انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1093 100 1

کشسانی

کشسانی در دانشنامه ویکی پدیا

کشسانی
کِشسانی یا الاستیسیته (Elasticity) (کشایندی هم گفته شده) خاصیت تغییرشکل بازگشت پذیر (ارتجاعی) محیط و مواد است. نظریه کشسانی در اصل به مطالعه مقدار تغییر شکل محیط های کشسان و تنش ها و نیروهای مربوطه می پردازد.
زلزله شناسی
مکانیک خاک
تئوری ورقهاو پوسته ها
تنش
نمودار تنش-کرنش
گرانروی (ویسکوزیته)
پلاستیسیته
ترموالاستیسیته
خاصیت کشسانی محیط باعث می شود که هر جزئی از محیط که از وضعیت تعادلش جابجا شده باشد، نیروهای بازگرداننده ایجاد شوند.
مواد مختلف بر اساس نمودار تنش-کرنشی که بر اثر بارگذاری دوره ای دارند به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد: الاستیک خطی، الاستیک غیرخطی، پلاستیک، ویسکوالاستیک، ویسکوپلاستیک، الاستیک با رفتار پلاستیک ایده آل (elastic-perfectly plastic behavior)، الاستیک سخت شونده بر اثر کرنش(elastic-strain hardening behavior)، الاستیک صلب با رفتار پلاستیک ایده آل(rigid elastic-perfectly plastic behavior)، الاستیک صلب سخت شونده بر اثر کرنش(rigid elastic-strain hardening behavior)، چنانچه مباحث استاتیک، مقاومت مصالح، و تحلیل سازه ها (یا تئوری سازه ها) را به عنوان پیش زمینه ها و مقدمات نظری و کاربردی نظریهٔ رفتارهای ارتجاعی محیط ها و سازه ها در نظر بگیریم، توالی اجمالی موضوعات به صورت زیر است:
۱-خرپاهای سبک دراین گونه سازه ها، به علت عدم وجود نیروی برشی و لنگر خمشی در یکایک اعضاء باریک و (به طور نسبی) بلند که معمولاً مثلثی شکل هستند در هر مقطع این اجزاء، فقط و فقط، تنش های کششی یا فشاری موجود است. از این گونه خرپاها در پوشش سالن های کارگاهی -صنعتی و در مقیاس های کوچکترانبارهای کشاورزی ودامداری ها وگاراژ خانه های مسکونی ویلایی استفاده می شود. پوشش از مواد سبک :پرمیت-ورقهای گالوانیزه (با عایق پشم شیشه و این قبیل مواد) استفاده می شوند. بار اصلی مؤثر محاسباتی در تعین سطح مقطع اعضای فشاری یا کششی :تقسیم بارهای گسترده :برف-باد-به صورت متمرکز شده روی هر گره (یا گوی اتصال محل اعضای افقی-قطری-عمودی خرپا) است. امروزه در مقایسه با حتی یک تا دو دهه قبل اتصالات :به صورت: «گوی-ساچمه ای» و اعضا به صورت میله ای وظریف پیش ساخته و از کارخانه به محل حمل و به سرعت نصب می شوند. و مانند سابق نیاز به جوشکاری نیست. اگرچه در ایران هنوز روش جوشکاری هم متروک نشده است. مزیت بزرگ اتصالات گوی وساچمه ای به صفر رسانیدن لنگرهای خمشی وبرشی در انهاست. ولذا مقاطع میله ها به راحتی فقط برای نیروهای :فشاری-کششی محاسبه می شوند. از طرفی دقت درساخت کارخانه ای انهاظرافت ویژه ای بان ها داده است که ازنظر ارشیتکتور ومعماری نما که مهندسان معمار حساسیت زیادی روی ان دارند. برخلاف سابق که سعی در اختفای آن ها در نماهای اصلی داشتند امروزه به مهندسان محاسب حتی پیشنهاد نماهای :اکسپوزونمایان را برای این خرپاها با استفاده از رنگ های زیبا می دهند؛ که اکنون در سازه های فعلی شاهد عدم اختفا با سقف کاذب بوده واغلب آن ها را کاملادر نمای باز واشکار در سالن های نمایشگاهای بین المللی نیز مشاهده می کنیم.
عکس کشسانی
انرژی کشسانی یک انرژی پتانسیل مکانیکی است که در ماده یا یک سامانهٔ فیزیکی ذخیره می شود و برابر با کاری است که باید انجام شود تا در آن تغییر حجم یا شکل ایجاد کند. دانش مکانیک جامدات گسترش یافته تا بتواند مکانیک اجسام صلب و ماده را پردازش کند و درک درستی از آن بدست آورد. انرژی پتانسیل کشسانی در بدست آوردن وضعیت تعادل مکانیکی کاربرد دارد. این انرژی در ماده ذخیره می شود یا به بیان دیگر پتانسیل است و می تواند به صورت دیگر انرژی یعنی انرژی جنبشی تبدیل شود. معادلهٔ ریاضی این انرژی عبارت است از:
در اینجا ضریب سختی=k (نیوتن بر متر n/m ) و تغییر طول=x (متر m)
در حالت کشسانی، برگشت پذیری یک اصل است به عبارت دیگر هنگامی که نیرویی به یک جسم وارد می شود و در آن انرژی پتانسیل کشسانی ذخیره می گردد، پس از برداشتن آن نیرو، جسم حتماً باید به حالت نخستینش بازگردد. هر ماده ای دارای درجهٔ محدودی از شکل پذیری است و بیش از آن ممکن است دچار گسیختگی یا تغییر شکل های همیشگی شود. اگر از مرز کشسان ماده رد شویم، آن ماده دیگر نمی تواند انرژی کشسانی را در خود نگه دارد. برای دریافت میزان کشسانی بودن ماده باید وارد بحث های کرنش شد.
انرژی کشسانی یک ماده یا میان میاده یک انرژی استاتیک در اندام ماده است و به تغییر فاصلهٔ میان اتم ها ربط دارد. انرژی گرمایی به توزیع تصادفی انرژی جنبشی در میان ماده ربط دارد و باعث نوسان های درونی ماده نسبت به حالت تعادلش می شود. برای نمونه گاهی وقتی یک جسم جامد زیر خمش، پیچش یا دیگر تغییر شکل ها قرار می گیرد در آن انرژی گرمایی ایجاد می شود و دمایش بالا می رود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کشسانی در دانشنامه آزاد پارسی

کِشْسانی (elasticity)
در فیزیک، قابلیت اجسام جامد در بازگشت به شکل اولیه، پس از ناپدیدشدن نیروهای تغییرشکل دهندۀ آن. این نیروها تنش هایی اند که ابعاد یا شکل جسم را تغییر می دهند. مواد کشسان از قانون هوک پیروی می کنند که بنابر آن تغییر شکل جسم تا حد معیّنی که حد کشسانی نامیده می شود، متناسب با تنشِ اعمال شده است. تنش فراتر از حدکشسانی، جسم را برای همیشه تغییر شکل می دهد. فلزات و لاستیک را می شود نمونه هایی از مواد کشسان دانست، اگرچه همه اجسام تا حدی از این خاصیت برخوردارند.

کشسانی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

الینا ١٤:٤١ - ١٣٩٥/١٢/٢٧
کِشسانی یعنی ارتجاعی چیزی که ویژگی کششی و کش آمدن دارد. (بسان کش)(کش مانند)
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کشسانی   • مفهوم کشسانی   • تعریف کشسانی   • معرفی کشسانی   • کشسانی چیست   • کشسانی یعنی چی   • کشسانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کشسانی
کلمه : کشسانی
اشتباه تایپی : ;ashkd
عکس کشسانی : در گوگل


آیا معنی کشسانی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )