انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1095 100 1

کلکته

معنی کلکته در لغت نامه دهخدا

کلکته. [ ک َ ک َت ْ ت َ / ت ِ ] (اِخ ) نام شهری است معروف که فی الحال دارالاماره ٔ دولت انگریز (انگلیس ) است. وجه تسمیه ٔ کلکته آن است که کالی نام بتی است و به زبان بنگله (بنگال ) کتابمعنی صاحب است ، به مرور ایام و به تغییرات السنه یای حطی از میان ساقط گردیده. (آنندراج ). شهر و بندر معروف هندوستان ، واقع در خلیج بنگال و رود «هوگلی » یکی از شاخه های رودخانه ٔ گنگ. این بندر مرکز بزرگ بازرگانی ، بافندگی فلزکاری ، کشتی سازی و محصولات شیمیایی کشور جمهوری هند است. (ازفرهنگ فارسی معین ). شهری در هند و مرکز دولت بنگال غربی است که برکنار رود. هوگلی واقع شده و 4641800 تن سکنه دارد. این شهر یکی از مراکز عمده ٔ تجارت در جهان است و موزه ٔ بزرگ هند در آنجا است. (از لاروس ).

کلکته. [ ک َ ک َ ت َ / ت ِ ] (اِخ ) دهی از دهستان بهی است که در بخش بوکان شهرستان مهاباد واقع است و305 تن سکنه دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

معنی کلکته به فارسی

کلکته
شهر و بندر معروف هندوستان واقع در کنار خلیج بنگال و رود [ هوگلی ] یکی از شاخه های رودخانه گنگ . این بندر مرکز حکومت بنگال باختری و مرکز بزرگ بازرگانی بافندگی فلز کاری کشتی- سازی و محصولات شیمیایی کشور جمهوری هند است . کلکته دارای ۳۱۴۹٠٠٠ تن جمعیت است . از این بندر کنف بطور عمده صادر میشود .
دانشگاهی است دولتی در شهر کلکته ( هندوستان ) تاسیس ۱۸۵۷ م. علوم تاریخ و تمدن اسلامی نیز در آن تدریس میشود .

کلکته در دانشنامه ویکی پدیا

کلکته
کَلکَتّه پایتخت ایالت بنگال غربی در کشور هند است.
این شهر یکی از شهرهای مهم این کشور است که تا چند سال پیش پرجمعیت ترین شهر هند بود ولی اکنون دهلی و بمبئی از آن پر جمعیت ترند. از سال ۱۷۷۲ تا ۱۹۱۱ کلکته پایتخت هندوستان بود و پس از آن مرکزیت حکومت به دهلی نو انتقال یافت. جمعیت کلکته ۴٬۴۹۶٬۶۹۴ نفر است.
از سال ۲۰۰۱ نام این شهر را به «کولکاتا» برگرداندند تا به تلفظ بنگالی آن نزدیک تر باشد ولی همچنان در نوشته های فارسی مانند برخی دیگر از زبان ها همان صورت قدیمی به کار می رود.
متروی کلکته در سال ۱۹۸۴ تأسیس شده و هم اکنون دارای ۱ خط و ۲۴ ایستگاه می باشد.
عکس کلکته
کلکته (انگلیسی: Calcutta) فیلمی در ژانر جنایی، درام و نوآر به کارگردانی جان فارو است که در سال ۱۹۴۷ منتشر شد.
۲۳ آوریل ۱۹۴۷ (۱۹۴۷-04-۲۳) (نیویورک سیتی)
آی ان اس کلکته (به انگلیسی: INS Kolkata) یک کشتی است که طول آن 163 meters می باشد. این کشتی در سال ۲۰۰۶ ساخته شد.
جشنواره بین المللی فیلم کلکته (به انگلیسی: Kolkata International Film Festival) (KIFF) یک جشنواره سالانه فیلم است که در کلکته هندوستان برگزار می شود. این فستیوال در سال ۱۹۹۵ تأسیس شد و به عنوان قدیمی ترین جشنواره فیلم در هند محسوب می شود.
وبگاه رسمی
دانشگاه کلکته (انگلیسی: University of Calcutta) (که به صورت غیررسمی به عنوان CU نیز شناخته می شود) یک دانشگاه دولتی واقع در کلکته بنگال غربی در کشور هند است. این دانشگاه در ۲۴ ژانویه ۱۸۵۷ تأسیس شد.
این دانشگاه اولین مؤسسه آموزشی در آسیا بود که به عنوان یک دانشگاه چند رشته ای و سکولار تأسیس شد. در هند، کمیسیون دانشگاه گرنتز و شورای ملی ارزیابی و اعتباربخشی به عنوان یک دانشگاه «پنج ستاره» و «مرکزی با پتانسیل تعالی» شناخته شده است.
فارغ التحصیلان و هیئت علمی این دانشگاه شامل چهار برنده جایزه نوبل یعنی رونالد راس (پزشکی)، ربیندرانات تاگور (ادبیات)، سی.وی. رامان (فیزیک) و آمارتیا سن (اقتصاد) است.< این دانشگاه دارای بیشترین تعداد دانشجویان است که آزمون امتحان ورود به دانشگاه را در دکترای علوم طبیعی و هنر توسط آزمون هندسی دولت هند گذرانده اند تا واجد شرایط تحقیق و پژوهش با کمک مالی دولتی هند باشد.
این مقاله شامل فهرست فرودگاه های محدودهٔ شهر کلکته در بنگال غربی کشور هند است.
فهرست فرودگاه های بنگال غربی
فهرست فرودگاه های هند
متروی کلکته (انگلیسی: Kolkata Metro) سیستم قطار شهری زیرزمینی در شهر کلکته، هند است.
Metro Railway, Kolkata
Kolkata Metro Rail Corporation
۲۴ (خط ۱) ۱۲ ایستگاه (خط ۲/ East West Metro) ۱۵ ایستگاه (خط ۳/ Joka - B.B.D. Bagh)
Sri Ashwani Kumar Kapoor General Manager (Metro Railway, Kolkata)
Metro Railway, Kolkata Head Office - Metro Rail Bhavan, 33/1 J.L. Nehru Road, Kolkata - 700071
ناوشکن کلاس کالکاتا (به انگلیسی: Kolkata-class destroyer) یک کلاس از کشتی است که طول آن ۱۶۳ متر (۵۳۵ فوت) می باشد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کلکته در دانشنامه آزاد پارسی

کَلْکَته (Calcuta/Calcutta)
بنای یادبود ویکتوریا، بنای یادبود ویکتوریا، بنای یادبود ویکتوریا، بنای یادبود ویکتوریا، شهری در هند، کنار رود هوگلی، غربی ترین مصب رود گنگ، به فاصلۀ حدود ۱۳۰کیلومتری شمال خلیج بنگال. جمعیت آن ۱۴,۲۹۹,۰۰۰ نفر است (۲۰۰۳). کلکته مرکز ایالت بنگال غربی و مهم ترین مرکز تجاری و صنعتی است و صنایع آن عبارت اند از علوم مهندسی، کشتی سازی، تولید کنف، و انواع پارچه. کلکته از ۱۷۷۳ تا۱۹۱۲مقر حکومت هند بریتانیا بود. آلودگی هوا در آن بسیار شدید است. یک معبد باشکوه متعلق به فرقۀ جین، کاخ های شاهزادگان سابق هندی، دادگاه ها، بنای یادبود ویکتوریا و ساختمان فرمانداری از بناهای مهم این شهر به شمار می روند. جاب چارنوک، تاجر انگلیسی از کمپانی هند شرقی، کلکته را در ۱۶۸۶ـ۱۶۹۰ به منزلۀ محلی تجاری بنا کرد. تا ۱۹۲۱، کلکته یک سوم کارگران کارخانه های هند را در خود جا داده بود و در دهۀ ۱۹۷۰ بیش از نیم میلیون کارگر در کارخانه های این شهر مشغول به کار بودند. تولید کنف، مهم ترین صنعت کلکته به شمار می رود، هر چند که پاکستان در ۱۹۴۹ با بستن مرزهایش به روی تجارت با هند و محروم کردن کارخانه ها از کنف خام ضربه ای جدی به کلکته وارد کرد.

کلکته را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سفر به کلکته   • دانشگاه کلکته   • چای کلکته هندوستان   • جمعیت دهلی   • تور کلکته   • بمبیی   • شهر کلکته هندوستان   • بنارس   • معنی کلکته   • مفهوم کلکته   • تعریف کلکته   • معرفی کلکته   • کلکته چیست   • کلکته یعنی چی   • کلکته یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کلکته
کلمه : کلکته
اشتباه تایپی : ;g;ji
عکس کلکته : در گوگل


آیا معنی کلکته مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )