انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1051 100 1

کلیسای کاتولیک

کلیسای کاتولیک در دانشنامه ویکی پدیا

کلیسای کاتولیک
کلیسای کاتولیک رم یا کلیسای کاتولیک رومی یا کلیسای کاتولیک یکی از سه شاخهٔ اصلیِ مسیحیت است. کلیسای کاتولیک با بیش از یک و نیم میلیارد نفر پیرو در سرتاسر جهان، بزرگ ترین شاخه از کلیسای مسیحی محسوب می شود. در راس این کلیسا اسقف رم قرار دارد که با نام پاپ شناخته می شود. دکترین این کلیسا بر اعتقاد نامه نیقیه استوار است. این کلیسا میان هفت آیین اصلی کلیسا موسوم به هفت راز مقدس تمایز قائل است و به همگی این هفت آیین باور دارد. هم اکنون یکی از مهم ترین آموزه های کلیسای کاتولیک، بنای یک کلیسای راستین است که بنای آن را عیسی نهاده است. تمامی اسقفان کلیسای کاتولیک خود را نمایندگان رسولان عیسی مسیح و همچنین خود را جانشین پطرس مقدس می دانند.
شورای واتیکانی دوم
فهرست پاپ های کلیسای کاتولیک روم
رنسانس
کلیسای کاتولیک اهداف خود را بر «گسترش انجیل عیسی مسیح، مدیریت کلیسا از طریق حاکمیت دینی و اعمال خیریه» تعریف می کند. کلیسای کاتولیک هم چنین برنامه های اجتماعی و مؤسسات خیریهٔ مسیحی را نیز اداره می کند، ازجمله مدارس، دانشگاه ها، بیمارستان ها، پناهگاه ها و صومعه ها که به تبلیغ مسیحیت و کلیسای کاتولیک می پردازند، و هم چنین به افراد نیازمند،خواهان کمک خدمات رفاهی می رسانند. هم اکنون دولت شهر واتیکان مرکز همراهی و حضور سایر اسقف ها و مسیحیان جهان در درون شهر رم در کشور ایتالیا جای دارد.
دین مسیحیت بر اساس آموزه های عیسی مسیح ، که در سده نخست میلادی در منطقه یهودیه به موعظه و پند و اندرز اهالی آنجا می پرداخت، استوار است اما دین مسیحیت با توجه بر شکنجه پیروان آن بخاطر برخی از بزرگان یهودی که خواهان از بین بردن رسولان مسیح و پیروان انها بودند با تحت فشار قرار دادن امپراتوری بزرگ روم و مخالف نشان دادن مسیحیان با خدایان باستان از سوی امپراتوری روم که پرستش چند خدایی یا به اصطلاح پاگانیسم رواج داشت، گسترش یافت تا اینکه پس از گرویدن کنستانتین یکم پادشاه روم به دین مسیحت، پس از گذر مدتی در سال ۳۱۳ میلادی وی بر طبق اعلام فرمانی موسوم به فرمان میلان، دین رسمی امپراتوری روم را مسیحیت اعلام کرد و امپراتوری روم مقدس حامی مسیحیان و مردم تحت امپراتوری شد. در سال ۳۲۵ میلادی، قانونی به نام اعتقادنامه ایمان نیقیه مصوب شورای نیقیه به تصویب رسید که این اعتقادنامه اساس دین مسیحیت گردید و امروزه تمامی مسیحیان (به استثنای کلیسای شرق) به آن باور دارند.
کلیسای کاتولیک و کلیسای ارتدکس شرقی در سده یازدهم میلادی در تعاریف و اصول بنیادین خود دچار اختلافاتی میان برخی راهنمایان کلیسا در درک بهتر و اجرای کامل ترین هدایت شدند.
کلیسای کاتولیک می تواند مربوط به یکی از موردهای زیر باشد:
کلیسای کاتولیک مرجع دینی مسیحیت کاتولیک
کلیسای کاتولیک ارمنی (ارمنی: Հայ Կաթողիկէ Եկեղեցի) شاخه ای شرقی از کلیسای کاتولیک است که پاپ را به عنوان رهبر مسیحیان جهان قبول دارد.
مخیتاریست
ایگناتیوس مالویان
کلیسای کاتولیک (مریم مقدس) ایروان (ارمنی: Կաթողիկե Սուրբ Աստվածածին եկեղեցի، Kat'oghike Surp Astvatsatsin yekeghetsi) یک کلیسا حواری ارمنی واقع در ناحیه کنترون شهر ایروان، ارمنستان می باشد. ساخت و ساز این ساختمان ۱۲۶۴ به پایان رسید.کلیسای کاتولیک ایروان در کنار کلیسای سنت آنا
این کلیسا که در اصل به عنوان نیایش گاه ساخته شده در ناحیه کنترون قرار دارد هم اکنون دارای ۷.۵ متر طول و ۵.۴ عرض می باشد، کلیسای سنت آنا در سال ۲۰۱۴ در کنار این کلیسا ساخته شده است.
کلیسای کاتولیک ایروان در کنار کلیسای سنت آنا
کلیسای کاتولیک در ایالات متحده آمریکا (انگلیسی: Catholic Church in the United States) بخشی از کلیسای کاتولیک در سرتاسر جهان است.
این کلیسا با ۶۹٫۴ میلیون عضو بزرگترین بدنهٔ مذهبی در آمریکاست که ۲۲٪ از کل جمعیت را در بر می گیرد. آمریکا دارای چهارمین جمعیت بزرگ کاتولیک در جهان پس از برزیل، مکزیک و فیلیپین و دارای بزرگترین جمعیت کاتولیک انگلیسی زبان است.
۴۱ قلمرو اسقفی کلیسای لاتین و دو اپارچی کلیسای شرقی در لهستان وجود دارند که شامل حدود ۱۰۰۰۰ قلمرو کشیشی می باشند. در این کشور ۳۳ میلیون کاتولیک وجود دارد:۴ این آمار شامل تعداد نوزادان غسل تعمید یافته هم می شود. طبق آمار سال ۲۰۱۴ حدود ۸۵٫۸ درصد جمعیت لهستان کاتولیک هستند.
Conference of the Episcopate of Poland (لهستانی)
کلیسای کاتولیک سنت جان(به انگلیسی: St. John's Catholic Church (Fryburg, Ohio)) کلیسای کاتولیکی است در شهرستان فرایبرگ اوهایوی ایالات متحده است.
کلیسای کاتولیک شرقی کلیساهایی مستقل و خودمختار و در عین حال تأثیر پذیر از پاپ هستند. این کلیسا به همراه کلیسای لاتین، کلیسای کاتولیک را می سازند.
ویکی پدیای انگلیسی
کلیسای کاتولیک رومی در لیختن اشتاین بخشی از کلیساهای کاتولیک در سراسر جهان تحت رهبری معنوی پاپ در رم است.
دین در لیختن اشتاین
کلیسای کاتولیک ها ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
کلیسای کاتولیک ها (اصفهان)
کلیسای کاتولیک ها (تبریز)
کلیسای کاتولیکها مربوط به دوره صفوی است و در اصفهان، محله جلفا، خیابان حکیم نظامی، کوچه کاتولیکها واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۰۲۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
چهارمین شورای کلیسای کاتولیک (انگلیسی: Fourth Council of the Lateran) که توسط اینوسنت سوم در ۱۹ آوریل ۱۲۱۳ در مجمع و شورای کلیسای کاتولیک در رم تشکیل شد. در این شورا، در باب مسائلی دولت های صلیبیون، مناقشه اعطای مقام، هفت آیین و عشای ربانی بحث و گفتگو شد.نبو
خوزه د آکوستا (۰۱۵۳۹ ۱۵۳۹-۰۱۶۰۰ ۱۶۰۰) -- یسوعیون مبلغ و طبیعت که یکی از اولین شرح بسیار دقیق و واقع بینانه از جهان جدید را نوشت
فرانسوا د آگویلون (۰۱۵۶۷ ۱۵۶۷-۰۱۶۱۷ ۱۶۱۷) -- ریاضیدان بلژیکی یسوعیون، فیزیکدان، و معمار.
آلبرت ساکسونی (فیلسوف) (۱۳۲۰-۱۳۹۰ ج) -- اسقف آلمانی شناخته شده برای کمک های خود را به منطق و فیزیک و با Buridan او به توسعه و تکمیل تئوری که پیشرو بود به نظریه مدرن اینرسی کمک کرد
آلبرتوس مگنوس (ج ۱،۲۰۶ - ۱۲۸۰) -- یکی از معروف ترین پیش سازهای علم مدرن در قرون میانه بالا. " امام یا شخص مقدس حامی شخص از علوم طبیعی؛ این نسخهها کار میکند در فیزیک، منطق، متافیزیک، زیست شناسی، و روانشناسی.
خوزه ماریا Algué (۱۸۵۶-۱۹۳۰) -- هواشناس که اختراع barocyclonometer
خوزه آنتونیو د Alzate Y رامیرز (۱۷۳۷-۱۷۹۹) -- دانشمند، مورخ، نقشه کش، هواشناس، بیش از سی رساله در افراد مختلف علمی نوشت
فرانچسکو Castracane degli Antelminelli (۱۸۱۷-۱۸۹۹) -- گیاه شناس که یکی از اولین ها بود که برای معرفی microphotography را مطالعه زیست شناسی
جیووانی آنتونلی (۱۸۱۸-۱۸۷۲) -- مدیر نظارت Ximenian از فلورانس؛ همکاری در طراحی نمونه اولیه از موتور احتراق داخلی
نیکولوآریتی (۱۷۰۹-۱۷۶۷) -- رساله در نور، گرما و الکتریسیته نوشت.
جوزپه آسکلپی (۱۷۰۶-۱۷۷۶) -- ستاره شناس و پزشک، مدیر رصدخانه رومانو Collegio ؛ Asclepi دهانه ماه بعد از او نام برده شده است.
راجر بیکن (ج ۱،۲۱۴-۱،۲۹۴) -- قابل توجه مشارکتهای شما با ریاضیات و اپتیک، پیشگام روش علمی مدرن.
برناردینو بالدی (۱۵۳۳-۱۶۱۷) -- ریاضیدان و نویسنده
ایگنیو بارسانتی (۱۸۲۱-۱۸۶۴) -- امکان مخترع موتور احتراق داخلی
بارتولموئوس آمیکوس (۱۵۶۲-۱۶۴۹) -- نوشته شده در فلسفه، ریاضیات، نجوم، و مفهوم خلاء و ارتباط آن با خدا است.
دانیل بارتولی (۱۶۰۸-۱۶۸۵) -- بارتولی ستاره شناس و عضو یسوعیون نیکولو Zucchi اعتبار به عنوان داشتن احتمالاً برای اولین بار به دیدن کمربند استوایی سیاره مشتری
جوزف بایما (۱۸۱۶-۱۸۹۲) -- شناخته شده برای کار در استریوشیمی و ریاضیات
بلگاردو گیاکوپو (۱۷۰۴-۱۷۸۹) -- آثار تجربی در فیزیک، استاد ریاضیات و فیزیک، و ریاضی دان دادگاه
ماریو بتینوس (۱۵۸۲-۱۶۵۷) -- یسوعیون فیلسوف، ریاضیدان و ستاره شناس ؛ Bettinus دهانه قمری به نام بعد از او
جوزپه بیانکانی (۱۵۶۶-۱۶۲۴) -- یسوعیون ستاره شناس، ریاضیدان، و selenographer، پس از آنها از Blancanus دهانه بر روی ماه است به نام
ژاک د بیلی (۱۶۰۲-۱۶۷۹) -- تعداد نتایج در نظریه اعداد است که پس از او نام برده، منتشر جداول نجومی، دهانه بیلی روی ماه پس از او نام برده شده است.
پائولو بکنه (۱۶۳۳-۱۷۰۴) -- گیاه شناس سیسترسیها که به زمینه های پزشکی و سم شناسی
برنارد بولزانو (۱۷۸۱-۱۸۴۸) -- ریاضیدان و منطق دان، منافع دیگر شامل متافیزیک، ایده ها، احساس، و حقیقت است.
آنسلموس د بوت (۱۵۵۰-۱۶۳۲) -- یکی از بنیانگذاران کانی شناسی
تئودوریک بورگوگنونی (۱۲۰۵-۱۲۹۸) -- جراح قرون وسطی که سهم مهمی به عمل ضدعفونی کننده و بی حس کننده
کریستوفر بوراس (۱۵۸۳-۱۶۳۲) -- ریاضیدان و ستاره شناسی که مشاهدات در تغییرات مغناطیسی از قطب نما ساخته شده
نظریه بوسویچ راجر جوزف (۱۷۱۱-۱۷۸۷) -- فرمول بندی از تئوری اتمی مدرن، سهم مهم در ستاره شناسی
بووت یواخیم (۱۶۵۶-۱۷۳۰) -- چین شناس یسوعیون و نقشه کش که او کارش را در چین
میشل بویم (ج ۱۶۱۲ - ۱۶۵۹) -- یکی از غربی ها برای اولین بار به سفر در درون سرزمین اصلی چین، و نویسنده آثار متعدد در فون های آسیایی، گیاهان و جغرافیا.
توماس برادواردینه (C. ۱۲۹۰-۱۳۴۹) -- ریاضیدان است که به معنای قضیه سرعت یکی از ماشین حساب آکسفورد
هانری برویل (۱۸۷۷-۱۹۶۱) -- باستان شناس، انسان شناس، زمین شناس و ethnologist.
فروردین بروژک (۱۵۸۵-۱۶۵۲) -- لهستانی بحر العلوم، ریاضیدان، منجم و پزشک، ریاضیدان برجسته ترین لهستانی قرن ۱۷th
وئیس اوویده سبزه (۱۸۲۶-۱۸۷۶) -- یکی از پدران بنیانگذار گیاه شناسی کانادا
FAA DI برونو فرانچسکو (ج ۱۸۲۵ - ۱۸۸۸) -- ریاضیدان beatified توسط پاپ ژان پل دوم
جوردانو برونو (۱۵۴۸-۱۶۰۰) -- فیلسوف دومینیکن، ریاضیدان، و منجم که در بی نهایت جهان بر این باور، در معرض خطر برای مشاهده دیگر کفر آمیز سوزانده شده است.
اتو برونفلس (۱۴۸۸-۱۵۳۴) -- راهب کارتوزی که یکی از پدران گیاه شناسی شناخته می شود.
اسماعیل بویالدوس (۱۶۰۵-۱۶۹۴) -- ستاره شناس و عضو انجمن سلطنتی، دهانه بویالدوس به افتخار او نامیده شده است.
ژان بوریدان (۱۳۰۰—بعد از ۱۳۵۸) -- ایده های اولیه از حرکت و حرکت اینرسیایی، بذر انقلاب کوپرنیکی را در اروپا پاشید.
نیکولو کابئو (۱۵۸۶-۱۶۵۰) -- ریاضیدان یسوعی، دهانه کابئوس به افتخار او نامیده شده است.
نیکلاس کالان (۱۷۹۹-۱۸۴۶) -- برای کار خود بر روی سیم پیچ القایی شناخته شده
ژان باتیست کارنوی (۱۸۳۶-۱۸۹۹) -- بنیانگذار علم سیتولوژی
جیووانی دی کاسالی (درگذشت ج ۱۳۷۵) -- تجزیه و تحلیل گرافیکی از حرکت اجسام شتابدار
پائولو Casati (۱۶۱۷-۱۷۰۷) -- ریاضیدان یسوعیون که در نجوم و وکیوم نوشت ؛ Casatus دهانه بر روی ماه است که بعد از او نام برده شده است.
لوران Cassegrain (۱۶۲۹-۱۶۹۳) -- کسی که بنام دیگری نام گذاری شود احتمالی از تلسکوپ Cassegrain دهانه Cassegrain روی ماه پس از او نام
بندتو کاستلی (۱۵۷۸-۱۶۴۳) -- ریاضیدان نوعی کنیاک مقوی؛ بلند مدت دوست و حامی گالیلئو گالیله، که معلم او بود؛ نوشت : کار مهمی در مایعات در حال حرکت
Bonaventura Cavalieri (۱۵۹۸-۱۶۴۷) -- او برای کار خود را بر روی مشکلات اپتیک و حرکت شناخته می شود، کار بر روی پیش سازهای حساب دیفرانسیل و انتگرال بینهایت کوچک، و مقدمه ای از لگاریتم به ایتالیا. اصل Cavalieri در هندسه بخشی از پیش بینی حساب دیفرانسیل و انتگرال انتگرال Cavalerius دهانه ماه به افتخار او نام
آنتونیو خوزه Cavanilles (۱۷۴۵-۱۸۰۴) -- پیشرو طبقه بندی گیاه شناس اسپانیایی قرن ۱۸
فرانچسکو Cetti (۱۷۲۶-۱۷۷۸) -- جانور شناس و ریاضیدان یسوعیون
Tommaso Ceva (۱۶۴۸-۱۷۳۷) -- ریاضیدان یسوعیون و استاد که رساله در هندسه، گرانش، و حساب نوشت :
کریستوفر Clavius (۱۵۳۸-۱۶۱۲) -- محترم یسوعیون ستاره شناس و ریاضیدان که به ریاست کمیسیون که تقویم میلادی را به همراه داشت؛ نوشت : کتاب درسی با نفوذ نجومی است.
گای Consolmagno (۱۹۵۲ --) -- یسوعیون منجم و دانشمند سیاره
قدیسان ایرانی کلیسای کاتولیک، کسانی هستند که در راستای گسترش مسیحیت در ایران باستان کوشیدند و در این راه جان باختند. شماری از ایشان فرسنگ ها دور از سرزمین مادری خود سپری کردند، همانند ایوو از هانتینگدونشایر.
شاپور بت نیکاتوری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کلیسای کاتولیک در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:کاتولیک

ارتباط محتوایی با کلیسای کاتولیک

کلیسای کاتولیک را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کلیسای کاتولیک   • مفهوم کلیسای کاتولیک   • تعریف کلیسای کاتولیک   • معرفی کلیسای کاتولیک   • کلیسای کاتولیک چیست   • کلیسای کاتولیک یعنی چی   • کلیسای کاتولیک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کلیسای کاتولیک
کلمه : کلیسای کاتولیک
اشتباه تایپی : ;gdshd ;hj,gd;
عکس کلیسای کاتولیک : در گوگل


آیا معنی کلیسای کاتولیک مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )