انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1065 100 1

کوارتز

/kovArtz/

برابر پارسی: دُرکوهی

معنی کوارتز در لغت نامه دهخدا

کوارتز. (فرانسوی ، اِ) ماده ای است به فرمول sio2 که دارای سختی بالنسبه زیاد است (سختی آن 7 است ) و بر روی شیشه خط می اندازد. وزن مخصوصش 2/65 است و در حقیقت یک سیلیس (انیدرید سیلیسیک ) خالص است که در دستگاه رومبوادریک متبلور می شود و شکل متداول آن منشور شش وجهی است که دو قاعده ٔ آن دو هرم مسدس القاعده می باشد. کوارتز عنصر اصلی سنگهای آذرین است. بلورهای کوارتز را معمولاً «دُرِّ کوهی » می نامند. (از فرهنگ فارسی معین ).

معنی کوارتز به فارسی

کوارتز
درکوهی سنگی است شبیه بلورازشیشه سخت ترشیشه وفولادرامثل الماس خطمی اندزداگر آنراذوب کنندشیشه مخصوصی تشکیل میدهد
( اسم ) ماده ایست که دارای سختی بالنسبه زیاد است ( سختی آن ۷ است ) و بر روی شیشه خط می اندازد . وزن مخصوصش ۲/۶۵ است و در حقیقت یک سیلیس ( انیدرید سیلیسیک ) خالص است که در دستگاه رومبوادریک متبلور میشود و شکل متداول آن منشور شش وجهی است که دو قاعد. آن دو هرم مسدس القاعده میباشد . کوارتز عنصر اصلی سنگهای آذرین اسید است . بلورهای کوارتز را معمولا بنام در کوهی نامند .

معنی کوارتز در فرهنگ معین

کوارتز
(کُ) [ فر. ] (اِ.) ماده ای است به فرمول ۲ Sio که دارای سختی بالنسبه زیاد است (سختی آن ۷ است ) و بر روی شیشه خط می اندازد. شکل متداول آن منشور شش وجهی است که دو قاعدة آن دو هرم مسدس القاعده می باشد. کوارتز عنصر اصلی سنگ های آذرین اسید است . بلورهای کوارت

معنی کوارتز در فرهنگ فارسی عمید

کوارتز
کانی شفافی که از شیشه سخت تر است و در جواهرسازی، ساعت سازی، ساختن وسایل نوری و الکترونی به کار می رود.

کوارتز در دانشنامه ویکی پدیا

کوارتز
کوارتز یا دُرّ کوهی سنگی با سختی ۷ در مقیاس موس است. کوارتز به رنگ و اسامی مختلف دیده شده است که یکی از انواع آن عقیق است که به رنگهای کهربائی- زرد- سفید- جگری- جگری مایل به سیاه و سبز دیده شده است.
کوارتزیت
کانی های سیلیکات
حالت دودی را دُرّ کوهی می نامند
کوارتز بعد از فلدسپات، دومین ماده کانی فراوان پوسته زمین است. کوارتز از شبکه پیوسته SiO۴ تشکیل شده، بگونه ای که هر اتم اکسیژن بین دو چهار وجهی قرار گرفته است. بنابراین فرمول عمومی کوارتز SiO۲ می باشد. بلورهای کوارتز در شکلهای مختلف یافت می شوند و برخی از آن ها به عنوان جواهر استفاده می شوند.
از انواع دیگر کوآرتز می توان کوارتز صورتی، اوپال و عقیق را نام برد.
عکس کوارتز
کوارتز (به انگلیسی: Quartz) به طور خاص به یک جفت از فناوری های مک اواس اشاره دارد، که هر کدام بخشی از فریمورک Core Graphics هستند: Quartz 2D و Quartz Compositor. این فناوری شامل یک رندر کنندهٔ دو بعدی در Core Graphics و یک موتور ترکیب که دستورات را به کارت گرافیک ارسال می کند، است. به دلیل وجود این vertical nature]]، Quartz]] معمولاً مترادف Core Graphics در نظر گرفته می شود.
Quartz 2D
Quartz Extreme
QuartzGL
Quartz 2D Extreme
Quartz Compositor
Quartz Core Framework
Quartz Display Services
Quartz Event Services
Quartz Framework
به طور عام تر، لفظ Quartz یا Quartz technologies می تواند به هر بخشی از مدل گرافیکی OS X اشاره کند، از لایهٔ رندر کردن گرفته تا لایهٔ کامپزیتور. در این است، این لفظ Core Image و Core Video را نیز پوشش می دهد، زیرا این واژه به طیف گسترده ای از فناوری های گرافیکی که توسط سیب ارائه شده اند، اعمال می شود:
کوارتز دوبعدی (Quartz 2D) یک کتابخانهٔ رند متن و گرافیک دو بعدی اصلی است. این کتابخانه مستقیماً آکوا را توسط گرافیک دو بعدی، به منظور ایجاد واسط کاربری پشتیبانی می کند، که شامل on-the-fly rendering و ضد پلگی است. Quartz می تواند نوشته را با استفاده از Sub-pixel-precision رندر نماید. گرافیک بیشتر محدود به ضد پلگی معمول و متداول می شود، که حالت پیشفرض عملیات است، اما می تواند خاموش گردد. در Mac OS X v10.۴، اپل Quartz 2D Extreme را معرفی کرد که به Quartz 2D اجازه می داد تا از GPUهای پشتیبانی شده استفاده نماید. در Mac OS X v10.۴، نرم افزار Quartz 2D Extreme به صورت پیش فرض فعال نبود. زیرا ممکن بود موجب مشکلات از نو ترسیم شدن ویدئوها یا kernel panics شود. در Mac OS X v10.۵ نرم افزار Quartz 2D Extreme به QuartzGL تغییر نام داد. گر چه که این برنامه هم چنان به صورت پیش فرض غیرفعال بود، زیرا هنوز در برخی مواقع موجب تنزل عملکرد یا glitch های بصری می شد. QuartzGL قابل تنظیم برای تک تک برنامه ها است؛ به این معنا که اگر توسعه دهنده بخواهد، می تواند آن را برای برنامهٔ مورد نظرش فعال سازد.
کوارتز کامپوزیتور (Quartz Compositor) یک موتور composition است که Quartz 2D سایر رندر کنندگان از جمله اوپن جی ال, Core Image و کوئیک تایم، از آن استفاده می کنند. در Mac OS X v10.۲ و سیستم عامل های بعد از آن، Quartz Compositor از پردازنده های (GPU) کارت های گرافیک پیشتیبانی شده استفاده می کند که بسیار موجب بهبود عمل کرد composition می شود. این فناوری با نام Quartz Extreme شناخته می شود و به صورت خودکار روی سیستم هایی که دارای کارت گرافیک هایی هستند که پشتیبانی می شوند، فعال می گردد.
کوارتز دودی (به انگلیسی: Smoky Quartz) با فرمول شیمیایی SiO2 از مجموعه کانی کوارتز با رنگهای قهوه ای تا سیاه است. "smoky" به معنی به رنگ دود است به همین دلیل به آن کوارتز دودی می گوییم. این رنگ دودی به علت قرار گرفتن در برابر تابش اشعه گاما حین تشکیل آن می باشد. بلورهای آن گاهی مقادیر بسیار اندکی رادیواکتیویته نشان می دهند. محل پیدایش کوارتز دودی غالبا سنگهای آذرین و پگماتیت می باشند.
کانی
محلول در HNO۳ و مقدار Mg تحت تأثیر اسیدها کم می شود. MgO:۲۳٫۴۱٪ FeO:۴۱٫۷۱٪ SiO۲:۳۴٫۸۸٪ (خالص ۱/۱: Mg / Fe) (سری ایزومورف فورستریت تافایالیت) برای اولین بار در آمریکا کشف شد و از نظر شکل بلور: منشوری - بی پیرامیدال - پسودوکوبیک، رنگ: قهوه ای تیره - قهوه ای سیاه، شفافیت: شفاف - نیمه کدر، شکستگی: صدفی - تراشه ای(خشن)، جلا: شیشه ای، رخ: ناقص - مطابق با سطح، سیستم تبلور: هگزاگونال تا دمای ۵۷۳ درجه و در رده بندی اکسید است همچنین خاصیت مغناطیسی ندارد و منشأ تشکیل آن پگماتیت - هیدروترمال است.
همایند کانی شناسی (پارانژ) آن سختی - چگالی - رخ پذیری - انحلال در اسیدها - واکنش های شیمیایی -اشعه Xآپاتیت - پولوسیت - بریل - توپاز -فناکیت- آپاتیت- اورتوز- آلبیت- اکسینیت- تورمالین- میکا است ،از نظر ژیزمان بلوری - آگرگات دانه ای - توده ای کمیاب است و بیشتر در آلمان غربی، سوئیس، ایتالیا، اطریش، لهستان، روسیه، آمریکا، هند، اسپانیا و استرالیا یافت می شود.
کوارتز گل صورتی (به انگلیسی: Quartz_rose) با فرمول شیمیایی SiO2 از مجموعه کانی هاست و لومینسانس بنفش کامل دارد ار واژه رز اخذ شده است و اولین بار در برزیل کشف شده است محلول در HNO۳ و مقدار Mg تحت تأثیر اسیدها کم می شود. MgO:۲۳٫۴۱٪ FeO:۴۱٫۷۱٪ SiO۲:۳۴٫۸۸٪ (خالص ۱/۱:Mg / Fe) (سری ایزومورف فورستریت تافایالیت) برای اولین بار در برزیل کشف شد و از نظر شکل بلور: منشوری - بی پیرامیدال - پسودوکوبیک، رنگ: صورتی تیره تا صورتی روشن، شفافیت: شفاف - نیمه کدر، شکستگی: صدفی - تراشه ای(خشن)، جلا: شیشه ای، رخ: ناقص - مطابق با سطح، سیستم تبلور: هگزاگونال تا دمای ۵۷۳ درجه و در رده بندی اکسید است همچنین خاصیت مغناطیسی ندارد و منشأ تشکیل آن پگماتیت است.
کانی
همایند کانی شناسی (پارانژ) آن سختی - چگالی - رخ پذیری - انحلالدر اسیدها - واکنش های شیمیایی -اشعه Xآپاتیت - پولوسیت - بریل - توپاز -فناکیت- لپیدولیت- بریل- تورمالین است ، از نظر ژیزمان بلوری - آگرگات دانه ای - توده ای کمیاب است و بیشتر در آلمان غربی، چک اسلواکی، فنلاند، روسیه، آمریکا، برزیل، ماداگاسکار، نامبیا، آفریقای جنوبی و ژاپن یافت می شود.
کوارتز مانتین (به انگلیسی: Quartz Mountain) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در اورگن واقع شده است. کوارتز مانتین ۱٬۶۵۲٫۰۴ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
کوارتز ماونتین (به انگلیسی: Quartz Mountain) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در اورگن واقع شده است. کوارتز ماونتین ۱٬۶۵۲٫۰۴ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
کوارتز هیل (به انگلیسی: Quartz Hill) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان لس آنجلس، کالیفرنیا واقع شده است. کوارتز هیل ۹٫۷۴۵ کیلومتر مربع مساحت و ۱۰٬۹۱۲ نفر جمعیت دارد و ۷۶۱ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
ساعت کوارتز (انگلیسی: Quartz clock) عنوان منتسب به ساعت هایی است که با استفاده از یک نوسان ساز یا اوسیلاتور الکترونیکی برای تنظیم و نگه داشتن زمان ساخته می شوند، در این مدل از ساعت ها از کریستال کوارتز استفاده می شود و به همین دلیل به این نام شناخته می شوند. نوسان سازی که در اینگونه از ساعت ها استفاده می شود باعث ایجاد یک سیگنال با بسامد بسیار دقیق می گردد به همین دلیل ساعت های کوارتز از ساعت های مکانیکی دقیق تر هستند. اولین ساعت کوارتز در سال ۱۹۲۷ و توسط وارن ماریسون و جی. وی. هورتون در آزمایشگاه های بل ساخته شد. از سال ۱۹۸۰ و با فراگیر شدن استفاده از محصولات الکتریکی حالت جامد این امکان فراهم گردید تا این مدل ساعت ها در اندازه های مناسب تر و قیمت تمام شدهٔ ارزان تری تولید گردند.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کوارتز در دانشنامه آزاد پارسی

کُوارْتْز (quartz)
کُوارْتْز
شکل بلورین سیلیس(SiO۲). یکی از فراوان ترین کانیهای پوستۀ زمین است که دوازده درصد ازحجم پوستۀ زمین را تشکیل می دهد. کوارتز در بسیاری از انواع متفاوت سنگ ها، ازجمله ماسه سنگ و گرانیت، یافت می شود. سختی آن در مقیاس موس برابر هفت است و دربرابر تجزیۀ شیمیایی و تخریب مکانیکی مقاومت می کند. کوارتزها، بسته به اندازه و خلوص بلورهایشان، متفاوت اند. بلورهای کوارتز خالص درشت، بی رنگ، و شفاف اند، سطح شکافت ندارند، و به صورت نایکنواخت می شکنند. این شکل را معمولاً بلور سنگی می نامند. انواع ناخالص و رنگی کوارتز را غالباً به عنوان گوهرسنگ به کار می برند و عبارت اند از عقیق، یاقوت زرد، و دُرّ کوهی بنفش. کوارتز همچنین نام عمومی انواع نهان بلورین و غیربلورینهای سیلیس، مانند کالسدونی، چِرت (سنگ چخماق)، و اوپال است و برای ساخت زینت آلات و در صنعت به کار می رود. در صنعت، به سبب واکنش خاصی که دربرابر الکتریسیته نشان می دهد (← اثر پیزوالکتریک)، ارزشمند است و در ساخت ادوات الکترونیکی به کار می رود. کوارتز را به صورت مصنوعی نیز می سازند. امروزه بلورهایی را که میلیون ها سال طول می کشد تا به شکل طبیعی تشکیل شوند، در ظرف های تحت فشار رشد می دهند. کیفیت بلورهای مصنوعی در حدی است که آن ها را در ساخت دستگاه های علمی و اُپتیکی، و نیز در الکترونیک، به کار می برند. نمونۀ آن استفاده از کوارتز مصنوعی در ساخت ساعت های کوارتز است.

معنی کوارتز به انگلیسی

quartz (اسم)
کوارتز ، سنگ چینی ، درکوهی ، الماس کوهی

کوارتز را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قیمت سنگ کوارتز   • سنگ کوارتز صورتی   • سنگ کوارتز کابینت   • کوارتز بنفش   • ساعت کوارتز   • کوارتز دودی   • انواع کوارتز   • انگشتر کوارتز   • معنی کوارتز   • مفهوم کوارتز   • تعریف کوارتز   • معرفی کوارتز   • کوارتز چیست   • کوارتز یعنی چی   • کوارتز یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کوارتز
کلمه : کوارتز
اشتباه تایپی : ;,hvjc
آوا : kovArtz
نقش : اسم
عکس کوارتز : در گوگل


آیا معنی کوارتز مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )