انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1065 100 1

کوهستان

/kuhestAn/

مترادف کوهستان: جبل، کوه، کوهسار، کهسار، کهستان

معنی کوهستان در لغت نامه دهخدا

کوهستان. [ هَِ ] (اِ مرکب ) معروف است که کوهسار باشد، یعنی جایی که درآنجا کوه بسیار است. (برهان ). جایی که کوه بسیار باشد و آن را کهستان نیز گویند و عرب قهستان کرده و دراغلب ولایات قهستان نام ولایتی است ، چنانکه در خراسان قاین و قهستان و در عراق قهستان قریب به قم... (آنندراج ). هر جای احاطه شده از کوه و بیشه. (ناظم الاطباء). (از: کوه + ستان ، پسوند مکان ). مخفف آن کهستان ، قهستان (معرب ). (حاشیه ٔ برهان چ معین ). زمینی که کوه در آن بسیار باشد. (فرهنگ فارسی معین ) :
پلنگان را به کوهستان پناه است
نهنگان را به دریا جایگاه است.
نظامی (خسرو و شیرین چ وحید ص 246).
برنده ره بیابان در بیابان
به کوهستان ارمن شد شتابان.
نظامی (خسرو و شیرین ایضاً ص 56).
اگر باران به کوهستان نبارد
به سالی دجله گردد خشک رودی.
سعدی.
و رجوع به کهستان شود.
|| هر جائی که عبور از آن ممکن نباشد. (ناظم الاطباء).

کوهستان. [ هَِ ] (اِخ ) جبال. (از فرهنگ فارسی معین ). رجوع به جبال (اِخ ) شود.

کوهستان. [ هَِ ] (اِخ ) نام ولایتی است از خراسان که آن را کهستان هم می گویند و معرب آن قهستان است و به تعریب اشتهار دارد. (برهان ). قهستان. (ناظم الاطباء) (فرهنگ فارسی معین ). این ناحیه که در قسمت جنوب خراسان کنونی است ، شامل بیرجند و طبس و قاین و گناباد و تون و ترشیز و خواف بوده و از سوی مغرب به کویرلوت و از سوی جنوب به سیستان محدود می شده است. رجوع به قهستان و سرزمینهای خلافت شرقی صص 377-388 شود.

کوهستان. [ هَِ ] (اِخ ) قبل از این سمرقند را نیز می گفته اند. (برهان ). سمرقند. (ناظم الاطباء).

کوهستان. [ هَِ ] (اِخ ) یکی از دهستان های نه گانه ٔ بخش داراب که در شهرستان فسا واقع است. حدود و مشخصات آن به قرار زیر است : از شمال به ارتفاعات سرکوه داراب ، از مشرق به شهرستان سیرجان ، از جنوب به دهستان رستاق و از مغرب به دهستان قریةالخیر و حومه ٔ داراب محدود است. منطقه ای کوهستانی و هوای آن نسبتاً سرد است. محصولاتش عبارت است از: انجیر، مویز، گل سرخ ، گردو، بادام ، توتون ، لبنیات ، پشم ، پوست ، عطر و گلاب. این دهستان از 17 آبادی بزرگ و کوچک تشکیل شده است و در حدود 12000 تن سکنه دارد. قرای مهم آن عبارت است از برفدان ، چاهکویه ، رزک ، شکرویه ، لای زنگان ، نودایجان ، سهلک و لای گردو. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 7).

کوهستان. [ هَِ ] (اِخ ) دهی از دهستان پره سر طالشدولاب که در بخش رضوانده شهرستان طوالش واقع است و 405 تن سکنه دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 2).

کوهستان. [ هَِ ] (اِخ ) یکی از دهستانهای بخش کلاردشت که در شهرستان نوشهر واقع است. این دهستان در قسمت غربی رودخانه ٔ چالوس قرار دارد. از 22 آبادی بزرگ و کوچک تشکیل شده است و در حدود 4600 تن سکنه دارد. قرای مهم آن عبارت است از: فشکور، دلیر، ناتر، تویر، هریجان و ولی آباد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 3).

کوهستان. [ هَِ ] (اِخ ) دهی از دهستان قره طقان که در بخش بهشهر شهرستان ساری واقع است و 820 تن سکنه دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 3).

معنی کوهستان به فارسی

کوهستان
دهستانی است از بخش کلاردشت شهرستان نوشهر واقع در بخش باختری رودخانه چالوس دارای ۲۲ آبادی و ۴۶٠٠ تن سکنه.
زمینی که در آن کوه بسیارباشد، کوهسار، کهستان، وقهستان، نیزگفته شده
( اسم ) زمینی که در آن کوه بسیار باشد
[mountain waves] [علوم جَوّ] موج گرانی جوّی که با عبور شارش هوای پایدار از روی مانع کوهستانی تشکیل می شود

معنی کوهستان در فرهنگ معین

کوهستان
(هِ) (اِمر.) زمینی که در آن کوه بسیار باشد.

معنی کوهستان در فرهنگ فارسی عمید

کوهستان
جایی که در آن کوه بسیار باشد، کوهسار.

کوهستان در دانشنامه ویکی پدیا

کوهستان
کوهستان زمینی است که کوه در آن بسیار باشد. به سرزمین های مرتفع کوهستانی، کوهساران و کوهسار نیز گفته می شود.
عکس کوهستان
کوهستان زمینی ست که کوه در آن بسیار باشد.
کوهستان (۱۹۳۴)، با نقش آفرینی لورل و هاردی
کوهستان (فیلم ۲۰۱۸)
کوهستان همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره باشد:
کوهستان یکی از روستاهای استان مازندران، واقع در بخش مرکزی شهرستان بهشهر است و در ۱۵ کیلومتری جاده نکا به بهشهر قرار دارد.
فاصله تا رستمکلا ۲٫۵ کیلومتر است.
آیت الله کوهستانی از جمله شخصیت برجسته این روستا می باشد.
این روستا در منطقه ای واقع شده است که شامل روستاهای کلت، گرجی محله، آسیاب سر، کوهستان، و تروجن به علاوه رستم کلا می باشد. آثار یافت شده و موجود در این منطقه به دوران بسیار دوری برمی گردد؛ از جمله غار تاریخی و آثار قلعه های پیش از اسلام و قبرستان و آتش کده قبل از اسلام و گوهرتپه می توان نام برد.
کوهستان ، روستایی از توابع بخش کرگان رود شهرستان تالش در استان گیلان ایران است.
کوهستان بهشت آباد، روستایی از توابع بخش پره سر شهرستان رضوان شهر در استان گیلان ایران است.
کوهستان بهشت آباد، روستایی از توابع بخش پره سر شهرستان رضوان شهر در استان گیلان ایران است.
این روستا در دهستان دیناچال قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱٬۴۵۵ نفر (۳۵۹خانوار) بوده است.
کوهستان (رودبار جنوب)، روستایی از توابع بخش جازموریان شهرستان رودبار جنوب در استان کرمان ایران است.
این روستا در دهستان کوهستان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۸ نفر (۸خانوار) بوده است.
کوهستان ، روستایی از توابع بخش کرگان رود شهرستان طوالش در استان گیلان ایران است.
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان خطبه سرا قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۵۱ نفر (۶۶خانوار) بوده است.
کوهستان (انگلیسی Them Thar Hills) فیلمی کمدی با نقش آفرینی لورل و هاردی است.
۲۱ ژوئیه ۱۹۳۴ (۱۹۳۴-07-۲۱)
هاردی بیمار است و دکتر علت آنرا فشار زندگی می داند و به وی پیشنهاد می کند به یک منطقه آرام کوهستانی برود. لورل و هاردی به کوهستان می روند و در نزدیک کلبه ای که قبلاً مخفیگاه قاچاقچیان نوشیدنی های الکی بوده است اقامت می کنند. همه چیز تقریباً به خوبی پیش می رود تا اینکه زن مردی برای گرفتن کمی بنزین به آنها مراجعه می کنند. فیلم این به آن در ادامه ای بر این فیلم است.
کوهستان (انگلیسی: The Mountain) یک فیلم به کارگردانی ریک آلورسون است که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد.
۳۰ اوت ۲۰۱۸ (۲۰۱۸-08-۳۰) (هفتاد و پنجمین دوره جشنواره بین المللی فیلم ونیز)
کوهستان (انگلیسی Them Thar Hills) نام فیلم طنزی با نقش آفرینی لورل و هاردی.
آپولوی کوهستان (نام علمی: Parnassius apollo) نام یک گونه از سرده پارناسیوس است.
ابروزردک کوهستان (نام علمی: Elaenia obscura) نام یک گونه از سرده ابروزردک است.
امامزاده کوهستان، روستایی از توابع بخش اوز شهرستان لارستان در استان فارس ایران است.
این روستا در دهستان فیشور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده است.
عملیات امداد و نجات در کوهستان (به انگلیسی: Mountain Search and rescue) به عملیات امداد و نجات و کلیه فعالیت هایی که در یک محیط کوهستانی، جهت یافتن افراد و حفظ زندگی آنان (که در شرایط دشوار انجام می گیرد)، گفته می شود. البته این تعریف برای امداد در دیگر نواحی بمانند بیابان نیز یکسان می باشد. این فعالیت ها بیشتر در محیط های نامناسب و ناهموار کوهستانی انجام می گیرند. اغلب از بالگرد و سگ ها، جهت جستجوی کوهستان استفاده می شود. ممکن است به امدادگران حرفه ای و گروه های داوطلبانه کوهستان در ازای ارائه خدمات، مبلغی پرداخت شود به طوری که این خدمات بیشتر در مناطقی با بیشترین میزان تقاضا بمانند آلپ، پارک ملی، کوهستان ها و پیست اسکی انجام می گیرد. با این وجود در بعضی مناطق، فعالیت زیاد، آشنایی به طبیعت منطقه و افزوده بر آن، تکنیک های خاص و دانش محلی نیاز می باشد و ضرورت بکارگیری از نیروی داوطلبانه را بیش از پیش روشن می کند. در حال حاضر این گروه ها شامل کوهنوردان محلی و راهنمای تور می باشند. در اغلب موارد گروه های حقوق بگیر إمداد در کنار إمداد گران داوطلب کار می کنند. به عنوان مثال یک گروه إمداد هوایی که دست مزد خود را می گیرد در کنار إمداد زمینی فعالیت می کند. خدمات إمداد کوهستان رایگان است هر چند در بعضی کشورها دست مزد (کار مزد) خود را مطالبه می کنند و این خدمات رایگان نمی باشد. البته در این مورد، استثنا هم وجود دارد. در کشور سوئیس که هزینه های إمداد کوهستان خیلی بالا است (بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار) و به مصدوم تحمیل می شود. در مناطق دور دست یا کمتر توسعه یافته سامان دهی خدمات کم اهمیت است یا وجود ندارد.
این واحد به چند گروه تقسیم می شدند:
خدمات إمداد کوهستان در ایرلند، زیر چتر انجمن نجات کوهستان، در ایرلند فعالیت می کند.
در پنج پارک ملی کانادا با نام Canadian Rockies، إمداد کوهستان به تنهایی مسئولیت برنامه متخصصان امنیت کوهستان را بر عهده دارد. ثبت نام از گروه های داوطلب در مراکز اطلاع رسانی انجام می شود و چنانچه یک گروه کوهنوردی تا یک زمان و روز مشخص با پارک ملی، تماس نگیرد آنها عملیات جستجو را آغاز می کنند. البته از گروه ها انتظار می رود به خود متکی بوده و تا روز بعد منتظر إمداد نباشند. پارک ملی، در صورتی همان روز عملیات جستجو را آغاز می کند که روشنایی روز و شرایط آب و هوایی این امکان را فراهم کند. هزینه های إمداد از طریق هزینه ورودی پارک تأمین می شود.
خدمات نجات هوایی (REGA)، ارائه دهنده خدمات فوریت های پزشکی در سوئیس (بویژه کوهستان ها) می باشد. این سازمان به سوئیسی های خارج از آن کشور نیز در موقعیت های اضطراری، خدمات می رساند.
نگین کوهستان یک اندیس غیرفلزی است که در حوالی شهر ده بید استان فارس قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، خاک نسوز است.
فهرست اندیس های استان فارس
ببر کوهستان فیلمی به کارگردانی و نویسندگی خسرو پرویزی محصول سال ۱۳۴۴ است.
محمدعلی فردین
ویکتوریا
جمشید مهرداد
پرخیده
رضا شفیع
عباس مهردادیان
یدالله محمدی نژاد
نرسی کرکیا
فرج پور
سیمین علی زاده
منوچهر سخایی
عباسی
سودابه
آنژلا
شاهپور خاریابند
کلهر
محسن آراسته
منوچهرخان و نامزدش در روستایی با اتومبیل، پیرزنی را مصدوم می کنند و موقع فرار شوهر پیرزن، قنبر، را به قتل می رسانند... جمشید مهرداد در این فیلم در نقش منفی ظاهر شد
پارک کوهستان کرمانشاه در شمال شهر کرمانشاه قرار داردپارک کوهستان از بزرگترین و زیباترین پارک های توریستی در کرمانشاه و ایران است؛ که در نزدیکی مجموعه طاق بستان قرار دارد. در این پارک دو آبشار مصنوعی به صورت طبیعی ساخته شده استو یادواره شهدای گمنام در این پارک قرار دارد. در سال های اخیر تعدادی از رستوران ها و سازه هایی که به صورت غیرقانونی در این محدوده ساخته شده بود تخریب شد.
پتن (به انگلیسی: Pattan) یک منطقهٔ مسکونی در پاکستان است که در خیبر پختونخوا واقع شده است. پتن ۸۳۳ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای پاکستان
ماجراجویی های پپرو یا ماجراهایی پپرو، پسری از کوه های آند (به ژاپنی: アンデス少年ペペロの冒険 Andesu Shōnen Pepero no Bōken) مجموعه تلویزیونی انیمه ۲۶ قسمتی ژاپنی است که بیشتر ما آن را با نام پسر کوهستان در فارسی می شناسیم. تهیه کنندگان این سریال تاسویا اونو و سومیو تاکاهاشی هستند و این سریال از شبکه نت نت ورک بین ۶ اکتبر ۱۹۷۵ تا ۲۹ مارس ۱۹۷۶ نخستین بار در ژاپن پخش شد، که این در زمانی قبل از انقلاب بوده، شروع پخش حدوداً از اوایل مهرماه بوده و تا آخر نوروز طول کشیده است. از آن زمان به بعد این سریال به زبان های گوناگون ترجمه شد.
در ایران در حدود پانزده سال بعد از اولین نمایش در ژاپن، شبکه یک صدا و سیما همزمان با کارتون های پرطرفدار دیگری چون فوتبالیست ها، دوقلوهای افسانه ای، این کارتون را دوبله و پخش کرد.
داستان در مورد پسرکی اهل آمریکای جنوبی به نام پپرو است که در جستجوی پدر است. پدری که به جستجوی شهر افسانه ای ال دورادو مدتی ست که از خانه رفته است.
پپرو پسری نوجوان است که در دهکده ای فقیر در منطقه آند امریکای جنوبی به همراه مادرش در خانه ای کوچک زندگی می کند. پدرش از قبل در جستجوی ال درادوی افسانه ای خانه را ترک گفته است، شهری که هیچ کس تاکنون به چشم ندیده است. مدتی از رفتن پدر گذشته و خبری از او نشده است. داستان از جایی آغاز می شود که پپرو در حالی که دارد سطل را از آب رودخانه پر می کند، تصویر عقاب طلایی را در آب می بیند. پپرو گمان می کند که این نشانه ایست که پدرش زنده است و باید به دنبال او برود.
تاریکی درخشان کوهستان (انگلیسی: The Dark Glow of the Mountains) فیلمی در ژانر مستند به کارگردانی ورنر هرتسوک است که در سال ۱۹۸۴ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به رینولد مسنر اشاره کرد. این فیلم به صعود بی وقفه (بدون بازگشت به کمپ اصلی) مسنر و هانس کامرلاندر به گاشربروم ۱ و گاشربروم ۲ و انگیزه های درونی کوهنوردان برای کوهنوردی می پردازد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی کوهستان به انگلیسی

mountain (اسم)
کوه ، کوهستانی ، کوهستان

معنی کلمه کوهستان به عربی

کوهستان
جبل

کوهستان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کوهستان چیست   • تعریف کوهستان   • کوهستان های ایران   • کوهستان به انگلیسی   • تحقیق در مورد کوهستان   • روستای کوهستان   • درباره کوهستان   • کوهستان ایران   • معنی کوهستان   • مفهوم کوهستان   • معرفی کوهستان   • کوهستان یعنی چی   • کوهستان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کوهستان
کلمه : کوهستان
اشتباه تایپی : ;,isjhk
آوا : kuhestAn
نقش : اسم
عکس کوهستان : در گوگل


آیا معنی کوهستان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )