برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1300 100 1

کلانتری الیاس

کلانتری الیاس در دانشنامه اسلامی

کلانتری الیاس
«الیاس کلانتری»، از دانشمندان ایرانی و فارسی زبان معاصر است. آشنایی وی با علوم اسلامی با مطالعه کتابی در زندگی حضرت رسول اکرم در سن 18 سالگی شروع شد و جاذبه شدیدی برای ادامه مطالعات در وی به وجود آورد و مطالعات او در جهات مختلف علوم اسلامی با سرعت زیاد و کشش شدید قلبی ادامه پیدا کرد. کتاب های زیادی را در علوم اسلامی مطالعه کرد، لیکن بیشتر، کتاب هایی که مربوط به سیره شریف رسول خدا و ائمه معصومین بود، توجه وی را جلب می کرد. شیفتگی ناشی از مطالعات در علوم اسلامی تمامی جهات زندگی او را تحت الشعاع قرار می داد و در عین اشتغال به کار، هر هفته چند جلد کتاب مطالعه می کرد.
همان اوایل مطالعات با کتاب شریف «اصول کافی» آشنا شد و تمام این کتاب (دوره چهار جلدی) را از اول تا آخر خواند.
در جهت پیروی از سنّت شریف نبوی و ائمه معصومین، تصمیم به آشنایی با قرآن گرفت و به حفظ سوره های قرآن کریم مشغول شد. اشتغال به حفظ قرآن، تحول عظیمی در زندگی وی ایجاد کرد، حتی تمایل به ادامه تحصیل - که مدتی آن را ترک کرده بود - مجدداً پیدا شد.
کار مهم دیگر، شرکت در جلسات درسی و سخنرانی های مذهبی بود؛ به طوری که چند سالی فقط سه ساعت و نهایتاً چهار ساعت می خوابید و هیچ وقتی از شبانه روز را در امور غیر ضروری صرف نمی کرد و تمام اینها از برکات اشتغال به حفظ قرآن و مطالعات اسلامی بود.
در سن 23 سالگی با بعضی از مدارس دینی در قم و تهران ارتباط پیدا کرد و با کم کردن کار روزانه، در بعضی از دروس حوزوی شرکت کرد و در سن 25 سالگی وارد دانشکده الهیات دانشگاه تهران شد. در این زمان، اشتغال به حفظ قرآن مجید پایان یافته بود و او شروع به حفظ نهج البلاغه کرد.
عمده تألیفات وی در مورد علوم قرآنی است و آنچه در این زمینه تاکنون از وی چاپ و منتشر شده است عبارت است از:

کلانتری الیاس در دانشنامه آزاد پارسی

کلانتری، الیاس (۱۳۳۰ ش)
کلانتری، الیاس
قرآن پژوه معاصر. در ۱۸ سالگی مطالعه در سیرۀ رسول اکرم (ص) و ائمه معصومین (ع) را شروع کرد و در ۲۱سالگی حفظ قرآن مجید را آغاز نمود و در مدت کمتر از سه سال آن را به پایان رساند. وارد دانشکدۀ الهیات دانشگاه تهران شد و پس از فارغ التحصیلی به تدریس در مدارس پرداخت. پس از آشنایی با قرآن شناس معاصر، آیت الله مرتضی شبستری، و شرکت در جلسات تفسیری وی به فراگیری تفسیر روی آورد و پس از آشنایی با منابع علوم قرآنی، با اسلوبی خاص، کتاب هایی در قرآن شناسی با عنوان «سلسلۀ مباحث قرآن شناسی» (در ۳جلد) منتشر کرد و سرانجام به تدریس تفسیر و علوم قرآنی در دانشگاه روی آورد (۱۳۶۵). از دیگر آثارش: اهمیت و روش حفظ قرآن؛ راهنما و فهرست ترجمۀ المیزان فی تفسیرالقرآن؛ دلیل المیزان فی تفسیر القرآن؛ مفردات القرآن فی مجمع البیان؛ لغات قرآن در تفسیر مجمع البیان به فارسی؛ المعجم المفهرس لالفاظ اصول الکافی؛ و المعجم المفهرس لآیات القرآن الکریم.

کلانتری الیاس را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کلانتری الیاس   • مفهوم کلانتری الیاس   • تعریف کلانتری الیاس   • معرفی کلانتری الیاس   • کلانتری الیاس چیست   • کلانتری الیاس یعنی چی   • کلانتری الیاس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کلانتری الیاس
کلمه : کلانتری الیاس
اشتباه تایپی : ;ghkjvd hgdhs
عکس کلانتری الیاس : در گوگل

آیا معنی کلانتری الیاس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )