انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1067 100 1

کلاسیسیسم

/kelAsisism/

معنی کلاسیسیسم به فارسی

کلاسیسیسم
شیوه ای که تابع سبک یا نوع آثار هنرمندان باستانی یونانی و روم یا آثار هنرمندان قرن هفدهم فرانسه باشد . کلاسیسیسم در برابر رمانتیسم قرار میگیرد. نمایندگان برجسته کلاسیسیسم در ادبیات فرانسه عبارتند از : مولیر لافونتن راسین بوالو روسو و لابرویر . این نویسندگان با آنکه هر یک اصالت خاص خود را حفظ میکردند در عده ای از خصوصیتها مانند : تحسین گذشتگان قدرت انشائ تحقیق در طبیعت و ظواهر علاقه به مقیاس دقیق و درست ظرافت در تجزیه و تحلیل اخلاقی و روحی و صفوت و روشنی نوشته اشتراک دارند. کلاسیسیسم در قرن ۱۸ م. با اینکه باز هم هواداران و مدافعانی مانند ولتر داشت تنزل کرد و از بین رفت . ادبیات کلاسیسیسم ادبیاتی است موافق عقل و استدلال و منطق که تحلیل در آن همیشه محدود و منظم و مرتب است . در این نوع ادبیات که با دقت و موشکافی و باریک بینی تمام ترکیب شده استدلال کاملا مراعات میگردد و هیچگاه قهرمانان غیر عادی و استثنایی و عجیب و غریب مورد مطالعه قرار نمیگیرند بلکه همواره افراد برجسته و کسانی که نماینده عمومی یک گروه هستند بروی صحنه می آیند . زبان ادبی این مکتب محکم و مبتنی بر قواعد و مقررات کلاسیک نویسندگان است . این ادبیات ویژه طبقه ممتاز ( نجبا و درباریان ) میباشد و شرح زندگی طبقات پایین در آن راه ندارد . اصطلاح کلاسیسیسم در دیگر رشته های هنر نیز بکار رفته است .

کلاسیسیسم در دانشنامه ویکی پدیا

کلاسیسیسم
کلاسیسیسم (به انگلیسی: Classicism) جنبش هنری و فرهنگی ویژهٔ نیمهٔ دوم قرن هفدهم در اروپاست. این جنبش مبتنی بر آفرینش آثار هنری و ادبی با الهام از هنر باستان یونان و روم، و بازگشت به اصول و ارزش های زیبایی شناسی آنان است.
تقلید و نمایش از طبیعت
توجه و تقلید از قدیم
اصل عقل
آموزندگی و خوشایندی
حقیقت نمایی
این جنبش تعریف دقیقی ندارد و در دانشنامه های مختلف از آن تعاریف گوناگون ذکر شده است. به طور کلی کلاسیسیسم عبارت است از عقیده طرفداران تقلید از نویسندگان و هنرمندان یونان باستان یا روم، و نویسندگان قرن هفدهم فرانسه است. این مکتب در مقابل باروک و رمانتیسم قرار می گیرد.
کلمه کلاسیک صفتی است که ریشه آن واژه لاتینی کلاسیکوس (classicus) و به معنی درجه اول است. به تدریج این واژه برای سخن گفتن از نویسندگان درجه اول جامعه استفاده شد، یعنی کسانی که نوشته های آن ها در کلاس های درس تدریس می شد. وقتی این کلمه را به طور دقیق استعمال کنند و از آن اراده اصطلاح ادبی خاصی را نکرده باشند به معنی اثری است که به عنوان نمونه و مظهر کامل مورد قبول همگان باشد و وقتی نویسندگان کلاسیک یا هنر کلاسیک گفته می شود، مقصود نویسندگان یا هنری است که تمام ادوار آن ها را پسندیده و نمونه شناخته اند.
به طور کلی نیمهٔ دوم قرن شانزدهم، دوره ای بود که در آن برای نخستین بار آیین ادبی جامعی برای خلق آثار ادبی به وجود آمد. این آیین و قواعد که دارای اصولی بودند که حتی تا پایان قرن هجدهم نیز ارزش و اعتبار خود را از دست نداد، در آغاز قرن هفدهم مایهٔ ایجاد مکتب کلاسیسیسم گردید.
عکس کلاسیسیسم


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کلاسیسیسم را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

فر کیانی > حکایت
فر کیانی > حال
مهسا > ارگانیک
فر کیانی > علاوه
فر کیانی > حرص
فر کیانی > جذب
فر کیانی > حذف
مریم مولاپرست > priority setting

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کلاسیک یعنی چه   • ادبیات کلاسیک جهان   • کلاسیسم   • سبک کلاسیک در معماری   • ادبیات کلاسیک چیست   • هنر کلاسیک   • سبک کلاسیک چیست?   • سبک کلاسیک در نقاشی   • معنی کلاسیسیسم   • مفهوم کلاسیسیسم   • تعریف کلاسیسیسم   • معرفی کلاسیسیسم   • کلاسیسیسم چیست   • کلاسیسیسم یعنی چی   • کلاسیسیسم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کلاسیسیسم
کلمه : کلاسیسیسم
اشتباه تایپی : ;ghsdsdsl
آوا : kelAsisism
نقش : اسم
عکس کلاسیسیسم : در گوگل


آیا معنی کلاسیسیسم مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )