انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1093 100 1

کوه احد

کوه احد در دانشنامه اسلامی

کوه احد
احد نام کوهی در شمال مدینه است. عنوان احد ، در باب حج آمده است.
کسی که برای زیارت به احد می رود، مستحب است ابتدا در مسجدی که در مسیر پایین تر از حرّه قرار دارد، نماز بگزارد، (اکنون جز یک چهار دیواری مخروبه که اطراف آن نرده آهنی کشیده شده و رو به ویرانی است، اثری از مسجد یاد شده نیست.) سپس قبر حضرت حمزه و سایر شهدای احد را زیارت کند، آن گاه برای خواندن نماز به مسجدی برود که در منطقه وسیع و در سمت راست کسی که به احد می رود قرار دارد.

کوه احد
کوه اُحُد ، کوهی سرخ رنگ در منطقه حجاز عربستان، در حدود ۴ کیلومتری شمال مدینه. شهرت اُحُد بخاطر غزوه احد است که میان یاران پیامبر(ص) و مشرکان مکه در کنار این کوه رخ داد. قبرستان شهدای جنگ احد در کنار همین کوه، قرن ها است که زیارتگاه حجگزاران و زائران، به ویژه شیعیان ایرانی است.
درباره نامگذاری این کوه چند نظر وجود دارد. برخی معتقدند این نام از آن روست که این کوه از رشته کوه های اطرافش جدا و منفرد است. برخی نیز آن را با یگانگی خداوند نزدیک و شبیه دانسته و نامگذاری اش را به اُحُد از این روی توجیه کرده اند. گویند که در زمان جاهلیت نام این کوه « عنقد » بوده است.
رسول خدا(ص) کوه اُحُد را بسیار دوست می داشت و درباره آن می فرمود:
کوه احد
در ناحیه شمالی مدینه رشته کوهی به طول تقریبی شش کیلومتر از شرق به غرب کشیده شده که به دلیل جدایی آن از دیگر رشته کوهها، «احد» خوانده می شود.در وجه نام گذاری این کوه سرخ رنگ که در شمال مدینه (4 کیلومتری مدینه) قرار دارد گفته شده: بر اثر جدایی اش از دیگر کوه های منطقه، اُحُد نامیده شده است. بر حسب روایات، چون خداوند بر کوه طور سینا تجلی کرد، چند قطعه از آن جدا شد و در جاهای گوناگون قرار گرفت که یک قطعه از آن، کوه اُحُد در مدینه است.
در فضیلت آن نقل شده که اُحُد، یکی از کوه های بهشت است. پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: اُحُد کوهی است که ما را دوست دارد و ما او را دوست داریم.
این کوه خاطره یکی از مهمترین جنگهای صدر اسلام را در سینه دارد؛ غزوه ای که بسیار دردناک بوده و صحنه های عبرت انگیزی از خود بر جای گذاشته است. در این غزوه بود که عده نسبتاً زیادی از اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله به دلیل بی توجهی جمعی از مسلمانان به اوامر آن حضرت، به شهادت رسیدند.

ارتباط محتوایی با کوه احد

کوه احد را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کوه احد   • مفهوم کوه احد   • تعریف کوه احد   • معرفی کوه احد   • کوه احد چیست   • کوه احد یعنی چی   • کوه احد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کوه احد
کلمه : کوه احد
اشتباه تایپی : ;,i hpn
عکس کوه احد : در گوگل


آیا معنی کوه احد مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )