخی که برای اشاره به مناطق کردنشین غرب ایران و خاورمیانه به کار برده می شود.
کردستان ایران؛ مناطقی در شمال غرب، غرب، جنوب غرب و شمال شرقی ایران را شامل می شود که بیشتر ساکنان آن از مردم کرد هستند.
استان کردستان؛ یکی از استان های کردنشین در غرب ایران است.
کردستان نام اولین روزنامه کردی است که در سال ۱۸۹۸ م در قاهره توسط مقداد بدرخان و جلادت علی بدرخان به چاپ می رسید.
ایرنا؛ نخستین روزنامه کردی ۱۱۷ ساله شد
جوان پرس، تاریخچه روزنامه نگاری کردی
اولین شماره روزنامه کردستان در ٢٢ آوریل ١٨٩٨ در قاهره از سوی مقداد مدحت بدرخان منتشر شد. شماره های ١ تا ۵ آن در شهر قاهره، شماره ۶ تا ١٩ در شهر ژنو سوئیس، شماره ٢٠ تا ٢٣ مجددا در قاهره، شماره ٢۴ در لندن، شماره ٢۵ تا ٢٩ در فوکستون انگلستان و شماره ٣٠ و ٣١ باز هم در ژنو انتشار یافته است. آخرین شماره کردستان در ١۴ آوریل ١٩٠٢ به چاپ رسید و از آن زمان انتشار آن متوقف شد.
کردستان مجله ای ماهانه، به زبان های کردی و ترکی بود که بین سال های ۱۹۱۲ تا ۱۹۱۴ در ارومیه به سردبیری عبدالرزاق بدرخان و صاحب امتیازی اسماعیل آقا سیمیتقو منتشر می شد.
کردستان ایران مفهومی شناور است که تعریف های بسیار متفاوت و متعددی از آن شده است و ممکن است به یکی از مفاهیم زیر اشاره کند:
استان کردستان
بخش های کردنشین ایران
کردستان ایرلاینز (به انگلیسی: Kurdistan Airlines) یک شرکت هواپیمایی است که در تاریخ ۲۰۰۴ میلادی تأسیس شده است. دفتر مرکزی کردستان ایرلاینز در دبی، امارات متحده عربی واقع شده است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه بین المللی اربیل قرار دارد.
کردستان بزرگ (بهبهان)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بهبهان در استان خوزستان ایران است. بنا بر شواهد تاریخی، مهاجرت و سکونت جمعیتی از کُردها، علت نامگذاری این روستا به این نام گردیده است. ساکنان اولیه این روستا، تیره ای از طایفه کُرد حسین خانی هستند که اکنون در شهر قلعه تل از توابع استان خوزستان سکونت دارند.
این روستا در دهستان دودانگه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲٬۲۱۹ نفر (۳۹۹خانوار) بوده است.
کردستان ترکیه (به انگلیسی: Turkish Kurdistan، به کردی: Bakurê Kurdistanê، به ترکی استانبولی :Türkiye Kürdistanı) نام غیررسمی بخش شرقی ترکیه است که بیشتر ساکنان آن کرد هستند. این منطقه با مساحتی حدود ۲۳۰ هزار کیلومتر مربع (تقریباً معادل ناحیه آناتولی شرقی و ناحیه آناتولی جنوب شرق با حدود ۱۴ میلیون نفر جمعیت در سال ۲۰۱۰) ۲۹٫۳۶ درصد از خاک ترکیه را دربر گرفته است؛ حدود دوسوم کردهای ترکیه در جنوب شرقی و شرق ترکیه (موسوم به کردستان ترکیه) سکونت دارند. در برآورد ۲۰۱۲ مؤسسه آمار ترک استات (The Turkish Statistical Institute (TurkStat))، جمعیت کردهای ترکیه بیش از ۲۲ میلیون نفر (۲۲٬۶۹۱٬۸۲۴) و بیش از سی درصد از جمعیت ۷۴٬۷۰۰٬۰۰۰ نفری ترکیه را تشکیل می دهد. بر طبق منابع سازمان سیا در سال ۲۰۰۸ میلادی، بافت قومیتی ترکیه، شامل ۷۰٪-۷۵٪ ترک، ۱۸٪ کرد و سایر گروه های قومی ۷٪-۱۲٪ می باشند. منابعی دیگر حدود ۷۰٪ مردم ترکیه ترک و ۲۵٪ کرد را در ترکیه برآورد می کنند.
دیاربکر Diyarbakır (آمد)
وان Van
بینگول Bingöl (چیولیک)
آدیامان Adıyaman (سمسور)
الازیغ Elazığ (خارپوت)
باتمان Batman
تونجلی Tunceli (درسیم)
بسیاری از شهرهای کردستان ترکیه طی سال های اخیر به علت نارضایتی مردم کرد از وضعیت موجود صحنه آشوب و درگیری بوده است. احزابی مانند پ ک ک خواهان خودمختاری مناطق کردنشین در ترکیه می باشند. بسیاری از کردهای ترکیه به استانبول مهاجرت کرده اند بگونه ای که استانبول به بزرگترین شهر کردنشین ترکیه مبدل گشته است.
از سال ۱۹۹۰ مهاجرت اجباری از جنوب شرقی ترکیه، میلیون ها کرد را به شهرهایی مانند استانبول، آنکارا و ازمیر آورد. جمعیت کردها در استانبول بین ۳ تا ۴ میلیون نفر تخمین زده می شود (سال ۱۹۹۷). همچنین طبق تخمین دیگری جمعیت کردها در استانبول، آنکارا، ازمیر و سایر شهرهای بزرگ (به جز استان های کردنشین ترکیه) در حدود ۳۵ درصد کل جمعیت کردهای ترکیه است که چیزی حدود ۶ تا ۸ میلیون می باشد.
کردوئنه سرزمینی باستانی در جنوب دریاچه وان و شمال میانرودان در هزاره اول پیش از میلاد بود بسیاری بر این باورند که کردوئنه همان سرزمینیست که امروز کردستان خوانده می شود. و دانشنامه کلمبیا این ارتباط را ذکر کرده است.
کانال تلویزیونی کردستان تی وی متعلق به حزب دموکرات کردستان عراق در سال ۱۹۹۹تاسیس و شروع به کار کرد.برنامه های کردستان تی وی به زبان کردی (سورانی) (کرمانجی) پخش می شود.دفتر مرکزی آن در شهر اربیل در مجاورت دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان عراق است.
سورانی
کرمانجی
کردی
Hotbird 6
مختصات: ۳۶°۱۱′۰″ شمالی ۴۴°۰۰′۰″ شرقی / ۳۶٫۱۸۳۳۳°شمالی ۴۴٫۰۰۰۰۰°شرقی / 36.18333; 44.00000امیرنشین ها و مناطق ایلی کردها در امپراتوری های ایران و عثمانی   سال ۲۰۰۳ و تقسیم مناطق کردنشین عراق بین طالبانی ها و بارزانی ها   ۲۰۰۹. کنترل کردستان عراق بر مناطق نفت خیز مورد مناقشه با بغداد   از دست رفتن کنترل کردستان عراق بر مناطق مورد مناقشه با بغداد
کردستان عراق یا اقلیم کردستان (به کردی: هه رێمی کوردستان، Herêmî Kurdistan)، یک منطقهٔ خودمختار در بخش شمالی کشور عراق است. کردستان عراق از شرق با ایران از شمال با ترکیه و از غرب با سوریه هم مرز است. پایتخت آن اربیل که از سوی کردها هه ولێر نامیده می شود. رئیس اقلیم کردستان عراق نچیروان ادریس بارزانی است.
سرشماری رسمی از تعداد جمعیت این منطقه در دست نیست اما آخرین برآوردهای حکومت محلی جمعیت این منطقه را حدود ۶میلیون نفر تخمین می زند.
در منطقهٔ کردستان عراق علاوه بر کُردها، اقلیت های آشوری، ترکمن، عرب، کلدانی، ارمنی و غیره نیز زندگی می کنند. اکثریت مردم کردستان عراق مسلمان سنی مذهب هستند.
www.rukusa.com
اتحاد انقلابیون کردستان، سازمانی سیاسی - نظامی و منطقه ای کرد فعال در کردستان ایران است. این سازمان در ۳۰ اردیبهشت سال ۱۳۷۰ خورشیدی برابر با ۲۰ مه ۱۹۹۱ تشکیل شده است. رهبر آن حسین یزدانپناه برادر کوچک تر سعید یزدانپناه، بنیانگذار سازمان است. سعید یزدانپناه، در ۱۹ سپتامبر ۱۹۹۱ برابر با ۲۸ شهریور ۱۳۷۰ در شهر سلیمانیه کردستان عراق ترور شد. اعضاء این سازمان ترور وی را به حکومت جمهوری اسلامی ایران نسبت می دهند.
اتحاد انقلابیون کردستان، پس از ۱۵ سال و برگزاری ۴ کنفرانس، در اکتبر ۲۰۰۶، اولین کنگرهٔ خود را در شهر اربیل پایتخت اقلیم کردستان عراق منعقد ساخت. در این کنگره علاوه بر تصویب برنامه و اساسنامه، تغییراتی مهم در ساختار سازمانی و رهبری آن صورت گرفت.
۱- این جریان در کنگره اول خود از «اتحاد» به «حزب» تغیر یافت.
۲- حسین یزدانپناه بعد از ۱۵ سال سمت دبیرکلی، با خواست خویش کنار رفت و علی قاضی محمد، فرزند قاضی محمد فقید، رئیس جمهوری کردستان (۱۹۴۶–۱۹۴۷) به ریاست حزب انتخاب گردید. همچنین بااصرار و پافشاری اعضای کنگره، حسین یزدانپناه سمت جانشینی رئیس حزب را پذیرفت.
۴- تشکیلات حزب بر مبنای تفکیک مراکز قدرت سازماندهی گردید. بدین معنی که حزب دارای مجلس، کمیته مرکزی و هیئت قضایی می باشد که هه ر کدام ضمن رابطه، از هم تفکیک گردیدند. مجلس حزب دارای ۲۳ عضو می باشد.
۵- احیای جمهوری کردستان به عنوان شعار و هدف اصلی حزب.
۶- سال ۲۰۰۷ در ادامه جدایی هایی که در احزاب کردی به وقوع پیوست، حسن یزدانپناه (سمکو) برادر کوچکتر حسین یزدانپناه از پارت آزادی کردستان جدا شد و ۱۰ سال با نام «اتحاد انقلابیون کردستان» فعالیت کرد. سر انجام در تاریخ ۴ مارس ۲۰۱۷، اتحاد انقلابیون کردستان، با صدور اطلاعیه ای و برگزاری یک کنفرانس خبری در شهر اربیل، بازگشت خود را به صفوف پارت آزادی کردستان، اعلام نمود. رسانه های کردی پوشش خبری وسیعی به این تحول دادند.
۷- پارت آزادی کردستان، در نبرد با داعش شرکت کرده و حضور پیشمرگه تحت فرماندهی حسین یزدانپناه آن در جبهه های نبرد با داعش، توجه رسانه های غربی را جلب نموده است.
منابع:
www.pazadik.org
وب گاه کمیتهٔ آمریکای اتحاد انقلابیون کردستان
اتحادیهٔ میهنی کردستان (به کردی: یه کێتی نیشتمانیی کوردستان YNK، به انگلیسی: Patriotic Union of Kurdistan PUK) که در بین کردها به نام یه کێتیی (اتحادیه) نیز شناخته می شود، یک حزب کردی در کردستان عراق است که در سال ۱۹۷۵ تأسیس شده است. رهبر این حزب از بدو تأسیس جلال طالبانی بوده است.
Iraq's most powerful coalitions الجزیره انگلیسی
اتحادیهٔ میهنی در جنگ ایران و عراق از نیروهای نظامی ایران حمایت می کرد. ایران به طور سنتی از اتحادیه میهنی و ترکیه از حزب دموکرات کردستان پشتیبانی می کند.
حزب اتحادیه میهنی در عمل دچار شکاف درونی است. از یک طرف «هیرو ابراهیم» همسر جلال طالبانی و پسرش «بافل» قرار دارند که مخالف مسعود بارزانی، رهبر حزب دموکرات کردستان عراق، هستند و از سوی دیگر «کوسرت رسول» جانشین طالبانی قرار دارد که همچنان به بارزانی وفادار است.
پس از عقب نشینی نیروهای پیشمرگه از کرکوک، مسعود بارزانی، رئیس حکومت اقلیم و رهبر حزب دموکرات کردستان عراق، انگشت اتهام را به طرف حزب اتحادیه میهنی گرفت و روز ۱۷ اکتبر ۲۰۱۷ در بیانه ای گفت: «آنچه در شهر کرکوک رخ داد، نتیجه تصمیمات یکجانبه اشخاصی از یک حزب سیاسی داخلی کردستان بود.»
ارکستر فیلارمونیک کردستان (به انگلیسی:Kurdistan Philharmonic Orchestra)یکی از معدود ارکسترهای فعال موسیقی کلاسیک در ایران است که در سال ۱۳۸۴ توسط جمعی از موسیقی دانان در شهر سنندج تأسیس شد.
بهمن مرادنیا رئیس هیئت امنا و استاندار استان کردستان
هوشنگ کامکار
نادر مشایخی
حمیدرضا اردلان
محمدرضا درویشی
امین مرادی (رئیس حوزه هنری استان کردستان)
مهدی احمدی (رهبر ارکستر)
اندیشه تأسیس ارکستر فیلارمونیک کردستان در سال ۱۳۸۴ توسط جمعی از موسیقی دانان در شهر سنندج به واقعیت پیوست. ارکستر فیلارمونیک کردستان از جمله مجموعه های فعال حوزه موسیقی استان کردستان است که طی چند سال گذشته برنامه های متعددی را در سنندج و ایام برگزاری جشنواره موسیقی فجر برگزار کرده است. این گروه در ماه های اخیر علاوه بر اجرای چند برنامه زنده، کارگاه ها و ورک شاپ های تخصصی را با حضور تعدادی از هنرمندان ایرانی و خارجی برگزار کرده است
هم اکنون رهبری ارکستر بر عهده آقای مهدی احمدی که از بنیان گذاران ارکستر بوده می باشد. مایستر ارکستر ارسلان کامکار و بیش از ۵۰ نفر نوازنده سازهای موسیقی کلاسیک از اعضای این ارکستر می باشند.
ارکستر فیلارمونیک کردستان در سال ۱۳۹۳ دارای هیئت امنا شد که اعضای فعلی به ترتیب ذیل است
مختصات: ۳۵°۱۸′۴۱″شمالی ۴۶°۵۹′۴۶″شرقی / ۳۵٫۳۱۱۳°شمالی ۴۶٫۹۹۶۰°شرقی / 35.3113; 46.9960
سد قشلاق
سد گاوشان
سد گلبلاغ
سد وحدت
سد سیاه زاغ
استان کردستان یکی از استان های ایران به مرکزیت شهر سنندج است که در غرب کشور واقع شده است. مساحت این استان ۲۸٬۲۰۰ کیلومتر مربع معادل ۱/۷٪ مساحت کل کشور ایران است. این استان که در دامنه ها و دشت های پراکنده سلسله جبال زاگرس میانی قرار گرفته است، از شمال به استان های آذربایجان غربی و زنجان، از شرق به همدان و زنجان، از جنوب به استان کرمانشاه و از غرب به اقلیم کوردستان و کشور عراق محدود است. استان کردستان با کشور عراق ۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارد. استان کردستان براساس آخرین تقسیمات کشوری در سال ۱۳۹۰ دارای ۱۰شهرستان، ۲۹شهر، ۳۱بخش، ۸۶دهستان و ۱۶۹۷آبادی دارای سکنه و ۱۸۷ آبادی خالی از سکنه بوده است. شهرستان های این استان عبارتند از: سنندج، سقز، مریوان، بانه، قروه، کامیاران، بیجار، دیواندره، دهگلان و سروآباد. بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ استان کردستان ۱٫۶۰۳٫۰۱۱ نفر جمعیت دارد که ۶۶درصد شهری و ۳۴درصد را جمعیت روستایی تشکیل می دهد. تراکم نسبی جمعیت معادل ۵۱٫۲ نفر در کیلومتر مربع است.
۱٬۴۹۳٬۶۴۵ نفر (1390)
کردستان متشکل از دو کلمهٔ «کُرد» و پسوند «ستان» به معنی مکان است. کردستان مکان و سرزمین کردها و ناحیه ای در غرب ایران است. کلمهٔ کردستان اولین بار به طور رسمی در دورهٔ سلجوقی به کار برده شد و از آن پس ثبت گردید.
بازارچه های مرزی استان کردستان، از استان های مرزی کشور ایران با ۲۲۷ کیلومتر مرز با شمال عراق، سه بازارچه و یک مرز رسمی دارد و پیشتر پنج معبر کولبری با مجوز ورود ۷۵ قلم کالا نیز در امتداد این مرز فعال بوده است.
کول بر
بازارچه مرزی
بانه
سردشت
مهاباد
گذرگاه مرزی پرویزخان
مریوان
سنندج
طرح شبنم
در استان کردستان چهار شهرستان مریوان، بانه، سروآباد و سقز با کشور عراق (منطقه اقلیم کردستان عراق) مرز دارند. دولت برای کمک به اشتغالزایی و کسب درآمد مرز نشینان معابری را برای ورود و خروج آن ها باز گذاشته و ساکنان این مناطق می توانند با حضور در این بازارچه ها و داد و ستد، کالاها زندگی و خانواده های خود را تأمین کنند.
وجود عواملی چون پیشینه مبادلات مرزی و حجم کالاهای مبادله شده در محدوده مرزی مریوان سبب گشت که از سال ۱۳۶۹ عملاً فعالیت اقتصادی از طریق مرز باشماق با کردستان عراق شروع شده و اولین بازارچه مرزی استان کردستان به فاصله تقریبی ۱۷ کیلومتر از شهر مریوان و در جوار روستای مرزی باشماق احداث شود. بازارچه مذکور تا اولین شهر مرزی استان سلیمانیه (شهر پینجوین) حدود ۶ کیلومتر و تا مرکز استان سلیمانیه (شهر سلیمانیه) حدود ۱۳۰ کیلومتر فاصله دارد. شروع کار بازارچه با مدیریت فرمانداری از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۸ بود و از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۳ مرز به صورت پیله وری اداره می شد و نماینده بازرگانی در بازارچه حضور داشت و در سال ۱۳۸۳ مرز باشماق به صورت رسمی آغاز به کار کرد.
در مجموع تحلیلی که از فعالیت بازارچه های مرزی استان کردستان می توان داشت، این است که این نقاط غیر از نقش بازرگانی خارجی که با شمال عراق داشته اند، همواره در ایجاد درآمد و اشتغال برای منطقه در بخش های مختلفی چون حمل و نقل و خدمات خصوصی و دولتی مؤثر بوده اند، به نحوی که گفته می شود نه تنها در سطوح داخلی بلکه برای کل کشور ایران نقش مثبت داشته اند و اثر مالی این بازارچه ها در حدی بوده که هر ساله درآمدهای قابل توجهی از طریق گمرکات و فرمانداری های مرزی وصول، به خزانه دولت واریز شده است.
بازهای آزادی کردستان (کردی: Teyrêbazên Azadiya Kurdistan) یک گروه انشعابی از حزب کارگران کردستان (پ ک ک) است. این گروه عبدالله اوجالان، رهبر زندانی حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) را رهبر خود می داند، اما معتقد است که این حزب از آرمان تأسیس دولت مستقل کردستان عقب نشینی کرده و به همین دلیل از این حزب جدا شده است. این گروه مسئولیت دو حمله انتحاری آنکارا در سال ۲۰۱۶ را پذیرفته است. این حملات انتحاری در تاریخ های ۱۷ فوریه و ۱۳ مارس ۲۰۱۶ در آنکارا انجام شدند.
۱۰ ژوئیه ۲۰۰۵ - انفجار در شهر توریستی چشمه که به کشته شدن ۲۰ نفر منجر شد.
۱۶ ژوئیه ۲۰۰۵ - انفجار اتوبوس در شهر توریستی کوش آداسی ترکیه کمتر از یک هفته بعد از حمله شهر چشمه که منجر به کشته شدن ۵ تن شد.
۵ آوریل ۲۰۰۵ - حمله به دفتر حزب حاکم عدالت و توسعه در شهر استانبول.
۲۸ آوریل ۲۰۰۶ - حمله به یک هتل واقع در مرمره که منجر به کشته شدن ۲ تن شد.
۲۸ اوت ۲۰۰۶ - انجام حمله مسلحانه در آنتالیا که منجر به کشته شدن ۴ تن شد.
ژوئیه ۲۰۰۸ - بمب گذاری در دو مرکز تجاری در استانبول که از ۲۰۰۳ به بعد مرگبارترین حمله علیه غیرنظامیان بود
۲۲ ژوئن ۲۰۱۰ - انفجار اتوبوس نظامیان در استانبول در ژوئن ۲۰۱۰ که منجر به کشته شدن ۴ نظامی و یک غیرنظامی شد.
۳۱ اکتبر ۲۰۱۰ - انفجار انتحاری در محل استقرار پلیس در میدان تقسیم استانبول.
۲۰ سپتامبر ۲۰۱۱ - انفجار در منطقه قزل آی آنکارا که سه کشته و ۳۴ مجروح بر جای گذاشت.
۲۳ دسامبر ۲۰۱۵، شلیک چهار گلوله خمپاره به فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول، در نتیجه این حمله دو نفر از کارکنان خدماتی فرودگاه مجروح شدند که یکی از آنها در اثر جراحات کشته شد و به طبق ادعای گروه خساراتی به تاسیسات فرودگاه و تعدادی هواپیما وارد شد.
۱۷ فوریه ۲۰۱۶ - انفجار انتحاری اتومبیل بمبگذاری شده در منطقه نظامی-حکومتی آنکارا که طی آن اتوبوس حامل نظامیان هدف گرفته شد و ۲۸ نظامی ترکیه و ۱ غیرنظامی کشته شدند.
۱۳ مارس ۲۰۱۶ - انفجار اتومبیل بمبگذاری شده در منطقه قزل آی آنکارا که طی آن ۳۷ نفر از جمله بمب گذار انتحاری کشته شدند.
۱۰ دسامبر ۲۰۱۶ - در اثر انفجار دو بمب در استانبول که یکی از آنها حمله انتحاری بود، دست کم ۳۸ نفر کشته و بیش از ۱۶۰ نفر زخمی شدند. این حملات در نزدیکی استادیوم ورزشی تیم بشیکتاش در مرکز شهر استانبول ترکیه در ساعات پایانی روز شنبه رخ داد. هدف حمله نیروهای ضدشورش پلیس ترکیه بودند.
تعدادی از انفجارها و ترورهای انجام شده در سال های اخیر به این گروه نسبت داده شده یا از سوی این گروه بر عهده گرفته شده است؛ از جمله:
بز مرخز کردستان یا بزنه مه ره ز
تنها نژاد بز تک پوششی کشور و مولد الیافی براق به نام محلی (مه ره ز) است؛ که فقط توسط این نژاد تولید می شود در حال حاضر حفظ ذخایر ژنتیکی در معرض نابودی و اصلاح آن اهمیت دارد. از میان الیاف دامی تولید شده در جهان بعد از پشم موهر در رتبه دوم قرار دارد الیاف موهر به وسیلهٔ بز آنقوره که در ایران بز مرخز نام دارد تولید میگردد. بزهای آنقوره حیوانات چند منظوره ای هستند که در کشور ترکیه از موهر گوشت و شیر تولیدی آن ها درآمد کسب می شود.
مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کردستان بخاطر حفظ این نژاد ارزشمند ایستگاه تحقیقاتی بز مرخز سقز را راه اندازی کرده تا هم دام در حال انقراض حفظ شود و هم راهی برای جایگزینی درآمد مردم پیدا کند.
ایستگاه تحقیقاتی بزمرخز سقز ایستگاه در پنج کیلومتری جنوب شهر سقز استان کردستان و در منطقه سرد و کوهستانی و نیمه خشک که شبیه شرایط زیستگاه این نسل از بزهای کوهی می باشد.
بزرگراه کردستان یکی از بزرگراه های شمالی - جنوبی تهران به درازای نزدیک ۶٫۵ کیلومتر است که در منطقه ۳ شهرداری تهران و منطقه ۶ شهرداری تهران جای دارد. این بزرگراه مرکز تهران را به شمال آن پیوند می دهد. سه راهی بزرگراه کردستان، بزرگراه شهید گمنام و بزرگراه جلال آل احمد، نقطه آغاز این بزرگراه در جنوب است. این بزرگراه در مسیر خود از جنوب به سوی شمال پس از گذر از محله های یوسف آباد، امیرآباد، کاوسیه و ونک به بزرگراه شرقی-غربی نیایش پایان می یابد.
نقشه هوایی بزرگراه کردستان
بزرگ راه های ایران
این بزرگراه در راستای مسیر خود با بزرگراه های شهید همت و حکیم و خیابان ملاصدرا تقاطع پیدا می کند، که به وسیله دوربرگردان با آن ها در پیوند است و به وسیله پل های روگذر از آن ها می گذرد.
این بزرگراه قرار است در آینده به بزرگراه شهید چمران بپیوندد.
پارت آزادی کردستان سال ۱۹۹۱ تاسیس شد و تا قبل از کنگره اول پارت آزادی کردستان در سال ۲۰۰۶ با نام اتحاد انقلابیون کردستان نامیده می شد. بعد از کنگره اول نام پارت آزادی کردستان را برای خود برگزید.
پارت آزادی کردستان یکی از احزاب استقلال طلب کردستان است و هدف خود را در نهایت استقلال هر چهاربخش کردستان میداند. پارت آزادی خود را میراثدار معنوی و پرچمدار پیام رهبران کرد میداند.
پارت آزادی کردستان خواهان بر چیدن تمامی نهادها و ارگانهای دولت ایران در کردستان و نیل به دولت مستقل کردستان و اعلام استقلال کردستان است و بر افراشتن پرچم کردستان در تمام مناطق کردستان ایران را مهمترین و اصلی ترین وظیفه خود میداند و معتقد است که هر راه دیگری مانند سیستم فدرالی برای حل مسئله کرد تنها می تواند به صورت کوتاه مدت و برای مرحله ای و آن هم به علت متوازن نبودن قوا در نظر گرفته شود.
پارت آزادی کردستان استفاده از هرسلاح و هرگونه تکنیک امروزیی را برای به را به شرطی که به دور از ترور و کشتار غیر نضامیان باشد را برخود جایز میداند و از تمام شیوه های مبارزه و به عنوان نمونه مبارزه مسلحانه برای تجزیه استقلال کردستان بهره می گیرد.
پرچم کردستان در سال ۱۹۲۰، در جریان کشمکش های استقلال طلبانهٔ کُردها در امپراتوری عثمانی، توسط سازمان خویبون (Xoybûn) طرح شد. این پرچم در عراق توسط حکومت اقلیم کردستان به عنوان پرچم ملی به رسمیت شناخته شده است.پرچم پادشاهی کردستان   پرچم امپراطوری ایوبیان   پرچم جمهوری مهاباد   پرچم امارت سوران   پرچم جمهوری آرارات   پرچم کردها در ناآرامی های ۲۰۱۲ سوریه، توسط خودمدیریتی دموکراتیک شمال و شرق سوریه (روژاو)
پرچم کردستان مشتمل بر سه رنگ است: قرمز که یادآور خون شهیدانی است که در راه این سرزمین شهید شده اند سفید نشان دهندهٔ خوی صلح دوستی این مردم است و سبز که نشان دهندهٔ سرسبزی و زیبایی این سرزمین است. همچنین خورشید وسط آن دارای بیست و یک تیشک است که نشان دهنده جشن نوروز در بیست و یکم ماه مارس است.
هم اکنون این پرچم تنها پرچم اقلیم کردستان عراق است.
پرچم پادشاهی کردستان


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کردستان در دانشنامه آزاد پارسی

کُردستان
سرزمینی عمدتاً کوهستانی واقع در خاورمیانه که به اعتبار اکثریت جمعیت کردنشین آن کردستان نامیده می شود. این منطقه در چهار کشور ترکیه، ایران، عراق، و سوریه قرار دارد. کردها قومی ایرانی تبارند که بعضاً با ترک ها، اعراب، ارامنه، و آسوریان درآمیخته اند. گرچه نام کرد بسیار باستانی است، پیشینۀ نام کردستان به دوران سلطنت سلطان سنجر (وفات ۵۵۲ق) بازمی گردد که ولایت کردستان را، با مرکزیت شهر بهار، در شمال شرقی همدان، ایجاد کرد. این ولایت بین آذربایجان و لرستان واقع بود و شامل نواحی همدان، دینوَر، کرمانشاه، و سنّه (سنندج کنونی)، در شرق؛ و شهر زور و خُفتیان در زاب، در غرب، می شد. اولیا چلبی (وفات ح ۱۰۹۳ق) در سیاحت نامه ارزروم، وان، حکاری، دیاربکر، جزیره (جرزۀ کنونی)، عمادیه، موصل، شهرزور، و اردلان را جزو کردستان می شمارد و شرف الدین یزدی لُرها را نیز در زمرۀ کردستان قرار می دهد. ایران نیز در قرن ۱۰ ق/۱۶ همدان و لرستان را از کردستان جدا می کند و این نام بر اردلان و سنّه (سنندج)، مرکز آن، اطلاق می شود. تا دهۀ آخر قرن ۲۰م ایران یگانه کشوری بود که استانی به نام کردستان داشت و پس از جنگ اول خلیج فارس و شکست عراق از امریکا و متحدانش، منطقۀ خودمختار کردستان عراق نیز ابراز وجود کرد. ترک ها بخش کردنشین ترکیه را آناتولی شرقی، عراقی ها، ولایات شمالی، و سوریه ولایت جزیره می نامند. پهنۀ تاریخی و سیاسی کردستان قطعی نیست و با جمعیت قومی آن تطبیق نمی کند. در ترکیه افزون بر آناتولی شرقی جماعات بزرگی از کردها در استانبول، آنکارا، و ازمیر سکونت دارند. در عراق شهرهای موصل، سلیمانیه، کرکوک، اربیل، دیاله، خانقین، و مندلی (علاوه بر شهرک ها و روستاها) کردنشین اند و انبوهی از کردان نیز در بغداد به سر می برند. جمعیت کرد سوریه بیشتر در کُردداغ، جزیره، رأس العین و قَامشلی به سر می برند و هزاران تن دیگر در دمشق، حما، و حلب زندگی می کنند. جمعیت کردهای خارج از کردستان، در ارمنستان، جمهوری آذربایجان، و گرجستان نیز در حدود ۸۰۰هزار نفر برآورده می شود. در ایران، علاوه بر استان کردستان، طوایفی از کردها در خراسان، فارس، و کرمان و اطراف تهران پراکنده شده اند. بلندترین کوه های کردستان قلۀ آرارات بزرگ (آغری داغ)، ۵۱۳۷ متر؛ و رَشکو، در حکاری با ۴۱۷۰ متر؛ و چهل چشمه در ایران ۳۱۷۳ متر ارتفاع دارد. رودهای بزرگ دجله و فرات نیز در ترکیه از منطقۀ کردنشین سرچشمه می گیرند. کردستان بعد از اسلام شاهد حوادث و حملات پرشمار بوده است. دو خاندان بزرگ سلطنتی اسلامی، یعنی شدادیان و ایوبیان، از قوم کرد بودند. معروف ترین قهرمان کرد صلاح الدین ایوبی است. اقلیت هایی از ترکان، ترکمنان، ارمنیان و آسوریان نیز در مناطق کردنشین زندگی می کنند. مهم ترین شهرهای این ناحیه عبارت اند از کرمانشاه، در ایران؛ اربیل، سلیمانیه، و کرکوک در عراق؛ دیاربکر، ارزروم، و وان در ترکیه؛ و قامشلی در سوریه. کردستان به علت قرار گرفتن در مسیر باستانی جادۀ ابریشم و در حاشیه شمالی هلال خصیب، در قرون وسطا بسیار رونق یافت، اما با جایگزین شدن حمل ونقل دریایی، به جای جادۀ ابریشم، به تدریج اهمیت خود را از دست داد. این ناحیه ذخایر غنی نفت دارد و به رغم آب وهوای سردش، خاک آن حاصل خیز است. براثر سیاست های صدام حسین و ترکیه، حدود ۵هزار روستا در کردستان تخلیه شده اند. فقط در کردستان ایران زندگی روستایی شکل سنتی خود را کاملاً حفظ کرده است.

نقل قول های کردستان

حکومت اقلیم کُردستان (عراق) و استانِ کُردستانِ ایران موضوع این نوشتار است.
• «کردستان در میانهٔ قلمرو ایرانِ فرهنگی و دنیای عربی و ترکی قرار دارد و در طول تاریخ تا به امروز، دروازه فرهنگ آریایی و ایرانی در قلمرو عراق، شام و آناتولی بوده است.» روزنامهٔ شرق، شماره ۲۱۳۷، ۲۲/۷/۱۳۹۳ -> کاظم موسوی بجنوردی
• «کردستان دیده بان و چشم سرزمین ایران است.» -> حسن روحانی
• «کردستان سرزمین پیروان قرآن و پیامبر اکرم، سرزمین پیروان امام صادق و پیروان امام شافعی است. سرزمین مقاومت و ایستادگی با نمونه ای ماندگار از میهن دوستی ایران عزیز است.» -> حسن روحانی
• «زنده باد کردستان با افتخار و دلاور، بژی کردستان.» -> حسن روحانی
• «آن همه دلاوران بزرگی که در طول هشت سال دفاع مقدس در این سرزمین ایستادگی کردند در کنار مردم عزیز کردستان، پیشمرگان کرد مسلمان و همه دلاوران عزیز این سرزمین آباد و سرسبز و بیشه شیران کردی که همواره از سرزمین ایران دفاع کردند و شما دیدبان دقیق ایران زمین هستید پس درود و سپاس بر همه دیدبانان ایران.» -> حسن روحانی
• «کردستان سرزمینی است که همواره رای به مردم سالاری و اعتدال داد. کردستان سرزمینی که در 24 خرداد 92 حماسه آفرید با 72 درصد رای مردم کردستان به مسیر اعتدال و تعادل. کردستانی که رای به امید در مسیر تدبیر داد. ملتی که در برابر عطمت کردستان سر تواضع فرود میاورد. و همه توان خود را برای توسعه کردستان عزیز به کار خواهد گرفت. رییس جمهور ایران با تمام جدیت مسائل کردستان عزیز را دنبال خواهد کرد.» -> حسن روحانی
• «مردم بزرگ کردستان امروز روز پیروزی ملت ایران در برابر فشار و تهدید جهانی است. مردم ما بعد از دوازده سال مقاوت و ایستادگی در میدان منطق، مذاکره توانستند عظمت ملت ایران را به رخ جهانیان بکشند. دیپلمات ها فرزندان رشید و قهرمان شما در برابر شش کشور بزرگ و قدتمند جهانی به پیروزی تاریخی دست یافتند. چه کسی فکر می کرد همه قدرت ها بگویند ایران باید انرژی ههسته ای نداشته باشد اما شما ملت ایرا با مقاومت جهان را در برابر خود تسلیم بسازید.» -> حسن روحانی
• «از انرژی هسته ای مهم تر، «انرژی ملت بزرگ ایران» است. شما با قهرمانی و انرژی و ایستادگی تان توانستید کاری کنید که امروز قدرت بزرگ جهانی یعنی آمریکا اعتراف می کند که ایران تسلیم ناپذیر خواهد بود. اینکه وزیر خارجه امریکا در مجلس سنا می گوید ایرانیان را تهدید نکنید، این به معنای این است ما در تمام مراحل با اتکای خدوامند در برابر دشمنان و رقیبان پیروز بوده ایم.» -> حسن روحانی
• «ملت ایران فرقی بین شیعه و سنی نمی گذارد. شیعه و سنی، برادر و متحد یکدیگر هستند. ما پیرو قرآنی هستیم که به ما گفته است «ما برادر و برابریم». اگر کسی می خواهد بین شیعه و سنی فرقی بگذارد، خطا کرده است. اگر کسی می خواهد بین کرد و ترک و فارس و بلوچ و عرب، فرقی بگذارد، اشتباه کرده است. ما همه دست واحدی در برابر دشمن هستیم.» -> حسن روحانی
• «ما ملت واحدیم و کردستان چشم ملت ایران است. کردستان دیده بان ایران بوده و هست و چشم بصیر ملت ایران بوده و هست.» -> حسن روحانی
• «کردستان عزیز نماد عزت و سربلندی ایران عزیز اسلامی است.» -> سید محمد خاتمی
• «تقریبا تمام تاریخ کردستان را که مطالعه می کنید در موسیقی نهفته است. اساسا موسیقی در کردستان و مناطق کردنشین مقدس است. من همیشه گفته ام عده ای که گاهی می گویند مقدسات مانع موسیقی می شوند، ولی در بسیاری از نقاط ایران موسیقی، اصل مقدس است. حتی در مسابقه قرآن خوانی هم گاهی موسیقی در شکل مقدس آن دیده می شود. غیر از حفظ و تفسیر، بیشتر برای لحن موسیقایی قرآن جایزه می دهند و قضاوت می کنند.». روزنامهٔ شرق، شماره ۲۱۱۱ - ۲۰ / ۶ / ۱۳۹۳ -> حسین علیزاده

ارتباط محتوایی با کردستان

کردستان در جدول کلمات

رودی جاری در کردستان و آذربایجان غربی
زرینه رود
یکی دیگر از مناطق ویژه اقتصادی که قرار است در آینده تاسیس شود و در کردستان واقع شده است
مریوان
از آن طرف شهری مرزی در کردستان است
هناب
از شهرهای کردستان که قرار است به زودی در آنجا منطقه ویژه اقتصادی تاسیس شود
مریوان

معنی کردستان به انگلیسی

kurdistan (اسم)
کردستان ، قالیچه کردی

کردستان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

سهیلا ١٨:٥٢ - ١٣٩٧/٠٣/٢٦
اسم باستانی (قدیمی)ایران بوده اما الان نام یکی از استان های غربی ایران است.کردستان یعنی محل (ستان)زندگی کردها و کلمه ی کرد به ترتیب از کلمه های کرت و گرت گرفته شده به معنای شجاع و دلیر بودن
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

P > Neighbors
Mehrdad > Carried out
Amir mhmd > non maskable
محدثه فرومدی > thriving
محدثه فرومدی > flourishing
محدثه فرومدی > flourishing
محدثه فرومدی > رونق
قادر شکوفان > Capish

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کردستان بزرگ   • استان کردستان مقصدها   • كردستان عراق   • كردستان ايران   • کشور کردستان   • کردستان ترکیه   • کردستان ایران   • سنندج ایران   • معنی کردستان   • مفهوم کردستان   • تعریف کردستان   • معرفی کردستان   • کردستان چیست   • کردستان یعنی چی   • کردستان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کردستان
کلمه : کردستان
اشتباه تایپی : ;vnsjhk
آوا : kordestAn
نقش : اسم خاص مکان
عکس کردستان : در گوگل


آیا معنی کردستان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )