انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1089 100 1

کوهنوردی

/kuhnavardi/

مترادف کوهنوردی: کوه پیمایی، کوه سپری، کوه گردی

کوهنوردی در دانشنامه ویکی پدیا

کوهنوردی
کوهنوردی یکی از ورزش ها یا از جمله تفریحات است. برای برخی نیز کوهنوردی به عنوان شغل اصلی یا بخش الزامی شغل اصلی است.
کفش مخصوص کوه
کاپشن گورتکس
کاپشن پلار
کوله پشتی
باتوم کوهنوردی
دستکش
کلاه مناسب فصل
بادگیر
جوراب کلفت
کیسه خواب
فلاسک چای
بطری آب
وسایل شخصی مانند قاشق و چنگال چاقو
چراغ قوه
وسایل کمک خوراکی مانند: فندک، نمک، چاقو،
کیف کمری برای نگهداری وسایل حفظ حیات:وسایلی که همیشه و در هر موقعیت لازم است همراه کوهنورد باشد زیرا ممکن است کوهنورد به دلیلی ناچار به ترک کوله پشتی اش شود: نقشه- موبایل جی پی اس دار-خوراکی (نان و کشمش و …)- برنده (چاقو)- دوزنده (سوزن و نخ)- سوزنده (کبریت یا فندک)-باند کشی و باند استریل
پیمایش مسیرهای فنی در کوهستان، با استفاده از ابزارهای فنی و درگیر شدن با مسیرهای سنگی و یخی را کوه نوردی می نامند. کوه پیمایی به معنای راه پیمایی در کوه است و با کوه نوردی تفاوت دارد. به بالا رفتن یا پایین آمدن به صورت پیاده از ارتفاعات طبیعی کوه پیمایی گفته می شود. کوه: به ارتفاعات بیش از ۶۰۰ متر از زمین های اطراف هر منطقه کوه گفته می شود. قله: بلندترین قسمت هر کوه را قله می گویند. یک کوه می تواند یک یا چند قله داشته باشد که در یک خط الراس قرار گرفته اند. معمولاً به بلندترین قله، قلهٔ اصلی گفته می شود و سایر قلل در یک خط الراس را قله های فرعی می نامند. در کوهنوردی شرط سنی وجود ندارد. در ضمن این رشته ورزشی سن بازنشستگی هم ندارد. هر کسی با هر توانایی می تواند به عنوان تفریح یا انجام کار حرفه ایی به کوه برود.
برای صعود مؤثر به کوه ها نیاز به ابزارهای متفاوتی است. البته در هر صعود بسته به نوع صعود، منطقه مورد نظر، زمان و فصل اجرای برنامه ممکن است ابزار و تجهیزات متفاوتی مورد استفاده قرار گیرد. برخی از این وسایل کوهنوردی عبارت اند از:
عموماً برای کوهنوردی یا فتح قله ای به راهنما نیاز است.
عکس کوهنوردی
فدراسیون بین المللی کوهنوردی (به فرانسوی: Union Internationale des Associations d'Alpinisme) که به اختصار UIAA نامیده می شود، یک سازمان بین المللی است که توسط کمیته بین المللی المپیک در سال ۱۹۳۲ تشکیل شده است. مقر این سازمان در شامونی فرانسه می باشد و در ابتدا از ۱۸ کشور عضو تشکیل شد. هدف از تأسیس این سازمان پشتیبانی از ورزش کوهنوردی و صعودهای ورزشی و ترغیب مردم به روی آوردن به این ورزش و توسعه آن در کشورهای عضو و تعریف و ارتقای استانداردهای مورد نیاز جهت ایمنی و سلامت ورزشکاران و فرهنگ کوهنوردی، همچنین کمک به حفظ محیط زیست کوهستان می باشد.
UIAA - Union Internationale des Association d'Alpinisme
تامین نیروی انسانی و بودجه این فدراسیون از جانب اعضای آن انجام می پذیرد. هم اکنون ۶۸ کشور دنیا عضو این فدراسیون می باشند که در حدود ۱۰ میلیون ورزشکار را حمایت می کنند. مقر این سازمان هم اکنون در برن سوئیس مستقر است.
کفش های کوهنوردی در قدیم از چرم ساخته می شد؛ که بنا به شرایط مورد استفاده ضخامت و تعداد لایه های چرم متفاوت بود. یکی از اشکالات کفش های چرمی زمستانی وزن بالای آنها بود که با اختراع لایه ها و پارچه های جدید با عناوین گورتکس - سیمپاتکس و تینسولیت تا حدی این نقیصه جبران گردیده است. لایه گورتکس که در انواع پوشاک زمستانی کوهنوردی نیز بکار می رود دارای خاصیت یک طرفه بودن است؛ یعنی تنها از یک طرف کاملاً ضد آب و باد است و در نتیجه از داخل بخار و گرمای ناشی از تعرق و فعالیت را بخارج می فرستد و از خیس شدن پوشاک زیر و سرمازدگی جلوگیری می کند. لایه سیمپاتکس نیز مانند گورتکس ضد آب و ضد باد و دارای قابلیت تنفسی است. لایه تینسولیت نیز گرمازا بوده و در کفش های زمستانی و سنگین بکار می رود. زیره کفش کوهنوردی نیز از لایه های مخصوصی ساخته می شود که معروف ترین آن ویبرام ایتالیا است. همچنین اخیراً لایه ای شوک گیر نیز ساخته شده که فشار ضربه های وارده به کف پا را کاسته و پا دیرتر خسته می شود و در سرازیری زانوها کمتر آسیب می بیند. با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه ساخت کفش های کوهنوردی بدست آمده و به برخی از آنها در بالا اشاره شد؛ امروزه برای هر نوع برنامه کوهنوردی و برای هر فصل و منطقه کفش خاصی ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد و دیگر عنوان کفش های چهار فصل یا همه کاره دور از ذهن می باشد. به عنوان مثال در کفش های مخصوص سنگنوردی نوع کفش برای مرد و زن و همچنین بسته به جنس و نوع سنگ متفاوت می باشد. بطور کل می توان کفش ها را به ۶ دسته بزرگ به شرح زیر تقسیم کرد:
کفش صعودهای هیمالیایی که سه پوش یا دو پوش هستند. نوع دوپوش از یک کفش کوچک و تنک مثل کفش رشته کشتی که بجای بند دارای چسبک است تشکیل می شود و این کفش درون کفش اصلی که بزرگ تر است قرار می گیرد. می توان شب در داخل چادر و کیسه خواب کفش بیرونی را از پا درآورد و از پوش داخلی به عنوان جوراب یا کفش داخل چادر استفاده کرد. در نوع سه پوش علاوه بر این دو کفش یک لایه گتر بلند نیز بر روی کفش قرار می گیرد که به دور کفش دوخته شده و تمام رویه و اطراف کفش را در بر می گیرد. پوش دوم کفش یا از جنس چرم است یا از جنس فایبر گلاس که نوع اخیر شبیه کفش های اسکی است.
کفش کوهنوری سنگین در صعودهای بلند زمستانی مانند ارتفاعات ایران بکار می روند و دارای یک یا چند لایه یادشده می باشند و قابلیت نصب کرامپون را هم دارند.
کفش کوهنوردی یا کفش نیمه سنگین که برای سه فصل اول سال مورد استفاده قرار می گیرد.
کفش کوهپیمایی یا ترکینک کفش هایی سبک است و برای صعودهای یک روزه یا چند روزه سبک و کم ارتفاع بکار می رود.
کفش راه پیمایی برای مسیرهای ساده و کفی استفاده می شود. شبیه کفش های معمولی ورزشی یا اسپرتکس های معروف می باشند.
کفش سنگنوردی یا کتان سنگ جهت صعودهای داخل سالن یا سنگنوردی طبیعی بکار می رود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کوهنوردی در دانشنامه آزاد پارسی

کوهنوردی (mountaineering)
مهارت و عمل صعود از کوه. در گذشته چنین تصور می شد که برای صعود به قله های بلند هیمالیا باید از راهنماهای محلی کمک گرفت؛ به طناب های ثابت شده در یک نقطه دسترسی داشت و در ارتفاعات از اکسیژن استفاده کرد. در دهۀ ۱۹۸۰ سبک آلپاین ارائه شد. با استفاده این روش نه تنها صعودکننده از قید این وسایل کمکی رهایی می یابد، بلکه با تکیه بر توانایی خود، در سازگاری با ارتفاع همانند راهنماهای محلی عمل می کند. در ۱۸۵۴ قلۀ وترهورن در سوئیس را آلفرد ویلز فتح کرد و این ورزش پایه گذاری شد. در ۱۸۶۵ قلۀ ماترهورن واقع در مرز ایتالیا و سوئیس را ادوارد ویمپر فتح کرد. در ۱۸۹۷ قلۀ سرو آکونکاگوا در آرژانتین را ثوربریگن فتح کرد و در ۱۹۳۸ هاینریش هارر به قلۀ آیگر (تیغۀ شمالی) در سوئیس صعود کرد. در ۱۹۵۳ اورست در مرز نپال و تبت به تسخیر ادموند هیلاری و نورگای تنزینگ درآمد و در ۱۹۸۱ کریس بانینگتون قله کُنگوردر چین را زیر پا گذاشت.

کوهنوردی در جدول کلمات

فیلمی اکشن باقصه ای مربوط به کوهنوردی مخاطره آمیز یک گروه به کارگردانی مارتین کمپل با بازی کریس اودانل
حد عمود

کوهنوردی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

زهیر ١٩:٢٦ - ١٣٩٧/١٠/١٨
Mountain climbing
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کوهنوردی تهران   • کوهنوردی اصفهان   • کوهنوردی فروشگاه   • کوهنوردی به انگلیسی   • آموزش کوهنوردی   • ورزش کوهنوردی   • فواید کوهنوردی   • کوهنوردی لرستان   • معنی کوهنوردی   • مفهوم کوهنوردی   • تعریف کوهنوردی   • معرفی کوهنوردی   • کوهنوردی چیست   • کوهنوردی یعنی چی   • کوهنوردی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کوهنوردی
کلمه : کوهنوردی
اشتباه تایپی : ;,ik,vnd
آوا : kuhnavardi
نقش : اسم
عکس کوهنوردی : در گوگل


آیا معنی کوهنوردی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )