برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1279 100 1

کمال گرایی

کمال گرایی در دانشنامه ویکی پدیا

کمال گرایی
در روان شناسی، کمال گرایی یک ویژگی شخصیتی ‏(en)‏ است که خصوصیات آن، با تلاش فرد برای بی عیب و نقص بودن و تنظیم استانداردهایی برای بالاترین سطح عملکرد توصیف می شود و با خود-ارزیابیِ انتقادی و نگرانی در مورد ارزیابی دیگران نیز همراه است. کمال گرایی در بهترین تعریف آن، یک نوع ویژگی چند بعدی است، به طوری که روانشناسان توافق دارند که بسیاری از جنبه های مثبت و منفی در آن وجود دارد. در فرم ناسازگار آن، کمال گرایی مردم را به تلاش برای رسیدن به یک ایده آلِ دست نیافتنی یا اهداف غیر واقع بینانه سوق می دهد، که اغلب منجر به افسردگی عمده">افسردگی و عزت نفس پایین می شود. در مقابل، کمال گرایی سازگار ‏(en)‏ می تواند به افراد برای رسیدن به اهداف خود انگیزه بدهد و باعث شود که این افراد از تلاش خود لذت ببرند.
کمال گرایان سالم، از نظر تلاش های کمال گرایانه، امتیاز بالا می گیرند و از نظر نگرانی های کمال گرایانه، امتیاز پایین
کمال گرایان ناسالم، هم برای تلاش ها و هم برای نگرانی ها نمره بالایی می گیرند
ناكمال گرایان، سطوح پایینی از تلاش های كمال گرایانه را نشان می دهند.
کمال گرا ها، به طور اجباری و وقفه ناپذیر، برای رسیدن به اهداف دست نیافتنی، تلاش و تقلا می کنند و ارزش خود را با میزان بهره وری و دستاوردهای خود اندازه گیری می کنند. کسی که خودش را برای رسیدن به اهداف غیر واقعی، تحت فشار قرار می دهد، به ناچار خود را در معرضِ دامِ نا امیدی نیز قرار می دهد. وقتی کمال گراها در رسیدن به استانداردهای خود شکست می خورند، تمایل به انتقاد خشن از خود دارند.
دی. ایی. هَمَچِک (به انگلیسی: D. E. Hamachek) در سال ۱۹۷۸ ادعا کرد که دو نوعِ متضاد از کمال گرایی وجود دارد که مردم را در دو گروه کمال گرای نرمال ‏(en)‏ و کمال گرای روان رنجور طبقه بندی می کند. کمال گراهای نرمال، بیشتر تمایل دارند که بدون لطمه به عزت نفس خود به کمال برسند و در عین حال، از تلاش هایشان لذت هم می برند. کمال گرایان روان رنجور، مستعد تقلا برای دستیابی به اهداف غیر واقعی هستند و وقتی نمی توانند به اهداف خود برسند، احساس نارضایتی می کنند. هَمَچِک چندین استراتژی ارائه می دهد که ثابت شده که در کمک به افراد، برای تغییر از رفتار ناسازگار به رفتار سالم تر، مفید هستند.
تحقیقات معاصر از ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با کمال گرایی

کمال گرایی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

جمشید احمدی
والاگرایی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کمال گرایی   • مفهوم کمال گرایی   • تعریف کمال گرایی   • معرفی کمال گرایی   • کمال گرایی چیست   • کمال گرایی یعنی چی   • کمال گرایی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کمال گرایی
کلمه : کمال گرایی
اشتباه تایپی : ;lhg 'vhdd
عکس کمال گرایی : در گوگل

آیا معنی کمال گرایی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )