انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 900 100 1

معنی کرن در لغت نامه دهخدا

کرن. [ کْرُ / ک ُ رَ ] (ص ، اِ) اسبی را گویند که رنگ او میان زرد و بور باشد. (آنندراج ) (از ناظم الاطباء) (برهان ). کرند. کرنگ. کرن. کرنگه. کرنده. کورنگ. (حاشیه ٔ برهان چ معین ). رجوع به مترادفات کلمه شود. || رنگ میان زرد و بور. رنگ بین زرد و سرخ. || آنچه برنگ میان زرد و بور و یا میان زرد و سرخ باشد. (از فرهنگ فارسی معین ). || در مجمل اللغة ذیل کلمه ٔ «زقی » بمعنی جغد آمده است و گوید الزقی ، بانگ کردن کرن یعنی جغد.

کرن. [ ک ُ رَ] (اِخ ) رودخانه ای است میان فارس و عراق منشعب از زاینده رود اصفهان که به شوشتر می آید و از آنجا به دریای عمان می ریزد. شادروان و سد قیصر روم بر آن است درشوشتر. (لغت محلی شوشتری خطی ). رجوع به کرند شود.

کرن. [ کْرُ / ک ُ رُ ] (اِ) مسکوکی در اطریش معادل یک قران. (یادداشت مؤلف ). || واحد پول سوئد و نروژ و دانمارک .

معنی کرن به فارسی

کرن
۱ - ( اسم ) رنگ میان زرد و بور رنگ بین سرخ و زرد . ۲ - ( صفت ) آنچه برنگ مزبور باشد .
مسکوکی در اطریش معادل یک قران یا واحد پول سوئد و نروژ
بخشش کردن انعام احسان کردن
نیکوئی کردن

معنی کرن در فرهنگ معین

کرن
(کُ رَ) (اِ.) رنگ میان زرد و بور، رنگ بین سرخ و زرد.

معنی کرن در فرهنگ فارسی عمید

کرن
= کرند

کرن در دانشنامه ویکی پدیا

کرن
کُرُن نام علامتی است در موسیقی ایرانی که با گذاشته شدن قبل از هر نت، آن را به اندازهٔ ربع پرده یا در معنی دقیق تر کمتر از نیم پرده بم می کند. این علامت از ابداعات علی نقی وزیری هنگام ارائهٔ سبک اروپایی برای نت نویسی موسیقی ایرانی است.
ع = ۷۰، ل= ۳۰، ی= ۱۰، ن= ۵۰، ق= ۱۰۰، ی= ۱۰
میزان ارزش ریاضی این نشان با نصف نشان بمل برابری می کند.
نام این علامت از طریق اعمال ریاضی روی مقدار عددی حروف تشکیل دهندهٔ نام «علی نقی» براساس ترتیب ابجد حاصل شده است. به این گونه که عدد حروف را با هم جمع کرده و حاصل را به صورت مجموع چند عدد دیگر نمایش می دهند:
مجموع این اعداد برابر با ۲۷۰ است و علی نقی وزیری این عدد را یکبار به عنوان جمع اعداد ۲۰، ۲۰۰ و ۵۰ درنظر گرفته است و با تبدیل دوباره از عدد به حرف متناظر آن، کلمهٔ «کرن» را حصل کرده است.
کرن علامتی در موسیقی ایرانی ست.
کورن یک گروه موسیقی آمریکایی
کرن همچنین می تواند به این موارد اشاره داشته باشد:
شهرستان کِرْنْ در ایالت کالیفرنیا امریکا
کریستین کِرْنْ صدراعظم اتریش
کرن (به انگلیسی: Keren, Eritrea) شهری در کشور اریتره است که ۸۲٬۱۹۸ نفر جمعیت دارد.
کرن، روستایی است از توابع بخش خرم آباد شهرستان تنکابن در استان مازندران ایران.
کرن (به انگلیسی: Cerne Abbas) یک روستا و محله مدنی در بریتانیا است که در West Dorset واقع شده است. کرن ۸۲۰ نفر جمعیت دارد.
کرن استراسمن (انگلیسی: Karen Strassman) یک هنرپیشه و صدا پیشه اهل ایالات متحده آمریکا است.
از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته است می توان به اپلسید اشاره کرد.
کرن(به انگلیسی: Corn) شهری در ایالت اکلاهما کشور ایالات متحده آمریکا است که جمعیت آن در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۵۰۳ نفر بوده است.
کرن ایکتروس ، نوعی اختلال نادر مغزی پایا است که در اثر رسوب کردن بیلیروبین در ماده خاکستری دستگاه عصبی مرکزی ایجاد میشود . نوزادان بیش از همه در معرض چنین آسیبی قرار دارند . موارد زیر در نوزادان مبتلا به کرن ایکتروس دیده میشود:
شیر نخوردن
از نظر بالینی ، این بیماری را به سه زیرگروه حاد(به انگلیسی: Acute bilirubin encephalopathy (ABE)) ، مزمن (به انگلیسی: Chronic Bilirubin Encephalopathy (CBE))و مخفی (به انگلیسی: Subtle bilirubin encephalopathy (SBE))تقسیم بندی میکنند.
بیحالی
گریه با صدای زیر
افزایش تون
ٱپیستوتونوس (به انگلیسی: opisthotonos)( کمانی شدن گردن و پشت )
تشنج
کری عصبی-حسی (به انگلیسی: sensorineural)
کندی حرکتی ، اختلال خارج هرمی (به انگلیسی: extrapyramidal)
فلج نگاه (به انگلیسی: gaze palsy)
دیسپلازی دندانی
کرن بلک (انگلیسی: Karen Black؛ زاده ۱ ژوئیهٔ ۱۹۳۹(1939-07-01) درگذشته ۸ اوت ۲۰۱۳(2013-08-08)) هنرپیشه، خواننده و فیلم نامه نویس اهل ایالات متحده آمریکا بود. وی بین سال های ۱۹۶۰ تا ۲۰۱۳ میلادی فعالیت می کرد.
کِرِن پنس (انگلیسی: Karen Pence؛ زادهٔ ۱۸ نوامبر ۱۹۵۸(۱۹۵۸-11-۱۸)) آموزگار، معلم، نقاش، و بانوی دوم کنونی آمریکا از سال ۲۰۱۷ تاکنون است. او با فرماندار سابق ایندیانا و معاون کنونی و ۴۸ام رئیس جمهور آمریکا، مایک پنس ازدواج کرده است. او پیشتر از ۱۴ ژانویه ۲۰۱۴ تا ۹ ژانویه ۲۰۱۷ بانوی اول ایندیانا بود.
کَرِن حسن (انگلیسی: Karen Hassan) یک هنرپیشه اهل ایرلند شمالی است.
از فیلم ها یا مجموعه های تلویزیونی که وی در آن ها نقش داشته است می توان به وایکینگ ها اشاره نمود.
کرن خان (به انگلیسی: Kiran Khan) (زادهٔ ۲۱ دسامبر ۱۹۹۰(1990-12-21)) شناگر اهل پاکستان است .
کَرَن داش (به انگلیسی: Caran d'Ache) نام یک شرکت سوئیسی تولید کننده ی نوشت افزار می باشد، این شرکت در سال ۱۹۱۵ تاسیس شده است.
کَرِن دوتریس (انگلیسی: Karen Dotrice؛ /doʊtriːs/ doh-TREESE-';) یک هنرپیشه و صداپیشه اهل انگلستان است.
از فیلم ها یا مجموعه های تلویزیونی که وی در آن ها نقش داشته است می توان به مری پاپینز اشاره نمود.
شهر کرن-زالیس (به آلمانی: Kohren-Sahlis) در ایالت زاکسن در کشور آلمان واقع شده است.
کرن شارپ (انگلیسی: Karen Sharpe؛ زادهٔ ۲۰ سپتامبر ۱۹۳۴(1934-09-20)) یک هنرپیشه و تهیه کننده اهل ایالات متحده آمریکا است.
از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته است می توان به متکبرها، خدمتکار نامرتب و تک تیرانداز اشاره کرد.
کَرِن لین گورنی (انگلیسی: Karen Lynn Gorney؛ زادهٔ ۲۸ ژانویهٔ ۱۹۴۵(1945-01-28)) یک هنرپیشه و خواننده اهل ایالات متحده آمریکا است. وی از سال ۱۹۷۰ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده است.
از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته است می توان به تب شب یک شنبه و دیوید و لیسا اشاره کرد.
کرن مایو-چندلر (انگلیسی: Karen Mayo-Chandler؛ زاده ۱۸ آوریل ۱۹۵۸(1958-04-18) درگذشته ۱۱ ژوئیه ۲۰۰۶(2006-07-11)
) یک بازیگر زن اهل انگلستان بوده است.
کرن لوژان نایبرگ (به انگلیسی: Karen LuJean Nyberg) فضانورد و مهندس آمریکاییست.
خانم نایبرگ متولد ۱۹۶۹ ایالت مینسوتا بوده و دکترای خود را در رشته مهندسی مکانیک-حرارت از دانشگاه تگزاس در آستین دریافت نموده است.
وی در ماموریت STS-124 شرکت خواهد داشت.
خانم نایبرگ همچنین درجه کارشناسی خود را از دانشگاه داکوتای شمالی با معدل ۴/۴ (۲۰ در سیستم ایرانی) دریافت نمود.
بریتنی کِـرِن (انگلیسی: Brittany Elizabeth Curran؛ زادهٔ ۲ ژوئن ۱۹۹۰(1990-06-02)) یک هنرپیشه اهل ایالات متحده آمریکا است. وی از سال ۲۰۰۱ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده است.
پیتر کرن (انگلیسی: Peter Kern؛ زادهٔ ۱۳ فوریهٔ ۱۹۴۹(1949-02-13)) یک کارگردان، هنرپیشه، فیلم نامه نویس، و تهیه کننده اهل اتریش است. وی از سال ۱۹۵۷ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده است.
از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته است می توان به حرکت اشتباه اشاره کرد.
جان دبلیو. کرن (به انگلیسی: John W. Kern) سناتور سابق عضو حزب دموکرات ایالات متحده آمریکا بود. وی در سال ۱۹۱۱ تا ۱۹۱۷ میلادی سناتور ایالت ایندیانا در سنای ایالات متحده آمریکا بود.
جروم کرن ‎(به انگلیسی: Jerome Kern)‏ (۱۸۸۵-۱۹۴۵) ترانهساز آمریکایی بود. آهنگ ها و ترانه های او که بیشتر برای نمایش های موزیکال برادوی و فیلم های موزیکال دهه ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ آمریکایی ساخته شده اند به ترانه های ماندگار موسیقی آمریکا در سده بیستم تبدیل شده اند. خوانندگان و نوازندگان بسیاری آهنگ های او را، به ویژه در سبک جاز، اجرا کرده اند. به او «پدر تئاتر موزیکال مدرن آمریکا» لقب داده اند.
جزایر پیت کرن نام گروهی تشکیل شده از ۴ جزیره آتشفشانی در جنوب اقیانوس آرام است. این چهارجزیره عبارت اند از پیت کرن، هندرسون، دوسی و اونو. این جزایر آخرین سرزمین فرادریایی بریتانیا در اقیانوس آرام را تشکیل می دهند. جمعیت این جزایر تنها ۵۶ نفر است که از چهار خانواده اصلی تشکیل شده اند.
رابرت پیت کرن، نخستین ملوانی بود که در سال ۱۷۶۷ از روی عرشه کشتی این جزایر را دید. وی از خدمه ناخدا فیلیپ کارترت بود و کارترت به افتخار او این جزیره را نام گذاری کرد.
دانا کرن (انگلیسی: Donna Karan؛ زادهٔ ۲ اکتبر ۱۹۴۸(1948-10-02)) طراح مد اهل ایالات متحده آمریکا و بنیانگذار برندهای دانا کرن نیویورک و دی کی ان وای است. وی در سال ۲۰۰۴ میلادی مفتخر به دریافت جایزهٔ «یک عمر دستاورد» را از سوی انجمن طراحان مد آمریکا شد.
رابرت جی. کرن (انگلیسی: Robert J. Kern؛ ۲۹ مارس ۱۸۸۵ – ۳۰ مه ۱۹۷۲) یک تدوین گر اهل ایالات متحده آمریکا بود.
وی برنده جایزه اسکار بهترین تدوین در سال ۱۹۴۵ برای فیلم ولوت ملی شده است.
زمین لرزه شهرستان کرن در تاریخ ۰۱۹۵۲-۰۷-۲۱ ۲۱ ژوئیه ۱۹۵۲ میلادی، برابر با ‎۳۰ تیر ۱۳۳۱، ساعت ۱۱:۵۲:۱۴ به زمان یوتی سی در آمریکا ، منطقه شهرستان کرن رخ داد. بزرگی آن ۷٫۳ در مقیاس Mw اعلام شده است. زمین لرزه به وقت محلی در روز دوشنبه، ساعت ۳ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی سی -۸ بوده است (با لحاظ تغییر ساعت تابستانی).
سازمان زمین شناسی آمریکا نیز جای این زمین لرزه را در مختصات ۳۵°۰۰′۰۰″ شمالی ۱۱۹°۰۱′۰۱″ غربی / ۳۵° شمالی ۱۱۹.۰۱۷° غربی / 35; -119.017 و بزرگی آنرا برابر با ۷٫۷ در مقیاس ریشتر اعلام کرده است. ژرفای گزارش شده از سوی این سازمان ۱۶ کیلومتر می باشد.
شمار کشتگان زلزله حدود ۱۲ نفر بوده است.
لئو مک کرن (انگلیسی: Leo McKern؛ ۱۶ مارس ۱۹۲۰(1920-03-16) – ۲۳ ژوئیه ۲۰۰۲(2002-07-23)) یک هنرپیشه اهل استرالیا بود. وی بین سال های ۱۹۴۴ تا ۱۹۹۹ میلادی فعالیت می کرد.
از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته است می توان به مرداب آبی، مردی برای تمام فصول، طالع نحس، دختر رایان اشاره کرد.
لاله واژگون کرن(نام علمی: Fritillaria brandegeei) نام یک گونه از سرده لاله واژگون است.
هال سی. کرن (انگلیسی: Hal C. Kern؛ ۱۴ ژوئیهٔ ۱۸۹۴(1894-07-14) – ۲۴ فوریه ۱۹۸۵(۱۹۸۵-02-۲۴)) یک تدوین گر اهل ایالات متحده آمریکا بود.
وی در سال ۱۹۳۹ میلادی، بابت تدوین فیلم «بر باد رفته»، برندهٔ جایزه اسکار بهترین تدوین شد.
کریستف کرن (انگلیسی: Christophe Kern؛ زادهٔ ۱۸ ژانویهٔ ۱۹۸۱(1981-01-18)) دوچرخه سوار اهل فرانسه است.
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به تیم دوچرخه سواری اف دی جی تیم دوچرخه سواری کردیت اگریکول، تیم دوچرخه سواری کوفیدیس و تیم دوچرخه سواری دیرکت انرژی اشاره کرد.
'کریستیان کِرْنْ (به آلمانی: Christian Kern) صدراعظم اتریش و عضو حزب سوسیال دموکرات اتریش است. وی پیش از صدراعظمی اتریش مدیرعامل اجرایی شرکت فدرال ترابری ریلی اتریش (ÖBB) بود.
کلاوس کرن (انگلیسی: Klaus Kern؛ زاده ۲۴ مارس ۱۹۶۰(1960-03-24)) یک دانشمند در زمینه solid state chemistry اهل آلمان است.
یولیان کرن (انگلیسی: Julian Kern؛ زادهٔ ۲۸ دسامبر ۱۹۸۹(1989-12-28)) دوچرخه سوار اهل آلمان است.
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به آژ۲آر لا موندیال اشاره کرد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کرن را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی کرن

محمد علی پدرام ٠١:٥٤ - ١٣٩٧/١٢/٢٥
قرن، کرنا سورنا، شاخ جانوران ،
|

پیشنهاد شما درباره معنی کرننام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کرن فیلمبرداری   • علامت بمل در موسیقی   • جرثقیل کرن   • کورن   • سری در موسیقی   • بکار در موسیقی   • بیماری کرن   • علامت های موسیقی   • معنی کرن   • مفهوم کرن   • تعریف کرن   • معرفی کرن   • کرن چیست   • کرن یعنی چی   • کرن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کرن
کلمه : کرن
اشتباه تایپی : ;vk
آوا : koron
نقش : اسم
عکس کرن : در گوگل


آیا معنی کرن مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )