انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1044 100 1

کلسیت

/kalsit/

معنی کلسیت به فارسی

[sparry calcite, sparite] [زمین شناسی] بلور شفاف و دانه درشت کلسیت

معنی کلسیت در فرهنگ فارسی عمید

کلسیت
کربنات کلسیم متبلور.

کلسیت در دانشنامه ویکی پدیا

کلسیت
کلسیت یک کانی کربناته و پایدارترین کربنات کلسیم (CaCO۳). چندریخت است. کانی کلسیت به کانی هزارچهره معروف است و از کلسیم کربن و اکسیژن تشکیل شده و این کانی با اسید واکنش می دهد.
کلسیت در دستگاه سه ضلعی (تری گونال)، رده اسکالنوئدریک متبلور می شود. دارای بلورهای درشت و مشخص یا به صورت توده های دانه ای می باشد. فرمهای رومبوئدر و اسکالنوئدر کلسیت فراوانتر است. دارای ماکلهای گوناگون و متنوع نیز می باشد.
کلسیت در بیشتر موارد بافت موزائیکی بی شکلی را دارد و در الیت ها و بعضی از سیمان های ته نشین شده ممکن است شکل شعاعی یا رشته ای داشته باشد. کلسیت در سنگهای آهکی هم به صورت اولیه و هم به صورت ثانویه وجود دارد.
کلسیت در دمای پایین تر از ۳۰ سانتیگراد به راحتی تشکیل شده و پایدارتر از دیگر گونه های کلسیم کربنات می باشد. کلسیت در طبیعت به صورت سنگ آهک و سنگ مرمر یافت می شود.
عکس کلسیت
اوری کلسیت (به انگلیسی: Aurichalcite) با فرمول شیمیایی (ZnCu)5 از مجموعه کانی هاست و احتمالاْ از کلمه یونانی oreikhalkos به معنای مس کوهستان گرفته شده است. دراسیدها و همچنین در آمونیاک محلول است CuO:۱۹٫۹۲٪ ZnO:۵۴٫۰۸٪ CO۲:۱۶٫۱۱٪ H2O:۹٫۸۹٪ برای اولین بار در مکزیک کشف شد و از نظر شکل بلور: سوزنی - بلورهای ورقه ای - پهن و کوتاه، رنگ: آبی روشن - آبی متمایل به سبز، شفافیت: نیمه شفاف، جلا: صدفی - ابریشمی، رخ: کامل مطابق با، سیستم تبلور: رمبوئدریک و در رده بندی کربنات است و منشأ تشکیل آن ثانوی است.
کانی
همایند کانی شناسی (پارانژ) آن لدهیلیت - سیاتوتریکیت - کریزوکل- هیدروزنسیت- لیمونیت- اسمیت سونیت- همی مورفیت است ، از نظر ژیزمان بلورهای کوچک - آگرگاتهای دانه ای یا اسفنجی (کف مانند) تقریباْ کمیاب است و بیشتر در ایتالیا، یونان، مکزیک، ژاپن، آمریکا، ایران، روسیه و رومانی یافت می شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کلسیت در دانشنامه آزاد پارسی

کَلْسیت (calcite)
کانی رایج سنگ ساز، کربنات کلسیم، با فرمول CaCO۳. بی رنگ، سفید، یا به رنگ روشن است. این کانی سازندۀ اصلی سنگ آهک و مرمر است و صدف بسیاری از گونه های جانوران بی مهره را نیز تشکیل می دهد. در غارها، غالباً باعث ایجاد استالاکتیت و استالاگمیت می شود و به علت حلالیت آسان و انتقال با آب های زیرزمینی، در رگههای درونی بسیاری از سنگ ها نیز یافت می شود. خاگه سنگی متشکل از دانه های کروی کلسیت است. سختی کلسیت در مقیاس موس سه است. در اوکلاهما و میسوری، در ایالات متحده امریکا، بلورهای درشتی از کلسیت به ابعاد بیش از یک متر یافت شده است. اسپار ایسلند نوعی کلسیم شفاف است که در صنایع اپتیک به کار می رود. کلسیت را نیز مانند سنگ آهک در صنعت ساختمان مصرف می کنند.

ارتباط محتوایی با کلسیت

کلسیت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قیمت سنگ کلسیت   • سختی کلسیت   • کاربرد کلسیت   • کانی دولومیت   • خواص سنگ کلسیت   • کلسیت چیست   • مشخصات کانی کلسیت   • فلوئوریت   • معنی کلسیت   • مفهوم کلسیت   • تعریف کلسیت   • معرفی کلسیت   • کلسیت یعنی چی   • کلسیت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کلسیت
کلمه : کلسیت
اشتباه تایپی : ;gsdj
آوا : kalsit
نقش : اسم
عکس کلسیت : در گوگل


آیا معنی کلسیت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )