انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1097 100 1

کولی

/kowli/

مترادف کولی: غربتی، غرشمال، قرشمال، لوری وش، لوری، لولی

معنی کولی در لغت نامه دهخدا

کولی. [ ک َ / کُو ] (ص نسبی ، اِ) کاولی = کابلی ؟ (فرهنگ فارسی معین ). لولی. (آنندراج ). لولی. لوری. غربال بند. قره چی. غرچی. غربتی. چینگانه. زط. زرگر کرمانی. سوزمانی. زنگاری. فیوج. فیج. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا). نام گروهی صحرانشین. (ناظم الاطباء). طایفه ٔ معروفی هستند چادرنشین که در تمام عالم پراکنده اند و در ایران کارشان فروختن سبد و فالگیری و احیاناً دزدی است. (فرهنگ لغات عامیانه ٔ جمالزاده ). و رجوع به لوری ، لولی و لولیان شود.
- امثال :
کولی غربال به رو گرفته از رفیقش پرسید مرا چگونه بینی ؟ گفت : بدان سان که تو مرا بینی . (امثال و حکم ج 3 ص 1247).
کولی کولی را دید چماقش را دزدید. (امثال و حکم ج 3 ص 1248). و رجوع به مثل بعد شود.
کولی کولی را می بیند چوبش را زمین می اندازد. (امثال و حکم ج 3 ص 1248). رجوع به مثل قبل شود.
- مثل کوچ کولی ؛ با انبوهی و جمعیت به جایی رفتن. همه با هم با آواز بلند سخن گفتن. (امثال و حکم ج 3 ص 1474). رجوع به معنی بعد و ترکیب های و امثال ذیل مدخل کوچ شود.
|| به مجاز زن یا دختری که بسیار فریاد کند. زن بی شرم بسیارفریاد. زنی سخت آواز درشت و بی شرم. زنی که عادتاً داد و فریاد بسیار کند. زنی پر داد و فریاد. سلیطه. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا). به مجاز کودکان پرسروصدا و جیغجیغو و زنان دزد و بدزبان را گویند. (از فرهنگ لغات عامیانه ٔ جمالزاده ).
- کولی غربیل بند ؛ مراد همان کولی است منتهی بدین صورت بیشتر به مجاز به کار می رود و به زنان سلیطه و آپاردی و بچه های پرسروصدا اطلاق می شود. (از فرهنگ لغات عامیانه ٔ جمالزاده ). || فاحشه. (آنندراج ) (فرهنگ فارسی معین ). || مردم صحرانشین بی شرم. (ناظم الاطباء).

کولی. (حامص ) سواری روی کول و پشت. (فرهنگ فارسی معین ). در تداول کودکان در بازی ، سواری بر پشت کسی. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا). عمل کول کردن را گویند. (از فرهنگ لغات عامیانه ٔ جمالزاده ).
- کولی دادن ؛ کسی را بر کول و پشت خود سوار کردن. (فرهنگ فارسی معین ). بردن حریف را بر پشت خویش. در بعضی بازی های کودکان رسم بر این بود که برنده را به کول خود گرفته مقداری (که میزان آن از روی وسایل بازی معین می شد) راه ببرد، این عمل را کولی دادن می گفتند. کسی که سوار می شدکولی می گرفت. در بسیاری از بازیها، نظیر: چلتوب ، الک دولک ، زویی و بعضی انواع تیله بازی کولی دادن رایج بوده است. (فرهنگ لغات عامیانه ٔ جمالزاده ). بردن حریف را بر پشت خویش پس از باختن در بعضی بازیهای کودکان. در بازیهای کودکان ، بر پشت کسی که ایستاده است سوار شدن تا او وی را ببرد، و کولی گرفتن متعدی آن است.(یادداشت به خط مرحوم دهخدا).
- کولی گرفتن ؛ بر پشت سوار شدن حریف بازی را. بر کول حریف نشستن در بعض بازیهای کودکان پس از بردن. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا). و رجوع به ترکیب قبل شود.

کولی. (اِ) کلی. (فرهنگ فارسی معین ). قسمی ماهی خرد پرتیغ. قسمی ماهی دریای خزر. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا). و رجوع به کلی شود. || نوعی ماهی که در چاه بهار می خورند. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا).

کولی. (اِخ ) دهی از دهستان کوشه که در بخش خاش شهرستان زاهدان واقع است و 450 تن سکنه دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 8).

معنی کولی به فارسی

کولی
طایفه ای بیابان گرد که در اقطار جهان پراکنده اند و عادات و رسوم و زبانی خاص دارند . اصل آنان را از شمال هندوستان می دانند لوری لولی غریب اشمار .
سواری روی کول و پشت
[ گویش مازنی ] /kooli/ بداخلاق – جنجال انگیز و هوچی – بی ادب & لانه ی ماکیان
کولیگری . کول بازی در آوردن کولیگری کردن
( اسم ) ۱ - خان. کولیان . ۲ - جای پر ازدحام و هیاهو .
[ گویش مازنی ] /kooli Khoray/ پرنده ی ماهی خوار کوچک که محل زندگیش کنار برکه ها و آبگیرهاست و حفره های دیواره ی رودها را جهت لانه سازی انتخاب نماید
( مصدر ) کسی را بر کول و پشت خود سوار کردن .
[ گویش مازنی ] /kooli sere/ از مراتع نشتای عباس آباد تنکابن
نام طایفه از کولی ها . یا ( ص ) دشنام گونه ایست به زن یا دختری که بسیار داد و فریاد کند.
[ گویش مازنی ] /kooli gari/ نوعی ماهی & ماهیگیرک پرنده ی ماهیخوار کوچک
کولیگری
نامی است که ترکان به لاک دلسکلاو داده اند .
کشمش کولی
[ گویش مازنی ] /bande kooli/ بند
از نواحی ری
دهی از دهستان هزار جریب بخش چهار دانگه شهرستان ساری واقع در ۵۴ هزار گزی شمال خاوری کیاسر و ۸ هزار گزی پابند . موقع جغرافیایی آن کوهستانی و هوای آن سردسیری و دارای ۴٠ تن سکنه است .
( اسم ) پرنده ایست وحشی مانند خروس دارای چشم های درشت و پایهای دراز و بالهای بزرگ و دم پهن و کاکلی از پر بر سر دارد .
[Phytolacca] [زیست شناسی- علوم گیاهی] سرده ای از میخک سانان چندساله که بومی امریکای شمالی و جنوبی و شرق آسیا و زلاندنو هستند و موادی دارند که برای پستانداران سمی است، اما پرندگان به راحتی میوۀ آنها را میخورند، زیرا پوستۀ دانۀ آنها در دستگاه گوارش پرندگان قابل هض...
[ گویش مازنی ] /sak kooli/ لانه ی سگ - آلونک – خانه ی محقر
[ گویش مازنی ] /shaali kooli/ از ارتفاعات بخش یانه سر واقع در هزارجریب بهشهر
دهی است از دهستان بلوک شرقی بخش مرکزی شهرستان دزفول
[ گویش مازنی ] /kooter kooli/ از غارهای با اهمیت در دوازده کیلومتری جنوب بهشهر - لانه ی کبوتر

معنی کولی در فرهنگ معین

کولی
(حامص .) سواری روی کول و پشت .
(کُ) (ص نسب .) ۱ - دوره گرد، بیابانگرد. ۲ - فاحشه . ۳ - غرشمال ، ارقه .
(خُ. کُ) (اِمر.) پرنده ای است وحشی مانند خروس ، دارای چشم های درشت و پای های دراز و بال های بزرگ و دم پهن و کاکلی از پر بر سر دارد.

معنی کولی در فرهنگ فارسی عمید

کولی
۱. مردم چادرنشینی که در مسیر خود به کارهایی از قبیل خوانندگی، نوازندگی، فال بینی، و فروش سبد می پردازند، لوری، لولی، غرشمال، قرشمال.
۲. (صفت) [عامیانه، مجاز] کسی که داد و فریاد بیهوده می کند، بی شرم.

کولی در دانشنامه ویکی پدیا

کولی
کولی (غربتی) نام گروه های پراکندهٔ قومی است که در کشورهای مختلف دنیا به ویژه در اروپا و ترکیه (کولی های ترکیه) و همچنین نواحی مختلف ایران همچون شیراز، سیستان و بلوچستان ، کرمان، خراسان، و برخی دیگر از مناطق جنوبی و مرکزی ایران به سر می برند. کولی ها در سرتاسر دنیا به خواندن، رقصیدن شهرت دارند و مردمانی دوره گرد و خانه به دوش هستند که بیشتر در گذشته با اجرای برنامه های رقص و آواز در مسیر کوچ خود مردم را سرگرم می کردند، فال آن ها را می گرفتند، کف بینی می کردند و در کنار آن به کارهای دیگری همچون آهنگری و خالکوبی بر روی دست و صورت و اندام نیز می پرداختند. خصوصیات فردی و رفتار اجتماعی، آنان را به کاست های موجود در هند شبیه ساخته است.
در خراسان: غرشمار یا قرشمال و غربتی
در کردستان: دوم و قَرَچ (قه ره چ)
در کرمانشاه: سوزمانی، کاولی، قره چی
در زبان لکی: سوزمانی(زن بدکار کولی)، کاوولی، قرهَچی
در آذربایجان:قاراچی
تا سده هیجدهم کولی ها هم از لحاظ نژاد و هم از لحاظ زبانشان تا اندازه ای اسرارآمیز به نظر می رسیدند کولی هایی که از سرزمین هند به قسمت های جنوبی ایران از جمله شیراز و کرمان مهاجرت کرده بودند از نژادهای اسرارآمیز تر کولی ها بوده اند تا حدی که ازدواج بین خواهر و برادر و پدر و فرزند در بین آن ها معمول بوده است در اواسط سدهٔ هفتم کولی های مقیم ایران به دلیل هنجارشکنی و فساد اخلاقی های فراوان توسط بهرام گور و در بیابان های شیراز رها شدند و تا اواسط دوره قاجار منزوی و طرد شده بودن و مجدداً بدستور آقامحمدخان قاجار از زن های کولی ها برای شهوت و خوشگذرانی برای شاد نمودن مردم استفاده شداین حقیقت که عموماً گمان می رفت از مصر آمده اند (واژه gypsy انگلیسی تحریفی از کلمه Egyptian است) کافی بود تا زبان آن ها اسرارآمیز جلوه گر شود. اکنون روشن است که کولی ها (roma نام ملی و قومی است) از هند به صورت گروه گروه در پایان هزاره اول میلادی مهاجرت کرده اند. یکی از این گروه ها از طریق ایران به طرف آسیای صغیر، جنوب روسیه و کشورهای بالکان پیش رفته، تا در سده پانزدهم به اروپای غربی و در سده شانزدهم به بریتانیا رسیده است. ظاهراً گروه بعدی خط سیری جنوبی تر را یعنی از طریق ایران، سوریه، و مدیترانه به سوی آفریقا و شبه جزیره ایبری در پیش گرفته است. تا قرن بیستم گروه هایی از کولی ها با گرایش به نوعی زندگی کم و بیش چادرنشینی در همه کشورهای اروپایی و در بسیاری از بخش های دیگر جهان حضور داشتند؛ و زبان رُمانی، که اصلاً گونه ای ویژه از زبان هندو آریایی نو می باشد، اساساً با دو یا سه دوجین لهجه تشخیص داده شده است.
غربت های شیراز تا اواسط دوره قاجار، در شیراز و کرمان طوایفی به نام سوزمانی زندگی می کردند که برخی از آن ها کوچ و در روستاهای خانقین و حاج قره سکونت کردند. این طایفه ها جز رقص و کامروائی کاری بلد نبودند. زنان آن ها با رقاصی کسب درآمد می کردند و اگر کسی برای محفلی رقاص می خواست برای آن زن پیغام می فرستاد و او همراه با عده ای زن و مرد، متشکل از پدرخوانده و برادرهایش جمع می شدند و دو به دو می رقصیدند و بقیه هم ساز می زدند. مردها هم اگر خواندن بلد بودند، همراه با ساززدن می خواندند و پولی که درازای رقص می گرفتند، میان همه اعضای خانواده پخش می شد. زن سوزمانی به شوهر خود به صورت نوکر نگاه می کرد و به همین دلیل هنگامی تن به ازدواج می داد که جوانی را از سر گذرانده باشد. او با پرورش گوسفند و دیگر چهارپایان زندگی خود را اداره می کرد و مرد هم برای معاش روزانه اش با او ازدواج می کرد.
یکی از شغل های زن سوزمانی، آرایش کردن دختران جوان بود. این دخترها تا مدتی برای بهره برداری مالی به دست مردانی سپرده می شدند و مراقب بودند که از جوانی و زیبائی آن ها نهایت بهره گیری مالی بشود. پس از مدت کوتاهی، اگر آن زن و مرد رغبت داشتند در کنار هم بمانند، باز مدتی به زمان قرارداد اضافه می شد و اگر رغبت نداشتند، از هم جدا می شدند و سرپرستان دختر، او را مثل کالایی معمولی به بازار فروش می بردند.
عکس کولی
کولی نام گروه های پراکندهٔ قومی در کشورهای مختلف دنیاست و می تواند به موارد زیر نیز اشاره کند:
دنتون کولی، جراح قلب
سیمون کولی، شناگر استرالیایی
چارلز کولی، جامعه شناس اهل ایالات متحده آمریکا
کولی (به ایتالیایی: Coli) یک کومونه در ایتالیا است که در استان پیاچنزا واقع شده است. کولی ۷۲٫۲ کیلومتر مربع مساحت و ۱٬۰۳۰ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای ایتالیا
«کولی» (به انگلیسی: Gypsy) تک آهنگی از هنرمند اهل کلمبیا شکیرا است.
این تک آهنگ در چارت های ، لهستان، آلمان، اسپانیا، جزو ده ترانه اول قرار گرفت.
«کولی» (به انگلیسی: Gypsy) ترانه ای از هنرمند اهل ایالات متحده آمریکا لیدی گاگا است. این ترانه در آلبوم آرت پاپ قرار داشت.
کولی (سگ) (به انگلیسی: Koolie)، نام یکی از نژادهای سگ است که خاستگاه آن به استرالیا بازمی گردد.
کولی فیلمی به کارگردانی و نویسندگی علی شاه حاتمی محصول سال ۱۳۸۱ است.
سلمان غمخوار احمدی
زیبا صابری
غلامعلی پورعطایی
هومن جاوید
کولی (فرانسوی: Le Gitan) یک فیلم به کارگردانی خوزه جووانی است که در سال ۱۹۷۵ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به آلن دلون، آنی ژیراردو، و رناتو سالواتوری اشاره کرد.
۱۹۷۵ (۱۹۷۵)
کولی (فیلم) فیلمی به کارگردانی و نویسندگی علی شاه حاتمی ساختهٔ سال ۱۳۸۱ است.
جیپسی (به معنای کولی؛ انگلیسی: Gypsy) نام یک تئاتر موزیکال متعلق به ۱۹۵۹ است که موسیقی جولی استاین و متن ترانه ها توسط استیون سوندهایم و نمایشنامه توسط آرتور لورن نوشته شده است. این تئاتر موزیکال بر اساس شرح حال جیپسی روز لی رقاص برهنه معروف نگاشته شده است و تمرکز آن بر مادر وی رز است.
کولی ا وولتورنو (به ایتالیایی: Colli a Volturno) یک کومونه در ایتالیا است که در استان ایسرنیا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایتالیا
کولی ا وولتورنو ۲۴٫۳ کیلومترمربع مساحت و ۱٬۳۷۷ نفر جمعیت دارد.
Gypsy Flame نام یک آلبوم موسیقی اثر آرمیک، هنرمند ایرانی است که در سبک پاپ تهیه شده و دارای ۶ آهنگ است.
آرمیک
آلیش دختر کولی فیلمی به کارگردانی و نویسندگی صمد صباحی محصول سال ۱۳۴۳ است.
روفیا
روزا
سونیا
واهیک
]
صابر آتشین
ایرج فریدونی
هوشنگ رضایی
اسماعیل شهدوست
علی ناهیدی
صمد صباحی
زیگونروایزن (به آلمانی: Zigeunerweisen) یا آوای کولی (به اسپانیایی: Aires gitanos) از آثار نوازنده مشهور ویولن و آهنگساز عصر رمانتیک پابلو دو ساراساته است. وی این اثر را در سال ۱۸۷۸ میلادی ساخته است.
ویولنیست و آهنگساز اسپانیایی پابلو دو ساراساته، آثار دیگری هم دارد. فانتزی کارمن، فانتزی رومئو ژولیت کاپریس باسک، زاپاتیدو و هابانرا از مجموعه رقص های اسپانیایی… همه هستند اما زیگونروایزن (آوای کولی) فاخرترین اثر او است.
زیگونروایزن (آوای کولی) گویی از اعماق وجود آهنگساز سروده شده و با لطافت و ظرافتی معصومانه عجین گشته است.
زیگونروایزن (آوای کولی) بر پایه ملودیی از مردمان کولی و غربال بندان آواره و غربتی بنا شده و انگار درد و رنج آنان را آهنگین کرده است.
آکاکیا کولی (نام علمی: Acacia colei) نام یک گونه از سرده آکاسیا است.
آکاکیا کولی (نام علمی: Acacia colei) نام یک گونه از سرده اقاقیا است.
ابرهام کولی (انگلیسی: Abraham Cowley; ۱ ژانویه ۱۶۱۸(1618-01-01) – ۲۸ ژوئیه ۱۶۶۷(1667-07-28)) یک شاعر، و نویسنده اهل بریتانیا بود.
باکره و کولی (به انگلیسی: The Virgin and The Gipsy) داستانی ست نوشتهٔ دیوید هربرت لارنس نویسندهٔ انگلیسی که در سال ۱۹۲۶ نوشته و در ۱۹۳۰ پس از مرگ نویسنده منتشر شد. نویسنده این کتاب را در مدت زمان بسیار کوتاهی نوشت (احتمالاً اواخر سال ۱۹۲۵ کار نوشتن را آغاز کرد و تا ژانویهٔ ۱۹۲۶ به پایان برد) و هرگز فرصت بازنگری آن را نیافت. بسیاری از منتقدان این کتاب را پیش نویس رمان مشهور نویسنده فاسق لیدی چترلی می دانند.
Humma، John B. (۱۹۹۰). Metaphor and Meaning in D.H. Lawrence's Later Novels. University of Missouri Press. ص. ۷۷.
«The Virgin and the Gipsy». Google Books. دریافت شده در June 2012. تاریخ وارد شده در |بازبینی= را بررسی کنید (کمک)
این کتاب که اشاره هایی به زندگی خود لارنس و فرارش با زنی متأهل به نام فریدا دارد، دیدگاه های نویسنده را دربارهٔ سکسوالیته و اخلاق بازتاب می دهد.
داستان باکره و کولی در روستایی کوچک در انگلستان رخ می دهد. قهرمان داستان، ایوت، دختر منزوی و حساس یک کشیش است که از زندگی ناگزیر خود بیزار است و معنایی فراتر را جستجو می کند. او با جوانی زیبا و کولی آشنا و به سرعت شیفتهٔ او و سبک زندگی متفاوتش می شود اما ترس های درونی و قراردادهای اجتماعی او را از کنش فعالانه بازمی دارد. تا این که یک حادثهٔ طبیعی به شکلی معجزه آسا تمام جهانی که او می شناخت را زیر و رو می کند و درهای دنیایی دیگر، سرشار از شور و شعف را به رویش می گشاید.
بُردِر کولی یکی از نژادهای سگ پرورش یافته در اسکاتیش بوردرز است که برای نگهداری از گله، مخصوصاً گوسفندان، پرورش یافته است. این نژاد به طور خاص برای هوش و فرمان برداری پرورش داده شد.بردر کولی آبی سه رنگ. ماده جوان.   بردر کولی مرل سرخ. ماده.   بردر کولی شکلاتی. ماده.   بردر کولی سیاه و سفید. نر.   بردر کولی مرل سرخ. نر.   بردر کولی شکلاتی. نر.
این سگ ها با توجه به برخورداری از هوش بالا، انرژی بسیار و ساختار بدنی ورزیده، معمولاً در مسابقات سگ ها موفق عمل می کنند. از آن ها اغلب به عنوان باهوش ترین سگ های خانگی یاد می شود. امروزه هنوز هم از آن ها برای کار سنتی خود، یعنی گله داری، استفاده می شود.
بردر کولی آبی سه رنگ. ماده جوان.
بردر کولی مرل سرخ. ماده.
بی کاروان کولی نام یک آلبوم موسیقی اثر ایرج بسطامی، هنرمند ایرانی است که در سبک سنتی تهیه شده و دارای ۱۰ آهنگ است. کیوان ساکت نیز در ساخت این آلبوم همکاری کرده است.
ایرج بسطامی
پارک ملی کولی (انگلیسی: Koli National Park; فنلاندی: Kolin kansallispuisto) یک پارک ملی در ناحیهٔ یوئنسو واقع در منطقهٔ کارلیای شمالی فنلاند است.
فهرست شهرهای فنلاند
این پارک ملی ۳۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و در سال ۱۹۹۱ میلادی دایر شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کولی در دانشنامه آزاد پارسی

کولی (Gypsy)
عید پاک کولی ها در رومانی
(یا: غربتی) دسته های کوچندۀ پراکنده در سراسر جهان، با منشأ هندی. برخی برآنند که ممکن است خاستگاه کولی ها مصر بوده باشد و واژۀ «جیپسی» شکل تغییریافته ای از واژۀ Egyptian (مصری) است. زبان کولی ها، که چندین گویش متفاوت دارد، به شاخۀ هندی خانوادۀ هندواروپایی تعلق دارد. کولی ها خود را «رُم» می نامند، که به معنی «مرد» (و مؤنث آن رُمنی) است و از دیرباز به مهارت در موسیقی، صنعتگری های گوناگون، پیش گویی و اسب سواری شهرت داشتند. به کولی ها در طول تاریخ بسیار ظلم شده است و هنوز هم بسیاری از مردم آن ها را خلاف کار می دانند. بسیار تلاش شده است تا این مردمانِ همیشه مسافر به اسکان یافتن و ایجاد اردوگاه های رسمی و فراهم آوردن امکانات آموزشی تشویق شوند. کولی ها امروزه فقط در روسیه گروه قومی مستقل شناخته شده اند و حق دارند که از شیوۀ زندگی سنتی خود پیروی کنند. کولی ها احتمالاً از اخلاف آهنگران هندی غیرمسلمان بوده اند. از قرن ۱۰م، و شاید حتی از اوایل قرن ۶ م، آن ها آهنگران و مسگران دوره گردی بودند که اجناسشان را در کشورهای مختلف می فروختند. در اوایل قرن ۱۴م به اروپا آمدند و در شبه جزیرۀ بالکان مستقر شدند و احتمال می رود که پیش از ۱۳۲۶م در کورفو به سر می برده اند. در قرن ۱۵م در بسیاری از کشورهای شمال دانوب مستقر بودند. در فاصلۀ ۱۴۱۴م تا ۱۴۲۲م به آلمان، سوئیس و ایتالیا و در ۱۴۲۷م به پاریس رسیدند. در ۱۴۲۳م دومین موج مهاجرت از مجارستان به راه افتاد. در فاصلۀ میان ۱۴۳۸م و ۱۵۱۲ تعداد بسیار بیشتری از آن ها به آلمان، ایتالیا و فرانسه وارد شدند. ورود کولی ها به انگلستان و اسکاتلند احتمالاً در حدود ۱۵۰۰ بوده است. به نظر می رسد که با یورش ترک ها به شرق اروپا، کولی ها از این منطقه رانده شده باشند. ترک ها به سرزمین های یونان، صربستان و بلغارستان نیز حمله و آن ها را تصرّف کردند و برخی از کولی ها تا مدتی همچنان زیرسلطۀ ترک ها در یونان باقی ماندند. گفته می شود که کولی ها در قرن ۱۵م، در حالی که بزرگان و شهسوارانشان گاه در مهمانخانه اتراق می کردند، در اردوگاه به سر می بردند. برخی از آن ها سوار بر اسب سفر می کردند، بعضی پیاده به دنبالشان راه می پیمودند و زنان و کودکان نیز در ارابه ها سفر می کردند. ابتدا در شهرهای قرون وسطاییِ اروپا با استقبال خوبی، اگر نه با آغوش باز، رو به رو شدند، زیرا آهنگر، بندزن، بازرگان، صنعتگر، بازیگر، موسیقی دان و فال گیر و رمال و کف بین بودند و خدمات خود را عرضه می کردند. برخی از آن ها امان نامه هایی از امپراتوری مقدس روم، سیگیسموند، دریافت کردند که در آن ها زایران مسیحی معرفی شده بودند. اما رهبران اروپا اندک زمانی بعد آن ها را خطری برای جوامع خود پنداشتند. در ۱۵۶۰ برطبق حکم دولت اورلئان به همۀ بوهمی ها یا مصری ها دستور داده شد که این سرزمین را ترک کنند وگرنه اعدام خواهند شد. چندین حکم مشابه نیز در سایر کشورهای اروپایی صادر شد و بسیاری از کولی ها به این ترتیب اعدام شدند. در مجارستان و آلمان کولی ها را تا اواخر قرن ۱۸ به صُلابه می کشیدند و شکنجه می دادند. در بعضی از مناطق بالکان تا قرن ۱۹ آن ها را به بردگی می فروختند. در ۱۷۸۲ در مجارستان ۴۵ کولی را به جرم آدم خواری به دار آویختند، با شمشیر به قتل رساندند یا چهار شقه کردند. از ابتدای قرن ۱۷، غالباً تهمت بچه دزدی به آنان وارد کرده اند. کولی ها بارها از کشوری به کشوری دیگر تبعید شده اند، مثلاً از اسکاتلند به باربادوس و سایر مهاجرنشین های امریکایی (۱۶۶۵ـ ۱۷۱۵) و در ۱۸۰۲ از منطقۀ باسک به شمال افریقا. در جنگ جهانی دوم، آلمان نازی تلاش کرد که کولی ها را کلاً ازمیان ببرد. در قرن ۱۸ تعصب برضد کولی ها در اکثر کشورها کاهش یافت، اما اجازۀ ورود به جامعه فقط به شرطی به آن ها داده می شد که شیوۀ زندگی کوچندۀ خود را کنار بگذارند. اما آن ها حاضر به چنین کاری نبودند زیرا دقیقاً همین شیوۀ زیست بود که به زندگی آن ها معنی می داد. کاهش فضای زیستی، تصویب قوانین مربوط به شکار، قوانین بهداشتی و قوانین داخلی علیه برپاکردن اردوگاه، و خصومت پی گیرانه با آن ها مقاومت دربرابر اسکان یابی را دایماً مشکل تر کرده است. مطالعات دربارۀ زبان رومنی نشان دهندۀ مسیر مهاجرت آن ها و نحوۀ ریشه گرفتن آن ها از بخش شمال غربی هند است. زبان کولی ها به بعضی از زبان های رایج در هند، همچون هندوستانی، مرتبط است؛ اما همۀ کشورهایی که کولی ها از آن ها گذشته اند بر مجموع واژگانشان افزوده اند؛ به ویژه زبان های یونانی و اسلوونی. شاید خالص ترین و قدیمی ترین شکل زبان کولی ها را بتوان در ویلز و ترکیه یافت. اما در اکثر کشورهای دیگر زبان کولی ها به سرعت روبه تخریب است. شکل این تخریب عمدتاً در دستور زبان بوده است، هرچند این زبان با پذیرفتن واژه های بیگانه از لحاظ واژگان مایه و غنای بیشتری یافته است.

ارتباط محتوایی با کولی

کولی در جدول کلمات

کولی خانه بدوش
غرشمال
کارگردان فرانسوی فیلمهای کمدی خوشبختی ( 1940) و زندگی کولی وار (1941)
,,,,,

معنی کولی به انگلیسی

gipsy (صفت)
کولی ، لولی
gypsy (صفت)
کولی ، شبیه کولی
romany (صفت)
کولی
hungarian (صفت)
کولی ، مجارستانی

معنی کلمه کولی به عربی

کولی
غجري , هنغاري
غجري
سنمور
جاودار

کولی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

ارتخشیر ١٤:٥٠ - ١٣٩٧/٠٦/١٣
به نظر می آید که معنا و مصداقی که واژه ی کولی در اروپا دارد با اینجا اشتباه شده است چون اطلاعات جوراجوری را بدون سنجش تخصصی درهم مخلوط ساخته اند. در حال حاضر در تهران نمونه ی کولی ها افراد بزرگسال یا کودکانی هستند که در چهارراهها اسپند به دست می گیرند چون این مردم خراسانی اند و به زبان اصیل جنوب خراسان گویش می کنند که فارسی زبان مطلق اند و با اسپندگرفتن، نگهدارنده ی رسمی کهن هستند اسپند گیاهی مقدس و به معنای مقدس است.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کولی در جدول   • عکس زن کولی   • کولی ماهی   • زنان کولی ایران   • کولی شجریان   • کولی های خوزستان   • نام دیگر کولی   • معنی کولی   • مفهوم کولی   • تعریف کولی   • معرفی کولی   • کولی چیست   • کولی یعنی چی   • کولی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کولی
کلمه : کولی
اشتباه تایپی : ;,gd
آوا : kowli
نقش : اسم
عکس کولی : در گوگل


آیا معنی کولی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )