انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1097 100 1

کنیز

/kaniz/

مترادف کنیز: برده، زرخرید، پرستار، خادمه، خدمتکار، کلفت، دختر، دوشیزه، زن

برابر پارسی: برده

معنی کنیز در لغت نامه دهخدا

کنیز. [ ک َ ] (اِ) پرستار و خدمتکار زنان باشد و به عربی جاریه خوانند. (برهان ). زن مملوکه و پرستار زنان. (غیاث ). خادمه و آن را برای تصغیر کنیزک گویند. (انجمن آرا) (آنندراج ). اَمه. مولاة. مقابل غلام. عبد. مولی. بنده. زن که بخرند خدمت را. صیغه. جاریه. داه. دده. برده ٔ مادینه. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا). ترنی. (منتهی الارب ). برده ای که دختر یا زن باشد و داه و لاچین و خدمتکار و پرستار زنانه و جاریه. (ناظم الاطباء). اوستا، «کنیا، کینین ، کینیکا» (دختر جوان ). پهلوی ، کنیک . هندی باستان ، «کنیه ، کنیه » . و این کلمه مرکب است از: کن (زن ) + ییز (پسوند تصغیر) = یزه (دوشیزه ). با پهلوی ، پازند «کنیچک » قیاس شود. امروزه به معنی زن است و مجازاً به معنی پرستار استعمال می شود. (از حاشیه برهان چ معین ) :
از آن سوی رودان کنیزان بدند
ز دستان همه داستانها زدند.
فردوسی.
کنیزان مانند تابنده ماه
غلامان چینی همه با کلاه.
فردوسی.
وزان قندهاری دلارا کنیز
سخن راند کو درخور تست نیز.
فردوسی.
بسیار جامه ٔ پوشیدنی و هم کنیزان را. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 236). مهد را آنجا فرودآوردند با بسیار زنان چون... و ددگان و خدمت کاران زنان و خادمان و کنیزان. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 401).
شکرلب با کنیزان نیزمی ساخت
کنیزانه بدیشان نرد می باخت.
نظامی.
بدان مشکوی مشک آگین فرودآی
کنیزان را نگین شاه بنمای.
نظامی.
وزان خوبان چو درره پای بفشرد
کنیزی چند را با خویشتن برد.
نظامی.
- امثال :
مگر ما از کنیزیم شمااز خانم .
مثل کنیز حاج باقر. مثل کنیز ملاباقر؛ در مورد کسی گفته می شود که مدام ناله و شکایت می کند و از بدی اوضاع گله می کند.
دستت چو نمی رسد به بی بی
دریاب کنیز مطبخی را
در موردی به کار برند که به حداقل ممکن باید ساخت.
|| دختر بکر. دوشیزه. (برهان ) (از غیاث ) (از ناظم الاطباء). دختر بکر را خوانند. (جهانگیری ). صاحب جهانگیری گفته به معنی دختر بکر است ، فردوسی راست... از این شاهد جهانگیری بکارت ثابت نمی شود. شاید از دختر به معنی بکر قیاس کرده. (انجمن آرا) (آنندراج ).

کنیز. [ ک َ / ک ُ ] (اِ) بن و بیخ خوشه ٔ خرما و رطب. (برهان ) (ناظم الاطباء). کاناز. کناز. کنز. بن و بیخ خوشه ٔ خرما. (فرهنگ فارسی معین ).

کنیز. [ ک َ ] (ع اِ) خرما که جهت زمستان در زنبیل و جز آن ذخیره سازند. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد).

معنی کنیز به فارسی

کنیز
خدمتکارزن، مخصوصازنی که اوراخریده باشند
( اسم ) بن و بیخ خوش. خرما .
خرما که جهت زمستان در زنبیل و جز آن ذخیره سازند .
[ گویش مازنی ] /gare kaniz/ لگن مخصوص ادرار در گهواره - تسمه ی پارچه ای گهواره

معنی کنیز در فرهنگ معین

کنیز
(کَ) (اِ.) بردة زن ، خدمتکار زن .

معنی کنیز در فرهنگ فارسی عمید

کنیز
۱. خدمتکار زن.
۲. [مقابلِ غلام] خدمتکار زنی که او را خریده باشند.

کنیز در دانشنامه اسلامی

کنیز
کَنیز یا کَنیزَک در گذشته به معنای پیشخدمت مؤنث بوده است ولی بیشتر به معنای برده مؤنث از این واژه سود برده می شود، در مورد کنیزان و توجیه حضور آنان در جامعه اسلامی باید گفت کنیز چیزی جدای از سایر بردگان نیست و در همه موارد از فلسفه اسارت یا خرید و فروش گرفته تا راهکارهای برخورد با این زنان تفاوتی بین زن و مرد اسیر وجود ندارد؛ چنانکه در مورد مردان برده همینگونه بود.
کنیزان از دو راه به جامعه اسلامی وارد می شدند:۱. زنانی که در میدان های جنگ شرکت می کردند و اسیر می شدند. (در قدیم در جنگ ها قبیله در جنگ درگیر بود؛ یعنی زنان و مردان و کودکان همگی اعضای میدان نبرد بودند. برای پیروزی بر طرف مقابل تلاش می کردند. سهم زنان کمتر از مردان نبود. وقتی یک طرف شکست می خورد، تمام مردان و زنان و کودکان و اموالی که در میدان بود، به اسارت طرف مقابل در می آمد.)۲. زنانی که قبلا در جامعه غیر اسلامی اسیر و کنیز شده بودند. برده فروش ها آن ها را به جامعه اسلامی می آوردند و می فروختند.در خصوص گروه دوم در انتها بحث خواهیم کرد اما در مورد گروه اول بر اساس تحلیلی که در مورد همه اسرای جنگی ارائه می شود، می توان گفت بردگی آنان منطقی ترین گزینه در آن وضعیت بود؛ در واقع لازم بود این زنان به نوعی در متن جامعه به خدمت گرفته می شدند تا زمینه اسلام آوردن آن ها فراهم گردد.
تکلیف برخورد با اسرای جنگی
فرض کنید دولتی کافر به جامعه اسلامی حمله کرده و در نتیجه این نبرد افرادی از سپاه دشمن به اسارت در آمدند؛ تکلیف این عده چیست و حکومت اسلامی چگونه باید با آن ها برخورد کند؟جواب از چند گزینه خارج نیست؛ یا باید آن ها را از دم تیغ بگذراند، یا در زندان اسیر کرده و یا آن ها را آزاد نماید؛ اگر دقت کنیم همه این موارد دچار مشکلات عدیده ای است؛ زندانی کردن اسرا علاوه بر همه مفاسدی که اصل قانون زندان در پی دارد، بار مالی سنگینی را بر دولت اسلامی تحمیل می کرد. جدای آن که با نیاز مالی بسیار مسلمانان در آن مقطع زمانی و کمبودهای فراوان و حجم زیاد اسرا این امر امکان پذیر نبود.کشتن همه اسرا هم نتایج مثبتی در پی نداشت زیرا بسیاری از این افراد شناخت کاملی از اسلام نداشتند. چه بسا با آشنایی درست به اسلام می گرویدند. به علاوه کشتن بیش تر افراد آثار و نتایج سوء فرهنگی و روانی در پی داشت که با فلسفه اسلام همخوانی نداشت.از طرف دیگر آزادی همه اسرا هم کاری بسیار نامعقول بود، زیرا این افراد کسانی بودند که با اسلام و مسلمانان به جنگ برخاسته، حتی برخی از آنان را کشته بودند. یقینا آزادی آن ها همان و بازگشت به آغوش کفار و آمادگی برای شرکت در نبرد بعدی همان؛ پس ناچار لازم بود بدون آن که نگه داری آن ها هزینه و فشاری بر جامعه اسلامی وارد کند، این افراد در متن جامعه به نوعی وارد شوند که هم آثار مثبت اقتصادی و رفاهی برای جامعه در پی داشته باشند و هم زمینه آشنایی آن ها با حقایق اسلام و بستر میل و گرایش به اسلام در آن ها فراهم گردد. این همان قانون برده داری مورد امضا و تجویز اسلام بود که اعمال شد.
کارکرد زنان اسیر در جامعه اسلامی
در مورد کارکرد این زنان اسیر در جامعه اسلامی باید گفت:اولا: هرچند برخی اصرار دارند بردگی زنان را تنها نوعی بهره کشی جنسی بدانند اما حقیقت امر این گونه نبوده است، زیرا کنیزان در بسیاری از موارد فعالیت های بیش تری از غلامان انجام می دادند. امور داخلی منزل و مسائل مرتبط با آن بر عهده آنان بود؛ به علاوه نیاز جنسی امری طرفینی است که در جامعه آن روز بسیار معقول تر و شفاف تر با آن برخورد می شد. به بهانه های واهی بر آن سرپوش نهاده نمی شد.اگر قرار بود این زنان در جامعه اسلامی حضور داشته و به مناطق خود باز نگردند، ولی برقراری رابطه جنسی با آن ها جایز نباشد، هم به دلیل فقر موجود در جامعه، زمینه ای برای ورود این افراد در متن جامعه نبود و مسئولیت آن ها بر عهده حکومت می افتاد و هم بستر صحیح و ضابطه مند برطرف کردن نیازهای غریزی برای آن ها فراهم نمی شد، در نتیجه این امر می توانست زمینه ساز بروز جدی مشکلات و مفاسد بی شمار برای آن ها و جامعه باشد.ثانیا: مسائل مرتبط با هر جامعه ای را باید در همان فرهنگ و رسوم و در همان وضعیت خاص زمانی و مکانی مورد توجه قرار داد؛ بسیاری از اموری که در جامعه ما قابل درک نبوده، نامعقول به نظر می رسد در جامعه زمان بعثت، طبیعی و قابل قبول بود، مثلا اینکه زنی در طول زندگی شوهران متعددی داشته باشد که حتی برخی از آن ها دشمنان قبلی قبیله او بلکه قاتلین بستگان او باشند، با توجه به کثرت جنگ ها و نزاع ها و قوانین آزاد ازدواج یا انواع بهره مندی جنسی از زنان در آن زمان امری متداول بود.به علاوه رفتار خشن و خشک در جامعه آن زمان با زنان به گونه ای بود که زن همانند کالایی از خانه ای به خانه دیگر منتقل می شد. با فوت همسر به عنوان ارث در بین وراث تقسیم می شد یا به بدترین اشکال از مردی به مرد دیگر می رسید؛ در نتیجه اینکه زنی بعد از شکست قبیله اش با مسلمانان به جامعه اسلامی وارد شده و در تملک مردی مسلمان (که بر اساس آموزه های اسلامی با او رفتاری محترمانه و کریمانه داشته باشد) دربیاید، نه تنها غیرقابل تحمل و نامطلوب نبود، بلکه آن قدر مطلوب بوده که حتی مورد توجه زنان مشرک قرار می گرفت. برخی از آن ها از جامعه شرک آلود مکه فرار کرده، خود را به مدینه می رساندند و خواستار قرار گرفتن در پناه جامعه اسلامی می شدند.در نتیجه، همه این ضوابط و قوانین به شکلی تنظیم شد که در نهایت زنان بسیاری از جامعه شرک و کفر کنده شده، به جامعه اسلامی متصل گردند. در اکثر موارد پس از ورود این زنان در جامعه اسلامی و آشنایی با فرهنگ اسلام و تعلق جنسی که به مردان مسلمان پیدا می نمودند، اسلام آورده، از ظلمت کفر بیرون آمده و در زمان کوتاهی نیز آزاد شده، به عنوان یک زن مسلمان آزاد به منزلت والایی دست می یافتند.در خصوص نحوه روابط زناشویی با زنان اسیر هم اجمالا می توان گفت: زن کافری که در جنگ به اسارت مسلمانان در می آمد، در صورتی که به هر دلیلی آزاد نمی شد، به منزله کنیز محسوب شده، این امر در حکم طلاق وی از همسر قبلی کافرش بود. در نتیجه بعد از گذراندن دوران عده، می توانست شریک جنسی مالکش محسوب گردد که توضیحات بیشتر این امر در انتها خواهد آمد.
حکم کنیزان غیر اسیر
...

کنیز در دانشنامه ویکی پدیا

کنیز
کَنیز یا کَنیزَک در گذشته به معنای پیشخدمت مؤنث بوده است ولی بیشتر به معنای برده مؤنث از این واژه سود برده می شود.
ملک یمین
ازدواج با کنیز
زن حرمسرا
فرهنگ فارسی دهخدا دربارهٔ کنیز چنین نوشته است:
پرستار و خدمتکار زنان باشد و به عربی جاریه خوانند. (برهان). زن مملوکه و پرستار زنان. (غیاث). خادمه و آن را برای تصغیر کنیزک گویند. (انجمن آرا) (آنندراج). اَمه. مولاة. مقابل غلام. عبد. مولی. بنده. زن که بخرند خدمت را. صیغه. جاریه. داه. دده. برده مادینه. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا). ترنی. (منتهی الارب). برده ای که دختر یا زن باشد و داه و لاچین و خدمتکار و پرستار زنانه و جاریه. (ناظم الاطباء). اوستا، «کنیا، کینین، کینیکا» (دختر جوان). پهلوی، کنیک. هندی باستان، «کنیه، کنیه». و این کلمه مرکب است از: کن (زن) + ییز (پسوند تصغیر) = یزه (دوشیزه). با پهلوی، پازند «کنیچک» قیاس شود. امروزه به معنی زن است و مجازاً به معنی پرستار استعمال می شود. (از حاشیه برهان چ معین)
در زبان پهلوی نیز واژه به ریختهای kanig و kanizag بوده که در هر دو شکل معنای دختر و نیز دختر پیشخدمت را می دهد.
عکس کنیز
کنیز ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
کنیز (فیلم)
کنیز (فیلم ۲۰۱۶)
کنیز (نقاشی)
کنیز فیلمی به کارگردانی کامران قدکچیان و نویسندگی احمد نجیب زاده محصول سال ۱۳۵۳ است.
سعید راد
ملوسک
شورانگیز طباطبایی
منوچهر حامدی
زکریا هاشمی
توران مهرزاد
شهناز
محمدتقی کهنمویی
پروین سلیمانی
عبدی
نوبهار
منیژه
یوسف رجبی
رضا بانکی
ایرج صفدری
عباس رنجبر
جلال پیشواییان
زانیچ
امید (سعید راد) قرارداد شیرین (ملوسک) را با صاحب کاباره ای فسخ می کند و، پس از مراسم ازدواج، او را به ویلایش در شمال می برد. فروغ (شورانگیز طباطبائی)، همسر سابق امید، هشت ماه پیش خانه و زندگی اش را ترک کرده است. سایه ی فروغ همچنان بر خانه سنگینی می کند، و بانو (توران مهرزاد)، ندیمه ی فروغ، و آشپزها امور خانه را آن طور پیش می برند که فروغ بر اوضاع خانه و زندگی مسلط باشد؛ زیرا فروغ دیگر به خانه باز نخواهد گشت، چون به دست او، به دلیل خیره سری هایش، کشته شده است. در ویلا غلام دیوانه (ذکریا هاشمی) و امیر (جلال پیشوائیان) زندگی می کنند که هر دو به فروغ علاقه داشته اند. امیر اصرار دارد که شاهد قتل فروغ به دست امید بوده است. پس از مدتی ماهی گیرها جسد فروغ را از دریا می گیرند، و امیر و امید با یکدیگر درگیر می شوند. امیر اعتراف می کند که فروغ پس از اینکه به دست امید زخمی شده توسط او کشته شده است. سرانجام امیر، قبل از آنکه امید را به قتل برساند، به دست غلام کشته می شود، و غلام به ضرب گلوله ی پلیس از پا درمی آید.
کنیز (انگلیسی: The Handmaiden) یا ندیمه فیلمی به کارگردانی پارک چان-ووک است که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد. این فیلم که بر اساس داستانی از سارا واترز ساخته شده در بخش اصلی جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ برای تصاحب نخل طلا رقابت کرد.
پارک چان-ووک
سید لیم
دهه ۱۹۳۰، کُره. در دورهٔ اشغال ژاپن، مردی شیاد برای اغوای زن ثروتمند ژاپنی و راضی کردن او به ازدواجش با وی، دختری را بعنوان خدمتکار برای آن زن، استخدام می کند. وظیفه این خدمتکار قلابی راضی کردن زن به ازدواج با آن مرد است. با این حال رابطه ای عاشقانه بین خدمتکار و زن ثروتمند شکل می گیرد.
زن ثروتمند که به همراه عموی مرموز و خشن خود زندگی می کند در غیاب عمو موفق به فرار با آن مرد می شوند. با اینحال با اتمام پولشان و برملا شدن نقشه مرد شیاد و دخترک خدمتکار، زن دست به خودکشی می زند. دخترک، او را از مرگ نجات می دهد و به گناه خود اعتراف می کند. او به زن کمک می کند مرد را مسموم کنند و تمام کتاب های سادیستیک عمو را نیز از بین می برند و طی نقشه ای، مرد شیاد را به دام عموی زن (که بیمار روانی و دارای انحرافات جنسی است) می اندازند. عمو، مرد را شکنجه می کند تا او داستان رابطه جنسی شب ازدواجش با برادرزاده اش را برای او تعریف کند. شکنجه از حد بیرون می شود و مرد با سیگار آغشته به جیوه خودش و عمو را مسموم می کند و هر دو با هم می میرند. زن و خدمتکار نیز با لباس و هویت مجعول به چین می گریزند و رابطه خود را ادامه می دهند.
کنیز (فیلم) فیلمی به کارگردانی کامران قدکچیان و نویسندگی احمد نجیب زاده ساختهٔ سال ۱۳۵۳ است.
کنیز (انگلیسی: Odalisque) یکی از معروف ترین آثار نقاشی شده به سال ۱۸۸۵ از نقاش انقلابی فیلیپین خوان لونا می باشد. از این اثر لونا گاهی با وجه تسمیهٔ پرترهٔ سالن آکادمیک هم نام برده می شود، لونا در آن زمان به دنبال استانداردهای مناسب چشم انداز بود، به همراه نمایش واقعی از عزت و جذابیت، تابلوی کنیز لونا با عنوان اثری از یک هنرمند رسمی در سالن پاریس پذیرفته شد
کنیز ترک (به ایتالیایی: Schiava turca)، اثر نقاش شیوه گرای ایتالیایی قرون وسطی جیرولامو فرانچسکو ماریا ماتزولا معروف به پارمیجانینو است. وی این تابلو را در ۱۵۳۳ میلادی خلق نموده است. تابلو هم اکنون در گالری ملی پارما در شمال ایتالیا نگهداری می گردد. این اثر به با ابعاد ۶۷ در ۵۳ سانتی متر و به صورت رنگ روغن کار شده است.
نام این تابلو برگرفته شده از نوع سرپوشی است که مدل این تصویر بر سر خود بسته است که یادآور عمامه است. در آن دوران اروپایی ها از طریق روابطی که با عثمانی ها داشتند با عمامه ترکی آشنا بودند و شباهت این سرپوش باعث این سوء تعبیر در نام گذاری تابلو شده است.
کنیز ملکه مصر با نام اصلی کلئوپاترا: ملکه نیل (فرانسوی: Cléopâtre, reine du Nil) رمانی ست نوشتهٔ میکل پیرامو که توسط ذبیح الله منصوری به فارسی ترجمه شد. داستان درباره کنیزی به نام شرمیون است که زندگی خود و خانمش کلئوپاترا را با جرئیات به رشته تحریر دراورده است. . شریمیون در کنار روایت ماجراهای عشقی اربابش با ژولیوس سزار و آنتوان جوان به اتفاقات تاریخی در زمان سلسله بطالسه می پردازد. نگارش جزئیاتی همچون فانوس اسکندریه و آتش یونانی از نقاط مثبت این کتاب می باشد.
گزارش مهر از پرفروشهای هفته/رکود فروش کتابهای تاریخی / صدرنشینی رمانهای عامه پسند
داستان در قالب اول شخص روایت می شود و به طور موازی زندگی چند شخصیت را پوشش می دهد. شرمیون با بیان زندگی خود در جایگاه یک کنیز پرده از اسرار جالب توجه خانمش کلوئوپاترا ملکه شهیر مصر برمی دارد. شخصیت های اصلی این رمان تاریخی به ترتیب کلوئوپاترا، شرمیون، کال،آنتوان، ژولیوس سزار و بطلمیوس ۱۳ نام دارند. بعد از مرگ پادشاه نی زن، کلوئوپاتر مجبور به ازدواج با برادر خود می شود اما از آنجا که ملکه دلباخته آنتوان جوان است سعی می کند تا با کمک کنیز خود شرمیون، برای برادر و همسرش مشکلاتی ایجاد کند. نقطه اوج این رمان تاریخی بعد از مرگ سزار و آشفتگی سیاسی اتفاق می افتد.
ترجمه و اقتباس این اثر توسط ذبیح الله منصوری انجام شد. منصوری در این اثر کوشیده است تا با بسط موضوعات جالب توجه، ترجمه ای روان به خواننده ارائه دهد. توصیف حمام های رم و صحنه ترور شدن ژولیوس سزار از نقاط برجسته این کتاب به شمار می آید.
ازدواج با کنیز در واقع نوعی از برده داری بوده و مرد مالک برده زن که به او کنیز گفته می شود، می باشد. کنیز همانند خانه یا زمین از اموال مرد محسوب می شود و می تواند او را به شخص دیگری ببخشد یا بفروشد.
ازدواج با بردگان زن از دو طریق ممکن است:
و در صورتی که این کنیز شوهری نداشته باشد با خریدن آن، صاحب و مالک آن کنیز بدون عقد نکاح می تواند او را به عنوان همسر خود انتخاب نماید و اگر این کنیز از مالک خود صاحب فرزندی شد، سبب و زمینه آزادی او فراهم شده است و دیگر صاحب و مالک حق ندارد این کنیز را بفروشد باید از این کنیز نگهداری کند تا بعد از مرگ صاحب خود به عنوان ارث به فرزند خود منتقل شده و آزاد گردد.
پیتر مک کنیز (به انگلیسی: Peter McKenzie) یک هنرپیشه می باشد. وی که از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۵ در این صنعت فعال بوده، در ۴ فیلم سینمایی بازی کرده است.
پیتر مک کنیز در بانک اطلاعات اینترنتی فیلم ها
او بیشتر به خاطر بازی کردن نقش الندیل در فیلم ارباب حلقه ها: یاران حلقه (سال ۲۰۰۱) به کارگردانی پیتر جکسون شناخته می شود.
جدا از بازیگری، وی صاحب یک اصطبل مربی اسب دوانی است.
پیتر در ولینگتون، نیوزلند به دنیا آمد.
تپه کنیز، روستایی است از توابع بخش قرقری شهرستان هیرمند در استان سیستان و بلوچستان ایران.
این روستا در دهستان قرقری قرار داشته و براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته، جمعیت آن ۴۶۴نفر (۹۸خانوار) بوده است.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های کنیز

کنیز یا جاریه در گذشته به خدمتکارِ زن در دربار یا ندیمه های زنانِ دربار گفته می شد.
• «کسی که خواهد از برای خوش وقتی کنیزی برگیرد، بربری گزیند؛ و اگر برای زادآوری خواهد، پارسی برگیرد، و اگر برای خدمتگزاری می خواهد، رومی بگیرد». از أخبار النساء، ابن قَیم جوزیّه نشر دارمکتبة الحیاة، بیروت، ۱۹۸۲، ص۱۱ -> عبدالملک بن مروان
• «زاهدی را یک زنی بُد بس غیور/هم بد او را یک کنیزک هم چو حور//زان ز غیرت پاس شوهر داشتی/با کنیزک خلوتش نگذاشتی...خواجه در خانه ست و خلوت این زمان/پس دوان شد سوی خانه شادمان//عشق شش ساله کنیزک را بد این/که بیابد خواجه را خلوت چنین...» -> مولوی
• «تاجری مالی و ملکی چند داشت/یک کنیزک با لبی چون قند داشت//ناگهش بفروخت تا آواره شد/بس پشیمان گشت و بس بیچاره شد.» -> عطار

کنیز در جدول کلمات

کنیز خانه پرورده
دادا

معنی کنیز به انگلیسی

bondwoman (اسم)
کنیز ، کلفت زر خرید ، زن زر خرید

کنیز را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

هاشم زندی ١١:٥٨ - ١٣٩٦/٠٩/١٢
داه
|

فرزند ایران ٠٩:١٤ - ١٣٩٨/٠١/٢٦
کنیز تازی شده کنیچک هست واژه کنیچک در پهلویی کهن به معنای معشوقه کوچک هست که به دختر ان خردسال گفته میشد! پس از حمله اعراب به ایران و به اسرات بردن دختران خُرد سال ایرانی این لغت با بار منفی خودش به ما برگشت!
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کنیز در جدول   • کنیز کیست   • خرید کنیز   • فیلم کنیز   • حجاب کنیز در اسلام   • معنی کنیز   • کنیز چیست   • کنیز در زمان حال   • مفهوم کنیز   • تعریف کنیز   • معرفی کنیز   • کنیز یعنی چی   • کنیز یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کنیز
کلمه : کنیز
اشتباه تایپی : ;kdc
آوا : kaniz
نقش : اسم
عکس کنیز : در گوگل


آیا معنی کنیز مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )