برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1320 100 1

کوارتز

/kovArtz/

برابر پارسی: دُرکوهی

معنی کوارتز در لغت نامه دهخدا

کوارتز. (فرانسوی ، اِ) ماده ای است به فرمول sio2 که دارای سختی بالنسبه زیاد است (سختی آن 7 است ) و بر روی شیشه خط می اندازد. وزن مخصوصش 2/65 است و در حقیقت یک سیلیس (انیدرید سیلیسیک ) خالص است که در دستگاه رومبوادریک متبلور می شود و شکل متداول آن منشور شش وجهی است که دو قاعده ٔ آن دو هرم مسدس القاعده می باشد. کوارتز عنصر اصلی سنگهای آذرین است. بلورهای کوارتز را معمولاً «دُرِّ کوهی » می نامند. (از فرهنگ فارسی معین ).

معنی کوارتز به فارسی

کوارتز
درکوهی سنگی است شبیه بلورازشیشه سخت ترشیشه وفولادرامثل الماس خطمی اندزداگر آنراذوب کنندشیشه مخصوصی تشکیل میدهد
( اسم ) ماده ایست که دارای سختی بالنسبه زیاد است ( سختی آن ۷ است ) و بر روی شیشه خط می اندازد . وزن مخصوصش ۲/۶۵ است و در حقیقت یک سیلیس ( انیدرید سیلیسیک ) خالص است که در دستگاه رومبوادریک متبلور میشود و شکل متداول آن منشور شش وجهی است که دو قاعد. آن دو هرم مسدس القاعده میباشد . کوارتز عنصر اصلی سنگهای آذرین اسید است . بلورهای کوارتز را معمولا بنام در کوهی نامند .

معنی کوارتز در فرهنگ معین

کوارتز
(کُ) [ فر. ] (اِ.) ماده ای است به فرمول ۲ Sio که دارای سختی بالنسبه زیاد است (سختی آن ۷ است ) و بر روی شیشه خط می اندازد. شکل متداول آن منشور شش وجهی است که دو قاعدة آن دو هرم مسدس القاعده می باشد. کوارتز عنصر اصلی سنگ های آذرین اسید است . بلورهای کوارت

معنی کوارتز در فرهنگ فارسی عمید

کوارتز
کانی شفافی که از شیشه سخت تر است و در جواهرسازی، ساعت سازی، ساختن وسایل نوری و الکترونی به کار می رود.

کوارتز در دانشنامه ویکی پدیا

کوارتز
کوارتز یا دُرّ کوهی سنگی با سختی ۷ در مقیاس موس است. کوارتز به رنگ و اسامی مختلف دیده شده است که یکی از انواع آن عقیق است که به رنگهای کهربائی- زرد- سفید- جگری- جگری مایل به سیاه و سبز دیده شده است.
کوارتزیت
کانی های سیلیکات
حالت دودی را دُرّ کوهی می نامند
کوارتز بعد از فلدسپات، دومین ماده کانی فراوان پوسته زمین است. کوارتز از شبکه پیوسته SiO۴ تشکیل شده، بگونه ای که هر اتم اکسیژن بین دو چهار وجهی قرار گرفته است. بنابراین فرمول عمومی کوارتز SiO۲ می باشد. بلورهای کوارتز در شکلهای مختلف یافت می شوند و برخی از آن ها به عنوان جواهر استفاده می شوند.
از انواع دیگر کوآرتز می توان کوارتز صورتی، اوپال و عقیق را نام برد.
عکس کوارتز
کوارتز (به انگلیسی: Quartz) به طور خاص به یک جفت از فناوری های مک اواس اشاره دارد، که هر کدام بخشی از فریمورک Core Graphics هستند: Quartz 2D و Quartz Compositor. این فناوری شامل یک رندر کنندهٔ دو بعدی در Core Graphics و یک موتور ترکیب که دستورات را به کارت گرافیک ارسال می کند، است. به دلیل وجود این vertical nature]]، Quartz]] معمولاً مترادف Core Graphics در نظر گرفته می شود.
Quartz 2D
Quartz Extreme
QuartzGL
Quartz 2D Extreme
Quartz Compositor
Quartz Core Framework
Quartz Display Services
Quartz Event Services
Quartz Framework
به طور عام تر، لفظ Quartz یا Quartz technologies می تواند به هر بخشی از مدل گرافیکی OS X اشاره کند، از لایهٔ رندر کردن گرفته تا لایهٔ کامپزیتور. در این است، این لفظ Core Image و Core Video را نیز پوشش می دهد، زیرا این واژه به طیف گسترده ای از فناوری های گرافیکی که توسط سیب ارائه شده اند، اعمال می شود:
کوارتز دوبعدی (Quartz 2D) یک کتابخانهٔ رند متن و گرافیک دو بعدی اصلی است. این کتابخانه مستقیماً آکوا را توسط گرافیک دو بعدی، به منظور ایجاد واسط کاربری پشتیبانی می کند، که شامل on-the-fly rendering و ضد پلگی است. Quartz ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کوارتز در دانشنامه آزاد پارسی

کُوارْتْز (quartz)
کُوارْتْز
شکل بلورین سیلیس(SiO۲). یکی از فراوان ترین کانیهای پوستۀ زمین است که دوازده درصد ازحجم پوستۀ زمین را تشکیل می دهد. کوارتز در بسیاری از انواع متفاوت سنگ ها، ازجمله ماسه سنگ و گرانیت، یافت می شود. سختی آن در مقیاس موس برابر هفت است و دربرابر تجزیۀ شیمیایی و تخریب مکانیکی مقاومت می کند. کوارتزها، بسته به اندازه و خلوص بلورهایشان، متفاوت اند. بلورهای کوارتز خالص درشت، بی رنگ، و شفاف اند، سطح شکافت ندارند، و به صورت نایکنواخت می شکنند. این شکل را معمولاً بلور سنگی می نامند. انواع ناخالص و رنگی کوارتز را غالباً به عنوان گوهرسنگ به کار می برند و عبارت اند از عقیق، یاقوت زرد، و دُرّ کوهی بنفش. کوارتز همچنین نام عمومی انواع نهان بلورین و غیربلورینهای سیلیس، مانند کالسدونی، چِرت (سنگ چخماق)، و اوپال است و برای ساخت زینت آلات و در صنعت به کار می رود. در صنعت، به سبب واکنش خاصی که دربرابر الکتریسیته نشان می دهد (← اثر پیزوالکتریک)، ارزشمند است و در ساخت ادوات الکترونیکی به کار می رود. کوارتز را به صورت مصنوعی نیز می سازند. امروزه بلورهایی را که میلیون ها سال طول می کشد تا به شکل طبیعی تشکیل شوند، در ظرف های تحت فشار رشد می دهند. کیفیت بلورهای مصنوعی در حدی است که آن ها را در ساخت دستگاه های علمی و اُپتیکی، و نیز در الکترونیک، به کار می برند. نمونۀ آن استفاده از کوارتز مصنوعی در ساخت ساعت های کوارتز است.

ارتباط محتوایی با کوارتز

معنی کوارتز به انگلیسی

quartz (اسم)
کوارتز ، سنگ چینی ، درکوهی ، الماس کوهی

کوارتز را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قیمت سنگ کوارتز   • سنگ کوارتز صورتی   • سنگ کوارتز کابینت   • کوارتز بنفش   • ساعت کوارتز   • کوارتز دودی   • انواع کوارتز   • انگشتر کوارتز   • معنی کوارتز   • مفهوم کوارتز   • تعریف کوارتز   • معرفی کوارتز   • کوارتز چیست   • کوارتز یعنی چی   • کوارتز یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کوارتز
کلمه : کوارتز
اشتباه تایپی : ;,hvjc
آوا : kovArtz
نقش : اسم
عکس کوارتز : در گوگل

آیا معنی کوارتز مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )