انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 950 100 1

کمیل

/komeyl/

معنی اسم کمیل

اسم: کمیل
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: komeyl) (عربی) کامل، تمام، (در اعلام) نام یکی از اصحاب حضرت علی (ع) (کمیل ابن زیاد نخعی) - نام پسر زیاد ازیاران علی (ع) نام دعائی منسوب به کمیل پسر زیاد

معنی کمیل در لغت نامه دهخدا

کمیل. [ک َ ] (ع ص ) تمام. (منتهی الارب ) (آنندراج ) (اقرب الموارد): رجل کمیل ؛ مرد کامل و تمام. (ناظم الاطباء).

کمیل. [ ک ُ م َ ] (ع اِ) از نامهای عرب است ، کمیلة بالتاء مثله. (منتهی الارب ) (آنندراج ). از اعلام است. (ناظم الاطباء).

کمیل. [ ک ُ م َ ] (اِخ ) ابن زیاد نخعی. از اصحاب امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه السلام. (ناظم الاطباء). ابن زیادبن نهیک النخعی ، تابعی و از ثقات اصحاب علی بن ابی طالب (ع ) است. شریف و میان قوم خویش مطاع بود. در جنگ صفین همراه علی (ع ) بود، در کوفه سکونت اختیار کرد و به وسیله ٔ حجاج کشته شد. احادیثی از او نقل شده است. (از اعلام زرکلی ). صاحب سر علی بن ابی طالب (ع ) است که بعض فرق صوفیه سلسله ٔ خرقه ٔ خود را بدو منتهی کنند و دعای کمیل منسوب به اوست. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا). و رجوع به روضات الجنات ص 537 شود.

کمیل. [ ک ُ م َ ] (اِخ ) دعای... نام دعائی از ادعیه ٔ مأثوره است منسوب به کمیل بن زیاد النخعی که گویند ازامیرالمؤمنین علی (ع ) فراگرفته است و آغاز می شود به : اللهم انی اسئلک برحمتک التی وسعت کل شی ٔ... (یادداشت به خط مرحوم دهخدا). و رجوع به ماده ٔ قبل شود.

معنی کمیل به فارسی

کمیل
از نامهای عرب است کمیله بالتائ مثله از اعلام است .
ابن زیاد حدیثی است معروف از ساخته عرفا که بعلی منسوی کردند و چنین آغاز شود مالک و الحقیقه

کمیل در دانشنامه ویکی پدیا

کمیل
کمیل به یکی از موارد زیر اشاره دارد:
دعای کمیل، از دعاهای شیعیان
کمیل بن زیاد نخعی یمانی، از یاران علی، امام اول شیعیان
«کمیل» (انگلیسی: Camille (1915 film)) یک فیلم است که در سال ۱۹۱۵ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به کلارا کیمبل یونگ و رابرت کامینگز اشاره کرد.
«کمیل» (انگلیسی: Camille (1917 film)) یک فیلم به کارگردانی جی. گوردون ادواردز است که در سال ۱۹۱۷ منتشر شد.
«کمیل» (انگلیسی: Camille (1921 film)) یک فیلم است که در سال ۱۹۲۱ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به رودولف والنتینو، آلا نازیمووا، آرتور هویت، و پتسی روت میلر اشاره کرد.
کمیل (انگلیسی: Camille) یک فیلم صامت آمریکایی در سبک درام به کارگردانی فرد نیبلو است که در سال ۱۹۲۶ منتشر شد.
کَمیل (به انگلیسی: Camille) نام فیلمی آمریکایی محصول سال ۱۹۳۶ میلادی است.
کمیل یا کامیل (انگلیسی: Camille) فیلمی است که بر اساس رمان مادام کاملیا نوشتهٔ الکساندر دوما در سال ۱۹۸۴ ساخته شد.
«کمیل» (انگلیسی: Camille (2008 film)) یک فیلم است که در سال ۲۰۰۸ منتشر شد.
سیارک ۱۴۱۲۴ (به انگلیسی: 14124 Kamil، نامگذاری:1998QN60) چهارده هزار و صد و بیست و چهارمین سیارک کشف شده است که در ۲۸ اوت ۱۹۹۸ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۴٫۰۰ است.
کمیل آدامز (به انگلیسی: Cammile Adams) شناگر زادهٔ ۱۱ سپتامبر ۱۹۹۱(1991-09-11) میلادی اهل کشور ایالات متحده آمریکا است.
کمیل ارلینگس، (به هلندی: Camiel Eurlings) (زاده ۱۶ سپتامبر ۱۹۵۹) کارآفرین، بازرگان، سیاست مدار و مدیر ارشد اجرایی هلندی است، که در حال حاضر به عنوان مدیر عامل اجرایی و رییس هیئت مدیره شرکت کی ال ام فعالیت می کند.
کمیل استوخ (انگلیسی: Kamil Stoch؛ زاده ۲۵ مهٔ ۱۹۸۷(1987-05-25)) یک اسکی باز پرش اهل لهستان است.
کمیل بن زیاد نخعی یمانی یا کمیل نخعی (زادهٔ ۷ (پیش از هجرت) یا ۱۲ (پیش از هجرت)، درگذشتهٔ ۸۳) از قبیلهٔ نخع یکی از قبایل یمن و پسر زیاد بن نهیک است. برادر او حارث بن زیاد و از یاران عبیدالله بود.
او از یاران علی بن ابی طالب و حسن بن علی، از بزرگان تابعین و یکی از هشت عابد و زاهد معروف کوفه در زمان خود بوده است.
کمیل ابن زیاد درسال ۳۶ هجری مدتی از طرف علی ابی طالب به حکومت فارس منصوب شد همچنین کمیل در سال ۳۹ هجری فرماندار علی علیه السلام در شهر هیت بوده. از چگونگی و مدّت این حاکمیّت، مدرکی در دست نیست به جز نامه آن حضرت به کمیل پیرامون آنچه در زمان این فرماندار اتفاق افتاد.
هنگامی که کمیل خبردار شد که یاران معاویه به فرماندهی سفیان بن عوف قصد یورش به هیت را دارند، به خیال اینکه آن ها در قرقیسا هستند، بدون اجازهٔ علی بن ابی طالب پنجاه نیروی مسلح را برای دفاع در شهر گذاشت و خود و یارانش به سوی آنجا حرکت کرد، سپاهیان معاویه از فرصت استفاده و به هیت حمله کردند. علی در نامه ای او را به خاطر این کار سرزنش کرد. این نامه با شمارهٔ ۶۱ در نهج البلاغه آمده است.
کمیل بن زیاد از یاران نزدیک علی بن ابی طالب بود. وی راجع به کمیل می گوید: تو از یاران سَر من هستی .
حضور کمیل در جنگ ها
- کمیل در جنگ صفین حضور داشت
- او در جنگ نهروان حضور داشت.
- کمیل در جنگ دیرالجماجم میان حجاج بن یوسف ثقفی (کارگزار مشهور امویان در عراق) و عبدالرحمان بن اشعث کِندی (از رجال سیاسی و نظامی امویان و فرماندهِ سپاه امویان در سیستان که با ادعای خلافت بر علیه عبد الملک مروان شورش کرده بود), در لشکر عبدالرحمان ابن اشعث حضور داشت. حجاج سپاه خود را به مقابله با کمیل بن زیاد فرستاد. راجب کم و کیف حضور او در این جنگ نقل شده :کمیل در نبرد دلیری می کرد و دیگران به او اعتماد و اطمینان داشتند. دستهٔ سواره نظام وی دستهٔ سوار قاریان نام داشت که در برابر حملهٔ حریفان به خوبی مقاومت می کردند و در هنگام حمله با تمام توان خود می جنگیدند و به این دلیل مشهور بودند.
- به گفتهٔ ابن اثیر، مدتی قبل از جنگ جمل (که در تاریخ جمادی الاول سال ۳۶ رخ داد)، به علی بن ابی طالب گزارش داده شد که عایشه و طلحه و زبیر همدست شده اند و آهنگ خروج علیه حکومت وی را دارند. علی مردم مدینه را در جریان قرار داد و آن ها را به مقابله با دشمن فراخواند، ولی آنان سستی کردند. در این هنگام علی بن ابی طالب کمیل را نزد عبدالله بن عُمر فرستاد تا از او درخواست یاری نماید، که او نیز همکاری خود را مشروط به همراهی مردم مدینه نمود.
پس از واقعه حکمیت و خلع علی بن ابی طالب از خلافت، دوباره بر حکومت فارس ابقاء شد. تاان زمان اعرب گمان می کردند مقبره کورش مقبر مادر سلیمان نبی است و به این ترتیب از تخریب آن امتناء کردند ولی وقتی کمیل متوجه شد مردم پنهانی به زیارت آرامگاه کوروش می روند، تصمیم گرفت آن را خراب کند. این باعث شد مردم فیروز آباد فارس که از شهرهای پر رونق آن زمان بود، علیه او قیام کردند و کمیل پس از شکست به شام گریخت. وی در ۹۰ سالگی توسط حجاج بن یوسف ثقفی دستگیر و کشته شد و در سرزمین ثویّه منطقه ای در اطراف کوفه دفن کردند.
کمیل چاپکوویچ (انگلیسی: Kamil Čapkovič؛ زادهٔ ۲ ژوئن ۱۹۸۶(1986-06-02)) یک تنیس باز اهل اسلواکی است.
کمیل رایت (به انگلیسی: Camille Wright) شناگر زادهٔ ۵ مارس ۱۹۵۵(1955-03-05) میلادی اهل کشور ایالات متحده آمریکا است.
کَمیل سالیوان (انگلیسی: Camille Sullivan؛ زادهٔ ۶ ژوئیهٔ ۱۹۷۵(1975-07-06)) یک هنرپیشه اهل کانادا است. وی از سال ۱۹۹۸ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده است.
از فیلم ها یا مجموعه های تلویزیونی که وی در آن ها نقش داشته است می توان به پلیس های تازه کار و تفنگدار دریایی ۳ اشاره نمود.
کمیل سوسکو (به اسلواکی: Kamil Susko) (متولد ۶ نوامبر ۱۹۷۴ در براتیسلاوا)، دروازه بان سابق فوتبال اهل کشور اسلواکی می باشد. او سابقهٔ حضور در تیم سپاهان اصفهان را در بین سال های ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۳ دارد. سوسکو همچنین ۱۵ بازی ملی برای تیم ملی فوتبال اسلواکی از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۰ میلادی انجام داده است.
سوسکو در فینال جام حذفی فصل ۸۳-۱۳۸۲ عملکرد مناسبی از خود به نمایش گذاشت تا از ارکان قهرمانی تیم سپاهان در این دوره از مسابقات جام حذفی نیز باشد.
کمیل سوهانی (زاده یکم اسفند ۱۳۶۰؛ تهران) پژوهشگر، کارگردان و تهیه کننده سینمای مستند ایران است.
کَمیل شمعون (۳ آوریل ۱۹۰۰، دیر القمر - ۷ آگوست ۱۹۸۷، بیروت)، دوّمین رئیس جمهور لبنان، از ۱۹۵۲ تا ۱۹۵۸ بود.
نیکولا کمیل فلاماریون، (به فرانسوی: Nicolas Camille Flammarion)، نویسنده و اخترشناس فرانسوی، (۲۶ فوریه ۱۸۴۲ تا ۳ ژوئن ۱۹۲۵)، نویسنده ای پرکار با بیش از پنجاه عنوان، از جمله نوشتارهای دانشی پرخوانندهٔ علم به زبان ساده، بیشتر آن ها کارهایی در مورد اخترشناسی، و پیش از آن ها در آغاز کار، چند رمان شایان توجه علمی–تخیلی، و نیز کارهایی در زمینهٔ بررسی های روانی و موضوعات مرتبط به آن بود. او مجلهٔ اخترشناسی (L'Astronomie) را؛ که در سال ۱۸۸۲ انتشار آن را آغاز کرده بود، منتشر می کرد. کمیل فلاماریون رصدخانهٔ خصوصی خود را در (Juvisy-sur-Orge)، فرانسه اداره می کرد.
کمیل قاسمی (زادهٔ اسفند ۱۳۶۶ در جویبار)، کشتی گیر ایرانی است. وی برنده دو مدال برنز مسابقات جهانی کشتی جوانان، یک مدال نقره مسابقات قهرمانی آسیا، مدال برنز المپیک لندن ۲۰۱۲ و مدال نقرهٔ المپیک ریو ۲۰۱۶است.
ام اس سی کمیل (به انگلیسی: MSC Camille) یک کشتی است که طول آن 365 m می باشد. این کشتی در سال ۲۰۰۹ ساخته شد.
ایستگاه کمیل، یکی از ایستگاه های خط هفت مترو تهران است. ایستگاه در تقاطع بزرگراه نواب صفوی و خیابان کمیل قرار دارد.
این ایستگاه که در ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ تأسیس شده، در عمق ۲۸.۹۳ متری از سطح زمین می باشد.
همچنین ایستگاه بی آر تی بزرگراه نواب در کنار این ایستگاه مترو قرار دارد.
دعای کمیل از دعاهای رایج شیعیان است. مشهور است که دعای کمیل آن دعایی است که جبرائیل به خضر آموخت پس علی آن را به کمیل بن زیاد که از خواص وی بود آموخت.
این دعا، حاوی مضامین بلند عرفانی است و شامل مجموعه هایی از سری جملات هم آهنگ است که خواننده دعا در آنها از خداوند طلب بخشایش گناهانش را می نماید. دعای کمیل در شب های نیمه شعبان و در هر شب جمعه خوانده می شود. به باور شیعیان برای آسودگی از شرّ دشمنان و گشایش روزی و آمرزش گناهان سودمند است.
فتحی کمیل (عربی: فتحی کمیل مطر مرزوق‎؛ زادهٔ ۲۳ مهٔ ۱۹۵۵(1955-05-23)) بازیکن سابق فوتبال اهل کویت است.
وی از سال ۱۹۷۳ تا ۱۹۸۴ در تیم ملی فوتبال کویت بازی انجام داده است و عضو این تیم در جام جهانی فوتبال ۱۹۸۲ بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کمیل را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی کمیل

کمییل ١٣:٥٢ - ١٣٩٦/٠٦/٠٢
به معنای کامل وکامل کننده است
|

کمیل قیصری ١٧:٥٧ - ١٣٩٦/٠٦/٢١
بخشنده
|

کاظم ١٣:٥٢ - ١٣٩٧/٠٧/١٩
اسم پسرونه
|

شهیده ٢٢:٥٦ - ١٣٩٧/٠٩/٠٣
کمیل مرد
کامل پسرونه
|

حسین ٠١:٤٦ - ١٣٩٧/٠٩/١٧
مرد کامل
|

کمیل ١٩:١٤ - ١٣٩٨/٠١/٢١
اقا و مرد و بخشنده
|

مبین ١٦:١٧ - ١٣٩٨/٠٣/٢٨
آقا و مرد بخشنده-مرد کامل-مرد-کاملا پسرونه-اسم پسرونه-بخشنده-به معنای کامل و کامل کننده است.
|

کیان ١٩:٥٩ - ١٣٩٨/٠٣/٣١
کمیل : مرد تمام وکامل و به کمال رسیده وداناوعاقل
|

کاملیا ١٦:٢٨ - ١٣٩٨/٠٤/٠٣
کُميل : /komeyl/ کُميل (عربي) 1- كامل، تمام؛ 2- (اَعلام) کمیل ابن زیاد: [قرن اول هجری] مسلمان عرب، از اصحاب و هواداران حضرت علی(ع)، که به فرمان حجاج ابن یوسف کشته شد. دعای کمیل به او منسوب است.
|

مرضیه ١٣:٣٩ - ١٣٩٨/٠٤/٠٤
کمیل : به کمال رسیده و دانا ودرستکار
|

پیشنهاد شما درباره معنی کمیلنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کمیل دعا   • کمیل ابن زیاد در تاریخ طبری   • حمله کمیل به ایران   • کمیل محمد   • معنی کمیل   • كميل بن زياد حكومت فارس   • چرا کمیل بن زیاد در کربلا نبود   • حارث بن زیاد   • مفهوم کمیل   • تعریف کمیل   • معرفی کمیل   • کمیل چیست   • کمیل یعنی چی   • کمیل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کمیل
کلمه : کمیل
اشتباه تایپی : ;ldg
آوا : komeyl
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس کمیل : در گوگل


آیا معنی کمیل مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )