انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1095 100 1

کریسمس

/kerismas/

معنی کریسمس به فارسی

کریسمس
عیدتولدمسیح که مسیحیان درشب۲۵دسامبربرپامیکنندوعیدمذهبی بشمارمیرود

معنی کریسمس در فرهنگ معین

کریسمس
(کِ مَ) [ انگ . ] (اِ.) جشنی که در شب بیست و پنجم دسامبر به یُمن میلاد مسیح برپا می کنند، نوئل .

معنی کریسمس در فرهنگ فارسی عمید

کریسمس
عید میلاد مسیح مطابق با ۲۵ دسامبر، نوئل.

کریسمس در دانشنامه ویکی پدیا

کریسمس
کریسمَس (زبان انگلیسی: Christmas) یا نوئل (زبان فرانسوی: Noël) جشنی است در آیین مسیحیت که به منظور گرامی داشت زادروز عیسی مسیح برگزار می شود. بسیاری از اعضای کلیسای کاتولیک روم و پیروان آیین پروتستان، کریسمس را در روز ۲۵ دسامبر جشن گرفته و بسیاری آن را در شامگاه ۲۴ دسامبر نیز برگزار می کنند. اعضای بیشتر کلیساهای ارتودوکس در سراسر دنیا نیز روز بیست و پنجم دسامبر را به عنوان میلاد مسیح جشن می گیرند. برخی از مسیحیان ارتودوکس در روسیه، اوکراین، سرزمین مقدس (ناحیه تاریخی فلسطین کنونی) و دیگر مکانها، به سبب پیروی از گاهشماری یولیانی، جشن کریسمس را در روز ۷ ژانویه برپا می دارند. کلیسای حواری ارمنی طبق سنت منحصر به فردی، روز میلاد و همچنین روز غسل تعمید مسیح را هم زمان در روز ششم ژانویه جشن می گیرند.
۲۵ دسامبر – all Western and some Eastern churches
۷ ژانویه (Julian December 25) – some Eastern churches
۶ ژانویه – Armenian Apostolic and Armenian Catholic Churches
۱۹ ژانویه (۶ ژانویه ژولینی) – Armenian Patriarchate of Jerusalem
ایام دوازده روزه کریسمس با سالروز میلاد مسیح در ۲۵ دسامبر آغاز گشته و تا جشن خاج شویان در روز ۶ ژانویه ادامه می یابد. هرچند مهم ترین عید مذهبی در گاهشمار مسیحی، روز عید پاک (به عنوان روز مصلوب شدن و رستاخیز عیسی) است، بسیاری به خصوص در کشورهای ایالات متحده و کانادا، کریسمس را مهم ترین رویداد سالانه مسیحی محسوب می دارند. با وجودی که این روز یک عید مذهبی شناخته می شود از اوایل سده بیستم میلادی به بعد به طور گسترده به عنوان یک جشن غیر مذهبی برگزار شده و برای بیشتر مردم، این ایام فرصتی است برای دور هم جمع شدن اقوام و دوستان و هدیه دادن به هم. کریسمس با آیین های ویژه ای به طور مثال آراستن یک درخت کاج، برگزار شده و شخصیتی به نام بابانوئل در آن نقشی مهم دارد.
واژه کریسمس (به انگلیسی: Christmas)، به معنای «مراسم عشای ربانی (مَس) در روز مسیح» در حدود سال ۱۰۵۰ میلادی به صورت واژه Christes maesse به معنی «جشن مسیح»، وارد زبان انگلیسی قدیم گردید و محققان معتقدند، گونه کوتاه تر آن یعنی Xmas شاید برای نخستین بار در قرن سیزدهم به کار رفته باشد. واژه قدیمیتر «یول» (Yule) احتمالاً از واژه آلمانی jōl یا انگلوساکسونی geōl که به جشن انقلاب زمستانی اشاره دارد، مشتق شده است. واژه های متناظر در دیگر زبان ها چون، نَویداد (Navidad) در اسپانیایی، ناتاله (Natale) در ایتالیایی و نوئل (Noël) در فرانسوی، همگی معنای «میلاد» را تداعی می کنند و واژه آلمانی «وایناختِن» (Weihnachten)، به معنی «شب تقدیس شده» می باشد.
آنچه که پیرامون میلاد عیسی مسیح از مَتّی و لوقا نقل شده است در انجیل برجسته تر است، نوشته های نخستین پیرامون مسیحیت چندین روز را برای تولد مسیح ذکر کرده اند. نخستین جشن ثبت شده برای کریسمس در رم در سال ۳۳۶ صورت گرفت. در رویکرد جنجالی مسیحیت آریانیسم در سدهٔ چهارم، کریسمس نقش مهمی دارد. در آغاز قرون وسطی، خاج شویان بر کریسمس سایه انداخت. این جشن با تاجگذاری کارل بزرگ در روز کریسمس در حدود سال ۸۰۰ کاملاً فراگیر شد. اما از آنجایی که مراسم با می خواری فراوان و دیگر رفتارهای ناشایست همراه شد، پارسایان در سدهٔ ۱۷ ام میلادی کریسمس را ممنوع اعلام کردند. این جشن در سال ۱۶۶۰ به عنوان یک تعطیلی رسمی باقی ماند اما با چشم بد و مایهٔ بی آبرویی به آن نگاه شد. در آغاز سدهٔ ۱۹ میلادی، با پیدایش جنبش آکسفرد در کلیسای انگلیس، کریسمس دوباره رونق گرفت. چارلز دیکنز و دیگر نویسندگان با تأکید بر اینکه کریسمس یک جشن خانوادگی، مذهبی و وسیله ای برای دادن هدیه است جلوهٔ اجتماعی تازه ای به آن بخشیدند و باعث فراموشی گذشتهٔ آن شدند.
«کریسمس» (به انگلیسی: Christmas) یک آلبوم از هنرمند اهل کانادا مایکل بوبلی است که در سال ۲۰۱۱ میلادی منتشر شد.
کریسمس اونلی (به انگلیسی: An Avonlea Christmas) یک فیلم تلویزیونی محصول سال ۱۹۹۸ است و دنباله ای از سریال قصه های جزیره است.
۱۳ دسامبر ۱۹۹۸ (۱۹۹۸-12-۱۳)
داستان در مورد خانواده ی کینگ است که همزمان با شدت گرفتن جنگ جهانی اول در اروپا، خود را برای جشن کریسمس آماده می کنند.
http://www.roadtoavonlea.com/seasons/an-avonlea-christmas/
کریسمس اونلی در بانک اطلاعات اینترنتی فیلم ها (IMDb)
کریسمس خونین (به ترکی استانبولی: Kanlı Noel) به مجموعه حملات نظامی و مسلحانه یونانی ها به ترک های قبرس که در سال ۱۹۶۳ در جزیره قبرس برای بیرون راندن ترک ها رخ داد، گفته می شود.
ترک ستیزی
در ۱۶ اوت سال ۱۹۶۰ جزیره قبرس مستقل شد و اعلام استقلال کرد، جمهوری قبرس، با تقسیم قدرت میان این دو جامعه یونانی و ترک تحت موافقت نامه های زوریخ در سال ۱۹۶۰، با نظارت بریتانیا، یونان و ترکیه تضمین و قرار بر این شد که رئیس جمهور از میان یونانی ها و معاون رئیس جمهور از میان ترک ها انتخاب شود. به دنبال این توافقنامه اسقف ماکاریوس سوم به عنوان رئیس جمهور توسط قبرسی های یونانی و دکتر فاضل کوچوک نیز به عنوان معاون رئیس جمهور از جانب قبرسی های ترک انتخاب شد. در دسامبر ۱۹۶۳ رویدادهایی که از آن به عنوان کریسمس خونین یاد می شود اتفاق افتاد. با آغاز عملیات نظامی یونانی های این جزیره، ترک های قبرس کشور را ترک کردند و این سرآغاز درگیری های قومی میان ترک ها و یونانی ها در این جزیره بود که برای ۱۱ سال ادامه پیدا کرد. در این درگیری ها طرف ترک تلفات سنگین تری را متحمل شد و حدود ۲۵ هزار نفر که یک پنجم جمعیت ترک ها را شامل می شد آواره شدند. این افراد در حدود ۱۰ سال تا پیش از حمله سال ۱۹۷۴ ترکیه به جزیره قبرس به صورت پناهنده زندگی می کردند. تا اواخر دهه ۱۹۶۰ تنش ادامه پیدا کرد و در طی این مدت حدود ۶۰ هزار نفر از ترک های قبرسی مجبور به ترک خانه های خود و مهاجرت به کشورهای دیگر شدند. در طول درگیری ها برای بیرون کردن ترک ها از قبرس، ۳۶۴ نفر از ترک ها و ۱۷۴ نفر از یونانی ها کشته شدند.
کریسمس در رایش سوم به صورت غیرمذهبی و با کنارگذاشتن هرگونه ارتباط با مسیحیت جشن گرفته می شد. در نگاه حزب ملی سوسیالیست کارگران آلمان، مسیحیت جشن باستانی آلمانی ها برای انقلاب زمستانی را تحریف کرده است و آلمانی ها می بایست به جای جشن گرفتن تولد مسیح، آیین های باستانی خود را جشن بگیرند.
وایناختن
کریسمس در ژوئیه (انگلیسی: Christmas in July) فیلمی در ژانر کمدی رمانتیک به کارگردانی پرستون استرجیس است که در سال ۱۹۴۰ منتشر شد.
یک کارمند دفتری دوست دارد وارد یک مسابقه شده و با برنده شدن مقدار زیادی پول به دختری که دوست دارد ازدواج کند. برخی از همکاران او به شوخی پیامی تلگرافی با مضمون این که او برنده مقدار زیادی پول شده برایش ارسال می کنند و...
«کریسمس در کنتیکت» (انگلیسی: Christmas in Connecticut) فیلمی در ژانر کمدی رمانتیک و رمانتیک به کارگردانی پیتر گادفری است که در سال ۱۹۴۵ منتشر شد.
۱۱ اوت ۱۹۴۵ (۱۹۴۵-08-۱۱)
کریسمس دنیس تهدید (انگلیسی: A Dennis the Menace Christmas) فیلمی در ژانر کمدی به کارگردانی ران الیور است که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد.
۶ نوامبر ۲۰۰۷ (۲۰۰۷-11-۰۶)
یک کریسمس سفید به معنای آن است که در روز قبل از کریسمس یا صبح روز کریسمس برف بر روی زمین نشسته باشد. این پدیده بیشتر در مناطقی از نیمکرهٔ شمالی که عرض جغرافیایی بالایی دارند، رخ می دهد.
روز کریسمس در نیمکرهٔ شمالی در یکی از سردترین اوقات سال واقع شده است و به همین دلیل سرما و یخبندان در روز کریسمس در نیمکرهٔ شمالی امری عادی است و کریسمس سفید در آن جا بسیار رواج دارد. اما برخلاف نیمکرهٔ شمالی، وقوع کریسمس سفید در بخش بزرگی از نیمکرهٔ جنوبی رخدادی بسیار غیرمعمول و بعید است؛ زیرا روز کریسمس در نیمکرهٔ جنوبی هم زمان با اوج موسم گرما و فصل تابستان است. علاوه بر این، بخش بزرگ نیمکرهٔ جنوبی توسط اقیانوس های وسیعی همچون اقیانوس آرام و اقیانوس هند پوشیده شده است و نیز خشکی های این نیمکره اغلب در شمال مدار رأس السرطان قرار گرفته و در سراسر سال آب و هوای گرم دارند. ازاین رو احتمال وقوع کریسمس سفید به جز در مناطقی از جنوبگان، که البته کسی در آن جا زندگی نمی کند، بسیار کم و دور از انتظار است.
کریسمس سفید (به انگلیسی: White Christmas)، اپیزود ویژه کریسمس مجموعه آنتولوژی علمی تخیلی بریتانیایی آینه سیاه است. این اپیزود توسط خالق سریال آینه سیاه یعنی چارلی بروکر نوشته شده و کارل تیبیتس آن را کارگردانی کرده است. بعد از اپیزود خرس سفید، این دومین اپیزودی است که تیبیتس کارگردانی آن را برعهده داشته است. کریسمس سفید نخستین بار در تاریخ ۱۶ دسامبر ۲۰۱۴ از طریق کانال ۴ به روی آنتن رفت. کریسمس سفید تنها اپیزود ویژه سریال آینه سیاه است که تاکنون منتشر شده است. همچنین این اپیزود، آخرین قسمت از سریال آینه سیاه که از طریق کانال ۴ بریتانیا پخش شد. بعد از این اپیزود، نت فلیکس حق ساخت سریال را خرید و سه فصل بعدی سریال زیر این نظر این کمپانی، ساخته و پخش شد.
جان هم
ریف اسپال
اونا چاپلین
ناتالیا تنا
جانت مونت گومری
داستان این اپیزود در آینده ای نامعلوم رخ می دهد. در ایام کریسمس، دو مرد به نام های مت و جو در یک کلبه چوبی که در منطقه ای دورافتاده قرار دارد، وقت خود را می گذرانند. هوای بد و برفی بیرون باعث شده تا هردو داخل کلبه بمانند. مت و جو باهم شروع به صحبت کرده و هرکدام داستان زندگی خود را تعریف می کنند. این اپیزود از سه داستان تشکیل شده که در انتها همه آن ها به هم وصل می شوند. جان هم، ریف اسپال، اونا چاپلین و ناتالیا تنا از جمله بازیگران این اپیزود هستند.
کریسمس سفید با واکنش های بسیار خوب منتقدان همراه بود و در زمینه تیم بازیگری و به خصوص عملکرد جان هم و اسپال، فیلم نامه و پایان غافلگیرکننده مورد تحسین قرار گرفت.
کریسمس سفید (انگلیسی: White Christmas) فیلمی در ژانر موزیکال و کمدی رمانتیک به کارگردانی مایکل کورتیز است که در سال ۱۹۵۴ منتشر شد.
۱۴ اکتبر ۱۹۵۴ (۱۹۵۴-10-۱۴)
آتش بس کریسمس اشاره به توقف کوتاه مدت جنگ و خاموشی تفنگها در سال ۱۹۱۴ در جریان جنگ جهانی اول است.
The Christmas Truce, 1914
THE CHRISTMAS TRUCE, 1914
مالکم براون، Brown, Malcolm آتش بس در کریسمس ۱۹۱۴
همنشین بهار: تاریخ جهان، دادگاه جهان است. تقویم تاریخ... در یوتیوب
ارتش های آلمان، بریتانیا و فرانسه در جریان جنگ جهانی اول در بلژیک با هم می جنگیدند.
هفته منتهی به کریسمس، شماری از سربازان آلمانی و انگلیسی... با سلام و دست تکان دادن، به همدیگر نزدیک شدند و گویی با هم دشمنی ندارند، غذا و هدیه رّد و بدَل کردند و عملاً یک آتش بس نانوشته را به اجرا گذاشتند.
آنها با هم آواز خواندند، ورزش کردند و مسابقه فوتبال دادند و مثل کسانی که بعد از مدتها همدیگر را می بینند، آدرس و عکس به هم دادند و قرار گذاشتند بعد از اتمام جنگ همدیگر را ملاقات کنند! دیداری که به دلیل قربانی های بیشمار جنگ اول، شاید هیچ وقت پیش نیامد.
"آخرین کریسمس" (به انگلیسی: Last Christmas) نام یکی از مشهورترین تک آهنگ های جورج مایکل است. در واقع از مشهورترین آهنگ های موجود کریسمس است که برای انگلیسی زبان ها حال و هوای کریسمس را تازه می کند. تک آهنگ آخرین کریسمس توسط بسیاری از خوانندگان مشهور ازجمله، تیلور سوئیفت، اشلی تیزدیل، کسکادا و قورباغه دیوانه، و یک خواننده ایرانی به نام ملانی بازخوانی شده است.
آرتور کریسمس (انگلیسی: Arthur Christmas) یک پویانمایی در سبک کمدی-درام به کارگردانی سارا اسمیت است که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد.
۱۱ نوامبر ۲۰۱۱ (۲۰۱۱-11-۱۱) (انگلستان)
۲۳ نوامبر ۲۰۱۱ (۲۰۱۱-11-۲۳) (آمریکا)
آلو کریسمس(نام علمی: Carissa macrocarpa) نام یک گونه از تیره خرزهره ایان است.
"O Tannenbaum" (آلمانی) یا O Christmas Tree (انگلیسی) سرودی اصالتاً آلمانی برای روز کریسمس است. تننباوم یک شاه درخت (درخت مخروطی) (die Tanne آلمانی) است که برای درخت کریسمس (der Weihnachtsbaum آلمانی) به کار می رود. وضعیت همیشه سبز این درخت باعث شده که این درخت همیشه الهام بخش آهنگسازان آلمانی باشد.
ویکی پدیای انگلیسی
یکی از بهترین نسخه های که برای تننباوم نوشته شده مربوط می شود به نغمه ای که ارگ نواز لیپزیگی ارنست انشوتس در سال ۱۸۲۴ نوشت.
O Tannenbaum, o Tannenbaum, Wie treu sind deine Blätter! Du grünst nicht nur zur Sommerzeit, Nein, auch im Winter, wenn es schneit. O Tannenbaum, o Tannenbaum, Wie treu sind deine Blätter! O Tannenbaum, o Tannenbaum, Du kannst mir sehr gefallen! Wie oft hat schon zur Winterzeit Ein Baum von dir mich hoch erfreut! O Tannenbaum, o Tannenbaum, Du kannst mir sehr gefallen! O Tannenbaum, o Tannenbaum, Dein Kleid will mich was lehren: Die Hoffnung und Beständigkeit Gibt Mut und Kraft zu jeder Zeit! O Tannenbaum, o Tannenbaum, Dein Kleid will mich was lehren!
آه ای درخت کریسمس، آه ای درخت کریسمس، شاخه های شوق سبزت با ما. آنگاه که روزهای تابستان، فروزان اند شاخه هایت سبزند. آنگاه که برف های زمستان سفید اند شاخه هایت سبزند. آه ای درخت کریسمس، آه ای درخت کریسمس شاخه های شوق سبزت با ما. آه ای درخت کریسمس، آه ای درخت کریسمس تو ما را سرشار از احساس لذت بخش ات می کنی چگونه در چرخ روزگار کریسمس جلو می نماید آه ای پادشاه درختان سبز به ما دلگرمی بده آه ای درخت کریسمس، آه ای درخت کریسمس تو ما را سرشار از احساس لذت بخش ات می کنی آه ای درخت کریسمس، آه ای درخت کریسمس رنگ واقعی ات برای همیشه ماندگار است شاخه هایت هنوز هم در تابستان سبزند قامت دلیرانه ات در زمستان آه ای درخت کریسمس، آه ای درخت کریسمس رنگ واقعی ات برای همیشه ماندگار است آه ای درخت کریسمس، آه ای درخت کریسمس تو قلب مرا با خنیا احساس می کنی مرا در روز کریسمس به یاد بسپار در اندیشیدن به تو، همجنس می شویم آه ای درخت کریسمس، آه ای درخت کریسمس تو قلب مرا با خنیا احساس می کنی
«آواز کریسمس» تک آهنگی از هنرمند اهل ایالات متحده آمریکا نت کینگ کول است که در نوامبر ۱۹۴۶ (۱۹۴۶-11) منتشر شد.
اِ سوینگینگ کریسمس آلبومی از هنرمند اهل ایالات متحده آمریکا تونی بنت است. این آلبوم با همراهی گروه بزرگ کاونت بیسی ساخته شده است. این آلبوم در پنجاه ودومین دوره جوایز گرمی نامزد بهترین آلبوم آواز سنتی پاپ شد.
اریک کریسمس (انگلیسی: Eric Christmas؛ ۱۹ مارس ۱۹۱۶ – ۲۲ ژوئیه ۲۰۰۰(2000-07-22)) هنرپیشه اهل بریتانیا بود. از فیلم هایی که وی در آن نقش داشته است می توان به جانی تفنگش را برداشت، باگزی، هرولد و موده، حمله قاتل گوجه ای و شکار موش اشاره کرد.
اقتباس های سرود کریسمس (انگلیسی: Adaptations of A Christmas Carol), یکی از شناخته شده ترین رمانهای چارلز دیکنز (۱۸۱۲–۱۸۷۰) نویسنده انگلیسی است. این رمان داستان مرد آزمندی به نام ابنزر اسکروگ است که از کریسمس متنفر است؛ که از طریق ملاقات با چهار روح تبدیل به فردی مهربان و غمخوار می شود. این رمان کلاسیک تقریباً بارها و بارها مورد اقتباس رسانه ها و ژانرهای اجرایی شده و به طور منظم نسخه های جدیدی از آن ظاهر می شود.
Fred Guida, A Christmas Carol and Its Adaptations: Dickens's Story on Screen and Television, McFarland & Company, 2000.
این رمان موضوع اولین خوانش عمومی دیکنز بود که در تالار شهر بیرمنگهام برای یک مؤسسه ادبی و صنعتی در ۲۷ دسامبر ۱۸۵۲ داده شد. سه روز بعد نیز این خوانش برای مخاطبان «افراد کارگر» تکرار شد و به عنوان یک موفقیت بزرگ توسط شخص دیکنز و روزنامه های روز آن زمان محسوب می شود دیکنز در طول سال ها این رمان را برای قطعه ای از گوش دادن و نه خوانش، ویرایش و انطباق داد؛ و تا زمان مرگ وی، سرود کریسمس جزئی از خوانش های عمومی وی بود.
تورهای نمایشی متعددی این رمان را در خوانش های عمومی به جای شخصیت دیکنز اجرا کرده اند.
باز کریسمس (نام علمی: Accipiter fasciatus natalis) نام یک زیرگونه از سرده باز است. این پرنده به عنوان یک گونه در خطر انقراض شناخته شده است که بوم زاد جزیره کریسمس، واقع در اقیانوس هند می باشد. این گونه برای نخستین بار در جهان توسط لیستر در سال ۱۸۸۹ میلادی کشف و نامگذاری گردیده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی کریسمس به انگلیسی

christmas (اسم)
کریسمس ، عید نوئل ، عیدمیلاد مسیح

کریسمس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

مجتبی عیوض صحرا ١٧:١٠ - ١٣٩٧/٠٤/٠٤
این جشن برگرفته شده از آیین های ایران است!
برای آگاهی بیشتر، نگاهی به واژه " یلدا " بیَندازید!
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کریسمس چندم دیماه است؟   • کریسمس در ایران   • کریسمس به تاریخ ایران   • کریسمس عکس   • تاریخ کریسمس 2016   • تاریخ کریسمس به شمسی   • تاریخ کریسمس 2017   • کریسمس به انگلیسی   • معنی کریسمس   • مفهوم کریسمس   • تعریف کریسمس   • معرفی کریسمس   • کریسمس چیست   • کریسمس یعنی چی   • کریسمس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کریسمس
کلمه : کریسمس
اشتباه تایپی : ;vdsls
آوا : kerismas
نقش : اسم
عکس کریسمس : در گوگل


آیا معنی کریسمس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )