برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1119 100 1

کمپانی هند شرقی هلند

کمپانی هند شرقی هلند در دانشنامه ویکی پدیا

کمپانی هند شرقی هلند
کمپانی هند شرقی هلند، (به هلندی: Vereenigde Oost-Indische Compagnie) (یا VOC به معنای واقعی کلمه "شرکت متحده هند شرقی") یک شرکت بازرگانی است که توسط هلند در سال ۱۶۰۲ ایجاد شده است.
نزدیک به دو قرن یکی از ارکان قدرت سرمایه داری و امپریالیسم هلند تا سال ۱۷۹۹ بود. این شرکت یکی از قدرتمندترین شرکت های سرمایه داری است که تا کنون وجود داشته است. از چند ویژگی مهم کمپانی: صدور سهام و اوراق قرضه و همچنین به عنوان یک شرکت چندملیتی در جهان شناخته شده است. یکی از تأثیر گذارترین شرکت های اروپایی در قرن هفدهم که به بهره برداری از ثروت آسیا دست زد.
در جبهه سیاسی، دستاوردهای کمپانی هندشرقی هلند اجازه می دهد تا ولایات و سرزمینها هلند را به یک امپراتوری استعماری در آسیا تا نیمه دوم سده بیستم تبدیل کند.
کمپانی هند شرقی هلند در سال ۱۶۰۲ در آمستردام توسط تاجران بزرگ هلند تأسیس شد. زمانی که مستعمرات اسپانیا و پرتغال دچار آشوب شده بود و بازار اروپا دچار کمبود مواد شده بود. هلند تصمیم گرفته برای برطرف کردن نیازهای خود از جمله ادویه جات و شکر مستقل عمل کند.
عکس کمپانی هند شرقی هلند


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کمپانی هند شرقی هلند در دانشنامه آزاد پارسی

کُمپانی هند شرقی هلند (Dutch East India Company)
شرکت بازرگانی تحت اجارۀ اشتاتس گنرال (پارلمان) هلند، که در ۱۶۰۲ در شمال هلند تأسیس شد. این شرکت از حق انحصاری بازرگانی هلندی در مجمع الجزایرِ اندونزی و نیز برخی حقوق حاکمیت، مانند تشکیل ارتش و ناوگان، برخوردار بود. در قرن ۱۷، حدود ۱۰۰ کشتی بین هلند و هند شرقی تجارت منظم داشتند. مرکز شرکت در باتاویا در جاوه (اندونزی) بود و کشتی ها از راه دماغۀ امید نیک سفر می کردند؛ این دماغه مستعمره ای بود که شرکت در ۱۶۵۲ آن را به منزلۀ ایستگاهِ بین راه تأسیس کرده بود. شرکت در قرون ۱۷ و ۱۸ از حق انحصاری خود مبنی بر تجارت در هند شرقی برای پرداخت سودهای کلان استفاده می کرد، ولی جنگ ها با انگلستان و فساد گسترده سبب تعلیق پرداخت ها در ۱۷۸۱ شد و دولت هلند در ۱۷۹۸ شرکت را در اختیار گرفت. کمپانی هند شرقی هلند در عصر صفویه با ایران هم روابط تجاری داشت.

ارتباط محتوایی با کمپانی هند شرقی هلند

کمپانی هند شرقی هلند را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کمپانی هند شرقی هلند   • مفهوم کمپانی هند شرقی هلند   • تعریف کمپانی هند شرقی هلند   • معرفی کمپانی هند شرقی هلند   • کمپانی هند شرقی هلند چیست   • کمپانی هند شرقی هلند یعنی چی   • کمپانی هند شرقی هلند یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کمپانی هند شرقی هلند
کلمه : کمپانی هند شرقی هلند
اشتباه تایپی : ;l~hkd ikn avrd igkn
عکس کمپانی هند شرقی هلند : در گوگل

آیا معنی کمپانی هند شرقی هلند مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )