برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1348 100 1

کوارتزیت

کوارتزیت در دانشنامه ویکی پدیا

کوارتزیت
کوارتزیت (به آلمانی Quarzit) نوعی سنگ دگرگون و بسیار سخت است. این سنگ از دگرگونی ماسه سنگ (کوارتزآرنیت) در اثر فشار و گرمای بسیار بالای لایه های زمین به وجود آمده است. کوارتزیت خالص معمولاً به رنگ های سفید تا خاکستری است. در صورتی که در آن اکسیدهای آهن Fe۲O۳ نیز وجود داشته باشد، به رنگ های صورتی تا قرمز دیده می شود. رنگ های دیگری از کوارتزیت مانند زرد و نارنجی نیز وجود دارد که به دلیل وجود دیگر ناخالصی ها است.
کانی های سیلیکات
کوارتز
هنگامی که ماسه سنگ به کوارتزیت دگرگون می شود دانه های کوارتز که در آن وجود داشته به همراه مواد سیمانی که پیش از این در ماسه سنگ وجود داشت، دوباره بلوری می شود و بلورهای جدید کوارتز، تکه تکه به هم پیوند می خورند. بیشتر یا همهٔ بافت پیشین ماسه سنگ و ساختار رسوبی آن در اثر دگرگونی کاملاً پاک می شود و ساختار جدید جایگزین آن می گردد. در طول فرایند دگرگونی و دوباره بلوری شدن تنها مقدار کمی از مواد سیمانی مانند اکسید آهن، کربنات و رس منتقل می شود و رگه هایی از آن ها بر روی کوارتزیت باقی می ماند.
اورتوکوارتز، یک ماسه سنگ کوارتزی بسیار خالص است که معمولاً از دانه های گرد و خوب کوارتز تشکیل شده است. حدود ۹۹٪ آن از سیلیس یا SiO۲ و مقدار بسیار کمی از آن از اکسید آهن و برخی کانی های مقاوم مانند زیرکن، روتیل و مگنتیت تشکیل شده است. با وجود این نمونه هایی از کوارتزیت پیدا شده که بعد از دگرگونی همچنان ردّ پای فسیل ها و ساختار رسوبی در آن ها باقی مانده بود.
کوارتزیت در برابر هوازدگی شیمیایی بسیار مقاوم است، معمولاً بالای تپه ها و پشته ها از این سنگ تشکیل شده است. بر روی سطحی که سیلیسیم خالص وجود دارد مقدار کمی خاک تشکیل می شود، در نتیجه بر روی بالای پشته ها معمولای خاک کمتری وجود دارد و پوشش گیاهی خیلی کم است یا اصلاً وجود ندارد.
عکس کوارتزیت


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کوارتزیت در دانشنامه آزاد پارسی

کُوارْتْزیت (quartzite)
کُوارْتْزیت
سنگ دگرگونی حاصل از ماسه سنگ کوارتزی خالص، و متبلور شده تحت شرایط گرما و فشار فزاینده. عمدتاً متشکل از دانه های کوارتز است که با سیلیس به هم پیوسته اند. سنگ های کوارتزیتی در ماگلالیسبرگ، ترانسوال، افریقای جنوبی یافت می شوند.

ارتباط محتوایی با کوارتزیت

کوارتزیت را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کوارتزیت   • مفهوم کوارتزیت   • تعریف کوارتزیت   • معرفی کوارتزیت   • کوارتزیت چیست   • کوارتزیت یعنی چی   • کوارتزیت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کوارتزیت
کلمه : کوارتزیت
اشتباه تایپی : ;,hvjcdj
عکس کوارتزیت : در گوگل

آیا معنی کوارتزیت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )