انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1069 100 1

کودکستان

/kudakestAn/

معنی کودکستان در لغت نامه دهخدا

کودکستان. [ دَ ک ِ ] (اِ مرکب ) مدرسه ای که به پرورش کودکان (بین 3 تا 6 ساله ) تخصیص دارد. کودکستان پس از مدرسه ٔ دامان مادر و پیش از دبستان قرار دارد. (فرهنگ فارسی معین ). مدرسه مانندی برای پرورش اطفال خردسال که هنوز درخور مدرسه ٔ تهیه یا ابتدایی نباشند. باغچه ٔ اطفال. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا).

معنی کودکستان به فارسی

کودکستان
مدرسهای که کودکان سه ساله تاشش ساله را آموزش وپرورش میدهد
( اسم ) مدرسه ای که به پرورش کودکان ( بین ۳ تا ۶ ساله ) تخصیص دارد . توضیح کودکستان پس از مدرس. دامان مادر و پیش از دبستان قرار دارد.

معنی کودکستان در فرهنگ معین

کودکستان
(دَ کِ) (اِمر.) مدرسه ای که به تربیت کودکان (بین ۳ تا ۶ ساله ) اختصاص دارد، مدرسة قبل از دبستان ، پیش دبستانی .

معنی کودکستان در فرهنگ فارسی عمید

کودکستان
محلی برای پرورش و آموزش کودکان سه تا شش ساله.

کودکستان در دانشنامه ویکی پدیا

کودکستان
مهد کودک یا کودکستان نوعی آموزشگاه است که برای نگهداری و پرورش کودکان خردسال و گذار آن ها از محیط خانه به مدرسه ایجاد شده است.
Wikipedia contributors, "Kindergarten," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Kindergarten&oldid=239888535 (accessed September 24, 2008).
نخستین مهد کودک توسط فردریش ویلهلم اوت، در سال ۱۸۳۷ میلادی در شهر باد بلنکنبورگ در ایالت تورینگن در کشور آلمان ایجاد شد.
میرزا جبار عسگرزاده معروف به جبار باغچه بان بنیان گذار نخستین کودکستان ایران در شهر تبریز بود. مهد کودک مرکب از دو واژهٔ عربی مهد به معنای گهواره و کودک فارسی و در مجموع به معنای گهوارهٔ کودک ترجمهٔ واژهٔ غربی آن است که به فارسی می شود باغ کودکان که به اشتباه به مهد کودک ترجمه شده است و در گذشته از واژهٔ فارسی کودکستان استفاده می شد که از نظر معنا صحیحتر از مهد کودک می باشد.
در سال ۱۳۹۰ وزارت آموزش و پرورش با ارسال بخشنامه ای اعلام کرد: اختلاط نوآموزان دختر و پسر در کلاس های پیش دبستانی و مهدهای کودک ممنوع است.
عکس کودکستان
«کودکستان» (انگلیسی: Kindergarten (film)) یک فیلم است.
کودکستان ارامنهٔ تبریز یکی از مراکز آموزشی ارامنهٔ ساکن این شهر است. این بنا در سال ۱۳۵۰ خورشیدی احداث شده و در باغ خلیفه گری ارامنهٔ آذربایجان قرار گرفته است. «رستم وسکانیان» این کودستان را با هزینهٔ «آرسن گاسپاریان» و «رافی گاسپاریان» ساخته است.
کودکستان جنگلی نوعی مرکز آموزش پیش دبستانی برای کودکان بین سنین سه و شش سال است که تقریباً به طور انحصاری در خارج از منزل ارائه می شود. تحت هر شرایط آب و هوایی، کودکان به بازی، کشف و یادگیری در جنگل یا محیط طبیعی تشویق می شوند. نظارت بزرگسالان به معنای کمک به جای هدایت است. این مهدکودک هم چنین تحت عنوان Waldkindergarten(واژه ای آلمانی) مهد کودکی در فضای باز، مهد کودک طبیعت یا پیش دبستانی طبیعت شناخته شده است.
والدین هلیکوپتری
یک مهد کودک جنگلی می تواند به عنوان یک مهد کودک «بدون سقف یا دیوار» توصیف شود. کارکنان مهد کودک و کودکان وقت خود را در خارج از منزل، به طور معمول در یک جنگل سپری می کنند. یک ویژگی متمایز مهد کودک های جنگلی تأکید بر بازی با اسباب بازی هایی که از اشیاء یافت شده در طبیعت ساخته شده اند، به جای اسباب بازی های تجاری است. با وجود این تفاوت ها، مهد کودک جنگلی همان هدف اصلی مهد کودک های دیگر را دنبال می کند یعنی مراقبت، تحریک و آموزش کودکان. مهد کودک های جنگلی با یکدیگر متفاوت هستند، تا حدودی به این دلیل که سازمان ها مستقل می باشند. اما فعالیت ها و اهداف معمول شامل:
مهد کودک جنگلی به طور عمده در جنگل کار می کند، هر چند برخی از مکان های دیگر می توانند به همان اندازه الهام بخش باشند، برای مثال سواحل و مراتع. باید یک ساختمان وجود داشته باشد که سرپناهی در برابر شرایط آب و هوایی شدید برای کودکان باشد. همچنین ممکن است بخش کوچکی از هر روز در داخل سپری شود، که معمولاً به دلایل اداری و سازمانی است، نظیر ارائه یک محل شناخته شده که پدر و مادر می توانند فرزندان خود را تحویل دهند و تحویل بگیرند. اگر جنگل خیلی دور باشد، ممکن است یک وسیله نقلیه به سختی برای حمل و نقل استفاده شود.
کودکان تشویق به لباس پوشیدن با توجه به آب و هوا می شوند، با لباس های ضد آب و لایه های گرم، با توجه به شرایط آب و هوایی.
۷ میلیون کودک زیر ۶ سال در ایران وجود دارد. تا پایان برنامه چهارم توسعه (تا پایان سال ۱۳۸۸)، شمار کودکان زیر ۶ سال تحت پوشش مهدهای کودک باید به ۲۰ درصد برسد. از جمعیت ۷ میلیونی کودکان ۴ میلیون واجد شرایط (سن مناسب و غیره) ورود به مهد کودک هستند. در سال ۱۳۸۶ تعداد مهدها با افزایش ۱۵ درصدی نسبت به سال پیش از آن به رقم ۱۲٬۰۰۰ باب و دربرگیرنده ۷۰۰٬۰۰۰ کودک (یک ششم جمعیت واجد شرایط) رسید و در پایان سال ۱۳۸۷ با همکاری وزارت تعاون و راه اندازی شرکت های تعاونی مهدکودک تعداد مهدها ۱۰۰٪ افزایش خواهد یافت که نشان دهنده این است که تعداد مهدهای کودک به سرعت در حال افزایش است. شایان ذکر است که که هم اکنون ۹۵ درصد کودکان زیر ۶ سال کشورهای پیشرفته دنیا تحت پوشش خدمات آموزش پیش از دبستان قرار دارند. از طرف دیگر ثابت شده است که هزینه برای کودکان بسیار برگشت پذیر است به طوری که ۱ دلار سرمایه گذاری برای کودک ۷ دلار بازدهی در بزرگسالی در پی دارد.
هم اکنون تعداد زیادی از مهد کودک های کشور از طریق شبکه گسترده مهدهای کودک الکترونیک ایران به به صورت اینترنتی به ارائه خدمات می پردازند و بقیه مهد کودک ها نیز در آینده به این شبکه می پیوندند.
کیفیت مهدهای کودک با توجه به مربیان آموزشی و نوع آموزشی که به کودکان داده می شود متفاوت است. برخی از مهدهای کودک آموزشهای خود را در دو زبان به کودکان ارائه می کنند. قرار است (خبر مربوط به ۱۳۸۶) با اجرای طرح ارزیابی و ارتقای کیفیت مهدهای کودک که بر اساس عملکرد آن ها این طرح صورت می گیرد، مهدهای کودک به مهدهای سه و دو و یک ستاره تقسیم شوند. به دلیل آن که بیش از ۹۰ درصد از مهدهای کودک خصوصی هستند، هدف اصلی از این طرح، ایجاد رقابت در ارتقای سطح کیفیت خدمات است. دیگر این که در راستای اجرای اصل ۴۴ مراکز پیش دبستانی و مهدهای کودک دولتی به بخش خصوصی واگذار می شوند.
پلیس کودکستان (به انگلیسی: Kindergarten Cop) فیلمی به کارگردانی و تهیه کنندگی ایوان رایتمن، نویسندگی مورای سالم، هرشل وینگرود و تیموتی هریس محصول سال ۱۹۹۰ میلادی است.
آرنولد شوارتزنگر
پنلوپه آن میلر
پاملا رید
لیندا هانت
ریچارد تایسون
کارول بیکر
کریستین اند جوسف کوسیانس
اندرو دیمارکو
کتی موریارتی
بن دیسکین
میکو هاجس
سارا رز کار
ریچارد پورتنو
تاک کورلاندر
الیکس کورومزای
باب نلسون
تام دوگان
امیلی ابی
اودت انابل
آنجلا باست
سارا رز کار
هایدی سوئدبرگ
«کالن کریسپ» (تایسن)، فروشنده ی مواد مخدر لس آنجلسی که ادعا می کند همسرش همراه پسرشان و سه میلیون دلار پول گریخته، در زندان باخبر می شود که همسرش در آستوریا دیده شده است. در همین حال، «کارآگاه جان کیمبل» (شوارتزنگر) را همراه با «فیبی اوهارا» (رید)، که قبلاً معلم بوده، به آستوریا می فرستند تا مخفیانه در کودکستانی که بچه ی «کالن» در آن جاست، مشغول به کار شوند تا شاید از این طریق به نشانی همسر او دست یابند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کودکستان در دانشنامه آزاد پارسی

تشکیلات آموزشی برای کودکان سه تا پنج ساله. نخستین کودکستان در ۱۸۳۶، در آلمان به همّت فریدریش فروبل تأسیس شد. زمینه سازیِ آموزشِ کودکستانی در کشورهای مختلف، بسیار از هم متفاوت است. در انگلستان، کمتر از نصف جمعیت کودکان سه و چهارساله از آموزش کودکستانی بهره مند می شوند. در فرانسه، همۀ کودکان از ۳سالگی به مدرسۀ مادرانه (= مهدکودک)، که دولت اداره می کند، وارد می شوند. در ژاپن، تعلیمات فقط از ۶سالگی اجباری است، اما ۹۰درصد کودکان را از ۳سالگی در مهدکودکی خصوصی ثبت نام می کنند. در بریتانیا نخستین کودکستان را یک تبعیدی آلمانی، به نام یوهانس رونگه، در ۱۸۵۱ در همپستید، لندن، افتتاح کرد که بر فلسفۀ فروبل مبتنی بود. مارگارت مک میلن (۱۸۶۰ـ۱۹۳۱) و خواهرش ریچل، که در ناحیۀ باراندازان لندن کار می کردند، آموزش کودکستانی را در سال ۱۹۱۱ به فرزندان طبقۀ کارگر تسرّی دادند. قانون آموزش و پرورشِ مصوّب ۱۹۴۴ انگلستان، مهدکودک را اجباری نکرد. با همۀ فشار فزایندۀ والدین از دهۀ ۱۹۶۰ گسترشی کُند صورت پذیرد؛ با این حال در پایان دهۀ ۱۹۸۰، انگلستان هنوز ازلحاظ تدارک محل برای تأسیس کودکستان از اکثر کشورهای اروپایی عقب تر بود. اگرچه ۴۵درصد کودکان سه و چهارساله در ۱۹۹۲ تحت تعلیم بودند، اما فقط نیمی از آنان در کلاس های کودکستان یا مهدکودک واقعی تعلیم می دیدند؛ بقیۀ آن ها کلاس های ابتدایی را می گذراندند. در ایران، مؤسسۀ آموزش و پرورش کودکان در سنین پیش از دبستان، معمولاً برای کودکان پنج و شش ساله بود. در مهدکودک ها و پیش دبستان ها برنامه ها و آموزش هایی جهت رشد و شکوفایی استعداد ها و خلاقیت های کودکان، به ویژه در پیش دبستان ها جهت آماده سازی آنان برای ورود به کلاس اول، تدارک دیده می شود. کودکستان، ممکن است دولتی یا خصوصی، و تمام وقت یا نیمه وقت باشد. مربیان آموزش و پرورش کودکستانی باید متخصص و دارای مجوز چنین آموزش و پرورشی باشند. قدمت تأسیس کودکستان در ایران، به ۱۲۸۹ش، تأسیس کاخ کودکان برای اطفال ارامنه، می رسد، که خانم مارگارت سروریان بنیاد گذار آن بود. جبار عسکرزادۀ باغچه بان، در ۱۳۰۳ش، نخستین کودکستان برای کودکان ایرانی را در تبریز بنیاد نهاد. سپس برسابه هوسپیان، کودکستان برسابه را تأسیس کرد ۱۳۱۰)ش) . نخستین آیین نامۀ کودکستان در ایران، در دویست وچهل وهشتمین جلسۀ شورای عالی معارف تدوین شد. این آیین نامه مشتمل بر پنج قسمت و چهارده ماده است و در آن به موارد ذیل اشاره شده است: بنای کودکستان، مقررات کودکستان، وظایف مدیر کودکستان. سال ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در آن تغییراتی رخ داد که براساس آن حتی نوزادان هم، به خاطر مادران کارمند در مهد کودک ها پذیرفته می شوند.

معنی کودکستان به انگلیسی

day nursery (اسم)
بچه داری در روز ، کودکستان
kindergarten (اسم)
کودکستان ، باغ کودک ، محل نگهداری کودکان
nursery school (اسم)
کودکستان ، مدرسه بچههای کمتر از پنج سال
preschool (اسم)
کودکستان

معنی کلمه کودکستان به عربی

کودکستان
روضة الاطفال

کودکستان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

مرینت > footprint
Marjan > Prescription
Azal > Go wrong
محدثه فرومدی > all
محدثه فرومدی > followed
Maria > Built up
ERF.. > daydream
mina > in my early twenties

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بنیانگذار نخستین کودکستان در جهان   • اولین مهد کودک در جهان   • صاحب نظر نخستین بنیانگذار کودکستان   • تاریخچه پیدایش مهدکودک   • تاریخچه مهد کودک در جهان   • تاریخ مهد کودک در ایران و جهان   • نام نخستین کودکستان ایرانی   • تعریف مهد کودک   • معنی کودکستان   • مفهوم کودکستان   • تعریف کودکستان   • معرفی کودکستان   • کودکستان چیست   • کودکستان یعنی چی   • کودکستان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کودکستان
کلمه : کودکستان
اشتباه تایپی : ;,n;sjhk
آوا : kudakestAn
نقش : اسم
عکس کودکستان : در گوگل


آیا معنی کودکستان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )