انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1040 100 1

کشکان

معنی کشکان در لغت نامه دهخدا

کشکان. [ ک َ ] (اِخ ) قریه ای بوده است سه فرسنگی میانه ٔ جنوب و مشرق آباده. (از فارسنامه ٔ ناصری ).

کشکان در دانشنامه ویکی پدیا

کشکان
کشکان، روستایی از توابع بخش فنوج شهرستان نیک شهر در استان سیستان و بلوچستان ایران است.
این روستا در دهستان فنوج قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۱۲ نفر (۱۸خانوار) بوده است.
کشکان علیا، روستایی از توابع بخش رابر شهرستان بافت در استان کرمان ایران است.
این روستا در دهستان رابر قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده است.
پُل کَشکان (به زبان لری کَشکُو (Kashkoo)) پلی است باستانی که تاریخ ساخت آن به دوره حکومت آل حسنویه بازمی گردد. زمان ساخت این پل به قرن چهارم هجری قمری بر می گردد. ساخت پل کشکان بر اساس کتیبه موجود، در زمان بدر بن حسنویه و به سال ۳۸۹ ه‍.ق آغاز و ۱۰ سال به طول انجامیده است. این پل پس از بارش های شدید هفته ی اول فروردین، آسیب جدی دید.
پل کشکان در
در سال ۱۳۹۷ خورشیدی در عملیات مرمت این پل بیش از یک صد سنگ بزرگ پاک تراش در ابعاد مختلف و با الگوی سنگ های بکار رفته در احداث بنای اولیه پل، در آب شکن و پایه کوله شرقی به کار برده شد.. با این حال قسمتی از پایه های این پل در سیل بزرگ فروردین ۱۳۹۸ تخریب شد.
کشکان، دهستانی از توابع بخش شاهیوند شهرستان دوره در استان لرستان ایران است.
رودخانه کشکان سیل خیزترین رودخانه استان لرستان است.
حوزه آبریز کشکان با مساحت ۹۷۷۵/۶۶ کیلومتر مربع در ناحیه جنوب غربی ایران واقع شده است. این حوزه بخش مهمی از سرشاخه های پرآب رودخانه کرخه را تشکیل می دهد این رود در 5 کیلومتری شهر ویسیان در روستایی به نام دواب به رودخانه گلال خرم اباد میپیوندد و حدود یک سوم خاک لرستان را در بر می گیرد و بخش عمده آن از شهرستان سرابدوره چگنی سرچشمه گرفته و می گذرد و رودهای کوچکتری از شهرستان های نورآباد، خرم آباد، کوهدشت، الشتر و پلدختر در طول مسیر به آن اضافه می شوند.
حوزه آبخیز رودخانه کشکان در تقسیم بندی هیدرولوژی ایران جزئی از حوزه آبریز خلیج فارس به حساب می آید.
در جریان سیل ابتدای سال ۱۳۹۸، دبی این رود از ۴۶۰۰ متر مکعب در ثانیه عبور کرد.
رودخانه کشکان سیل خیزترین رودخانه استان لرستان است.
حوزه آبریز کشکان با مساحت ۹۷۷۵/۶۶ کیلومتر مربع در ناحیه جنوب غربی ایران واقع شده است. این حوزه بخش مهمی از سرشاخه های پرآب رودخانه کرخه را تشکیل می دهد و حدود یک سوم خاک لرستان را در بر می گیرد و شهرستان های خرم آباد، کوهدشت، الشتر و پلدختر در داخل آن قرار دارند.
حوزه آبخیز رودخانه کشکان در تقسیم بندی هیدرولوژی ایران جزئی از حوزه آبریز خلیج فارس به حساب می آید.
سازند کشکان از سازندهای زمین شناسی ایران در زاگرس است. نام سازند آواری کشکان از رود کشکان که در استان لرستان جریان دارد، گرفته شده است. این رودخانه از ارتفاعات زاگرس سرچشمه گرفته و در جنوب غربی پلدختر به رود سیمره پیوسته و رود کرخه را تشکیل می دهد سازند کشکان قبلاً به نام طبقات قرمز رنگ ائوسن خوانده می شد. برش نمونه سازند آواری کشکان در امتداد رودخانه کشکان در شمال شرقی پلدختر واقع در جاده اندیمشک – خرم آباد قرار دارد. در این سازند سنگواره هایی چون روتالیدس، میلیولیدس، رادیولاریا و روزن بران ماسه ای یافت می شود. سن سازند کشکان از پالئوسن تا ائوسن است.
از نظر سنگ شناسی سازند کشکان در استان لرستان دارای لایه های کنگلومرا، ماسه سنگ، مارن و ژیپس است و همیشه بر روی سازند امیران دیده می شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کشکان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کشکان   • مفهوم کشکان   • تعریف کشکان   • معرفی کشکان   • کشکان چیست   • کشکان یعنی چی   • کشکان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کشکان
کلمه : کشکان
اشتباه تایپی : ;a;hk
عکس کشکان : در گوگل


آیا معنی کشکان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )