برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1219 100 1

کمبوجیه

/kambujiye/

معنی اسم کمبوجیه

اسم: کمبوجیه
نوع: پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: kambujiye) (در اعلام) نام چند تن از امیران و پادشاهان سلسله ی هخامنشی، از جمله اجداد کوروش کبیر، پدر کوروش کبیر و پسر کوروش کبیر - نام پسر کوروش پادشاه هخامنشی

معنی کمبوجیه در لغت نامه دهخدا

کمبوجیه. [ ک َ ی َ / ی ِ ] (اِخ ) رجوع به کبوجیه شود.

معنی کمبوجیه به فارسی

کمبوجیه
نام چند تن از امیران و پادشاهان سلسله هخامنشی . کبوجیه اول از اجداد کورش ( کبیر ) بود و در پارس امارت داشت . یا کبوجیه دوم . پدر کورش کبیر . وی معاصر با آستیاگس آخرین پادشاه ماد ( قرن ۶ ق م ) و فرمانروای پارس و خراج گزار دولت ماد بود و زنش ماندانا دختر آستیاگس بود . یا کبوجیه سوم . پسر کورش کبیر دومین پادشاه هخامنشی ( جل. ۵۲۹ - ف. ۵۲۲ ق م . ) وی حکومت خوارزم و باختر و پارت و کرمان را داشت . از آنجا که مردم بر دیارا دوست میداشتند کبوجیه بر او حسد برده قبل از عزیمت خود بمصر در نهان او را کشت و موافق مفاد کتیبه بیستون ( ستون یک بند دهم - یازدهم ) بر دیا قبل از عزیمت خود بمصر کشته شد . باید دانست که این ماجرا در پنهانی رخ داد و جز سه تن از محارم شاه کس دیگری از آن با خبر نگردید . کبوجیه سه سال پس از مرگ پدر بمطیع کردن ایالات پرداخت و در سال ۵۲۶ ق م . عازم تسخیر مصر شد . لشکریان کبوجیه از غزه ( در ساحل دریای مغرب ) داخل کویر شدند و در مدت سه روز آنرا با کمک اعراب طی کردند . مقارن این احوال آمازیس فرعون مصر که مرد مدبر و فعالی بود فوت کرد و پسامتیک ( فسمتیخ ) سوم جانشین او شد . سپاهیان ایران از کویر گذشته به [ پلوزیوم ] - که بر مصب اول شعبه نیل از طرف مشرق واقع بود - رسیدند و با سپاهیان مصر در نبرد شدند و آنانرا بسختی در هم شکستند . کبوجیه در ۵۲۲ ق م . از مصر بطرف ایران رهسپار شد و در شام شنید که مغی از اهل ماد خود را [ بردیا ] - پسر کورش و برادر کبوجیه - خوانده و بتخت سلطنت نشسته است و مردم هم بجانب او رفته اند . کبوجیه که میدانست بردیا را کشته و این شخص به دروغ خود را برادر وی معرفی کرده در وضع ناهنجاری قرار گرفت چون بهیچوجه نمیتوانست این مطالب را اظهار کند در حال تاثر در شام زخمی بخود زد و بر اثر آن در گذشت ولی قبل از مرگ راز خود را بخواص پارس - که در سفر مصر همراه او بودند - آشکار کرد .

کمبوجیه در دانشنامه ویکی پدیا

کمبوجیه
نام کمبوجیه در فارسی باستان">زبان فارسی باستان کمبوجیه (به فارسی باستان: )، در زبان عیلامی کنبوزیه، در زبان اکدی کمبوزیه و در زبان آرامی کنبَوزی خوانده می شد. این نام در اسناد مصری کنبوت و کمبات و در زبان یونانی باستان کامبوزس تلفظ می شده است. از مورخان دورهٔ اسلامی، ابوریحان بیرونی نام این شاه را قُمب سوس و قُمبوزِس و ابوالفرج بن عبری آن را قُمباسوس بن کوروش نوشته اند. همچنین، این نام در فرانسوی و متعاقباً فارسی ایران، به صورت کامبیز درآمده است.
کمبوجیه دوم، پسر کوروش بزرگ
کمبوجیه یکم، فرزند و جانشین کورش یکم
این نام، نام دو تن از شاهان هخامنشی است. براساس نظر برخی از دانش پژوهان، ریشهٔ این نام عیلامی است. اما پژوهشگران دیگری از جمله ارنست هرتسفلد، فریدریش فون اشپیگل و جیمز هوپ مولتن، آن را با قبیله های سانسکریت زبان موسوم به کمبوجه، که در شمال غرب هند زندگی می کنند، در پیوند می دانند و بر این باورند که کمبوجیه صورت وصفی نام این قبیله است.
اشپیگل همچنین معتقد است که کمبوجیه و کوروش نام دو قهرمان افسانه ای پیشاتاریخی هندوایرانیان بوده اند (پیش از جدایش میان ایرانیان و هندوآریایی ها) که سپس این دو قهرمان در دودمان پادشاهی هخامنشی به طور طبیعی تجدید حیات یافته اند و سپس چنین اظهار نظر می کند که اسطوره های مربوط به کوروش تا درجهٔ زیادی حاصل درهم آمیختگی میان داستان کوروش افسانه ای پیشاتاریخی و کوروش تاریخی است. جیمز هوپ مولتون نظریهٔ اشپیگل دربارهٔ ریشه شناسی این دو نام را بهترین تفسیر موجود می داند. اما ریچارد نلسون فرای این تفسیر را نادرست می داند و معتقد است که پیش تر نیز نام دو تن از هخامنشیان، کمبوجیه بوده است و گزارش های حضور کمبوجیه در شرق ایران هنوز تأیید نشده اند.
در مقابل، آرنولد جی. توینبی استادانه استدلال می کند که این دو نام فارسی، از نام کوچ نشینان اوراسیایی کمبوجه و کورو -که در متن های سانسکریت از ایشان یادشده- گرفته شده است که بر طبق گفتهٔ او در عصر مهاجرت در سده های هشتم و هفتم پیش از میلاد به ایران و هند وارد شده اند. توینبی نتیجه می گیرد که فتح جهان به دست شاخهٔ بزرگ تر دودمان هخامنشی با دلاوری نیروی کمکی کوچ نشینان کامبوجه و کورو به دست آمد، از این رو برای یادبود این موضوع، شاخهٔ بزرگتر خاندان، همهٔ ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کمبوجیه در دانشنامه آزاد پارسی

کَمْبوجیه
(یا: کبوجیه، کنبوجیه، به یونانی: کامبوسس، به فرانسه: کامبیز، کامبوزیا) شاهنشاه هخامنشی (۵۳۰ـ۵۲۲پ م)، پسر و جانشین کوروش کبیر. بنیادگذار نخستین نیروی دریایی ایران، به فرماندهی خود ایرانیان. در ادامۀ کشورگشایی های پدر، جزیرۀ قبرس را از دست مصریان به درآورد، آن گاه به مصر رفت و آن کشور را فتح و پسامتیک (پسا متیخ) فرعون مصر را اسیر کرد. ممالک غربی مصر نیز به اطاعت او درآمدند (۵۲۴پ م). هرودوت، که سخت با کمبوجیه دشمنی دارد، او را مستبدی ظالم و دستخوش توهم عظمت طلبی و بیماری روانی توصیف می کند و او را عامل قتل برادرش بردیا، بی احترامی به باورهای مصریان و کشتن گاو آپیس به دست خود او می داند؛ امّا اسناد مصری که به تازگی خوانده شده اند، حکایت از آن دارند که کمبوجیه نیز سیاست رواداری و آسان گیری کوروش کبیر را در سرزمین های فتح شده ادامه می داده است. کمبوجیه پیش از رسیدن به تاج و تخت، در زمان حیات پدرش حاکم بابل بود. در غیاب کمبوجیه، مُغی به نام گئومات، خود را بردیا، برادر کمبوجیه، خواند و مدعی سلطنت شد. کمبوجیه که از مصر به ایران بازمی گشت، در راه، گویا به علت افتادن از اسب و فرورفتن شمشیر خود او به پهلویش، درگذشت (۵۲۲پ م). کمبوجیۀ دیگری معروف به کمبوجیۀ اول، پدر کوروش کبیر، نیز از شخصیت های تاریخی هخامنشی است، که دختر ایشتوویگو، پادشاه ماد را به همسری گرفت و از جانب دولت ماد در انشان حکومت می کرد (ح ۶۰۰ـ ۵۵۹پ م).

ارتباط محتوایی با کمبوجیه

کمبوجیه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

سوگند
کمبوجیه :
کامبیز-
kaam + by + jia
= کام + دو + زندگی = خوشبختی و کامروایی زندگی این جهان و آن جهان
برگردان از آریاوند
آریا بهداروند
نام یکی از پادشاهان هخامنشی بود
بردیا بردینه
بنده دبیرتاریخ وکردهستم.
ازآنجاییکه یک اشتراک لهجه وزبان درمردمان گذشته وکنون زاگرس هست.نظربنده اینه که کمبوجیه به کردی (کَم بُو جُور یَه)یعنی کم مثل این هست به بیان دیگر کمترکسی مثل ایشان هست.
دوستان چنانچه معنی بهتری یافتیداطلاع دهید.09180636575
م.مغانلو
هخامنشیان پارس بودند و اجداد قوم لر
ماد اجداد قوم آذری
پارت اجداد مردم خراسان.پشتو
***
طایفه مغان ماد::شهر مغان آذری

کرد نام قوم نیست .
کرد به معنی رمه گردان

ایل سورانی حاکم کردستان عراق از نژاد قوم آشور(آسور )
منطقه آسوران(آسورستان،آشورستان ) در
شمال عراق.جنوب ترکیه.سوریه واقع است که در زمان هخامنشیان فتح شد و زبان پارسی به آنجا راه یافت
سوریه::آسوریه.آشوریه
****
ایل لر کرمانج
شهر کرمانشاه ::کرمانجاه.محل سکونت ایل لر کرمانج
شهریار آریابد
برابر سنگ نوشته داریوش بزرگ هخامنشی در پارسه " کامبادیا " می باشد .

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کمبوجیه اول   • کمبوجیه دوم   • ازدواج کمبوجیه با خواهرش   • گئومات   • کشور کمبوجیه   • عکس کمبوجیه   • کمبوجیه و دختر فرعون   • کوروش یکم   • معنی کمبوجیه   • مفهوم کمبوجیه   • تعریف کمبوجیه   • معرفی کمبوجیه   • کمبوجیه چیست   • کمبوجیه یعنی چی   • کمبوجیه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کمبوجیه
کلمه : کمبوجیه
اشتباه تایپی : ;lf,[di
آوا : kambujiye
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس کمبوجیه : در گوگل

آیا معنی کمبوجیه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )