انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1097 100 1

کنگاور

/kangAvar/

معنی کنگاور در لغت نامه دهخدا

کنگاور. [ ک َ وَ ] (اِخ ) نام شهری بود میان همدان و کرمانشاهان و آن را عرب وقتی قصراللصوص نام کرده که دزدگاه شده بود و در زمان پرویز بس آباد بود و در آن قصری بود از قصور پرویز که یکصد ذرع ارتفاع داشت و عمارت آن تمامی از سنگ بود. چنانکه یک پارچه سنگ به نظر می آمده است. (از انجمن آرا) (از آنندراج ). یکی از بخشهای شهرستان کرمانشاهان است. این بخش در شمال خاوری شهرستان واقع شده و در حدود آن به شرح زیر است : از طرف شمال بخش اسدآباداز شهرستان همدان. از طرف خاور شهرستان تویسرکان. از طرف جنوب دهستان خزل شهرستان نهاوند. از طرف باختربخش صحنه ٔ شهرستان کرمانشاهان. قراء مهم بخش در چهار دره به شرح زیر واقع شده است : 1- دره ٔ خرم رود. 2- دره ٔ سراب فش. 3- دره قره گزلو. 4- دره ٔ سریان. بخش کنگاور از نظر تقسیمات بخشداری چهار دهستان به ترتیب از یک الی چهار تشکیل شده است. جمع قراء بزرگ و کوچک بخش 65 آبادی است. جمعیت آن در حدود 22هزار تن است.دیگر قراء مهم بخش عبارتند از: فش ، گودین ، قارلق ، سلطان آباد، قزوینه. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 5).

کنگاور. [ ک َ وَ ] (اِخ ) مرکز بخش کنگاور و در 96هزارگزی کرمانشاهان و 90هزارگزی همدان کنار راه شوسه ٔ روی تپه واقع شده است. مختصات جغرافیایی آن به شرح زیر است : طول 47 درجه و 57 دقیقه ، عرض 34 درجه و 30 دقیقه و ارتفاع آن از سطح دریا 1467 گز است. کنگاور یکی از آبادیهای قدیم کشور بوده که اکنون نیز آثار ابنیه ٔ باستانی آن از قبیل ستون و سرستون دو قسمت جنوبی قصبه ، در محله ٔ معروف به گچ کن و امام زاده دیده می شود. سکنه ٔ شهر در حدود 6000 تن است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 5). و رجوع به ایران باستان ص 151 و جغرافیای غرب ایران ص 73 و 74 و 225 و 269 و 270 شود.

معنی کنگاور به فارسی

کنگاور
۱ - یکی از بخشهای شهرستان کرمانشاه واقع در شمال خاوری شهرستان سردسیر دارای ۶۵ آبادی و ۲۲٠٠٠ تن سکنه محصول غله و چغندر قند . ۲ - قصبه مرکز بخش کنگاور واقع در ۹۶ کیلومتری کرمانشاه و ۹٠ کیلومتری همدان . این قصبه یکی از آبادیهای قدیم کشور ایران است و اکنون آثار باستانی آن از قبیل ستون و سرستون در قسمت جنوبی در محله معروف گچکن امامزاده دیده میشود . قصبه مذکور در حدود ۶٠٠٠ تن سکنه دارد .

کنگاور در دانشنامه ویکی پدیا

کنگاور
کنگاور (کردی:که نگاور) نام شهری در استان کرمانشاه است که در شرقی ترین قسمت این استان قرار گرفته و مرکز بخش مرکزی شهرستان کنگاور است. معبد آناهیتا دومین بنای سنگی پس از تخت جمشید در ایران می باشد که در شهر کنگاور قرار دارد.
حکومت این شهر در زمان قاجار به ساری اصلان سپرده شد. عمارت ساری اصلان در مرکز شهر کنگاور همچنان پا بر جا است.
مردم شهر کنگاور به زبان کردی با گویش لکی صحبت می کنند.
نخستین و تنها نشریه کنگاور، ماهنامه آناهیتا است که از دی ماه ۱۳۸۰ به صاحب امتیازی و مدیر مسئولی محمود صفری در این شهر منتشر می شود. ماهنامه آناهیتا در حال حاضر تنها نشریه در استان کرمانشاه است که در خارج از شهر کرمانشاه، مرکز استان چاپ می شود.
برخورد با راهزنان در کنگاور در سال ۱۸۲۹ (میلادی)
عکس کنگاور
کنگاور یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان کله بوز شرقی بخش مرکزی شهرستان میانه واقع شده است.
مختصات: ۳۴°۲۰′۳۱″ شمالی ۴۷°۵۸′۳۴″ شرقی / ۳۴٫۳۴۱۹۴°شمالی ۴۷٫۹۷۶۱۱°شرقی / 34.34194; 47.97611
فهرست روستاهای ایران
کنگاورکهنه، روستایی از توابع بخش خزل شهرستان نهاوند در استان همدان ایران است. زبام مردم این روستا لری نهاوندی است
این روستا در دهستان خزل شرقی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۶۴ نفر (۸۰خانوار) بوده است. همچنین این روستا دارای سراب زیباییی به همین نام است
بخش مرکزی شهرستان کنگاور تنها بخش تابعه شهرستان کنگاور در استان کرمانشاه در غرب ایران است.
بخش مرکزی
دهستان خزل غربی
دهستان فش
دهستان کرماجان
دهستان گودین
دهستان قزوینه
شهرها: کنگاور
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان کنگاور در سال ۱۳۸۵ برابر با ۸۰۳۵۴ نفر بوده است.
مختصات: ۳۴°۳۰′۱۵″شمالی ۴۷°۵۷′۵۵″شرقی / ۳۴٫۵۰۴۳°شمالی ۴۷٫۹۶۵۳°شرقی / 34.5043; 47.9653
بخش مرکزی
دهستان خزل
دهستان فش
دهستان کرماجان
دهستان گودین
دهستان قزوینه
شهرستان کَنگاور از شهرستان های استان کرمانشاه ایران است. جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۹۵، برابر با ۷۶٬۲۱۶ نفر (۲۳٬۲۵۳ خانوار) بوده است. زبان مردم این شهرستان کردی با گویش لکی است.
مرکز این شهرستان شهر کنگاور است. این شهرستان قدیمی در کنار نیایشگاه آناهیتا ساخته شده و قدمت آن حداقل به ۱۱۲۶ سال می رسد. رونق این معبد در سفرنامه راه غربی ابریشم زبانزد بوده است. شاید یکی از عللی که معبد در اینجا ساخته شده این باشد که شهر کنگاور دارای چشمه های آب زیادی است.
کنگاور دارای چشمه های آب فراوان و همچنین دشت های حاصل خیزی می باشد. از روستاهای آباد این شهر روستای فش است. حکومت این شهر در زمان قاجار به ساری اصلان سپرده شد. عمارت ساری اصلان در مرکز شهر کنگاور همچنان پابرجا است.
جدول زیر بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزیتهیه شده است. فهرست زیر قنات های شهرستان کنگاور در استان کرمانشاه را نشان می دهد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با کنگاور

کنگاور را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

صالح ثلاثی عرب ١٨:٠٥ - ١٣٩٧/١١/١٣
کنگاور شهر کردنشین در استان کرمانشاه
****
شهر عرب نشین کنگان بوشهر
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• زبان مردم کنگاور   • نام سراب دیدنی کنگاور   • شهرستان کنگاور   • نقشه کنگاور   • فاصله کنگاور تا کرمانشاه   • سایت کنگاور   • کنگاور خبر   • جمعیت شهرستان کنگاور کرمانشاه   • معنی کنگاور   • مفهوم کنگاور   • تعریف کنگاور   • معرفی کنگاور   • کنگاور چیست   • کنگاور یعنی چی   • کنگاور یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کنگاور
کلمه : کنگاور
اشتباه تایپی : ;k'h,v
آوا : kangAvar
نقش : اسم خاص مکان
عکس کنگاور : در گوگل


آیا معنی کنگاور مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )