انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1066 100 1

کلسیم

/kalsiyom/

معنی کلسیم در لغت نامه دهخدا

کلسیم. [ ک َ ی ُ ] (فرانسوی ، اِ) در اصطلاح علم شیمی ، فلزی است دو ظرفیتی که اکثر املاحش غیر محلولند. این فلز در طبیعت به صورت گچ و مرمر و گل سفید فراوان است و اغلب آن را از تجزیه ٔ الکتریکی کلرور دو کلسیم بدست می آورند. این فلز از سرب نرمتر ولی از سدیم سخت تر است و در هوا فاسد می شود و به همین جهت آن را در نفت یا روغن نگاه می دارند. با اکسیژن و کلر و گوگرد بشدت ترکیب می شود و مانند سدیم آب را تجزیه می کند و ئیدرات کلسیم می دهد. از املاح فراوان این فلز یکی کربنات کلسیم است که بصورت سنگهای آهکی و سنگ مرمرو گل سفید (گل گیوه ) در طبیعت بسیار فراوان می باشد.دیگر سولفات کلسیم است که آن هم بصورت گچ و آلباتر در طبیعت فراوان است. کالسیوم. (فرهنگ فارسی معین ذیل کلسیوم ). فلزی است سپیدرنگ و علامت اختصاری آن در شیمی Ca و ظرفیت آن 1/55 ونقطه ذوب آن 800 درجه ٔ سانتی گراد است. (از لاروس ).

معنی کلسیم در فرهنگ معین

کلسیم
(کَ یُ) [ فر. ] (اِ.) عنصری است با علامت شیمیایی CU ، نرم و محلول در آب . در طبیعت به صورت سنگ های آهکی و مرمر وجود دارد این عنصر ماده اصلی سازندة استخوان ، دندان ، برگ درختان و صدف است .

معنی کلسیم در فرهنگ فارسی عمید

کلسیم
عنصر فلزی سفیدرنگ با جلای فلزی، و نرم که در طبیعت به صورت آهک وجود دارد و وجود آن در بدن برای رشد و استحکام استخوان ها لازم است.

کلسیم در دانشنامه ویکی پدیا

کلسیم
کلسیم از عنصرهای شیمیایی جدول تناوبی است. نشانه کوتاه آن Ca و عدد اتمی آن ۲۰ است.نبو
طبیعت: به لحاظ فراوانی، کلسیم موجود در پوسته زمین بین کلیه عناصر دارای مقام پنجم و در میان فلزات دارای مقام سوم است. ترکیبات کلسیم ۶۴/۳ ٪ از پوسته زمین را تشکیل می دهد. بلورهای سفید کلسیم، در دمای C˚۸۱۰ ذوب می شوند و فلز کلسیم در آب و اسید محلول بوده و هیدروکسید و نمک تولید می نماید. بدن انسان: این عنصر فراوان ترین ماده کانی موجود در بدن است. بدن انسان تقریباً۱ kg کلسیم دارد. البته در افراد مختلف بااستخوان بندی متفاوت این میزان متفاوت است. بیشتر کلسیم در استخوان ها و دندانها وجود دارد و کمبود آن موجب پوکی استخوان می شود. تنها ۱ ٪ آن در بقیه بدن موجود است که همین ۱٪ اعمال زیادی انجام می دهد مثلاً انقباض ماهیچه های ما بسته به وجود کلسیم است.
جذب آن در خون به صورت یون کلسیم و از دیواره روده صورت می گیرد. عامل افزایش جذب کلسیم ویتامین D است، به همین دلیل قرصهای مکمل کلسیم معمولاً دارای ویتامین D نیز می باشد؛ بنابراین اگر منابعی را که دارای این ۲ ماده است مصرف کنید کلسیم موجود در آن ها بهتر جذب می شود. در صورتی که در غذا ماده ای به نام اگزالات باشد، جذب کلسیم آن کاهش می یابد و به همین دلیل است که کلسیم اسفناج و چغندر، به خوبی کلسیم شیر جذب نمی شود. اسید فیتیک موجود درسبوس گندم نیز جذب کلسیم را کاهش می دهد ولی این مسئله زمانی اثرگذار است که مصرف آن بسیار زیاد باشد، مثل گیاهخواران مطلق. دریافت کلسیم کافی، آثار مثبتی در کاهش فشار خون افراد مبتلا به فشار خون دارد. تنظیم میزان کلسیم بدن، برعهده هورمونهایی است که از غده تیروئید ترشح می شوند.
کلسیم: خوب برای استخوان ها و دندانها
کلسیم(I) کلرید (به انگلیسی: Calcium(I) chloride) با فرمول شیمیایی CaCl یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن ۷۵٫۵۳ g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، گاز است.
ترکیب شیمیایی
نام گذاری اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی
calcium(I) chloride
calcium monochloride
کلسیم ۲-آمینواتیل فسفات (به انگلیسی: Calcium 2-aminoethylphosphate) با فرمول شیمیایی C۲H۶CaNO۴P یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۱۹۹۸۵۴۳۱ است. که جرم مولی آن ۱۷۹٫۱۳ g/mol می باشد. این ترکیب بخشی از ساختمان غشای سلول را تشکیل میدهد.C(COP(=O)())N.
Calcium 2-aminoethyl phosphate
C(COP(=O)())N.
InChI=1S/C2H8NO4P.Ca/c3-1-2-7-8(4,5)6;/h1-3H2,(H2,4,5,6);/q;+2/p-2Key: SYLKQIHLJRQWAY-UHFFFAOYSA-L
کلسیم آرسنات (به انگلیسی: Calcium arsenate) با فرمول شیمیایی Ca۳As۲O۸ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۲۴۵۰۱ است. که جرم مولی آن ۳۹۸٫۰۷۲ g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، پودر سفید است.
ترکیب شیمیایی
نام گذاری اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی
Calcium orthoarsenateCucumber dust
کلسیم استئارات (به انگلیسی: Calcium stearate) یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۱۵۳۲۴ است. شکل ظاهری این ترکیب، پودر سفید رنگ است.
ترکیب شیمیایی
ماهیت: استئارات کلسیم، صابون فلزی اسید استئاریک است که از جایگزینی یون کلسیم با یون هیدروژن اسید به وجود می آید. این ماده به صورتهای مختلف از جمله گرانول و پودر میکرونیزه سفیدرنگ وجود دارد.استئارات کلسیم کربوکسیلات کلسیم می باشد که در بعضی از روان سازها و مواد فعال در سطح یافت می شود و به صورت یک پودر سفید مومی می باشد .
پلاستیک
لاستیک
کلسیم اُگزالات (به انگلیسی: Calcium oxalate) با فرمول شیمیایی CaC۲O۴ یک ترکیب شیمیایی است؛ که جرم مولی آن ۱۲۸٫۰۹۷ g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، جامد سفید است. در اغلب موارد جنس سنگهای کلیه اگزالات کلسیمی است. کلسیم اُگزالات در برخی گیاهان از جمله دیفن باخیا یافت می شود. این سم در گیاهان جنبه دفاعی در برابر خورنده ها دارد.C(=O)(C(=O)).
calcium ethanedioate
C(=O)(C(=O)).
InChI=1S/C2H2O4.Ca/c3-1(4)2(5)۶;/h(H,3,4)(H,5,6);/q;+2/p-۲ YKey: QXDMQSPYEZFLGF-UHFFFAOYSA-L Y
کلسیم اینوزینات (به انگلیسی: Calcium inosinate) با فرمول شیمیایی C۱۰H۱۱CaN۴O۸P (xH۲O) یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم 8582 (without Calcium) است. که جرم مولی آن ۳۸۶٫۱۹ g/mol می باشد.P(OC1O(N2C(NC=NC3=O)=C3N=C2)(O)1O)()=O..P()(=O)OC3O(n2cnc1c2ncnc1O)(O)3O
Calcium inosine-5'-monophosphate E633
P(OC1O(N2C(NC=NC3=O)=C3N=C2)(O)1O)()=O.
.P()(=O)OC3O(n2cnc1c2ncnc1O)(O)3O
کلسیم برومات (به انگلیسی: Calcium bromate) با فرمول شیمیایی Ca(BrO۳)۲ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۶۱۴۷۸ است. که جرم مولی آن ۲۹۵٫۸۸۲۴ g/mol می باشد..Br(=O)=O.Br(=O)=O
Calcium dibromate
bromic acid calcium salt
.Br(=O)=O.Br(=O)=O
کلسیم بنزوئات (به انگلیسی: Calcium benzoate) با فرمول شیمیایی Ca(C۷H۵O۲)۲ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۶۲۴۲۵ است. که جرم مولی آن ۲۸۲٫۳۱ g/mol می باشد..C(=O)c1ccccc1.C(=O)c1ccccc1
Calcium dibenzoate
E213Benzoic acid calcium salt
.C(=O)c1ccccc1.C(=O)c1ccccc1
کلسیم بورات (به انگلیسی: Calcium borate) با فرمول شیمیایی Ca۳(BO۳)۲ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۱۳۴۶۶۰ است. که جرم مولی آن ۲۳۷٫۸۵۲ g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، بلور سفید مایل به آبی است.......B().B().B().B()...B().B()
......B().B().B().B()
...B().B()
InChI=1S/2BO3.3Ca/c2*2-1(3)4;;;/q2*-3;3*+2 YKey: VLCLHFYFMCKBRP-UHFFFAOYSA-N Y
کلسیم بی سولفات (به انگلیسی: Calcium bisulfite) با فرمول شیمیایی Ca(HSO۳)۲ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۲۶۲۶۸ است. که جرم مولی آن ۲۰۲٫۲۲ g/mol می باشد.OS(=O).OS(=O).
Calcium hydrogen sulfite
Calcium bisulphiteE227
OS(=O).OS(=O).
آلژینات کلسیم (به انگلیسی: Calcium alginate) با فرمول شیمیایی C۱۲H۱۴CaO۱۲)n) یک ترکیب شیمیایی است. شکل ظاهری این ترکیب، جامد است.در پانسمان های پیشرفته از جلبک دریایی استخراج شده، با تبادل یون کلسیم سبب بهبود زخمهای فشاری و.... میشود
ترکیب شیمیایی
نام گذاری اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی
Calcium β-D-mannopyranuronosyl-(1→4)- α-L-gulopyranuronosyl-(1→4)- α-L-gulopyranuronate
E404
استات کلسیم (به انگلیسی: Calcium acetate) یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۶۱۱۶ است. شکل ظاهری این ترکیب، جامد سفید است. که جهت کنترل افزایش فسفات خون در نارسایی قلبی شدید تجویز می شود..C(=O)C.C(=O)C
Calcium acetate
Acetate of limeCalcium ethanoateCalcium diacetate
.C(=O)C.C(=O)C
اسکوربات کلسیم یک ترکیب شیمیایی با فرمول (CaC12H14O12) می باشد. این ماده نمک کلسیم از اسید اسکوربیک می باشد. حدود ۱۰٪ این ماده شیمیایی از کلسیم تشکیل شده است. در حوزه مواد غذایی این ترکیب شیمیایی دارای عدد ئی برابر ۳۰۲ است و در کشورهای اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا، نیوزلند و استرالیا به عنوان افزودنی ماده غذایی استفاده می شود..O=C1C(\O)=C(\)O1(O)CO.O=C1C(\O)=C(\)O1(O)CO.O.O
calcium (2R)-2--4-hydroxy-5-oxo-2H-furan-3-olate
Calcium diascorbate; Calcium L-ascorbate; Hemicalcium ascorbate; Calci-C; E 302
.O=C1C(\O)=C(\)O1(O)CO.O=C1C(\O)=C(\)O1(O)CO.O.O
اکسید کلسیم یا کلسیم اکسید (به انگلیسی: Calcium oxide) (CaO) که ماده اصلی تشکیل دهندهٔ آهک است که جسمی است سفید رنگ، جذب کنندهٔ رطوبت که از پخته شدن سنگ آهک به دست می آید.
آهک
Calcium Oxide
اکسید کلسیم معمولاً با نام آهک زنده یا آهک پخته شناخته می شود و همان آهک خالص است و مصارف شیمیایی گسترده ای دارد. این ماده سفید رنگ و دارای خاصیت قلیایی بوده و در دمای محیط دارای ساختاری کریستالی است. بیشتر کاربرد اکسید کلسیم در تولید سیمان می باشد. ماده ای ارزان قیمت بوده و هر دو نوع شیمیایی و معدنی آن مصارف زیادی دارد.
اکسید کلسیم به مقدار ناچیز میتواند در آب حل شود
تاکنون ۲۴ ایزوتوپ از عنصر کلسیم شناسایی شده است (۳۴Ca تا ۵۷Ca) که از این میان تنها ۵ ایزوتوپ به طور طبیعی پایدار هستند (۴۰Ca, ۴۲Ca, ۴۳Ca, ۴۴Ca و ۴۶Ca)، بعلاوهٔ ۴۸Ca با نیمه عمری چنان طولانی که برای بیشتر مقاصد عملی می توان آن را پایدار در نظر گرفت. همچنین ایزوتوپ ۴۰Ca با فراوانی طبیعی ۹۷٪ فراوان ترین ایزوتوپ کلسیم است.
Isotope masses from:
برمید کلسیم (به انگلیسی: Calcium bromide) با فرمول شیمیایی CaBr۲ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۲۴۶۰۸ است. که جرم مولی آن 199.89 g/mol (anhydrous) 235.98 g/mol (dihydrate) می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، بلورهای بی رنگ و بی بو با طعم و شکل نمک است...
Calcium bromide
Calcium dibromide
..
پرمنگنات کلسیم (به انگلیسی: Calcium permanganate) با فرمول شیمیایی Ca(MnO۴)۲ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۲۴۹۵۹ است. که جرم مولی آن 277.9493 g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، کریستال بنفش آب شونده است..O=(=O)(=O).(=O)(=O)=O
Calcium oxido-trioxo-manganese
.O=(=O)(=O).(=O)(=O)=O
InChI=1S/Ca.2Mn.8O/q+2;;;;;;;;;2*-1 YKey: HYSMCTNXSYZEHS-UHFFFAOYSA-N Y
روشنایی کلسیم یا روشنایی دروموند (Drummond light) یا روشنایی آهکی (Limelight)، یک نوع روشنایی صحنه است که نخستین بار در تئاتر و سالن های موسیقی استفاده شد. روشنایی شدید این لامپ ها وقتی پدید می آید که شعلهٔ اکسی هیدروژن به سمت یک استوانه از جنس اکسید کلسیم یا آهک سریع هدایت می شود. این استوانه می تواند پیش از ذوب شدن تا دمای ۲۵۷۲ درجهٔ سانتیگراد داغ شود. با اینکه این لامپ ها خیلی وقت است که با لامپ های برقی جایگزین شده اند اما همچنان در فرهنگ عامیانهٔ زبان انگلیسی اصطلاح آنها وجود دارد.
توان ایجاد این روشنایی شدید توسط مواد آهکی نخستین بار از سوی گلدزورثی گرنی دانشمند بریتانیایی شناسایی شد. پس از آن در سال ۱۸۲۵ مهندس اسکاتلندی به نام توماس دروموند (۱۷۹۷ تا ۱۸۴۰) دریافت که می توان از این روشنایی شدید در مطالعات صحرایی استفاده کرد. دروموند یک نسخهٔ کارامد از این لامپ ها را در سال ۱۸۲۶ ساخت از این رو این روشنایی، روشنایی دروموند نام گرفت.
اوایل از روشنایی آهکی در نمایش های خیابانی استفاده می شد هنگامی که هرن بی پایر در سه اکتبر ۱۸۳۶ خواست صحنهٔ نمایش یک جادوگر را روشن کند.
نخستین بار به طور رسمی از این روشنایی ها در سال ۱۸۳۷ برای روشن کردن تالار اپرای سلطنتی لندن استفاده شد و پس از آن در دههٔ ۱۸۶۰ تا ۱۸۷۰ استفاده از این روشنایی در سراسر جهان فراگیر شد. همچنین این روشنایی ها برای روشنایی نقطه ای یک خواننده یا نوازنده که به تنهایی اجرا می کرد هم کاربرد داشت در اواخر سدهٔ ۱۹ میلادی لامپ قوسی جایگزین روشنایی کلسیم شد.
سولفید کلسیم (به انگلیسی: Calcium sulfide) با فرمول شیمیایی CaS یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۱۰۱۹۷۶۱۳ است. که جرم مولی آن 72.143 g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، بلورهای سفید است.=S.
Calcium sulfide
Calcium monosulfideHepar calciesSulfurated limeOldhamite
=S
سیانامید کلسیم (به انگلیسی: Calcium cyanamide) با فرمول شیمیایی CaCN۲ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۴۶۸۵۰۶۷ است. که جرم مولی آن 80.102 g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، جامد سفید (در حالت ناخالصی گاهی خاکستری یا سیاه) است.
ترکیب شیمیایی
نام گذاری اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کلسیم در دانشنامه آزاد پارسی

کَلْسیم (calcium)
برگرفته از واژه ای لاتینی به معنی آهک. عنصری فلزی، نرم، به رنگ سفید نقره ای، با نماد Ca، عدد اتمی ۲۰، و جرم اتمی نسبی۴۰.۰۸ ، از گروه فلزات قلیایی خاکی. از نظر فراوانی پنجمین عنصر و سومین فلز موجود در پوستۀ زمین است. عمدتاً به شکل کربنات (CaCo۳). یافت می شود که شکل تقریباً خالص آن گچ و سنگ آهک است (← کلسیت). کلسیم ترکیب اساسی سازندۀ استخوان ها، دندان ها، صدف ها، شیر، و برگ هاست. حدود۱.۵ درصد از وزن بدن انسان را کلسیم تشکیل می دهد. در بدن جانوران، یون کلسیم در تنظیم انقباض عضلات، انعقاد خون، ترشح هورمون ها، گوارش، و سوخت وساز گلیکوژن در کبد دخالت دارد. شیر و پنیر منابع عمدۀ تأمین کلسیم لازم برای بدن اند. ویتامین د جذب کلسیم را تسهیل می کند. کمبود کلسیم باعث انقباض های عضلانی طول کشیده (تتانی) می شود. مصرف بیش از حدّ آن، گاه عامل تشکیل سنگ های کلیه یا کیسۀ صفراست. هامفری دیوی، شیمی دان انگلیسی، در ۱۸۰۸ این عنصر را کشف و نام گذاری کرد. ترکیبات حاصل از آن عبارت اند از آهکِ کُشته (هیدروکسید کلسیم، Ca (OH)۲؛ گچ پاریس (سولفات کلسیم، CaSO۴ .۲H۲O؛ فسفات کلسیم(Ca۳(Po۴)۲) که بخش عمدۀ استخوان های حیوانات را تشکیل می دهد؛ هیپوکلریت کلسیم CaOC۱۲، که ماده ای سفیدکننده است؛ نیترات کلسیم (Ca (NO۳)۲ .۴H۲O)، نوعی کود شیمیایی نیتروژن دار؛ کاربید کلسیم (CaC۲). که براثر واکنش با آب گاز اِتین (استیلن) آزاد می کند؛ سیانامید کلسیم(CaCN۲) که مادۀ اولیۀ بسیاری از ترکیبات دارویی، کودهای شیمیایی، و پلاستیک ها، ازجمله ملامین، است؛ سیانید کلسیم (Ca(CN)۲)، که در استخراج طلا و نقره و آبکاری به کار می رود. سایر ترکیبات کلسیم در پودرهای شیرینی پزی و پودرهای بتونۀ نقاشی کاربرد دارند.

کلسیم در جدول کلمات

به همراه کلسیم | دو ماده معدنی مهم در بدن انسان هستند
فسفر
کانی کلسیم دار

معنی کلسیم به انگلیسی

calcium (اسم)
کلسیم

معنی کلمه کلسیم به عربی

کلسیم
کالسيوم
کلسي

کلسیم را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

نگار > lagophthalmos
محدثه فرومدی > qualify
سالین > هنبانه بورینه
محمد رومزی > discriminant validity
منصوره > do your bit
یونس > نام قدیم سنندج
حمید > مراسم بزرگداشت
محدثه فرومدی > international

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• عوارض کمبود کلسیم در بدن   • کلسیم در مواد غذایی   • کلسیم قرص   • کلسیم بدن   • کلسیم در چه غذاهایی وجود دارد   • عنصر کلسیم   • کلسیم در چه چیزهایی وجود دارد   • کلسیم چیست   • معنی کلسیم   • مفهوم کلسیم   • تعریف کلسیم   • معرفی کلسیم   • کلسیم یعنی چی   • کلسیم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کلسیم
کلمه : کلسیم
اشتباه تایپی : ;gsdl
آوا : kalsiyom
نقش : اسم
عکس کلسیم : در گوگل


آیا معنی کلسیم مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )