انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1082 100 1

کلانتری الیاس

کلانتری الیاس در دانشنامه اسلامی

کلانتری الیاس
«الیاس کلانتری»، از دانشمندان ایرانی و فارسی زبان معاصر است. آشنایی وی با علوم اسلامی با مطالعه کتابی در زندگی حضرت رسول اکرم در سن 18 سالگی شروع شد و جاذبه شدیدی برای ادامه مطالعات در وی به وجود آورد و مطالعات او در جهات مختلف علوم اسلامی با سرعت زیاد و کشش شدید قلبی ادامه پیدا کرد. کتاب های زیادی را در علوم اسلامی مطالعه کرد، لیکن بیشتر، کتاب هایی که مربوط به سیره شریف رسول خدا و ائمه معصومین بود، توجه وی را جلب می کرد. شیفتگی ناشی از مطالعات در علوم اسلامی تمامی جهات زندگی او را تحت الشعاع قرار می داد و در عین اشتغال به کار، هر هفته چند جلد کتاب مطالعه می کرد.
همان اوایل مطالعات با کتاب شریف «اصول کافی» آشنا شد و تمام این کتاب (دوره چهار جلدی) را از اول تا آخر خواند.
در جهت پیروی از سنّت شریف نبوی و ائمه معصومین، تصمیم به آشنایی با قرآن گرفت و به حفظ سوره های قرآن کریم مشغول شد. اشتغال به حفظ قرآن، تحول عظیمی در زندگی وی ایجاد کرد، حتی تمایل به ادامه تحصیل - که مدتی آن را ترک کرده بود - مجدداً پیدا شد.
کار مهم دیگر، شرکت در جلسات درسی و سخنرانی های مذهبی بود؛ به طوری که چند سالی فقط سه ساعت و نهایتاً چهار ساعت می خوابید و هیچ وقتی از شبانه روز را در امور غیر ضروری صرف نمی کرد و تمام اینها از برکات اشتغال به حفظ قرآن و مطالعات اسلامی بود.
در سن 23 سالگی با بعضی از مدارس دینی در قم و تهران ارتباط پیدا کرد و با کم کردن کار روزانه، در بعضی از دروس حوزوی شرکت کرد و در سن 25 سالگی وارد دانشکده الهیات دانشگاه تهران شد. در این زمان، اشتغال به حفظ قرآن مجید پایان یافته بود و او شروع به حفظ نهج البلاغه کرد.
عمده تألیفات وی در مورد علوم قرآنی است و آنچه در این زمینه تاکنون از وی چاپ و منتشر شده است عبارت است از:

کلانتری الیاس در دانشنامه آزاد پارسی

کلانتری، الیاس (۱۳۳۰ ش)
کلانتری، الیاس
قرآن پژوه معاصر. در ۱۸ سالگی مطالعه در سیرۀ رسول اکرم (ص) و ائمه معصومین (ع) را شروع کرد و در ۲۱سالگی حفظ قرآن مجید را آغاز نمود و در مدت کمتر از سه سال آن را به پایان رساند. وارد دانشکدۀ الهیات دانشگاه تهران شد و پس از فارغ التحصیلی به تدریس در مدارس پرداخت. پس از آشنایی با قرآن شناس معاصر، آیت الله مرتضی شبستری، و شرکت در جلسات تفسیری وی به فراگیری تفسیر روی آورد و پس از آشنایی با منابع علوم قرآنی، با اسلوبی خاص، کتاب هایی در قرآن شناسی با عنوان «سلسلۀ مباحث قرآن شناسی» (در ۳جلد) منتشر کرد و سرانجام به تدریس تفسیر و علوم قرآنی در دانشگاه روی آورد (۱۳۶۵). از دیگر آثارش: اهمیت و روش حفظ قرآن؛ راهنما و فهرست ترجمۀ المیزان فی تفسیرالقرآن؛ دلیل المیزان فی تفسیر القرآن؛ مفردات القرآن فی مجمع البیان؛ لغات قرآن در تفسیر مجمع البیان به فارسی؛ المعجم المفهرس لالفاظ اصول الکافی؛ و المعجم المفهرس لآیات القرآن الکریم.

کلانتری الیاس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کلانتری الیاس   • مفهوم کلانتری الیاس   • تعریف کلانتری الیاس   • معرفی کلانتری الیاس   • کلانتری الیاس چیست   • کلانتری الیاس یعنی چی   • کلانتری الیاس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کلانتری الیاس
کلمه : کلانتری الیاس
اشتباه تایپی : ;ghkjvd hgdhs
عکس کلانتری الیاس : در گوگل


آیا معنی کلانتری الیاس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )