انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1042 100 1

کوری

/kuri/

مترادف کوری: ضرارت، عمیاء، نابینایی

متضاد کوری: بینایی

معنی کوری در لغت نامه دهخدا

کوری. (حامص ) نابینایی را گویند. (برهان ). نابینایی. (آنندراج ) (ناظم الاطباء). نابینایی. فقدان حس باصره. (فرهنگ فارسی معین ). عمی. (ترجمان القرآن ). بطلان حاسه ٔ بصر. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا) :
ز کوری یکی دیگری را ندید
همی این بر آن ، آن بر این بنگرید.
فردوسی.
همه مردمش کور بودی به چشم
یکی را ز کوری ندیدم به خشم.
فردوسی.
به دیده کوری دختر نبیند
همان داماد بی آهو گزیند.
(ویس و رامین از امثال و حکم ج 3 ص 245).
بدین کوری اندر نترسی که جانت
بناگاه از این بند بیرون جهد.
ناصرخسرو.
آن یکی کوری همی گفت الامان
من دو کوری دارم از اهل زمان.
مولوی.
کوری عشق است این کوری من
حب یعمی و یصم است ای حسن.
مولوی.
نخواهم گندم سلطان صانع
به کوری گردم از دو دیده قانع.
امیرخسرو (از فرهنگ رشیدی ).
کَمَه ْ؛ کوری مادرزادی. (منتهی الارب ).
- شب کوری ؛ عشا. عشاوره. (منتهی الارب ). عاجز بودن از دیدن در شب. فقدان یا ضعف بینایی در شب.
- کوری چشم فلانی ؛ یعنی به رغم او. (از آنندراج ). به رغم فلان. (از غیاث ) :
کوری چشم رقیبان بینش ما شد زیاد
همچو آتش خار اگر در دیده ٔ ما ریختند.
صائب (از آنندراج ).
- کوری کسی ؛ علی رغم او. بر خلاف آرزوی او :
گفته ام پیغام جانان بود از آن بستم زبان
کوری نامحرم این طومار را پیچیده ام.
نادم گیلانی (از آنندراج ).
- کوری تو یا کوری ترا ؛ به رغم انف تو. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا) :
بزیم کوری ترا چندان
که دگر ره ریی به دازه ٔ من.
؟ (یادداشت به خط مرحوم دهخدا).
- کوری و کبودی ، کبودی و کوری ؛ کنایه از سیه روزی و بدحالی و غم و اندوه. (آنندراج ). کنایه از سیه روزی و بدحالی. (فرهنگ فارسی معین ). حالت چیزی که ناقص و رسوا یا زشت و نادلپذیر است.(کلیات شمس چ فروزانفر جزو 7 ص 405) :
کبودی و کوری درآمد به چرخ
که بغداد را کرد بی کاخ و کرخ.
نظامی (از آنندراج ).
برون از خطه ٔ چرخ کبودش
رهیده جان ز کوری و کبودی.
(کلیات شمس ایضاً).
بی چشم خطت بنفشه و نرگس را
ایام به کوری و کبودی بگذشت.
قیلان بیک (از آنندراج ).
- امثال :
کوری به از نادانی . (امثال و حکم ج 3 ص 1245).
کوری دخترش هیچ ، داماد خوشگل می خواهد. (امثال و حکم ج 3 ص 1245).
|| (هندی ، اِ) نام غله ای هم هست خودروی و آن را چینه و خوراک مرغان کنند. (برهان ). به این معنی هندی است. (حاشیه ٔ برهان قاطع چ معین ). نام غله ای هم هست که غالباً خودروی است. (آنندراج ). غله ای خودروی که چینه مرغان نیز گویند. (ناظم الاطباء) :
چه مانم از پی شاماخ و کوری
ز شور خاکیان در خاک شوری ؟
امیرخسرو دهلوی (از فرهنگ رشیدی ).
|| نشاط. (از لغت فرس اسدی چ اقبال ). سرور و شادمانی.(ناظم الاطباء).

کوری. [ ک َ / کُو ] (اِ) ظرف چرمین بزرگی که دواها را جهت فروش در آن ریزند. (ناظم الاطباء) (از اشتینگاس ).

کوری. [ ک َ ] (هندی ، اِ) به هندی اسم ودع است. (فهرست مخزن الادویه ). صدف یکی از جانوران نرم تن از رده ٔ شکمپاییان که در سواحل دریاهای گرم (اقیانوس هند و سواحل افریقا) فراوان است. این صدف سفیدرنگ است و به شکل و اندازه ٔ یک سکه ٔ معمولی می باشد. (فرهنگ فارسی معین ). || از جمله چیزهایی بود که در میان بعضی از امتهای اسلامی و پیش از آن چون سکه بدان معامله می کردند. (از النقود العربیة ص 68).

کوری. (اِخ ) پیر (1859-1906 م.). او و ماری کوری (1867-1934 م.) زن و شوی فیزیکدان فرانسوی و برندگان جایزه ٔ نوبل سال 1903 م. در رشته ٔ فیزیک و کاشفان رادیوم. پیر کوری در پاریس متولد شد و در دانشگاه سوربن به کسب دانش پرداخت و چندی بعد به استادی در رشته ٔ فیزیک نایل آمد. به سال 1896 م. با ماری اسکلودوسکا ازدواج کرد. پس از آنکه خواص رادیواکتیویته ٔ اورانیوم به سال 1896 م. به وسیله ٔ هانری بکرل کشف شد، پیر کوری و زنش درباره ٔ رادیواکتیویته به تحقیق پرداختند و سرانجام به سال 1896 م. به کشف دو ماده ٔ جدید، یعنی رادیوم و پلونیوم دست یافتند و سالهای بعد درباره ٔ خواص رادیوم و تغییرات آن جستجو و مطالعه ٔ بیشتری کردند تا جایی که کشف این زن و شوهر بعدها پایه ٔ تحقیقات بیشتری درباره ٔ فیزیک هسته ای و شیمی قرار گرفت. در سال 1903 م. جایزه ٔ نوبل فیزیک میان آنها و هانری بکرل تقسیم گردید و این جایزه بسبب کشف رادیواکتیویته نصیب آنها شد. پیر کوری که به سال 1905 م. به عضویت فرهنگستان علوم انتخاب شده بود، در اثر تصادف با گاری در پاریس کشته شد (1906 م.) و همسرش در دانشگاه پاریس به عنوان جانشین وی به مقام استادی انتخاب گردید. (ازدائرةالمعارف بریتانیکا). رجوع به مدخل بعدی شود.

کوری. (اِخ ) ماری. همسر پیر کوری. دانشمند و فیزیکدان و برنده ٔ جایزه ٔ نوبل مربوط به فیزیک و شیمی و کاشف رادیوم و پلونیوم. وی در ورشو دیده به جهان گشود و مقدمات علوم را پیش پدر خودآموخت و به علت وارد شدن در سازمان انقلابی دانشجویان مصلحت چنان دید که ورشو را ترک کند. پس از آنکه مدتی در اتریش اقامت کرد، به پاریس رفت و در آنجا به دریافت شهادتنامه ٔ علمی نایل گردید و به سال 1896 م. با پیر کوری ازدواج کرد. در همان سالی که این زن و شوهر موفق به دریافت جایزه ٔ نوبل گردیدند، مادام کوری نتایج تحقیقات خود را درباره ٔ رساله ٔ دکتری خویش به دانشگاه تسلیم کرد و پس از آن به عنوان رئیس آزمایشگاه گروه آموزشی که شوهر وی ریاست آن را برعهده داشت به کار پرداخت و سرانجام پس از مرگ شوهر جانشین او در دانشگاه گردید و به سال 1911 م. جایزه ٔ نوبل شیمی را دریافت کرد. این بار جایزه ٔ نوبل به علت کشف رادیوم و تحقیقات او درباره ٔ خواص آن به وی تعلق گرفت. در این هنگام مادام کوری اولین کسی بود که دوبار به اخذ جایزه نوبل نایل گردید. کتاب وی تحت عنوان «تحقیق درباره ٔ مواد رادیواکتیویته » و کتاب کلاسی دیگر او به عنوان «طرز عمل و خواص رادیواکتیویته » بترتیب در سالهای 1904 و 1910 م. چاپ و منتشر شد. مادام کوری به سال 1929 م. پنجاه هزار دلار از طرف پرزیدنت هربرت هوور رئیس جمهوری امریکا دریافت کرد تا به مصرف خرید رادیوم برای آزمایشگاه رادیواکتیویته ٔ ورشو (آزمایشگاهی که به کوشش و یاری خود وی تأسیس یافته بود) برسد. وی به سال 1934 م. در ساووای فرانسه درگذشت. (از دائرةالمعارف بریتانیکا). رجوع به مدخل قبل شود.

کوری. (اِخ ) دهی از دهستان جوانرود که در بخش پاوه ٔ شهرستان سنندج واقع است و 148 تن سکنه دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 5).

کوری. (اِخ ) دهی از بخش قصرقند که در شهرستان چاه بهار واقع است و 450 تن سکنه دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 8).

معنی کوری به فارسی

کوری
خاندانی فرانسوی که چند تن از دانشمندان بزرگ از آن برخاسته اند : پیر کوری فیزیکدان فرانسوی ( و. پاریس ۱۸۵۹ - ف. ۱۹٠۶ م . ) . وی تحصیلات خود را در سربن بپایان رساند و پس از گرفتن درجه دکتری استاد فیزیک سربن گردید . پیر- کوری [ پیزو الکتریسیته ] و [ تقارنها] را در فیزیک کشف کرد و [ قانون کوری ] را درباره ظرفیت الکتریسیته بوجود آورد وی بهمکاری زنش ماری کوری [ رادیوم ] را کشف کرده و بعضویت فرهنگستان فرانسه پذیرفته شد . یا ماری اسکولودوسکا فیزیکدان ( و . ورشو ۱۸۶۷ - ف . ۱۹۳۴ م .) وی پس از پایان تحصیل در ورشو و مدتی کار در آزمایشگاه فیزیک شهر کراکوی به پاریس رفت و در سر بن بتحصیل مشغول شد. در سال ۱۸۹۵ با پییر کوری ازدواج کرد و در دانشسرای عالی دختران در شهر [ سور] فرانسه استاد فیزیک شد . ماری کوری در سال ۱۸۹۸ نیز فلز رادیوم را که بیش از تمام فلزات خاصیت رادیو آکتیویته دارد بکمک [ ژ . بمون ] کشف نمود . بسبب این کشف بزرگ در سال ۱۹٠۳ جایزه نوبل را گرفت و در سال ۱۹۱۱ نیز دوباره جایزه نوبل را در شیمی بمناسبت تجزیه رادیوم از کلرید آن دریافت کرد .
( اسم ) غله ایست خود روی که آنرا چینه و خوراک مرغان کنند : چه مانم از پی شاماخ و کوری ز شور خاکیان در خاک شوری ? نخواهم گندم سلطان صانع بکوری گردم از دو دیده قانع . ( امیر خسرو )
ظرف چرمین بزرگی که دواها را جهت فروش در آن ریزند .
[ گویش مازنی ] /koori/ ساده لوح، خل
تغطش . تغاطش . خود را به نابینایی زدن
[ گویش مازنی ] /koori koori baKhaaniyen/ رجز خواندن
[tritanopia] [پزشکی] اختلال نادری در تشخیص رنگ که در آن شخص مبتلا، به نور آبی حساس نیست و آبی و سبز را با هم اشتباه می کند
کور بخت بودن یا شوی خوب نداشتن زن .
[snow blindness, nivialis ophtalmia] [پزشکی، علوم جَوّ] اختلال دردناک قرنیۀ چشم به علت قرار گرفتن بیش ازحد در معرض نور فرابنفشی که از برف بازتابیده می شود
[amaurosis] [علوم پایۀ پزشکی] نوعی کوری که در آن هیچ ضایعۀ نمایانی در چشم دیده نمی شود
دهی است از دهستان علامرو دشت بخش کنگان شهرستان بوشهر
دل کور بودن . سیاه دلی .
[Curie temperature] [ژئوفیزیک] دمایی که در آن کانی خاصیت فِرّومغناطیسی خود را از دست می دهد متـ . نقطۀ کوری Curie point
عارضهای که موجب شود در روز و در برابر آفتاب چشم ها نبیند معمولااین حالت برای برخی جانوران مثلا خفاش در تمام دوران زندگی موجود است و این حیوان روزها در برابر نور خورشید از دیدن عاجز است جهر.
ضعف و نابینایی در روز . خفش
[protanopia, anerythropsia, red blindness] [پزشکی] اختلالی در تشخیص رنگ که در آن فرد مبتلا توانایی تشخیص رنگ سرخ را از زرد و سبز ندارد
[ گویش مازنی ] /shokoori/ شب کوری
دهی است از دهستان زیر خان بخش قدمگاه شهرستان نیشابور واقع در ۱۵ هزار گزی شمال قدمگاه
[Curie depth] [ژئوفیزیک] عمقی در زمین (30 تا 40 کیلومتر از سطح) که در آن افزایش دما موجب می شود مواد خاصیت مغناطیسی را از دست بدهند
[amaurotic mydriasis] [پزشکی] اختلالی که در آن مردمک چشم نابینا گشادتر از مردمک چشم بینای دیگر است
۱ - کفران نعمت حق ناشناسی ۲ - خست لئامت امساک : درخشکدستی و نان کوری و عیال آزاری جفت دومش همان خود او بود.
[Curie point] [ژئوفیزیک] ← دمای کوری
ناسپاسی ٠ کافر نعمتی ٠ کفران نعمت ٠ حق ناشناسی ٠
[hemianopia, hemianopsia] [پزشکی] کوری فقط در یک چشم

معنی کوری در فرهنگ معین

کوری
(حامص .) نابینایی .

کوری در دانشنامه ویکی پدیا

کوری
کوری وضعیتی ست که بیمار در آن ادراک بینایی ندارد.
کوری همچنین ممکن است در یکی از معناهای زیر به کار رفته باشد:
کوری وضعیتی ست که بیمار در آن ادراک بینایی ندارد.
ماری کوری
پییر کوری
ایرن ژولیو-کوری
فردریک ژولیو کوری
راشل کوری
کوری همچنین ممکن است در یکی از معناهای زیر به کار رفته باشد:
کوری، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان اندیکا در استان خوزستان ایران است.
این روستا در دهستان قلعه خواجه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۸۸ نفر (۱۶خانوار) بوده است.
مختصات: ۲۷°۵۰′۳۰″ شمالی ۵۲°۱۸′۳۰″ شرقی / ۲۷٫۸۴۱۶۷°شمالی ۵۲٫۳۰۸۳۳°شرقی / 27.84167; 52.30833
روستای کوری بانک اطلاعاتی دهیاری های ایران
درگاه ملی آمار
کوری روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان جم استان بوشهر در جنوب ایران.
این روستا در دهستان جم قرار دارد و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۴۰۴ نفر بوده است.
کوری (جوانرود)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان جوانرود در استان کرمانشاه ایران است.
این روستا در دهستان پلنگانه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۸۴ نفر (۳۵خانوار) بوده است.
کوری (دهانه) یک دهانه برخوردی در ماه است.
این دهانه ۱ دهانه اقماری دارد.
کوری (به پرتغالی: Ensaio sobre a Cegueira) رمانی از ژوزه ساراماگو که نخستین بار در سال ۱۹۹۵ منتشر شد. ساراماگو که در سال ۱۹۹۸ جایزهٔ نوبل ادبیات را به دست آورد در این رمان از کوریِ آدم ها سخن گفته است. در این رمان، هاله ای سفیدرنگ بعد از کور شدن افراد مقابل چشمانشان ظاهر می شود. ساراماگو در این رمان از تلمیح استفاده کرده و با اشاره به نوشته های قدیمی، اثرش را زیباتر و تأثیرگذارتر کرده است.
مینو مشیری. ت‍ه‍ران: ع‍ل‍م، ۱۳۷۸.
اسدالله امرایی. ت‍ه‍ران: م‍رواری‍د، ۱۳۷۸.
مهدی غبرایی. ت‍ه‍ران: ن‍ش‍ر م‍رک‍ز، ۱۳۷۸.
ع‍اطف‍ه اس‍لام‍ی‍ان. ت‍ه‍ران: ک‍ت‍اب آی‍ی‍ن؛ نگارستان کتاب، ۱۳۸۵.
زهره روشنفکر. تهران: مجید؛ به سخن، ۱۳۸۹.
حبیب گوهری راد، بهاره پاریاب. تهران: جمهوری؛ رادمهر، ۱۳۸۹.
نسیم احمدی. تهران: نسل آفتاب، ۱۳۸۹.
عبدالحسین عامری شهرابی. تهران: دبیر، ۱۳۹۰.
کیومرث پارسای. تهران: روزگار، ۱۳۹۰.
کوروش پارسا. تهران: حوض نقره، ۱۳۹۰.
محمدصادق سبط الشیخ. تهران: میرسعیدی فراهانی، ۱۳۹۱.
فاطمه رشوند. تهران: آوای مکتوب، ۱۳۹۲.
ترمه شادان. تهران: هنر پارینه، ۱۳۹۳.
زهره افتحاری. تهران: آتیسا.۱۳۹۶.
ساراماگو در رمان کوری برای شخصیت ها اسم انتخاب نکرده است. باوجوداین، پیچیدگی در رمان ایجاد نشده و خواننده به راحتی می تواند با شخصیت های رمان ارتباط ذهنی برقرار کند. ویژگی دیگر این رمان در بازگشت های زمانی به گذشته و آینده در خیال شخصیت های رمان است که به زیبایی و جذابیت آن افزوده است.
داستان از ترافیکِ یک چهارراه آغاز می شود. رانندهٔ اتومبیلی به ناگاه دچار کوری می گردد. به فاصلهٔ اندکی، افراد دیگری که همگی از بیماران یک چشم پزشک اند، دچار کوری می شوند. پزشک با معاینهٔ چشم آن ها درمی یابد که چشم این افراد کاملاً سالم است، اما آن ها هیچ چیز نمی بینند. جالب آن است که برخلاف بیماری کوری، که همه چیز سیاه است، تمامی این افراد دچار دیدی سفید می شوند.
پزشک می فهمد که این نوع کوری است که به چشم ارتباطی پیدا نمی کند. از طرف دولت، تمامی افراد نابینا جمع آوری و در یک آسایشگاه اسکان داده می شوند. پزشک نیز خود دچار این بیماری می شود. پلیس برای جلوگیری از شیوع بیماری، پزشک را نیز روانهٔ آسایشگاه می کند. همسر پزشک نیز به دروغ اذعان به کوری می نماید تا بتواند در کنار شوهرش باشد. آن ها به آسایشگاه یادشده برده می شوند. در آن آسایشگاه تمامی افراد نابینایند. نیروهای امنیتی برای افراد غذا تهیه می کنند، اما برای عدم سرایت کوری به آنها، تنها غذاها را تا درِ آسایشگاه حمل می کنند. نابینایان برای تقسیم غذا با هم درگیر می شوند. کم کم خوی حیوانیِ افراد در این وضعیت فلاکت بار بروز می کند. کثافت، فحشا و… آسایشگاه را فرامی گیرد. عده ای از کورها، تحویل غذا را به دست می گیرند و غذا را به افراد دیگری می فروشند. کورها، برای زنده ماندن، از تمامی چیزهای باارزشِ خود می گذرند تا به جایی می رسد که افراد زورگیر از کورها زن هایشان را طلب می کنند. درنهایت، کورها راضی می شوند تا زنان خود را برای به دست آوردن خوراک به آن ها بفروشند.
مختصات: ۱۲°۲′۴۵″ شمالی ۱°۳۱′۱۹″ غربی / ۱۲٫۰۴۵۸۳°شمالی ۱٫۵۲۱۹۴°غربی / 12.04583; -1.52194
بازگا
کوری شهری در شهرستان ساپونه در استان بازگا در بورکینافاسوی مرکزی است و جمعیت آن ۹۲۵ نفر است.
کوری (به انگلیسی: Blindness) نام فیلمی از کارگردان برزیلی فرناندو مریلس است که براساس رمانی از ژوزه ساراماگو به همین نام ــ که در سال ۱۹۹۸ جایزهٔ نوبل ادبیات را به دست آورد ــ ساخته شده است. شصت ویکمین جشنوارهٔ فیلم کن نیز با این فیلم گشایش یافت.
کوری (رمان)
فیلم کوری داستان شهری است که تعداد زیادی از جمعیت آن به طور ناگهانی کور می شوند و در این بین اتفاقات زیادی رخ می دهد.
در این فیلم بازیگرانی چون جولیان مور، مارک روفالو، دنی گلوور و گائل گارسیا برنال ایفای نقش کرده اند. جولیان مور در فیلم کوری نقش اصلی را ایفا می کند. او در فیلم تنها کسی است که در شهر قدرت بینایی دارد.
گروه هایی از نابینایان به ویژه در ایالات متحده، از این فیلم انتفاد کرده اند. از جمله فدراسیون ملی نابینایان آمریکا در بیانیه ی خود اشاره کرده: «فیلم "کوری" کلیشه های نادرست رایج درباره ی نابینایان را تقویت می کند؛ کلیشه هایی از این قبیل که نابینایان به خودشان اهمیت نمی دهند و دائماً سر ناسازگاری دارند.»
کوری (به لهستانی: Zaćma) نام یک فیلم درام لهستانی به کارگردانی ریشارد بوگایسکی محصول ۲۰۱۶ است.
۹ سپتامبر ۲۰۱۶ (۲۰۱۶-09-۰۹) (TIFF)
۲۱ اکتبر ۲۰۱۶ (۲۰۱۶-10-۲۱) (Poland)
فیلم قسمت گنگ و مبهمی از زندگی جنایتکاری استالینست به نام جولیا بریستیژر را نمایش می دهد. او افسر سازمان امنیت عمومی است و به دلیل شکنجه وحشیانه زندانیان هنگام بازجویی با نام مستعار «لونای خونخوار» شناخته می شود. اوایل دهه ۶۰ میلادی سر کله جولیا در موسسه ای برای نابینایان نزدیک ورشو پیدا می شود. این مؤسسه محل رفت وآمد کاردینال استفان وژنسکی، اسقف اعظم لهستان است. کاردینال وژنسکی بین سال های ۱۹۵۳ تا ۱۹۵۶ تحت نظارت جولیا بریستیژر زندانی بوده است. جولیا در گفتگویی سخت و پرهیجان با کاردینال به ایدئولوژی کمونیست پشت و برای جنایت هایش طلب بخشش می کند.
کوری (به انگلیسی: Blindness) نام فیلمی از کارگردان برزیلی فرناندو مریلس است که براساس رمانی از ژوزه ساراماگو به همین نام ــ که در سال ۱۹۹۸ جایزهٔ نوبل ادبیات را به دست آورد ــ ساخته شده است. شصت ویکمین جشنوارهٔ فیلم کن نیز با این فیلم گشایش یافت.
فیلم کوری داستان شهری است که تعداد زیادی از جمعیت آن به طور ناگهانی کور می شوند و در این بین اتفاقات زیادی رخ می دهد.
در این فیلم بازیگرانی چون جولیان مور، مارک روفالو، دنی گلوور و گائل گارسیا برنال ایفای نقش کرده اند. جولیان مور در فیلم کوری نقش اصلی را ایفا می کند. او در فیلم تنها کسی است که در شهر قدرت بینایی دارد.
گروه هایی از نابینایان به ویژه در ایالات متحده، از این فیلم انتفاد کرده اند. از جمله فدراسیون ملی نابینایان آمریکا در بیانیه ی خود اشاره کرده: «فیلم "کوری" کلیشه های نادرست رایج درباره ی نابینایان را تقویت می کند؛ کلیشه هایی از این قبیل که نابینایان به خودشان اهمیت نمی دهند و دائماً سر ناسازگاری دارند.»
آن کوری روزنامه نگار، عکاس و مجری آمریکایی می باشد که از سال ۲۰۱۲ به عنوان مجری و مسول اخبار بخش اخبار بین المللی شبکه ان بی سی آمریکا برگزیده شد. شهرت وی در ایران به خاطر اولین مصاحبه یک خبرنگار خارجی با رئیس جمهور حسن روحانی می باشد. وی همچنین پوشش گسترده ای از اخبار مربوط به مذاکرات ایران و گروه ۵+۱ داشت. وی برنامه مستندی با عنوان دیپلماسی تویتری تولید نمود که پس از مذاکرات در ماه مه ۲۰۱۴ از شبکه ان بی سی آمریکا پخش شد.
Ann Curry در توئیتر
Ann Curry در بانک اطلاعات اینترنتی فیلم ها
ادموند کوری (به انگلیسی: Edmund Currey) بازیکن فوتبال زادهٔ ۰۱۸۶۸-۰۶-۲۸ ۲۸ ژوئن ۱۸۶۸ اهل کشور انگلستان که سابقهٔ بازی در تیم ملی فوتبال انگلستان را در کارنامهٔ خود دارد. وی در تاریخ ۰۱۸۹۰-۰۳-۱۵ ۱۵ مارس ۱۸۹۰ نخستین بازی ملی خود را در مقابل تیم ملی فوتبال ولز انجام داد و با حضور در ۲ بازی ملی، در تاریخ ۰۱۸۹۰-۰۴-۰۵ ۵ آوریل ۱۸۹۰ واپسین بازی ملی اش را در برابر تیم ملی فوتبال اسکاتلند برگزار کرد. این بازیکن توانسته در بازی های ملی، ۲ گل به ثمر برساند.
تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است.
الیاس جیمز کوری (به انگلیسی: Elias James Corey) (متولد ۱۲ ژوئیه ۱۹۲۸) یک شیمی دان آمریکایی است. در سال ۱۹۹۰ «برای توسعه تئوری و متدولوژی سنتز آلی»و به ویژه کار در زمینه آنالیز سنتز برگشتی، جایزه نوبل شیمی به او اهدا شد.
به گمان بسیاری او یکی از بزرگترین شیمی دانهای زنده دنیا محسوب می گردد. او معرف ها، روش های سنتزی و سنتزهای جامع بیش شماری را توسعه داده است که با این دستاوردها موجب پیشرفت قابل ملاحظه و چشمگیر شیمی آلی گردیده است.
الیوت پارک کوری (Elliott Park Currie) جامعه شناس و جرم شناس برجسته آمریکایی متولد ۱۹۴۲ در شیکاگو است. او استاد دانشگاه برکلی و همچنین عضو هیئت علمی دانشگاه ارواین کالیفرنیا است. حوزه های تخصصی او شامل: سیاست عدالت کیفری به کار گرفته شده در ایالات متحده و سایر کشورها؛ علل برانگیزنده جرائم خشونت آمیز؛ شرایط و زمینه اجتماعی و ارتباط آن با بزهکاری و خشونت در نوجوانان، سبب شناسی سوء مصرف و اعتیاد به مواد مخدر و ارزیابی سیاست های این حوزه؛ مسائل نژادی و عدالت کیفری می گردد.
مایکل گاتفردسون
الیوت پی. کوری در سال ۱۹۴۲ در شیکاگو متولد شد. او به واسطه والدینش که از اساتید دانشگاه شیکاگو بودند از کودکی در محیطی علمی رشد یافت و بدین ترتیب زمینه آشنایی با درس و تدریس و تحقیق برای او فراهم شد.
او در اوایل دهه ۶۰ در رشته جامعه شناسی از دانشگاه روزولت شیکاگو فارغ التحصیل شد، جایی که او تأثیر شگرفی از پروفسور هلن لوپاتا پذیرفت.
او تحصیلات تکمیلی خود را در جامعه شناسی در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی به انجام رساند. تحت تأثیر پژوهشگرانی از جمله دیوید ماتزا، جروم اسکولنیک و باب بلانر تز دکترای خود را در سال ۱۹۶۶ با عنوان: مدیریت اذهان مردم: جنبش دارالتادیب ۱۹۲۰–۱۸۶۵ انتخاب و دفاع نمود.
ایرن ژولیو-کوری (به فرانسوی: Irène Joliot-Curie) ‏(۱۸۹۷–۱۹۵۶ میلادی) فیزیک دان و شیمی دان فرانسوی که به خاطر کشف رادیواکتیویتهٔ مصنوعی در سال ۱۹۳۵ جایزه نوبل شیمی را دریافت کرد.
۱۲ سپتامبر ۱۸۹۷ تولد در پاریس
۱۹۰۶ درگذشت پدر (پیر کوری)
۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸ تکنسین رادیولوژی
۴ اکتبر ۱۹۲۶ ازدواج با فردریک ژولیو کوری
۱۹۲۷ تولد دخترشان هلن
۱۹۳۱ کار روی تشعشع بریلیوم
۱۹۳۲ تولد پسرشان پیر
۴ ژوئیه ۱۹۳۴ درگذشت مادر ماری کوری بر اثر ابتلا به سرطان خون
۱۹۳۴ کشف رادیواکتیویته مصنوعی
۱۹۳۵ دریافت جایزهٔ نوبل شیمی به همراه همسرش
۱۹۳۶ وزیر آموزش و پرورش
۱۹۴۶ ارائه برنامهٔ تشکیل مرکز انرژی اتمی
۱۹۵۰ برکناری از مرکز انرژی اتمی به دلیل تمایلات کمونیستی
۱۷ مارس ۱۹۵۶ مرگ در پاریس
ایرن کوری در پاریس به دنیا آمد و در همان شهر هم دیده از جهان فروبست. مادرش ماری کوری و پدرش پیر کوری هر دو فیزیک دان برجسته ای بودند. در ۴ اکتبر ۱۹۲۶ با فردریک ژولیو که در انستیتو رادیوم زیر نظر ماری کوری کار می کرد ازدواج کرد. فردریک پسر هانری ژولیو از انقلابیون کمون پاریس بود.
در سال ۱۹۳۴ ایرن و فردریک توسط پرتو آلفا، آلومینیوم را بمباران کردند و نشان دادند با این عمل هستهٔ آلومینیوم با انتشار یک نوترون به هستهٔ فسفر تبدیل می شود، ولی فسفر به دست آمده رادیوکتیو بود و به انتشار پوزیترون ادامه می داد. آن ها در واقع رادیواکتیویته مصنوعی را کشف کرده بودند.
در سال ۱۹۳۵ زوج ژولیو-کوری به خاطر کشف رادیوکتیویتهٔ مصنوعی جایزه نوبل شیمی را دریافت کردند.
ایو دنیس کوری لبوز (۶ دسامبر ۱۹۰۴–۲۲ اکتبر ۲۰۰۷) نویسنده، خبرنگار و پیانیست فرانسوی-آمریکایی بود. ایو کوری، دختر کوچک تر ماری کوری و پیر کوری بود. خواهر او ایرن کوری و همسر او-فردریک ژولیو کوری بودند. ایو تنها عضو خانواده بود که دانشمند نشد و جایزهٔ نوبلی نیز دریافت نکرد. اما همسرش هنری ریچاردسون لبوز موفق به دریافت جایزهٔ صلح نوبل به نمایندگی از یونیسف گردید. او به عنوان خبرنگار مشغول به کار شد و کتاب هایی مانند بیوگرافی مادام کوری و سفری در میان جنگجوها با مضمون جنگ را نوشت.
ویکی پدیای انگلیسی
کودکی ایو دنیس کوری ۶ دسامبر۱۹۰۴ در پاریس به دنیا آمد. او به هنگام مرگ پدرش-پیر کوری-تنها ۲سال داشت و بدین سبب او را به خاطر نسپرد. پس از مرگ پیر کوری، ماری کوری و دخترانش برای مدتی تحت سرپرستی پدرپزرگ پدریشان-دکتر یوجن کوری-قرار گرفتند. وقتی دکتر یوجن در سال ۱۹۱۰ دار فانی را وداع گفت، ماری کوری مجبور به بزرگ کردن فرزندانش با کمک دولت شد. با این وجود ایو کوری بعدها اعتراف کرد که به عنوان یک کودک با کمبود توجه کافی از طرف مادرش رو به رو بوده است ولی مدتی بعد رابطهٔ احساسی محکمی با مادرش پیدا کرد. ماری اهمیت زیادی برای پیشرفت علایق هر دو فرزندش قائل بود و با این که ایرن راه مادر را در پیش گرفت و دانشمندی برجسته شد، ایو بیشتر به هنر و ادبیات علاقه داشت و حتی به عنوان یک کودک استعداد خاصی را در موسیقی به نمایش گذاشت. در هر شرایط هوایی، آن ها راه های طولانی را پیاده می رفتند یا دوچرخه سواری می کردند. آن دو در تابستان به شنا می رفتند و ماری ابزار ژیمناستیک را در باغ خانه نصب کرده بود. ایو و ایرن همچنین خیاطی، باغبانی و آشپزی راآموختند. با این که دخترها ملیتی فرانسوی داشتند و زبان نخست آن ها فرانسوی بود، (ایو بعدها شهروند آمریکا شد) ولی با زبان لهستانی نیز آشنا شدند. در ۱۹۱۱ از لهستان دیدن کردند که در آن زمان تحت سلطهٔ روسیه بود. مهم ترین هدف این دیدار، دیدن خواهر ماری -برونیسلاوا اسکلودوسکا-بود.
آخرین سال های زندگی بعد از مرگ همسرش در ۱۹۸۷، ایو در شهر نیویورک زندگی کرد. او فرزندی از همسرش فردریک نداشت و فرزندخواندهٔ او آن پرتز (حاصل ازدواج اول فدریک) به دیدن او می رفت. در دسامبر ۲۰۰۴، ایو تولد صدسالگی خود را جشن گرفت و به سبب این مناسبت، دبیر کل وقت سازمان ملل متحد-کوفی عنان-به ملاقات او رفت. او همچنین تبریکاتی از طرف رئیس جمهوری وقت آمریکا-جرج دبلیو بوش و فرانسه ژاک شیراک دریافت کرد. در ژوئیه ۲۰۰۵، ایو به خاطر کارهایش در یونیسف موفق به دریافت لقب لژیون دونور شد. او گاهی به شوخی می گفت که باعث شرمندگی خانواده اش شده است:«پنج جایزهٔ نوبل در خانوادهٔ من وجود دارد، دو تا برای مادرم، یکی برای پدرم، یکی برای خواهر و شوهرخواهرم و یکی برای همسرم و تنها من ناموفق بوده ام.» ایو کوری در ۲۲ اکتبر ۲۰۰۷ در اقامتگاهش در ساتن پلیس منهتن، در خواب درگذشت. او هنگام مرگ ۱۰۲ سال داشت. آن ونمن-مدیر اجرایی یونیسف پس از مرگ او گفت: خانم لبوز یک بانوی با استعداد و حرفه ای بود که از مهارت هایش برای پیشرفت صلح و توسعه بهره برد. هنگامی که که همسرش مدیریت یونیسف را به عهده داشت، او نقش مهم و فعالی را در سازمان ایفا کرد، مانند سفر کردن همراه همسرش برای پشتیبانی از کودکان و تهیهٔ پشتیبانی و قوت قلب برای کارمندان یونیسف در مکان های دور و طاقت فرسا. انرژی و تعهد او برای بهتر کردن دنیا باید الهامی برای ما باشد.
برف کوری (Photokeratitis) اختلال دردناک قرنیهٔ چشم به علت قرار گرفتن بیش ازحد در معرض نور فرابنفشی است که از برف بازتابیده می شود. به برف کوری، نورزدگی هم گفته اند.
Wikipedia contributors, "Photokeratitis," Wikipedia, The Free Encyclopedia, (accessed February 11, 2013).
Axenfeld/Pau: Lehrbuch und Atlas der Augenheilkunde. Unter Mitarbeit von R. Sachsenweger u. a. , Stuttgart: Gustav Fischer Verlag, 1980, ISBN 3-437-00255-4
در این بیماری، آفتاب سوختگی قرنیه باعث می شود تاول های کوچک بر روی سطح قرنیه تشکیل می شود. علامت این بیماری دردناک بودن چشم و نیز از دست دادن قدرت بینایی به طور موقت است. علائم برف کوری عبارتند از: درد – تورم – تاول – التهاب چشم – ریزش اشک – ترس از نور. کسانی که سابقه پیوند قرنیه دارند، در صعود دچار نورزدگی شدیدتری می شوند.
اثر پرتوهای خورشید روی قرنیه چشم باعث وارد شدن صدمه به سلول های سطحی قرنیه چشم می شود. همچنین اشعه فرابنفش باعث سردرد و بروز میگرن و تشدید درد آن بعد از ۴ تا ۱۰ ساعت می شود. عارضه برف کوری می تواند منجر به کوری موقت شود. البته با استراحت دادن به چشم این حالت بعد از ۲۴ ساعت برطرف می شود. پوشاندن چشم و پانسمان آن و استراحت دادن به چشم، حداقل به مدت ۶ تا ۸ ساعت به این روند کمک می کند.
استفاده از عینک آفتابی می تواند به جلوگیری از برف کوری کمک کند و عدم استفاده از عینک دودی مناسب در کوه ممکن است باعث برف کوری شود. بهتر است عینک از کنارها نیز دارای پوشش مناسب برای جلوگیری از نفوذ بیشتر اشعه فرابنفش به چشم ها باشد. اصطلاحاً عینک دوربسته باشد.
پیر کوری (به فرانسوی: Pierre Curie) (متولد ۱۵ مه ۱۸۵۹-درگذشته ۱۹ آوریل ۱۹۰۶)، فیزیک دان فرانسوی بود و از پیشگامان عرصه بلورشناسی، مغناطیس و رادیو اکتیویته بود.
«۲۰ آوریل، روز جداسازی رادیوم». وبگاه فریا. دریافت شده در ۲۲ زوئن ۲۰۰۸. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)
او و همسرش ماری کوری، به همراه آنری بکرل در سال ۱۹۰۳ موفق به دریافت جایزه فیزیک نوبل گردیدند. آنها این جایزه را به خاطر کشف خودپرتوزایی و مطالعه پدیده های تابشی در در کشف رونتگن، دریافت نمودند.
پیر کوری، مدتها مشغول تحقیق در ارتباط با خواص فیزیکی عناصر جدید بود. آنها پس از مدتها کار مدام، توانستند در سال ۱۹۰۲ از چند تن کانی پیچبلند، تنها یک دهم گرم کلرید رادیوم خالص را جدا کنند و در نتیجه این تحقیقات، او و همکارانش توانستند جایزه نوبل را دریافت کنند.
پیر کوری در سال ۱۹۰۶ در سن ۴۷ سالگی در اثر برخورد با یک درشکه درگذشت.
ترانده کی کوری (به انگلیسی: Trundeh Ki Kori) یک منطقهٔ مسکونی در پاکستان است که در اسلام آباد واقع شده است.
فهرست شهرهای پاکستان
ترانده کی کوری ۵۱۹ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
تونی کوری (به انگلیسی: Tony Currie) بازیکن فوتبال زادهٔ ۰۱۹۵۰-۰۱-۰۱ ۱ ژانویه ۱۹۵۰ اهل کشور انگلستان بود که سابقهٔ بازی در تیم ملی فوتبال انگلستان را در کارنامهٔ خود دارد. وی در تاریخ ۰۱۹۷۲-۰۵-۲۳ ۲۳ مه ۱۹۷۲ نخستین بازی ملی خود را در مقابل تیم ملی فوتبال ایرلند شمالی انجام داد و با حضور در ۱۷ بازی ملی، در تاریخ ۰۱۹۷۹-۰۶-۱۰ ۱۰ ژوئن ۱۹۷۹ واپسین بازی ملی اش را در برابر تیم ملی فوتبال سوئد برگزار کرد. این بازیکن توانسته در بازی های ملی، ۳ گل به ثمر برساند.
تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کوری در دانشنامه آزاد پارسی

کوری (curie)
یکای قدیمی پرتوزایی، با نماد C، و برابر با ۱۰۱۰×۳.۷ بکرل. پرتوزایی یک گرم رادیومحدود یک کوری است. این یکا را به افتخار فیزیک دان فرانسوی، پیِر کوری، نام گذاری کرده اند.

معنی کوری به انگلیسی

blindness (اسم)
کوری ، بی بصیرتی

کوری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• رمان کوری pdf   • قیمت کتاب کوری   • بهترین ترجمه کتاب کوری   • دانلود کتاب کوری ترجمه اسدالله امرایی   • نقد رمان کوری   • دانلود کتاب صوتی کوری   • فیلم کوری   • فيلم كوري   • معنی کوری   • مفهوم کوری   • تعریف کوری   • معرفی کوری   • کوری چیست   • کوری یعنی چی   • کوری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کوری
کلمه : کوری
اشتباه تایپی : ;,vd
آوا : kuri
نقش : اسم
عکس کوری : در گوگل


آیا معنی کوری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )