انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1064 100 1

کرواسی

/korovAsi/

معنی کرواسی به فارسی

کرواسی
یکی از جمهوریهای فدرال کشور جمهوری یوگوسلاوی که دارای ۵۶۵۳۸ کیلومتر مربع مساحت و ۴۵۳۲٠٠٠ تن جمعیت است . مرکز آن شهر [ زاگرب ] واقع در کنار رود [ ساو ] میباشد . این سرزمین در گذشته جزو هنگری بود و مردم آن از اسلاوها بودند . در سال ۱۹۱۸ م . به صربستان و [ اسلوونی ] پیوست و جمعا پادشاهی [ صرب ] ها را تشکیل دادند . کرواتها و اسلوون ها بعد به یوگوسلاوی باز گشتند و امروزه کرواسی یکی از جمهوریهای فدرال فدراسیون یوگوسلاوی میباشد .

کرواسی در دانشنامه ویکی پدیا

کرواسی
مختصات: ۴۵°۴۸′ شمالی ۱۶°۰′ شرقی / ۴۵٫۸۰۰°شمالی ۱۶٫۰۰۰°شرقی / 45.800; 16.000پارک ملی دریاچه های پلیتویک   صخره ها در یک پارک طبیعی   طبیعت استان پریموری-گورسکی   نمایی از طبیعت کرواسی   کرواسی دارای بیش از هزار جزیره است   زمین های منطقه زاگوریه کرواسی
کرُواسی (به فارسی تاجیکی: Хорватия هارْوَتیه) (به کروات: Hrvatska) با نام رسمی جمهوری کرواسی (به کروات: Republika Hrvatska) کشوری است واقع در منطقه بالکان (جنوب مرکزی اروپا) که از شمال با اسلوونی و مجارستان، از شمال شرقی با صربستان، از شرق با بوسنی و هرزگووین و از جنوب با مونته نگرو و دریای آدریاتیک هم مرز است. زاگرب پایتخت و بزرگترین شهر کرواسی است. جمعیت کرواسی ۴ میلیون و ۱۹۰ هزار نفر است. که اغلب آن ها کروات هستند. مذهب رایج این کشور مسیحیت کاتولیک است و زبان رسمی آن زبان کرواتی نام دارد. واحد پول این کشور کونا نام دارد.
کرواسی با شاخص توسعه انسانی ۰٫۸۰۵ در زمره کشورهای توسعه یافته دنیا قرار دارد. درآمد سرانه این کشور بر اساس برآورد سال ۲۰۱۴ معادل ۱۳٬۹۲۰ دلار بر اساس ارزش اسمی و ۱۸٬۳۱۴ دلار بر اساس قدرت برابری خرید است. توریسم از منابع درآمد اصلی این کشور و ۲۰ درصد کل تولید اقتصادی این کشور از این صنعت به دست می آید. نظام حکومتی کرواسی جمهوری پارلمانی تک مجلسی است. این کشور در سازمان های بین المللی مختلفی از جمله اتحادیه اروپا عضویت دارد و در سال های ۹–۲۰۰۸ عضو غیردائم شورای امنیت سازمان ملل متحد بود.
کرواسی در سال ۱۹۱۸ پس از پایان جنگ جهانی اول از امپراتوری اتریش مجارستان جدا شده و در پادشاهی یوگسلاوی ادغام شد. بعد از جنگ جهانی دوم کرواسی یکی از واحدهای مؤسس جمهوری فدرال یوگسلاوی شد. این کشور در ۲۵ ژوئن ۱۹۹۱ از یوگسلاوی جدا شد و اعلام استقلال کرد. جنگ استقلال کرواسی حدود چهار سال طول کشید و با موفقیت استقلال طلبان به پایان رسید.
عکس کرواسی
سیارک ۵۸۹ (به انگلیسی: 589 Croatia، نامگذاری:1906TM) پانصد و هشتاد و نهمین سیارک کشف شده است که در ۳ مارس ۱۹۰۶ و در هایدلبرگ کشف شد.
سیارک در دادگان اجرام کوچک ناسا
قدر مطلق سیارک برابر ۹٫۱۴ است.
کرواسی در اتحاد با مجارستان (لاتین: Regnum Croatiae)، به دوره ای از تاریخ کرواسی اطلاق می شود که این پادشاهی در سال ۱۱۰۲ با پادشاهی مجارستان متحد شد که تا قرن ۱۶ و تا زمان حمله عثمانی به خاک اروپا و منطقه بالکان به حیات خود ادامه داد تا اینکه در سال ۱۵۲۶ در نبرد موهاچ فرو پاشید و جزئی از خاک امپراتوری اتریش-مجارستان شد.
اُبرُواتس (به کرواتی: Obrovac, Croatia) شهری در زادار کشور کرواسی است که جمعیت آن در سال ۲۰۱۱ میلادی ۳٬۶۷۲ نفر بوده است.
حزب کمونیست کرواسی، سازمان کرواسی حزب کمونیست یوگسلاوی بود. این سازمان از ۱۹۵۲ به این سو به نام اتحادیه کمونیست های کرواسی (به زبان کرواسی: Komunistička Partija Hrvatske, KPH) شناخته می شد.
Wikipedia contributors, "League of Communists of Croatia," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=League_of_Communists_of_Croatia&oldid=184341927 (accessed February 2, 2008).
ارتش کرواسی (کرواتی: Hrvatska kopnena vojska) شاخه ای از نیروهای مسلح جمهوری کرواسی است.
نبرد ووکوار,
نبرد سربازخانه ها,
نبرد شیبنیک,
محاصره دوبروونیک,
عملیات ماسلنیتسا,
عملیات زمستان ۹۴,
عملیات توفند ۹۱,
عملیات فلش,
عملیات تابستان ۹۵,
عملیات طوفان,
جنگ بوسنی:
جنگ افغانستان
الجماش، کرواتیا (به لاتین: Aljmaš, Croatia) یک منطقهٔ مسکونی در کرواسی است که در اوسییک-بارانجا واقع شده است.
فهرست شهرهای کرواسی
الجماش ۶۰۵ نفر جمعیت دارد.
مختصات: ۴۳°۲۶′ شمالی ۱۶°۴۱′ شرقی / ۴۳٫۴۳۳°شمالی ۱۶٫۶۸۳°شرقی / 43.433; 16.683
فهرست شهرهای کرواسی
اُمیش (به کرواتی: Omiš) شهری در ایالت اسپلیت-دالماتیا کشور کرواسی است که جمعیت آن در سال ۲۰۱۱ میلادی ۱۵٬۳۸۸ نفر بوده است.
بلوک کرواسی (در زبان کرواسی: Hrvatski blok, HB) حزبی دست راستی در کرواسی است.
این حزب در مجمع سال ۲۰۰۲ اتحادیه دموکرات مسیحی و بر سر اختلافات ایوا پاسالیچ و ایو سانادر از آن منشعب شد. بعد از این که پاسالیچ نتوانست رهبری اتحادیه را به دست بگیرد او و طرفدارانش سانادار را به استفاده از روش های غیردموکراتیک در مجمع و همچنین فاصله گرفتن از سیاست های ناسیونالیستی فرانیو تودمان متهم کردند و از آن حزب جدا شدند و بلوک کرواسی را بنیان گذاشتند.
بلوک کرواسی نتوانست جمعیت چشمگیری از طرفداران اتحادیه دموکرات مسیحی را به خود جلب کند و سانادر در انتخابات پارلمانی ۲۰۰۳ بسیار موفق ظاهر شد و بلوک کرواسی حتی وارد پارلمان نیز نشد.
Wikipedia contributors, "Croatian Bloc," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Croatian_Bloc&oldid=245448729
پادشاهی کرواسی ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
پادشاهی کرواسی (هابسبورگ)
پادشاهی کرواسی (۹۲۵–۱۱۰۲)
پرچم کرواسی برای اولین بار در ۰۱۹۹۰-۱۲-۲۱ ۲۱ دسامبر ۱۹۹۰ به رسمیت شناخته شد. به عنوان پرچم ملی شناخته می شود و همچنین دارای تناسب ۱:۲ می باشد. این پرچم از سه رنگ قرمز، سفید و آبی تشکیل شده و نماد کرواسی در وسط قرار دارد.
ویکی پدیای انگلیسی
پْر ِلُگ (به کرواتی: Prelog, Croatia) شهری در ایالت مدیموریه کشور کرواسی است که جمعیت آن در سال ۲۰۱۱ میلادی ۷٬۱۶۵ نفر بوده است.
فهرست شهرهای کرواسی
پُژ ِگا (به کرواتی: Požega, Croatia) شهری در شهرستان پوژگا-اسلاونیا در کشور کرواسی است که جمعیت آن در سال ۲۰۱۱ میلادی ۲۶٬۴۰۳ نفر بوده است.
فهرست شهرهای کرواسیچنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کرواسی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

آریا بهداروند ٢١:٠٤ - ١٣٩٦/٠٦/٠٦
نام کشوری در شبه جزیره بالکان در اروپای شرقی
مردم این کشور نام کشور خود را
از نام کوروش پادشاه ایران می دانند و نژاد خود را آریایی می دانند

کرواسی*کورواشی. هرواشی*

|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

نگار > lagophthalmos
محدثه فرومدی > qualify
سالین > هنبانه بورینه
محمد رومزی > discriminant validity
منصوره > do your bit
یونس > نام قدیم سنندج
حمید > مراسم بزرگداشت
محدثه فرومدی > international

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تور کرواسی   • ویزای کرواسی   • کرواسی کوروش   • مرکز کرواسی در جدول   • کرواسی رئیس جمهور   • تور کرواسی تابستان 95   • نقشه کرواسی   • رئیس جمهور کرواسی کنار دریا   • معنی کرواسی   • مفهوم کرواسی   • تعریف کرواسی   • معرفی کرواسی   • کرواسی چیست   • کرواسی یعنی چی   • کرواسی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کرواسی
کلمه : کرواسی
اشتباه تایپی : ;v,hsd
آوا : korovAsi
نقش : اسم خاص مکان
عکس کرواسی : در گوگل


آیا معنی کرواسی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )