انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1065 100 1

کشاورزی

/keSAvarzi/

مترادف کشاورزی: حرث، زراعت، زرع، فلاحت، کاشت، کشت

معنی کشاورزی در لغت نامه دهخدا

کشاورزی. [ ک َ / ک ِ وَ ] (حامص مرکب ) کشتکاری. زراعت. فلاحت. (ناظم الاطباء). برزگری. کشت. برزیگری. اَبکار. تَأریس. اکاری. زرع. مؤاکرة. حرث. احتراث. دهقنت. (یادداشت مؤلف ) :
کشاورز شغل سپه ساز کرد
سپاهی کشاورزی آغاز کرد.
نظامی.
- کشاورزی کردن ؛ زراعت کردن. کشتکاری کردن. فلاحت کردن. دهقنت کردن. برزیگری کردن : مخابرة؛ کشاورزی کردن بر ثلثی یابر ربعی. (تاج المصادر بیهقی ) (منتهی الارب ).
- کشاورزی نمودن ؛ کشاورزی کردن. زراعت کردن. فلاحت کردن. برزگری کردن. برزیگری کردن. تدهقن. (منتهی الارب ).

معنی کشاورزی به فارسی

کشاورزی
زراعت فلاحت : ( ایوب را هزار و پانصد جفت گاو بود که بکشاورزی بیرون شدندی و اندر ضیعت او بودند ) . ( تفسیر کمبریج )
[sustainable agriculture] [کشاورزی-زراعت و اصلاح نباتات] نوعی کشاورزی که در آن با به کارگیری حداقل نهاده های خارجی، به غیراز کودهای آلی، جنبه های مختلف زیست محیطی و اقتصادی و اجتماعی و سیاسی لحاظ شود
[organic farming] [کشاورزی-زراعت و اصلاح نباتات] 1. تمام نظام های کشاورزی که در آنها تولید محصولات کشاورزی در جهت بهبود وضعیت محیط زیست و شرایط اقتصادی و اجتماعی جوامع باشد 2. نظام تولیدی که در آن از مصرف کودهای مصنوعی، آفت کش ها، مواد تنظیم کنندۀ رشد و افزودنی های خو...
[subsistence agriculture, subsistence farming] [کشاورزی-زراعت و اصلاح نباتات] نوعی کشاورزی که محصولات آن معمولاً تنها برای مصرف خانوادۀ کشاورز کافی است
[agricultural economics, agroeconomics] [اقتصاد] مطالعۀ نحوۀ تخصیص و توزیع منابع و چگونگی بهره برداری از آنها در جریان تولید محصول در بخش کشاورزی
در خرداد ۱۳۱۲ ه. ش . قانون اجازه تاسیس بانک فلاحتی و صنعتی به تصویب مجلس شورای ملی رسید . به موجب قانون مزبور بانک کشاورزی و پیشه و هنر ایران به صورت شرکت سهامی با سرمایه ۲٠ میلیون ریال در تیر ماه ۱۳۱۲ افتتاح یافت . فعلا سرمایه بانک بالغ بر ۴۵٠ میلیون ریال می باشد .
[agricultural waste] [مهندسی محیط زیست و انرژی] پسماند حاصل از فعالیت های کشاورزی
[agrometeorological forecast] [علوم جَوّ] پیش بینی شرایط جوّی معین که ممکن است بر کشاورزی تأثیر داشته باشد
[agricultural tyre] [مهندسی بسپار- تایر] تایر مخصوص خودروهای کشاورزی، مانند تراکتور و برخی از کمباین ها
[agricultural drought] [علوم جَوّ] شرایط جوّی نامناسب یا محدودیت رطوبت خاک که به پاسخ های نامطلوب محصول منجر می شود
[agricultural biotechnology] [زیست شناسی-ژن شناسی و زیست فنّاوری] ← زیست فنّاوری سبز
[agricultural meteorology, agrometeorology] [علوم جَوّ] مطالعۀ روابط میان هواشناسی و کشاورزی و استفاده از داده های هواشناختی در بهبود کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی
امور کشاورزی ایران پس از استقرار مشروطیت زیر نظر وزارت فوائد عامه بود . پس از تشکیل مدرسه فلاحت ( ۱۳٠۷ ه.ش . ) که بعدا بدانشکده کشاورزی تبدیل گردید اداره ای بنام اداره کل فلاحت تاسیس شد . اداره کل فلاحت باز هم جزئ وزارت فوائد عامه بود و در شهریور ماه ۱۳۱٠ جزئ وزارت اقتصاد ملی گردید. این اداره در سال ۱۳۲٠ تبدیل به وزارت کشاورزی شد .

معنی کشاورزی در فرهنگ معین

کشاورزی
( ~.) (حامص .) زراعت ، زراعت کردن .

معنی کشاورزی در فرهنگ فارسی عمید

کشاورزی
زراعت، کشت کاری، فلاحت.

کشاورزی در دانشنامه اسلامی

وقتی خداوند از اوصاف گاو بنی اسرائیل «استفاده نکردن از او در کشاورزی» را ذکر فرموده معلوم می شود استفاده از گاو در امر کشاورزی در میان بنی اسرائیل معمول بوده است.
بنی اسرائیل از گاو، در کشاورزی آبیاری و شخم زدن کشتزارها استفاده می کردند.قال انه یقول انها بقرة لا ذلول تثیر الارض ولاتسقی الحرث مسلمة لا شیة فیها... «گفت: خداوند می فرماید: «گاوی باشد که نه برای شخم زدن رام شده و نه برای زراعت آبکشی کند از هر عیبی برکنار باشد، و حتی هیچ گونه رنگ دیگری در آن نباشد.» گفتند: «الان حق مطلب را آوردی!» سپس (چنان گاوی را پیدا کردند و) آن را سر بریدند ولی مایل نبودند این کار را انجام دهند.» (ظاهر این است که گاو مورد نظر در میان خود بنی اسرائیل بوده است و از اینکه خداوند از اوصاف آن گاو «استفاده نکردن از او در کشاورزی» را ذکر فرموده معلوم می شود استفاده از گاو در امر کشاورزی در میان بنی اسرائیل معمول بوده است.)
← گاو رام نشده
 ۱. ↑ بقره/سوره۲، آیه۷۱.    
مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۶، ص۳۹۶، برگرفته از مقاله «کشاورزی بنی اسرائیل».    
...کشاورزی در دانشنامه ویکی پدیا

کشاورزی
کشاورزی فرایند تولید مواد غذایی، علوفه، الیاف و دیگر محصولات مورد نیاز انسان از راه کاشت گیاهان معین و پرورش حیوانات اهلی (چهارپایان) است. کشاورزی مرحله مهمی از تاریخ بشر است که منجر به ظهور تمدن شد. مطالعهٔ کشاورزی به نام علم کشاورزی شناخته می شود.
خاک ورزی: عمل شخم خاک را برای آماده سازی کاشت یا برای اختلاط مواد مغذی یا برای کنترل آفات انجام می دهند.
کشاورزی شامل طیف وسیعی از تخصص ها و فنون، از جمله راه هایی برای گسترش زمین های مناسب برای زراعت گیاه، حفر کانال ها و فرم های مختلف آبیاری می باشد.
در دنیای امروز با نگرانی های موجود و کمبود منابع، نیاز است تا کشاورزی را به سوی کشاورزی پایدار (مثلاً کشاورزی زیستی) یا کشاورزی فشرده (مثلاً صنعتی) پیش ببریم تا بتوانیم نیازها را در آینده برطرف نماییم.
زراعت مدرن، اصلاح نباتات، سموم، دفع آفات و کود و پیشرفت های تکنولوژیک به شدت باعث افزایش بازده محصول می شوند ولی باید در نظر داشت که این محاسن در کنار عیوبی چون آسیب گسترده زیست محیطی و اثرات منفی سلامت انسان حاصل می شوند.
عکس کشاورزی
کشاورزی (کازرون)، روستایی از توابع بخش جره و بالاده شهرستان کازرون در استان فارس ایران است.
این روستا در دهستان فامور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۳۹ نفر (۴۹خانوار) بوده است.
آفریقای جنوبی بخش کشاورزی عظیمی دارد و صادرکننده خالص محصولات کشاورزی است تقریباً هزار تعاونی کشاورزی و مشاغل کشاورزی در سراسر کشور وجود دارد و صادرات کشاورزی ۸ درصد از صادرات کل این کشور در ۵ سال اخیر را تشکیل داده است. صنعت کشاورزی حدود ۱۰ از میزان بیکاری رسمی می کاهد که نسبت به دیگر مناطق قاره عدد بزرگی نیست و همچنین برای کارگران موقت کار فراهم می کند و ۶/۲ درصد از تولید ناخالص داخلی ملت را تشکیل می دهد. به هرحال به دلیل خشکی زمین تنها ۵/۱۳ درصد آن می تواند برای تولید محصول استفاده شود و تنها ۳ درصد آن کاملاً حاصلخیز محسوب می شود.
اگرچه بخش بازرگانی کشاورزی نسبتاً خوب توسعه یافته مردم در بعضی مناطق روستایی هنوز با پول ناچیز کشاورزی امرار معاش می کنند.این کشور هشتمین کشور بزرگ تولیدکننده شراب و یازدهمین تولیدکننده بزرگ تخم آفتابگردان جهان است. این کشور صادرکننده خالص محصولات کشاورزی وغذایی است که بزرگ ترین صادرات آن ها شکر، انگور، مرکبات، نکتار، شراب و میوه های درختان برگ ریز است.
بزرگ ترین تولید محلی آن ها ذرت ( بلال ) است که طبق میلیون تن از آن مصرف می شود. دام زمین های کشاورزی این کشور نیز معروفند و۸۵ درصد گوشت مصرفی در داخل کشور تولید می شود. صنعت شیر شامل ۴۳۰۰ تولیدکننده شیر است و باعث امرار معاش ۴۰هزار نفر دیگر نیز می شود.}} در سال های اخیر بخش کشاورزی اصلاحات مختلفی را انجام داده که بعضی از آن ها جنجالی بوده اند بمانند اصلاحات ارضی و حذف نظامات دولتی از بازار محصولات کشاورزی. اصلاحات ارضی از سوی هر دو گروه کشاورزان و کارگان بدون زمین مورد انتقاد قرار گرفته است. گروه دوم اعتراض دارند که سرعت تغییر زیاد نبوده و گروه اول ادعای رفتار نژاد پرستانه کرده و اظهار نگرانی کرده است که موقعیتی مشابه با سیاست اصلاحات ارضی رابرت موگابی را به وجود می آورد، هراس و ترسی که حتی توسط اظهارات فومزیل ام لامبوان جی کوکا آشکارتر می شود. این بخش همچنان درگیر مشکلاتی همچون رقابت افزایش یافته خارجی و جرم است که دوچالش عمده این صنعت هستند. جرم علیه جامعه کشاورزی روستایی شاهد حملات و آزارهای بسیاری بوده و بمانند قتلهای کشاورزی در سال ۲۰۰۰ دچار مشکل شده است و این منجر به فرار بسیاری از کشاورزان تجاری به حومه شهر برای نگهداری از جوامع محدود شهری و موارد پیشنهادی توسط ملت های دیگر شده است. دولت متهم به اختصاص ندادن وقت و بودجه کافی برای مقابله با این مشکل شده است در جاییکه مخالف با دیگر اشکال جرائم سنگین است یا متهم به بی لیاقتی و بی کفایتی شده است.
موضوع دیگری که بر کشاورزی آفریقای جنوبی تأثیر گذاشته صدمات محیطی است که به دلیل استفاده نادرست از زمین و تغییرات آب و هوایی کره زمین به وجود آمده است آفریقای جنوبی بطرز عجیبی متأثر از تغییرات آب و هوایی است و منجر به کاهش آب های روی زمین آن شده است. بعضی پیش بینی ها نشان می دهد که ذخایر آب روی زمین تا سال ۲۰۷۰ در بخش هایی از کیپ غربی تا ۶۰ درصد کاهش می یابند.
بخش نخست: تجاری شدن بخش کشاورزی
کشاورزی ایران در دوره قاجار (به انگلیسی: Agriculture in Qajar Iran) نام یک کتاب به زبان انگلیسی است. این کتاب اثر ویلم فلور، اهل هلند و متخصص در «رشته اقتصاد توسعه» و «جامعه شناسی غیرغربی» است. این کتاب چاپ واشینگتن، دی.سی. در ایالات متحده آمریکا می باشد.
در این کتاب به روش های زراعت، آبیاری و کاشت بذرها، پرورش چهارپایان، جنگلداری و ماهیگیری در دوره قاجار پرداخته می شود و تولید محصولات کشاورزی ایران در این دوره، از برنج، جو و گندم و دیگر محصولات خوراکی تا تریاک و تنباکو به تفصیل شرح داده می شوند؛ و بالاخره زندگی روستائیان از خورد و خوراک تا لباس آنها شرح داده می شود.
- فصل اول؛ آیا قاجاریه اقتصاد را رشد داده یا دچار رکود است؟ - فصل دوم؛ تغییرات ساختاری در بخش کشاورزی.
کشاورزی بدون دام شامل روش هایی از کشاورزی است که از جانوران یا فراورده های جانوری بهره ای نمی برد. تولید کنندگان کشاورزی بدون دام، از جانوران اهلی در کشاورزی استفاده نمی کنند و از فراورده های جانوری مانند کودهای حیوانی و یا دیگر محصولات حیوانی (پودر استخوان، پودر خون یا پودر ماهی مورد استفاده در تغذیه دام) استفاده نمی کنند. در این نوع کشاورزی استفاده از کودهای سبز به جای کودهای دامی مورد تاکید قرار گرفته است.
کشاورزی پایدار زراعت با استفاده از اصول اکولوژی مطالعهٔ روابط بین موجودات زنده و محیط آن ها می باشد. این جمله ظاهراً توسط دانشمند کشاورزی استرالیا به نام گوردن مک کلیمونت گفته شد. کشاورزی پایدار به صورت سیستم منسجم کشت و زرع و دامپروری که کاربرد خاص مکانی دارد و طولانی مدت هم بطول می انجامد تعریف شده است به عنوان مثال:
تأمین نیازهای غذایی و الیاف انسان
افزایش کیفیت محیطی و منابع طبیعی براساس اقتصاد کشاورزی
کارآمدترین روش استفاده از منابع تجدیدشدنی و منابع کشاورزی و ترکیب چرخه ها و کنترل های طبیعی بیولوژیکی
پایداری حیات اقتصادی عملکردهای کشاورزی
افزایش کیفیت زندگی برای کشاورزان و به طور کلی جامعه
کشاورزی پایدار را می توان به صورت یک روش اکوسیستم برای کشاورزی درک کرد. عملکردهایی که می توانند باعث آسیب طولانی مدت در خاک شوند مثل کشت و زرع بیش از اندازه (که به فرسایش منجر می شود) و آبیاری بدون زه کشی مناسب (که به نمک سازی خاک منجر می شود). آزمایش های طولانی مدت بهترین اطلاعات را در مورد اینکه چگونه عملکردهای مختلف بر ویژگی های خاک که برای پایدارپذیری لازم و ضروری هستند تأثیر می گذارند در اختیار ما قرار می دهد. در آمریکا یک آژانس فدرالی، خدمات حفاظت از منابع طبیعی USDA در ارائهٔ کمک های مالی و فنی برای کسانی که به پیگیری حفاظت از منابع طبیعی و کشاورزی به عنوان اهداف سازگار علاقه مند می باشند تخصصی عمل می کنند. مهم ترین فاکتورهای برای یک مکان، خورشید، هوا، خاک، مواد معدنی و آب می باشد.
از این ۵ فاکتور کیفیت و کمیت آب و خاک بیش از هر چیز تابع مداخلات انسان از طریق زمان و کار می باشند. اگرچه هوا و نور خورشید در هر جای این کرهٔ خاکی در دسترس می باشد ولی محصولات کشاورزی به مواد مغذی خاک و دسترس پذیری آب هم بستگی دارند. زمانی که کشاورزان محصولات را پرورش و برداشت می کنند، بعضی از این مواد مغذی را از خاک از بین می برند. بدون بازپرسازی، زمین از تقلیل و حذف این مواد مغذی آسیب می بیند یا غیرقابل استفاده می شوند یا محصولات کاهش می یابند. کشاورزی پایدار به بازپرسازی خاک بستگی دارد در حالیکه استفاده یا نیاز به منابع تجدید نشدنی به حداقل می رسد، مثل گاز طبیعی (استفاده شده در تبدیل نیتروژن اتمسفر به کود ترکیبی) یا سنگ های معدنی (مثل فسفات) منابع احتمالی نیتروژن که در کل به طور نامحدود در دسترس هستند شامل موارد زیر است:
گزینه آخر در دههٔ ۱۹۷۰ مطرح شد ولی جدیداً عملی و امکان پذیر شده است. گزینه های قابل پایدار برای جایگزینی مواد مغذی دیگر (فسفر، پتاسیم و …) بیشتر محدود می باشند. گزینه های واقع بینانه تر که معمولاً از آن ها چشم پوشی می شود شامل چرخش های طولانی مدت محصول، برگشت به چرخه های طبیعی که هر ساله زمین های زراعی در آب فرومی روند (برگشت نامحدود مواد مغذی از بین رفته) همچون طغیان رودخانه نیل، استفاده طولانی مدت از biochar و استفاده از چرخه های زمین محصول و چارپایان اهلی است که به شرایط کمتر از ایده آل تطبیق پیدا می کنند مثل آفت کش ها، خشکسالی یا نبود مواد مغذی.
کشاورزی تجاری، (به انگلیسی: Agribusiness) گونه ای کسب وکار در صنعت کشاورزی است، که به تولید و توزیع محصولات کشاورزی، سموم گیاهی، و انواع بذر ها، فروش ماشین آلات کشاورزی، مبادله مزارع کشاورزی، همچنین بازاریابی و خرده فروشی محصولات مرتبط با کشاورزی می پردازد.
زیست سوخت
کشاورزی متمرکز
کشاورزی تجاری به معنی تولید در مقیاس وسیع محصولات کشاورزی برای فروش در بازارهای خارجی است. بطور کلی کشاورزی تجاری نوعی نظام تولید و بهره برداری است، که بطور عمده از ابزارها و شیوه های نوین استفاده می شود.
جمهوری ارمنستان (به ارمنی: Գյուղատնտեսությունը Հայաստանում) ‏۲٫۱ میلیون هکتار زمین کشاورزی دارد که که ۷۲ درصد از مساحت این کشور است. مهمترین محصولات کشاورزی ارمنستان عبارتنداز: گندم، جو، سیب زمینی، گوجه فرنگی، سبزیجات، و میوه. در سال ۱۹۹۱ ارمنستان حدود ۶۵ درصد از میوه خود را وارد می کرد. با توجه به شرایط اقلیمی، عمده فعالیت های کشاورزی در این کشور در زمینه های باغداری و تولید میوه، سبزیجات و صیفی جات تمرکز یافته است.
زراعت فرهنگ کاشت گیاهان و قارچها تربیه حیوانات و سایر اجسام زنده به منظور ادامه حیات است. زراعت تعلق دارد به نوع گیاه، مهارت دهقان، و ماشینیزه بودن کار دهاقین، وضیعت زمینها، آب و هوا، خاک و مساعد بودن شرایط کشت؛ یا زراعت فن است که نسل به نسل میراث باقی مانده است؛ و هم زراعت کشت گیاه دلخواه می باشد. گیاهان و جنگل خود روی زراعت نیست. افغانستان در موقعیت مرکز آسیا قرار داشته دارای اقلیم خشک نیمه گرم یا گرم می باشد. زمستان اکثر مناطق این کشور سرد و تابستان خیلی گرم دارد. سطح بارندگی طور اوسط ۲۵۰ ملی میتر می باشد. ارتفاع برف در زمستان در بعضی حصص مرکزی هندوکش و کوه های پامیر الی ۱ متر می رسد. بارندگی افغانستان از وزش جبهات سرد سایبریا و جبهات گرم آن از آب های گرم بحر هند می باشد.
وزارت زراعت، آبیاری و مالداری افغانستان
انستیتیوت انکشاف دهات افغانستان
اقلیم افغانستان
ولایت کندوز
مکسیپک
بند سبزک
ولایت بادغیس
حشیش
تریاک
نمایندگی ایالات متحده آمریکا برای انکشاف بین المللی (USAID)
کشتزار دارالامان
مرکز بین المللی پژوهش کشاورزی در مناطق خشک
مؤسسه بین المللی پژوهشی گیاهان برای نواحی نیمه خشک
ولایت کنر و نورستان از وزش باران های موسمی هند مستفید می گردد. این ولایت ها داری بارندگی۴۰۰–۴۵۰ ملی میتر می باشند؛ که اکثر ساحات این ولایت ها مملو از جنگل نشتر سرب و جلغوزه می باشد.
زراعت افغانستان در چوکات دو وزارت عمدتاً وزارت زراعت و مالداری و وزارت انکشاف دهات اداره می شود. پس از سال ۲۰۰۲ وزارت زراعت نتوانسته است کدام پروژه بزرگ را روی دست گیرد و دلیل آن اینست که تمام موسسات و انجیوهای خارجی در تحت و USID مستقلانه کار می نمودند.
و این موسسات با اداره سازمان ملل تمام بودجه خویش را متوجه وزارت احیاو انکشاف دهات ساخته بود. پروگرام های زراعتی را با ضروریات دیگر از طریق آن وزارت به پیش می برد؛ ولی وزارت زراعت طرح های داشته است. طبق صحبت معاون وزیر زراعت برای تطبیق پلان زراعتی خویش به ۳۵۰ میلون دلار ضرورت دارد. بنابرین چنین وزارت سکتوری که سرنوشت میلیون ها افغان در آن نهفته است کاری انجام نداده است.
کشاورزی در ایالات متحده آمریکا به عنوان یک صنعت بزرگ محسوب می شود که این کشور را به یک صادرکننده عمده محصولات کشاورزی تبدیل کرده است.
طبق سرشماری های کشاورزی در سال ۲۰۰۷، در ایالات متحده ۲٫۲ میلیون زمین کشاورزی وجود دارد که مساحت آن ها در مجموع ۹۹۲ میلیون هکتار (۳۷۳۰۰۰۰ کیلومتر مربع) است که میانگین آن ۴۱۸ هکتار (۱٫۶۹ کیلومتر مربع) برای هر زمین کشاورزی است.
بیست محصول کشاورزی در ایالات متحده آمریکا که توسط فائو در سال های ۲۰۰۳ و ۲۰۱۳ مورد ارزیابی قرار گرفته اند به قرار زیر است:
آرش کشاورزی (زاده ۲۷ بهمن ۱۳۶۵ در تهران) والیبالیست ایرانی است.
از زمانی که تصمیم گرفت ورزش را به طور جدی شروع کند، گام اول را با حضور در باشگاه های اسلامشهر برداشت. او از ۱۶ سالگی حضور در تیم ملی والیبال نوجوانان ایران را تجربه کرد. از آن به بعد در رده های مختلف سنی به تیم ملی والیبال ایران دعوت شد. او سابقه بازی در تیم های باشگاهی اتکا، پرسپولیس، داماش گیلان و پیکان تهران را دارد. او در حال حاضر عضور باشگاه والیبال شهرداری ورامین است. کشاورزی با پیکان در مسابقات باشگاه های جهان به عنوان یکی از بهترین دریافت کننده ها معرفی شد.
آفت کشاورزی به جانورانی گفته می شود که با ازدیاد آنها در مزرعه و استفاده مستقیم یا غیر مستقیم از محصول باعث کاهش کمی یا کیفی محصول می گردند.
نمونه آفت ها برخی مهره داران مانند گراز و خرگوش، برخی پرندگان مانند سار و گنجشک، برخی نرم تنان مانند راب و حلزون و برخی حشرات مانند ملخ و کرم ساقه خوار برنج است.
احیای اراضی احیای اراضی کشاورزی به مجموعه فعالیت هایی اطلاع می شود که زمین هایی را که قابلیت بالقوه برای کشاورزی و فعالیت های تولیدی را دارند برای کشت و تولید محصولات کشاورزی مختلف آماده سازی می نمایند. این فعالیت ها شامل تسطیح اراضی، یکپارچه سازی اراضی، آبرسانی و ایجاد کانال های انتهایی شبکه های آبرسانی و اصلاح و تقویت خاک می باشد. . طبیعی ست که با توجه به افزایش روز افزون جمعیت جهان و محدود بودن اراضی کشاورزی یکی از راه های افزایش تولید محصولات کشاورزی افزایش سطح زمین های قابل کشت در هر کشور و منطقه می باشد.
اردشیر کشاورزی (۱۳۲۴ در کرمانشاه – ۱۳۸۸ در تهران) نویسنده، مترجم و کارگردان کردتبار تئاتر عروسکی اهل ایران بود.
دیپلم طبیعی از دبیرستان ادیب تهران؛ ۱۳۴۲
کارشناسی زبان انگلیسی و فرانسه از دانشگاه ملی سابق؛ ۱۳۴۸
کارشناسی نمایش عروسکی از دانشکده هنرهای دراماتیک؛ ۱۳۵۴
اردشیر کشاورزی در سال ۱۳۲۴ در کرمانشاه در خانواده ای کردزبان به دنیا آمد. او از سال ۱۳۵۱ و به واسطه حضور استاد نمایش عروسکی، «اسکار باتک» اهل چکسلواکی در دانشکده هنرهای دراماتیک به عنوان مترجم و مشاور او حضور داشت.
اردشیرکشاورزی، عضو یونیما بود و به عنوان نماینده کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به جشنواره و فستیوال های مختلف دنیا در لهستان، چکسلواکی و شوروی رفت. وی با جلب موافقت مسئولان در کانون، جشنواره بین المللی عروسکی را در ایران راه اندازی و اجرا کرد.
کشاورزی، سال ۱۳۵۶ به ایالات متحده رفت و با چند کارگردان و گروه معروف تئاتر عروسکی آشنا شد. وی سپس سفر به دور دنیا را آغاز کرد و در بیشتر کشورهای جهان تئاتر و نمایش عروسکی اجراکرد. در سال ۱۳۵۸ به ایران بازگشت و به فعالیت های خود در زمینه تئاتر و نمایش عروسکی، ادامه داد.
اقتصاد کشاورزی، در جهان امروز یکی از مشکلات اساسی بشر تأمین نیازهای غذایی است، به گونه ای که امنیت غذایی به عنوان یکی از اهداف مهم سرلوحه برنامه های دولت ها قرار گرفته است. بدون شک به منظور نیل به امنیت غذایی علاوه بر اتخاذ سیاست های مطلوب و برخورداری از منابع کافی باید تولید کشاورزی به گونه ای باشد که تمامی نیازهای جامعه را برآورده کند. از سوی دیگر تولید کشاورزی خود نیازمند دو گروه عوامل تولیدی می باشد:
مدل توسعه کشاورزی
مدل توسعه روستایی(CDP)
مدل اشاعه
مدل انقلاب سبز
مدل نوآوری القایی
مدل جامع توسعهٔ روستایی
مدل نیازهای اساسی
با توجه به اهمیت و ضرورت مدیریت و اقتصاد کشاورزی، این عامل به عنوان شرط کافی تولید تلقی می گردد؛ بنابراین به منظور تولید کشاورزی مطلوب و بهینه، وجود عوامل فیزیکی و غیرفیزیکی تولید در کنار یکدیگر لازم و ملزوم هم می باشند.
اقتصاد کشاورزی شاخه تخصصی ومجزایی از علم اقتصاد است که با حوزه عملی وکاری گسترده ای که به لحاظ کمی وگستردگی در همه جای کشورها دارد و همچنین از جنبه کیفی ونیز تنوع ها در محصولات مختلف زراعی وباغی ودامی وشیلاتی ونظایر این ها وجود دارد که زمینه های فراوانی را برای فعالیت های مستقیم وغیر مستقیم فراهم می سازد. اقتصاد کشاورزی عوامل اقتصادی مؤثر در امور کشاورزی، روابط اقتصادی موجود بین عوامل تولید کشاورزی و کاربرد اصول اقتصادی را در تولید و توسعه کشاورزی مورد بحث و بررسی قرار می دهد و این امکان را به کشاورز می دهد که با مقدار زمین سایر لوازمی که در اختیار دارد سود بیشتری بدست آورد. به بیان دیگر اقتصاد کشاورزی عبارت از کاربرد اصول و نظریه های اقتصاد عمومی در فرایند تولید، مبادله، توزیع و مصرف مواد غذایی و مواد خام اولیه مورد نیاز سایر بخش هاست. بر این اساس می توان نتیجه گرفت که اقتصاد کشاورزی، روش های چگونگی استفاده مطلوب و بهینه از منابع طبیعی در بخش کشاورزی را از طریق شیوه ها و ابزار کارآمد خود مورد مطالعه قرار می دهد. هدف از ایجاد این رشته، تربیت نیروهای متخصص و کارآمدی است که بتوانند با تکیه بر دانش و اندوخته های علمی و تجارب عملی خود به عنوان کارشناس اقتصاد کشاورزی به تهیه و تدوین طرح های توسعه کشاورزی و ارزیابی اقتصادی آن ها در سطوح مختلف منطقه ای یا ملی بپردازند و همچنین از طریق بکارگیری روش های تجزیه و تحلیل کمی و ارائه مدل های ریاضی در حل مسائل و مشکلات تولید، توزیع یا مصرف مواد غذایی و مواد خام، راهکارهای مناسبی را ارائه می نمایند. متخصصان اقتصاد کشاورزی در فعالیت های آموزشی و تحقیقاتی مرتبط با مسائل اقتصادی بخش کشاورزی نیز می توانند همکاری نمایند.
با عنایت به اهمیت تولید کشاورزی در امنیت غذایی جامعه و نیز ضرورت توجه به ابعاد اقتصادی تولید و با توجه به این که کشاورزان در این زمینه اطلاع کمی دارند (به خصوص کشاورزان ایران) اقتصاد کشاورزی به عنوان یکی از شاخه های علوم کشاورزی از حدود یک قرن پیش در کنار سایر رشته های کشاورزی به تدریج مطرح شد و با سیر تکاملی اش امروزه به شکل یک دانش منسجم و مدرن در مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی در اختیار مشتاقان علم و جامعه کشاورزی قرار گرفته است. در عرصه فعالیت های زراعی، حضور متخصصانی که علاوه بر دانش کشاورزی، اصول علم اقتصاد را نیز فراگرفته باشند و بتوانند با استفاده از تجربیات و دانش خود، در زمینه برنامه ریزی و تهیه طرح های تولیدی محصولات کشاورزی به طور اقتصادی فعالیت کنند، از ضروریات تحول کشاورزی کشور است و این امر، جایگاه و اهمیت رشته مهندسی اقتصاد کشاورزی را به خوبی مشخص می کند. وبا توجه به این که امروزه یکی از راه های تحت سلطه درآوردن کشورها وابسته کردن از طریق مواد غذایی است.
اگر این مقاله واجد شرایط معیارهای حذف سریع نیست، یا قصد دارید درستش کنید، لطفاً این آگاه سازی را بردارید، ولی این آگاه سازی را از صفحه هایی که خودتان ایجاد کردید حذف نکنید. اگر شما این صفحه را ایجاد کردید، و مخالف دلیل ارائه شده برای حذف هستید، می توانید روی دکمهٔ زیر کلیک کنید و پیامی بگذارید که دلیل عدم موافقت تان با حذف این مقاله را توضیح دهد. شما می توانید برای آگاهی از پاسخی به پیام تان از این صفحهٔ بحث بازدید کنید.
کشاورزی پایدار از لحاظ مولفه های محیط زیستی.
امنیت غذایی و ایمنی مواد غذایی.
توسعه روستایی فراگیر و انعطاف پذیر.
اقتصاد مبتنی بر دانش و جامعه.
توجه داشته باشید این مقاله زمانی که با این آگاه سازی برچسب خورد، اگر بدون تردید واجد شرایط معیارهای حذف سریع باشد یا اگر توضیحی که به صفحهٔ بحث ارسال شود ناکافی باشد ممکن است در هر زمان حذف شود.
یادداشت برای مدیران: این مقاله در صفحهٔ بحث خود محتوایی دارد که باید پیش از حذف بررسی شود.
ایران در تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۳۲عضو سازمان خواربار و کشاورزی  (FAO) ملل متحد شد. این سازمان پس از انقلاب اسلامی در دفتر نمایندگی خود در ایران در سال ۱۳۷۱ مجددا شروع به کار کرد. بر اساس توافق نامه بین دبیر کل فائو، دکتر ادوارد سعوم و وزیر اسبق جهاد کشاورزی، دکترعیسی کلانتری در سال ۱۳۷۰، وزارت جهاد کشاورزی، محل استقراری را در اختیار اداره نمایندگی فائو در ساختمان اصلی خود قرار داده است. بعلاوه ایران عضو کمیسیون منطقه ای تولید و بهداشت دام آسیا و خاور دور و جنوب غربی اقیانوس آرام است. نمایندگی ایران نزد فائو واقع در رم است و توسط سفیر و نماینده دائم که از بین متخصصین ارشد بخش کشاورزی انتخاب می گردد اداره می گردد.
بانک کشاورزی بانک دولتی ایرانی است، که در سال ۱۳۱۲ تأسیس شد و هم اکنون در زمینه ارائه وام، خدمات بانکداری خرد و بانکداری اختصاصی فعالیت می کند و تمرکز اصلی آن بر ارائه خدمات مالی و بانکداری به صنایع کشاورزی می باشد. بانک کشاورزی، در حال حاضر مالک شبکه ای از ۲۰۰۰ شعبه در سراسر ایران است. شعبه مرکزی این بانک در تهران قرار دارد.
پیشنهاد تأسیس بانک فلاحتی و صنعتی ایران به هیئت وزیران * تدوین قانون اجازه تأسیس بانک فلاحتی و صنعتی توسط هیئت وزیران و تصویب نهایی آن توسط مجلس شورای ملی
آغاز به کار بانک فلاحتی و صنعتی در تاریخ ۲۱-۳-۱۳۱۲
تشکیل نخستین مجمع عمومی بانک فلاحتی و صنعتی
در برخی دوره های زمانی نام بانک دستخوش تحولاتی شده و در برخی مواقع نیز اساس نامه و مأموریت های آن نیز در راستای تأمین مالی بخش کشاورزی و زیر بخش های آن به عنوان یکی از زیر بخش های اثرگذار بر اقتصاد کشور و موتور مولد تولید که منجر به رشد اقتصادی می گردد تغییر یا تکمیل شده است. این بانک به منظور حفظ خوداتکایی از اوایل دهه ۷۰ هجری شمسی با حضور مؤثر در مراکز پولی و مالی کشور و توسعه خدمات شعب شهری خود تلاش کرده است تا از منابع موجود در مراکز تجاری نیز به نفع توسعه بخش کشاورزی بهره جوید.
بانک کشاورزی در حال حاضر ۱۹۱۴ شعبه دارد که ۱۱۵۳ شعبه در مناطق روستایی و کشاورزی به ارائه خدمات تخصصی بخش کشاورزی پرداخته و تعداد ۷۶۱ شعبه نیز در شهرها در امر ارائه خدمات تجاری مشغول به فعالیت هستند و ۳۶ شعبه نیز به ارائه خدمات ارزی و بین المللی مشغول اند.
از تأسیس بانک ملی ایران در دهه اول قرن حاضر چندی نگذشته بود، که ضرورت یک واحد اعتباری برای کمک به کشاورزان کشور احساس شد. سال ۱۳۰۹ بانک ملی این مسئولیت را پذیرفت و بخشی به نام «بانک فلاحتی» در محدوده بانک ملی آغاز به کار کرد.
بَهره وَری آب کِشاوَرزی از دیدگاه های مختلفی تعریف و بررسی می شود. معمول ترین این دیدگاه ها «بهره وری از دیدگاه فیزیکی»، «بهره وری از دیدگاه مالی» و «بهره وری از دیدگاه اشتغال» می باشد. مفهوم هر کدام از این دیدگاه ها به قرار زیر است.
بهره وری از دیدگاه فیزیکی: براساس این دیدگاه، بهره وری بیشتر آب کشاورزی به معنای تولید محصول بیشتر به ازای واحد حجم آب است.
بهره وری از دیدگاه مالی: براساس این دیدگاه بهره وری بیشتر آب کشاورزی به معنای کسب سود بیشتر به ازای واحد حجم آب است.
بهره وری از دیدگاه اشتغال: براساس این دیدگاه بهره وری بیشتر آب کشاورزی به معنای ایجاد اشتغال بیشتر به ازای واحد حجم آب است.
۱- کتاب بهره وری آب کشاورزی. مهرزاد احسانی و هومن خالدی. نشر کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران. سال ۱۳۸۲
2- J.W. Kijne, R. Barker and D. Molden. 2003. Water Productivity in Agriculture: Limits and Opportunities for Improvement . Colombo, Sri Lanka: International Water Management Institute.
یک بوم سازگان کشاورزی (اکوسیستم کشاورزی)، واحد اساسی مطالعه در کشاورزی اکولوژیک (اگرواکولوژی) است که تا حدودی دلخواهانه تعریف شده: فضای عملکرد منسجم هر واحد در فعالیت های کشاورزی که شامل اجزای زنده و غیرزنده درگیر در آن واحد و همچنین برهم کنش های آنان با هم می باشد.
بوم شناسی کشاورزی (به انگلیسی: Agroecology) عبارت است از علم کاربرد اصول و مفاهیم بوم شناسی (به انگلیسی: Ecology) در ایجاد و مدیریت سیستم های پایدار کشاورزی. بوم شناسی کشاورزی علمی بین رشته ای و متشکل از اصول و مفاهیم بوم شناسی و کشاورزی می باشد.
بوم شناسی
کشاورزی
کشاورزی پایدار
بسیاری بر این باورند که بوم شناسی کشاورزی (Agroecology) از ترکیب دو واژه Agronomy (به معنی زراعت) و Ecology (به معنی بوم شناسی) ایجاد شده است، اما صاحب نظران این رشته، جزء اول این کلمه ترکیبی را برگرفته از واژه Agriculture (به معنی کشاورزی) می دانند که دامنه این علم را وسیع تر از زراعت می کند.
متخصصین این رشته سعی دارند تا با ابزارهای مختلفی، کاستی ها و مخاطرات ناشی از کشاورزی سنتی (Conventional) را از محیط زیست حذف کنند، اما در عین حال به هدف علم زراعت که دستیابی به بالاترین میزان عملکرد در گیاهان زراعی است نیز دست پیدا نمایند.
۱- کاظمی، م. میرهاشمی س.م. ۱۳۹۶. اگرواکولوژی- سوالات و مباحث نوین. انتشارات تحقیقات و آموزش کشاورزی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کشاورزی در دانشنامه آزاد پارسی

دستگاه کمباین
(یا: زراعت) حیاتی ترین فعالیت اقتصادی بشر، برای بقا و ادامۀ زندگی، از طریق کشت و زرع و برداشت محصولات خوراکی، دارویی و گیاهان صنعتی. کشاورزی به مفهوم اهم امروزی شامل فعالیت هایی چون دامداری، دامپروری، مرغ داری، زنبورداری و پرورش جانوران آبزی نیز می شود؛ اما به معنای اخص استفاده از خاک و آب، با کشت انواع دانه ها (بذر)، قلمه زدن، پیوندزدن و لقاح (در گیاهان دو پایۀ نر و ماده) به منظور افزایش و تکثیر محصولات زراعی است. با پیشرفت علوم و فنون، تکنیک های تازه ای در کشاورزی پیدا شده است که کشت گلخانه ای و آبکشت از آن جمله است. کشت گلخانه ای امکان رویاندن بسیاری از میوه ها و سبزی ها و گیاهان دارویی یا زینتی، مانند انواع گل ها را در فصول، نواحی و مناطقی که به طور طبیعی امکان پذیر نیست، فراهم ساخته است و آبکشت سبب تولید محصولات بدون استفاده از خاک و فقط با افزودن مواد معدنی لازم برای رشد گیاهان به آب شده است. به کار گرفتن هورمون ها و مهندسی ژنتیک توانسته است مقاومت گیاه را دربرابر آفت ها افزایش دهد، در شکل، طعم و رنگ آن تغییر به وجود آورد و حتی انواعی تازه از میوه ها، دانه ها و گل ها تولید کند. در کشاورزی متعارف، که هنوز متداول ترین نوع زراعت در جهان است، اصلی ترین عناصر خاک و آب و عوامل جنبی، نهاده های کشاورزی، چون کود حیوانی یا شیمیایی، سموم دفع آفات و اقداماتی مانند هَرَس کردن، وجین کردن و داربست زدن است. برای کشت صحیح، زمین باید آمایش شود. هموارکردن زمین، عادی ساختن آن از سنگ و کلوخ، پلکانی کردن زمین های شیب دار (در اصطلاح کشاورزی ایران «تخته تخته»کردن) سپس شخم زدن و کَرت بندی، مراحل آمایش است. پس از آماده ساختن زمین، عمل بذرپاشی یا نهال کاری انجام می گیرد. کشت انواع گیاهان بستگی زیادی به شرایط اقلیمی دارد. نواحی کوهستانی یا دشتی، سردسیری یا گرمسیری، مرطوب یا خشک هرکدام عاملی در تعیین نوع کشت و زرع بوده و باعث تنوع محصولات می شوند. انقلاب صنعتی در اروپا و اختراع ماشین آلات درون سوز سبب انقلاب در کشاورزی شد. تراکتور کار شخم زدن را آسان کرد. بولدوزر به تسهیل آمایش زمین یاری داد. کمباین برداشت محصول را تسریع و ضایعات را کمتر کرد. ساختن سدهای عظیم و کانال های آبیاری، اراضی قبلاً خشک و لم یزرع را فاریاب و حاصل خیز ساخت و تولید کودشیمیایی سبب باروری زمین های فقیر و افزایش محصولات کشاورزی شد. «انقلاب سبز» هندوستان این کشور را که با کمبود همیشگی موادغذایی دست به گریبان بود، به صادرکنندۀ برنج تبدیل کرد. با کشف قارۀ امریکا، مهاجران آن سرزمین با مواد خوراکی تازه ای آشنا شدند که کشت آن ها به تدریج در سایر نقاط دنیا رایج شد و کشاورزی را غنی تر کرد. سیب زمینی مهم ترین محصول از این نوع است که از مرگ ومیر ناشی از گرسنگی در بسیاری از نقاط جهان به شدت کاست. گوجه فرنگی به غذاها طعم و بو و رنگی دیگر بخشید و توتون و کاکائو فرآورده هایی جدید به جهانیان عرضه کرد.
کشاورزی و بلایای طبیعی. فعالیت های زراعی همواره با مشکلات گوناگون روبه رو است. بلایای طبیعی از این جمله اند. آفت های زیستی ازقبیل باکتری ها، قارچ ها، کرم ها، و جوندگان گیاهخوار و بلایای طبیعی غیرزیستی چون خشکسالی، طوفان، بیابان زایی، سیل، زمین لرزه، آتشفشان، بارندگی های بی هنگام، سرما و گرمای بی موقع و شدید و گرمایش زمین از مشکلاتی است که انسان پیوسته برای غلبه بر آن ها کوشیده است. مهم ترین محصولات برای تغذیۀ انسان عبارت اند از گندم، برنج، ذرّت، سیب زمینی، حبوبات و بقولات. از کشت جو، ذرّت، یونجه، چاودار و ارزن نیز برای تغذیۀ حیوانات اهلی استفاده می شود. علوم کاربردی، تکنیک های پیشرفته و دستاوردهای مهندسی و مکانیک با فرآوری محصولات، کنسروسازی، سردخانه و سیلو ذخیره و نگهداری مقادیر عظیم از محصولات فاسدشدنی را به مدت طولانی فراهم ساخته و مانع بروز قحط و غلا در اکثر نقاط جهان شده است. گیاهان صنعتی مانند پنبه و کنف و گیاهان دارویی ازقبیل خشخاش در زندگی بشر نقش فوق العاده مهم داشته و دارند.
تاریخچه. ظاهراً تا حدود ۱۰هزار سال قبل، بشر نیازهای حیاتی خود را از طریق شکار و گردآوری دانه ها و میوه ها و غدّه های گیاهی تأمین می کرد. آنگاه به امکان کشت و تکثیر گیاهان و اهلی کردن حیوانات پی برد. نخستین گام ها در این راه را ساکنان کرانه های رودخانه های بزرگ شرق از نیل تا کارون برداشتند. اختراع خیش چوبی جهشی بزرگ بود. پیدایش کشاورزی سبب یکجانشینی عده ای پرشمار از مردم در سراسر جهان و پدید آمدن روستاها و سپس شهرها، ایجاد حکومت های مرکزی و نظام های حکومتی مقتدر، مستبد، برده داری و ارباب و رعیتی شد. در طول هزاران سال، پیشرفت در کشاورزی کند اما مداوم بود و ابزار و آلات جدیدی چون گاوآهن، بیل و کج بیل، داس و خرمن کوب و چرخ چاه و ابداع روش های پرمشقت آبیاری مانند قنات و نهرکشی به افزایش تولید و مازاد تولید بر مصرف انجامید، که خود به مبادلات تجاری و برقراری روابط بین جوامع کمک کرد. در قرن ۱۸ با کشت تناوبی، آیش زمین، زهکشی و استفاده از کود و ابزارهای جدید در اروپا انقلابی در کشاورزی پدید آمد که بعداً به نقاط دیگر جهان نیز سرایت کرد. اصلاح گندم از راه آمیزش در اواخر همین قرن آغاز شد و این موفقیت دیگر محصولات را نیز دربر گرفت. در قرن ۲۰ استفاده از موادشیمیایی یعنی علف کش، حشره کش، قارچ کش و کود شیمیایی و اختراع ماشین آلات و ابزارهای جدید، انقلاب سبز را پدید آورد. از دهۀ ۱۹۷۰ جنبشی پیدا شد که درصدد کشت و کار بدون استفاده از سموم و کودهای شیمیایی با به کارگرفتن شیوه های پیشرفتۀ طبیعی، مانند استفاده از حشرات بی زیان همچون کفشدوزک، برای مبارزه با آفات است. هدف این جنبش ترویج کشت و زرع آلی برای جلوگیری از آلودگی محیط زیست و تأثیرات مخرب آن بر کرۀ زمین و حیات انسان و دیگر موجودات زیستمند است.
کشاورزی در ایران. اقتصاد روستایی چند هزار سال شالودۀ اجتماعی همۀ حکومت های ایران بود؛ اما پس از اصلاحات ارضی در ۱۳۴۲ش، و به ویژه بعد از افزایش تولید و بهای نفت، صنعتی شدن تدریجی کشور، کاهش جمعیت روستایی و توسعۀ شهرنشینی از میزان اتکای حکومت ها به اقتصاد روستایی به مقدار معتنابهی کاسته شده است. خوانین و مالکان بزرگ از ارکان اقتدار پادشاهان ایران بودند و الغای نظام ارباب و رعیتی یکی از علت های مهم سست شدن و فروپاشی فرجامین نظام سلطنت در ایران بود. قسمت اعظم فلات ایران به سبب وجود بیابان های وسیع، کویرهای پهناور و کوهستانی بودن نواحی بزرگی از این سرزمین غیرقابل کشت است. آب نیز که عاملی بسیار مهم در کشاورزی است، جز در برخی از مناطق کمیاب و ریزش باران غیر از دامنه های شمالی البرز و بعضی نقاط کوهستانی در شمال غربی و غرب کشور اندک است. این موانع طبیعی، علاوه بر سیستم های اجتماعی و نظام و قوانین مالکیت همواره بر کشاورزی ایران محدودیت هایی را تحمیل کرده است. معهذا، از روزگاران کهن، مردم و حکومت ها برای غلبه بر این محدودیت ها کوشیده اند. ابداع روش آبیاری از طریق حفر کاریز، ساختن سد و آب بند، که پیشینۀ آن به عصر هخامنشی بازمی گردد؛ کشت دیم، و ایجاد نهر و جوی ازجمله فعالیت های کشاورزی در تاریخ ایران بوده است. در چند دهۀ اخیر دولت ها و کشاورزان با استفاده از ماشین آلات امروزی و به کارگرفتن نهاده های کشاورزی، بذرهای اصلاح شده، ایجاد تعاونی های زراعی و فرآوری محصولات در نهادهای موسوم به کشت و صنعت، و ساختن سدهای بزرگ و کوچک و کشت دانه های روغنی وارداتی مانند سویا و کلزا برای بهبود وضع کشاورزی کشور کوشیده اند. مهم ترین محصولات زراعی ایران عبارت اند از: گندم، برنج، سیب زمینی، حبوب، چغندرقند، خرما، نیشکر، سیب، انگور، مرکبات، پنبه، توتون، سبزیجات و صیفی جات. پرورش گل و محصولات گلخانه ای نیز رواج یافته و روبه افزایش است. دولت ایران یکی از اهداف استراتژیک خود را خودکفایی در تولید مواد غذایی پرمصرف کشور اعلام کرده است.

نقل قول های کشاورزی

کشاورزی

ارتباط محتوایی با کشاورزی

کشاورزی در جدول کلمات

کشــاورزی
زراعت
این اقتصاددان حدود نیم قرن پیش تذکر داد که به موازات ارتقای رشد کل در واقع سهم تولید و اشتغال در کشاورزی سقوط می کند و سهم تولید و اشتغال در صنعت و خدمات افزایش می یابد•
کالینکلارک
سازمان خواربار و کشاورزی جهانی
فائو
سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد
فایو
سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد
فایو
محصول به دست آمده از طریق کشاورزی یا صنعت
فراورده
نوعی ابزار کشاورزی دسته دار
چنگک
یک میکرو ارگانیسم که معمولا در پزشکی | کشاورزی و صنعت کاربرد دارد
زیستکش

معنی کشاورزی به انگلیسی

agriculture (اسم)
کشاورزی ، زراعت ، فلاحت ، برزگری
agronomy (اسم)
کشاورزی ، برزشناسی
tillage (اسم)
کشاورزی ، خیش ، کشت ، کشت و زرع
husbandry (اسم)
کشاورزی ، فلاحت ، باغبانی ، کشتکاری
arboretum (اسم)
کشاورزی ، باغ
agricultural (صفت)
کشاورزی ، زراعتی ، فلاحتی
agronomic (صفت)
کشاورزی ، فلاحتی
agronomical (صفت)
کشاورزی ، فلاحتی
agro- (پیشوند)
کشاورزی ، خاک ، صحرا

معنی کلمه کشاورزی به عربی

کشاورزی
زراعة , زراعي , علم الزراعة
مزارع
سماد

کشاورزی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کشاورزی چیست   • ده گردش آخر بانک کشاورزی   • کشاورزی مدرن   • همراه بانک کشاورزی   • تحقیق در مورد کشاورزی   • پرداخت اقساط بانک کشاورزی   • انتقال وجه بانک کشاورزی به کارت دیگر   • تلفن بانک کشاورزی   • معنی کشاورزی   • مفهوم کشاورزی   • تعریف کشاورزی   • معرفی کشاورزی   • کشاورزی یعنی چی   • کشاورزی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کشاورزی
کلمه : کشاورزی
اشتباه تایپی : ;ah,vcd
آوا : keSAvarzi
نقش : اسم
عکس کشاورزی : در گوگل


آیا معنی کشاورزی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )