انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1067 100 1

کومینتانگ

کومینتانگ در دانشنامه ویکی پدیا

کومینتانگ
کوُمینتانگ یا (جبهه ملی چین) حزب مؤسس جمهوری در چین و حزب حاکم (تایوان) است. ایدئولوژی حاکم بر این حزب سه اصل خلق نام دارد که سون یات سن آن را تشویق می کرد. حزب کومینتانگ در سال ۱۹۱۳ و پس از سرنگونی امپراتوری دودمان چینگ در چین ایجاد شد و پس از فراز و نشیب هایی، از سال ۱۹۱۹ حکومت چین را در دست گرفت. رهبران کمونیست آینده مانند مائو تسه تونگ و چوئن لای مناصب مهمی در مؤسسات دهقانی و نظامی کومینتانگ به عهده گرفتند.
مستقیم، رامین: چین چگونه بود؟ چگونه خواهد شد؟. در: مجله «گزارش». اردیبهشت ۱۳۷۶ - شماره ۷۵. (از صفحه ۸۷ تا ۹۱).
Wikipedia contributors, "Kuomintang," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Kuomintang&oldid=479267287 (accessed March ۱۱، ۲۰۱۲).
مورنینگ استار، کنی کویل، ۲۴ اوت ۲۰۱۲،
کومینتانگ، قدیمی ترین تشکل سیاسی چین است، حزبی که یک صد سال تاریخ آن (در ۱۹۱۲)، سیاهه دراماتیکی از انقلاب و ضدانقلاب، وحدت ملی و تفرقه بوده است. کومینتانگ در فاصله کمی پس از انقلاب جمهوری خواهی ۱۹۱۱ چین تشکیل شد. کومینتانگ به نظر می رسید تبلور چهار نیروی طبقاتی اصلی-کارگران، دهقانان، قشرها میانی شهری و بورژوازی ملی باشد که به نظر می رسید نیروهای طبیعی ضدامپریالیستی و ضد فئودالی باشند. در سال ۱۹۴۸ کمیته انقلابی کومینتانگ چین متشکل از نیروهایی شامل سونگ چینگ-لینگ، بیوه سون یات سن، در حمایت از اتحاد با حزب کمونیست چین تأسیس شد.
سون یات سن (۱۸۶۶–۱۹۲۵) که از نظر تحصیلات و نوع پرورش بیشتر غربی بود تا چینی، خود را به توده ها نزدیک کرد و آنها را متشکل ساخت. وی مبارزات خود را با تلاش برای سرنگونی دودمان ناتوان منچو آغاز کرد. در ۱۹۱۲ به عنوان قهرمان ملی از تبعید بازگشت و به عنوان رئیس دولت موقت جمهوری انتخاب شد. سان یات سن فاقد ارتش توده ای بود و مجبور شد سپاهیان امپراتوری را تحت رهبری یوان شین کای بپذیرد. اما شین کای با امپراتور خواندن خود، سان یات سن را متقاعد کرد که حزب ملی گرای خود موسوم به کومینتانگ را تأسیس کند، اما هرگز نتوانست حکومتی ملی گرا و باثبات در پکن تشکیل دهد. کومینتانگ چین یا حزب ملی مردم، قدیمی ترین تشکل سیاسی چین است، حزبی که یک صد سال تاریخ آن، سیاهه دراماتیکی از انقلاب و ضدانقلاب، وحدت ملی و تفرقه بوده است. کومینتانگ در فاصله کمی پس از انقلاب جمهوری خواهی ۱۹۱۱ چین تشکیل شد. این انقلاب سلسهٔ کوائینگ (Qing)، حکام منچو (Manchu) را که از سال ۱۶۴۴ بر چین مسلط بودند، سرنگون کرد. عاجز از مقاومت در برابر دست اندازی های قدرت های استعماری غربی و ناتوان در قرار دادن چین در مسیر مدرنیزاسیون درون زا، کوئینگ در سال های نخستین قرن بیستم با قیام های مردمی متعدد، تمردهای نظامی و شورش هایی روبه رو شد که به انقلاب ۱۹۱۱منتهی گردیدند. پویی (Puyi) «آخرین امپراتور» رسماً در فوریه ۱۹۱۲ استعفا داد. کومینتانگ موقعی که در همان سال تأسیس شد، شماری از احزاب و انجمن های ناسیونالیست موجود را گرد آورد.
سون یات سن، یک پزشک اهل کانتون که در هنگ کنگ و هاوایی تحصیل کرده بود، مهم ترین چهره در کومینتانگ بود که هنوز در دو سوی تنگه تایوان از او یاد می شود. سون برای دهه ها فعالانه، از آن جمله در میان چینی های مقیم خارج، علیه کوئینگ کار کرد. در سال ۱۸۹۶ زمانی که در لندن بود، به وسیله دیپلمات های سلطنتی ربوده و در سفارت چین زندانی شد. تنها یک کارزار رسانه ای از طرف جیمز کانتیل (James Cantlie) دوست و پزشک همکار او مانع فرستادن سون به چین و اعدام حتمی وی گردید.
عکس کومینتانگ


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با کومینتانگ

کومینتانگ را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کومینتانگ   • مفهوم کومینتانگ   • تعریف کومینتانگ   • معرفی کومینتانگ   • کومینتانگ چیست   • کومینتانگ یعنی چی   • کومینتانگ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کومینتانگ
کلمه : کومینتانگ
اشتباه تایپی : ;,ldkjhk'
عکس کومینتانگ : در گوگل


آیا معنی کومینتانگ مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )