انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 951 100 1

کویت

/koveyt/

معنی کویت در لغت نامه دهخدا

کویت. [ ک ُ وَ ] (اِخ ) دولتی است مستقل و به جز «منطقه ٔ بیطرف » که بالغ بر 5700 کیلومتر مربع است در حدود 15000 کیلومتر مربع مساحت دارد. در انتهای شمال غربی خلیج فارس و بین کشورهای عراق و عربستان واقع است و جمعیت آن اعم از شهرنشین و چادرنشین به 250000 تن بالغ می گردد و در حدود 50000 تن نیز برای اشتغال در صنایع نفت بدانجا روی آورده اند. قسمت اعظم مساحت کویت از سنگریزه و ریگ تشکیل یافته و در زیر آن طبقه ای از سنگهای شنی آهکی قرار دارد. مشهورترین وادی های کویت وادی الباطن و وادی ذی الرمة است. در موسم بارانهای زمستانی آب باران در گودالها و برکه ها جمع می شود و پس از مدتی به علت شدت تبخیر و قلت مقدار آب ، خشک می گردد و آبهایی که در ریگزارها نفوذ می کند به صورت چاههای نزدیک به سطح زمین ظاهر می شود که گاهی آب آنها شیرین و گاهی شور است. در خلیج فارس جزایری چند وجود دارد که متعلق به کویت است و مهمترین آنها از جهت اقتصادی و انسانی جزیره ٔ فیلکاست که یگانه جزیره ٔ مسکون و پرآب است. صحرای کویت پس از پایان یافتن موسم باران در فصل بهار سبز و خرم می شود. در اطراف بعضی از قریه ها مانند «جهره » و «الفنطاس » در مساحتهای کوچکی زراعت به عمل می آیدو مهمترین محصول زراعتی آن یونجه و بعضی سبزیهاست ، در قریه ٔ جهره درختان خرما نیز کاشته می شود. این زراعتهای مختصر از چاههایی که آب آنها به شوری مایل است مشروب می گردد. بعد از اکتشاف نفت دستگاههای تصفیه ٔ بزرگی برای تبدیل آب دریا به آب شیرین و آشامیدنی ایجاد کرده اند که از بزرگترین دستگاههای تصفیه ٔ آب در عالم است. در کویت گروهی از مهاجران سایر کشورها سکونت دارند که مهمترین آنها از جهت کثرت عده ، ایرانیان و مردم پاکستان و هند و انگلیس و آمریکاست. ذخایر نفتی کویت اهمیت به سزایی دارد و به وسیله ٔ شرکتهای مختلف استخراج می گردد. در سرزمینی که امروز کویت نامیده می شود در عهد جاهلیت و صدر اسلام قبایلی از عرب می زیستند که نام آنان تاکنون نیز برجای است. در سال 633 م. در عهد خلیفه ٔ اول بین سپاه عرب به فرماندهی خالدبن ولید و سپاه ایران به فرماندهی هرمز در نزدیکی کاظمه جنگی رخ داد. در اواسط قرن هجدهم میلادی مردم کویت شیخ صباح اول (جد امیران کنونی کویت ) را به امارت برگزیدند. در سال 1866 م. امیر عبداﷲ دوم حاکم کویت تحت الحمایگی دولت عثمانی را پذیرفت و تا جنگ جهانی اول این وضع ادامه داشت. در سال 1899 م. اولین معاهده بین کویت و انگلیس منعقد گردید و در سال 1904 م. دولت انگلیس نخستین نماینده ٔ عالی خود را به کویت فرستاد و از این پس بین شیخ نشین کویت و دولت بریتانیا قراردادهای مختلفی منعقد شد که مهمترین آنها قرارداد نفت است که در سال 1913 بسته شد و در همین سال دولت عثمانی از حقوق خود در کویت و قطر و بحرین و مسقط و عمان به نفع بریتانیا صرف نظر کرد. در سال 1923 دولت بریتانیا مرز بین کویت و عراق را به رسمیت شناخت. در سال 1950 چون امیر احمد الجابر درگذشت پسرعم و ولی عهدش امیر عبداﷲ السالم الصباح به امارت رسید. در عهد این امیر به سال 1961 کویت استقلال خود را به دست آورد و در سال 1962 اولین مجلس مؤسسان کویت با 34 عضو افتتاح گردید و در همین سال به جامعه ٔ دول عرب پیوست. (از الموسوعة العربیه ). رجوع به همین مأخذ شود.

معنی کویت به فارسی

کویت
کشور عربی کویت در کنار شمال باختر خلیج فارس قرار دارد و دارای ۱۶٠٠٠ کیلومتر مربع مساحت و ۹۳٠٠٠٠ تن جمعیت است . کویت امیرنشین عربی نیمه مستقلی بود تحت حمایت کشور انگلستان . مهمترین بندر و مرکز آن شهر کویت است . منابع نفت آن شهر کویت است که دارای ۲۹۵٠٠٠ تن سکنه است . منابع نفت آن درخاور میانه در درجه اول و صید مروارید آن نیز اهمیت دارد . نفت کویت بوسیله شرکت انگلیسی بهره - برداری میشود و در آمد سرشاری را به انگلیسها و شیخ کویت میرساند .

کویت در دانشنامه اسلامی

کویت
کویت یکی از چهار شیخ نشین های حاشیه جنوبی خلیج فارس و از کشورهای اسلامی است.
کشور کویت که در سال میلادی از بریتانیا کسب استقلال کرد، در جنوب غربی ایران و در نقطه تلاقی سه قدرت مهم و اصلی منطقه ای یعنی ایران، عراق، عربستان سعودی و خلیج فارس واقع شده است. این کشور دارای حدود/ میلیون نفر جمعیت است که حدود/ میلیون نفر از آنان غیرکویتی هستند. از این میان بیش از درصد جمعیت مسلمان (درصد سنی و درصد شیعه) بوده و دارای وسعتی معادل کیلومتر مربع است و بدین لحاظ کشور کوچکی محسوب می شود. برای مثال وسعت عربستان برابر وسعت کویت است و به همین دلیل کویت فاقد عمق استراتژیک بوده و بدین ترتیب یکی از کشورهای آسیب پذیر منطقه به شمار می آید. عراق همواره نسبت به این کشور دارای ادعاهای حاکمیتی بوده و یک بار نیز در سال با تجاوز رژیم بعثی عراق و اشغال کویت مواجه بوده است. خاندان صباح که از اخلاف قبیله «عنیزه» در عربستان هستند به صورت موروثی بر این کشور حکمرانی می کنند. کویت در طول تاریخ توسط قدرت های مختلف منطقه اداره می شده است و در سال، انگلیسی ها بر این سرزمین تسلط پیدا کردند و در سال، شیخ مبارک، امیر وقت کویت طی قراردادی با انگلیسی ها به تحت الحمایگی این کشور تن داد. کویت در از انگلستان استقلال یافت تا این که در سال توسط رژیم بعثی عراق اشغال شد و در همان سال نیز توسط نیروهای سازمان ملل به رهبری آمریکا از اشغال عراق خارج شد.
ذخایر نفتی
کویت نیز همانند امارات متحده عربی دارای ده درصد ذخایر شناخته شده ی نفت در جهان بوده و بدین لحاظ از نظر ژئواکونومیکی موقعیت بسیار ارزشمندی دارد. همین ثروت سرشار، کویت را نه تنها مورد طمع همسایگانی چون صدام معدوم، بلکه دیگر کشورهای قدرتمند قرار داده است. در واقع لشکرکشی متحدین به رهبری آمریکا به کویت و اخراج عراق از این کشور، نه برای خود کویت، بلکه به علت وجود ذخایر نفتی آن بود و لذا برخی جنگ خلیج فارس را «جنگ نفت» نامیدند.
نظام حکومتی
نظام حکومتی کویت متشکل از سه قوه مقننه، قضائیه و مجریه است و طبق قانون اساسی نظام تفکیک قوا بر آن حاکم است. اما در عمل امیر کویت بر هر سه قوه اعمال نفوذ می کند. زیرا علاوه بر آن که ریاست قوه مجریه را بر عهده دارد، ریاست مجلس امت را نیز داراست و احکام قضایی نیز با نام وی صادر می شود. آل صباح متشکل از دو خاندان «السالم» و «الجابر» است که عموزاده یکدیگرند و به نوبت یکی از اعضاء این دو خاندان به عنوان امیر کویت انتخاب می شود. لذا ولیعهد و امیر کویت همواره پسر عمو هستند. ولیعهد سمت نخست وزیری را نیز بر عهده دارد. در میان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، کویت از دموکراسی بیشتری برخوردار است زیرا نمایندگان مجلس امت با رای مردم انتخاب می شوند و زنان از حق رای برخوردار هستند. در عین حال مجلس در امور کشور و تصمیم گیری ها نقش مهمی ایفا می کند. به عنوان مثال مجلس می تواند قوانین و لوایح را بررسی و تصویب کند، فرمان های صادر شده از سوی امیر را رد کند، وزیران دولت را استیضاح نموده و در صورت لزوم رای عدم اعتماد به وزیران بدهد. نهادهای مدنی و گروه ها در کویت از آزادی بیان نسبی برخوردار هستند اما حزب سیاسی قانونی در این کشور وجود ندارد و به همین دلیل و به دلیل حکومت موروثی و نیز تقید به چارچوب های سنتی و بسته، کشوری نیمه دیکتاتوری محسوب می شود. اگر چه پس از آزادسازی کویت از اشغال عراق و حضور کشورهای غربی در این کشور، تعدادی از گروه های سیاسی در قالب جنبش، اتحاد، ائتلاف و غیره در این کشور به وجود آمده اند.
سیاست و روابط خارجی
...
کویت
کُوِیت کشوری در منطقه خاورمیانه در شمال غربی خلیج فارس. این کشور با کشورهای عراق و عربستان سعودی مرزهای خاکی و با ایران از طریق خلیج فارس مرز آبی دارد. پایتخت آن، شهر کویت است. این کشور با مساحت ۱۷۸۱۸ کیلومتر مربع، جزو کشورهای کوچک طبقه بندی می شود که طبق آخرین سرشماری، ۳٬۳۹۹٬۶۳۷ نفر جمعیت دارد و حدود ۳۵% آنها شیعه هستند. کویت در سال ۱۹۶۲م به استقلال رسید و از همان سال تا کنون، خاندان آل صباح بر آن حکومت می کنند.
کویت اسم مصغر از کلمه «کوت»، به معنای «قلعه کوچک» است. واژه «کوت» به شهری گفته می شود که در اطراف آن دژی وجود داشته باشد. در دوره عباسیان، کویت را «کاظمه البحار» می خواندند اما دریانوردان و جهانگردان پرتقالی، هلندی و انگلیسی آن را قرین نیز می خواندند احتمالا اروپایی ها به خاطر مجاورت جزیره «کورین» «QURAIN» یا «قرین» (مصغر قرن به معنای شاخ، چون خلیج کوچک کویت مانند شاخ است)، آنجا را به آن نام می شناختند. «کوت» لغتی هندی است که در زبان اعراب محلی وارد گردیده و معنای آن قلعه کوچک است.
دلیل این نام گذاری وجود قلعه کوچکی بود که محمد بن عریعر رهبر بنی خالد در قرن ۱۱ هجری قمری ساخت و آن را محل ذخیره توشه و بار قرار داد و زمانی که آل صباح به این منطقه آمدند، ابن عریعر این قلعه را به آل صباح بخشید و این قلعه آغازی برای ایجاد کویت بود. تا چندی پیش مردم کویت لفظ کویت را به صیغه مکبر یعنی «کوت» استعمال می کردند و مقصودشان از آوردن این لفظ کلبه صحرایی بود که آبیاران و چاهبانان در زمستان از سرما و در تابستان از گرما بدان پناه می بردند و همچنین آن را بر محلی که تعدادی از چاههای آب آشامیدنی در آن جا وجود دارد اطلاق می کردند. البته کویت در نزد عرب و غیر عرب چه قبل از اسلام و چه بعد از اسلام معروف بوده و هر کدام در این سرزمین سوابقی داشته اند و در فترت های مختلف در آن سکنی گزیده اند.
کویت
امیر نشین مشروطه کویت یکی از کشورهای خاورمیانه است که در غرب خلیج فارس و شمال شرقی شبه جزیره عربستان واقع است و با کشور عراق نیز مرزهای مشترک دارد.
کویت 17818 کیلومترمربع وسعت دارد و جزیره بوبیان واقع در شرق آن به این کشور تعلق دارد. جزیره فیلیکا (واقع در مشرق کویت) نیز از آن کویت است. کویت در ناحیه شرقی و در سواحل خلیج فارس دارای فرورفتگی عمیقی بنام خلیج کویت می باشد. در جنوب شرقی و غرب آن مناطق بی طرفی وجود دارد که کویت، عراق و عربستان هر کدام ادعای مالکیت آن را دارند.
کویت از نقطه نظر طبیعی، کشوری است هموار و جلگه ای و کوه و رود مهمی در آن مشاهده نمی شود. صرفاً چند واحه طبیعی در داخل این سرزمین وجود دارد. آب و هوای آن در نقاط مرکزی گرم و خشک و در سواحل، گرم و مرطوب است. به دلیل فقدان آب کشت ناچیزی امکان پذیر است.
مرکز حکومت آن شهر کویت و شهرهای مهم آن جهره و الاحمدی می باشد.
کویت مدتهای مدیدی جزو ایران بوده و در سال دوازدهم هجری قمری در این ناحیه نبردی میان نیروهای خالد بن ولید (سردار اسلام) و قوای ساسانی روی داد که موجب شکست ساسانیان شد و کویت به قلمرو حکومت اسلامی ضمیمه گشت. پرتقالی ها در قرن شانزدهم تاسیساتی در آن به وجود آوردند. مدتی، عثمانی ها بر آن حکومت می کردند و به مدت 62 سال در سلطه انگلستان بود و در سال 1961م عراق مدعی مالکیت کویت شد اما انگلستان مانع لشکرکشی عراق به این کشور شد و سرانجام در سال 1963 عراق کویت را به رسمیت شناخت و کویت به عضویت سازمان ملل درآمد.
در سال 1973م در جنگ اعراب و اسرائیل در ناحیه سوئز در جنگ «یوم کیپور» کویتی ها شرکت کردند و برای مدتی در تحریم نفتی علیه غرب، کویت شرکت داشت. کویت در سال 1981م در جنگ عراق علیه ایران، کمک های زیادی به رژیم متجاوز عراق نمود.
کویت در یازدهم مرداد ماه 1369ش، مطابق با اوت 1990م مورد تجاوز عراق واقع شد و عراق ضمن تصرف کویت، صدمات فراوان مالی و جانی به این کشور وارد نمود، شورای امنیت سازمان ملل این تجاوز را محکوم کرد و کشورهای متحد (امریکا، انگلستان، فرانسه، ایتالیا و...) برای حمایت از کویت به جنگ با عراق برخاسته و در 27 دی ماه 1369 پس از 167 روز که از اشغال کویت می گذشت نیروهای چند ملیتی که در خاک عربستان بسر می بردند به سرکردگی آمریکا، حملات موشکی و هواپیمائی خود را به شهرها و مناطق مسکونی، اقتصادی و تجاری عراق آغاز کردند و موفق شدند در تاریخ چهارشنبه هشتم اسفند 1369ش (مطابق با 27 فوریه 1991م) عراق را مجبور به تخلیه کویت و قبول قطعنامه های شورای امنیت کنند.
دلایل زیادی در دست است که امریکا از اشغال کویت توسط عراق اطلاع داشته و در واقع این دامی بوده که برای عراق تدارک دیده است. کلودشسون نماینده حزب حاکم سوسیالیست در پارلمان اروپا طی مصاحبه ای با روزنامه لوکتیدین دو پاری چاپ پاریس اظهار داشت: آمریکائی ها به خوبی از مقاصد صدام حسین مبنی بر اشغال کویت آگاه بودند ولی هیچ اقدامی برای جلوگیری از آن بعمل نیاوردند وی افزوده بود که جنگ خلیج فارس دامی از سوی آمریکا برای صدام حسین بوده است.
نخستین گزارشها از سکنا در کویت به ۱۰۸۱ بازمی گردد. بسیاری از خانه های سنّتی کویت از میان رفته اند و جز شمار اندکی خانه های اعیانی از سده سیزدهم و چهاردهم برجا نمانده است .
پی (الساس) در خانه سنّتی کویتی، با توجه به زمین زیربنا و سختی آن، در عمق تقریبآ یک متر قرار داشت. نمای بیرونی خانه دیوارهایی از گل یا آجر پخته به ضخامت حدود یک تا یک ونیم متر بود که به طور یک دست گچ کاری می شد. ساخت مایه اصلی خانه های قدیمی کویت گل، گچ، سنگ و چوب بود. به ویژه، گل که ارزان اما کم دوام بود و در ساخت خشت (لِبْن)، در قالبهای چوبی یک یا دو خانه ای، و آجر (طُوب، طُوبة) به کار می رفت. سنگ که عمدتآ سنگ مرجانی بود، با ملاط گل در ساخت دیوارهای بیرونیِ خانه های ثروتمندان استفاده می شد. گچ اندودِ روکار نیز تولید داخلی بود .سیمان تا پیش از ۱۳۳۰ش که در ساخت بیمارستان امریکاییها به کار رفت، در کویت شناخته شده نبود و از آن پس، به صورت محدود در ساخت حوضِخانه به کار می رفت. سیمان را احتمالا به دلیل شباهت آن به ساروج از نظر استحکام صاروج/ ساروج می نامیدند و از روسیه به کویت وارد می کردند. چوب عمدتآ محصولی وارداتی به ویژه از افریقا بود و برای ساخت درها و پنجره ها استفاده می شد. فضای داخلی خانه عمدتاً از یک حیاط اصلی مرکزی/ الحَوْشُ الرئیسی، تعدادی اتاق در اطراف آن و یک ایوان/ لیوان، تشکیل می گردید. گاه در خانه های بزرگ تر تعداد حیاطها بیش تر بود و از حیاط یا حیاط پشتی برای نگاهداری چهارپایان و کارهای روزمره خانه استفاده می شد. درِ خانه از چوب و در انواع و اندازه های مختلف ساخته می شد که گاه با گل میخهای گنبدی شکلِ (المُقَبّبة) فلزی تزیین می گردید. مفاصلِ در نیز فلزی بودند که البتات نامیده می شدند. کف حیاط معمولا از خاک بود اما برخی ثروتمندان حیاط را با آجرهای زردرنگی مفروش می کردند که از بصره وارد می شد.
مهمترین فضای حیاط
ایوان از مهم ترین فضاهای حیاط اصلی و ساخت آن دشوار و مستلزم دقت بود، زیرا باید الوارهای بلند چوبی (صور) را بالا می بردند که تقریباً ده تا پانزده متر و گاه بیشتر، برحسب وسعت ایوان، طول داشت. این الوارها که ستونهای ایوان بودند، از چوب سنگینی تهیه می شدند که معمولا در ساخت بدنه کشتی نیز از آن استفاده می کردند. ایوان که محل گردهمایی و سرگرمی مردان خانواده و مهمانانشان بود، گاه نزدیک ورودی اصلی خانه ساخته می شد و پنجره های روبه خیابان داشت که با طارمیها و نرده ها و کرکره های چوبی حفاظت می گردید، در حالی که پنجره های اتاقها همانند درِ آنها روبه حیاط (حوش) باز می شد. دیوار اتاق معمولا ضخیم بود و از داخل، طاقچه هایی (رَف) به عمق حدود ۲۵ سانتیمتر در آن درمی آوردند. ==سقف خانه ها===برای ساختن سقف اتاقها، نخست تیرهایی چوبی (چَنْدل) به طول حدود سه متر را به موازات یکدیگر با فاصله ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر روی دیوارها قرار می دادند. چوبهای چندل از مشرق افریقا وارد می شد. روی چندلها را با شاخه های بامبو که آن ها را نیز از مشرق افریقا می آوردند، به شکل مربع یا لوزیهایی به ضلع ده سانتیمتر می پوشاندند تا هم زیبا و چشم نواز باشد و هم چوبهای چندل را برای تحمل بار تقویت کند. آنگاه روی چندلها و بامبوها را با بوریا یا منسوجات حصیری می پوشاندند و سپس بام را گل اندود می کردند. اطراف بام را دیواره ای می کشیدند که وِشام نام داشت. وشام ضمن حفظ حریم بام، محل قرار گرفتن میزابها یا مجاری چوبی به طول پنجاه تا شصت و عرض ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر بود و آب باران را از بام به کوچه یا حیاط منتقل می کرد. بام خانه های سنّتی کویتی جزئی از فضای فعال خانه محسوب می شد که در تابستان گرم محل خواب و استراحت و حتی حمام کردن و شستن لباس و خشک کردن انواع میوه بود.
بادگیر
در اغلب خانه های قدیمی کویت سازه بادگیر، که آن را باجدیر می خوانند، ساخته می شد. افزون بر این، دو نوع چاه یکی برای ذخیره آب آشامیدنی به نام جَلیب و دیگری، با دهنه فراخ برای فضولات به نام بالوعه وجود داشت. عمق جلیب معمولا بین سه تا هشت متر بود، چنان که در مناطق شرقی کویت حدود دوونیم و در منطقه القبلة و ناحیه مرتفع فَریج سعود حدود هفت تا هشت متر بود. گاهی آب برای پخت وپز و شستشو از بصره با تانکر حمل و در مخازن بزرگی در بالای پشت بام ذخیره می شد
از بین رفتن معماری سنتی
...
ویکیپدیای عربی __ قراء القرآن

کویت در دانشنامه ویکی پدیا

کویت
مختصات: ۲۹°۲۲′ شمالی ۴۷°۵۸′ شرقی / ۲۹.۳۶۷° شمالی ۴۷.۹۶۷° شرقی / 29.367; 47.967
کُویت کشوری در خاورمیانه است. کویت با کشورهای عراق و عربستان سعودی دارای مرزهای خاکی و با ایران از راه خلیج فارس دارای مرزهای آبی است. پایتخت آن، شهر کویت می باشد. زبان رسمی این کشور عربی و واحد پول آن دینار کویت است.
جمعیت کویت در سال ۲۰۱۴ میلادی ۴٫۱ میلیون نفر بود که ۱٫۲ میلیون نفر آنان شهروند کویت و ۲٫۸ میلیون نفر خارجی در کویت زندگی می کردند. از میان همه ساکنان کویت ۶۰ درصد عرب هستند (کویتی ها و شهروندان دیگر کشورهای عربی). نزدیک به ۳۸ درصد از ساکنان کویت نیز از تبار آسیایی هستند. دین بیشتر شهروندان کویت اسلام است. در مورد پیروان مذاهب اسلامی در کویت آماری رسمی وجود ندارد اما برآورد می شود که ۷۰ درصد از شهروندان کویتی سنی و ۳۰ درصد شیعه هستند.
میدان نفت بورگان در جنوب خاوری کشور کویت دومین میدان بزرگ خشکی در جهان است که بخش بزرگ تولید نفت این کشور را تأمین می کند. بخشی از تولیدات کشور کویت نیز از ذخائر هیدرکربوری موجود در ناحیه بی طرف تأمین می شود که سازمان های مشترک فرآورشی با کشور عربستان دارد. کویت در نظر دارد تا سال ۲۰۲۰ گنجایش تولید خود را به چهار میلیون بشکه افزایش دهد و این میزان را تا سال ۲۰۳۰ نگهدارد.
شهر کویت پایتخت کشور کوچک کویت در حاشیه خلیج فارس می باشد.
کویت البرتسون (انگلیسی: Coit Albertson؛ ۱۴ اکتبر ۱۸۸۰(1880-10-14) – ۱۳ دسامبر ۱۹۵۳(1953-12-13)) یک هنرپیشه اهل ایالات متحده آمریکا بود. وی بین سال های ۱۹۱۸ تا ۱۹۳۶ میلادی فعالیت می کرد.
کویت ایرویز (به عربی: الخطوط الجویة الکویتیة) شرکت هواپیمایی حامل پرچم کویت است، که دفتر مرکزی و مقر اصلی آن در فرودگاه بین المللی کویت واقع در فروانیه مستقر می باشد. این شرکت پروازهای زمان بندی شده ای به خاورمیانه، شبه قاره هند، اروپا، آسیای جنوب شرقی و آمریکای شمالی از مبداء فرودگاه بین المللی کویت انجام می دهد. کویت ایرویز عضو پیمان حمل و نقل هوایی عربی است.آخرین آمار مربوط به ناوگان خطوط هوایی کویت تا اواسط سال2016 میلادی حدود 32 فروند از انواع مختلف هواپیماست.
کویت تایمز (انگلیسی: Kuwait Times) یک روزنامه انگلیسی زبان در کویت است که مرکز آن در استان عاصمه قرار دارد و هر روزه چاپ و منتشر می شود. این روزنامه در سال ۱۹۶۱ توسط یوسف صالح العیان تأسیس شد و اولین روزنامه انگلیسی زبان در منطقه خلیج فارس است.
کویت تومه (استونیایی: Koit Toome؛ زادهٔ ۳ ژانویهٔ ۱۹۷۹(1979-01-03)) یک خواننده اهل استونی است.
وی در سال ۱۹۹۸ میلادی نماینده کشور استونی در مسابقه آواز یوروویژن بوده است.
مختصات: ۳۷°۱۴′۴۳″ شمالی ۵۵°۲۱′۳۶″ شرقی / ۳۷.۲۴۵۲۸° شمالی ۵۵.۳۶۰۰۰° شرقی / 37.24528; 55.36000
کویت محله، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان مینودشت در استان گلستان ایران.
کشور کویت به شش استان به نام های زیر بخش شده است:
اقتصاد کویت پیرامون شهر کویت می چرخد از نظر مساحت و جمعیت می توان مفهوم دولت شهر را بر کویت اطلاق کرد.
باشگاه ورزشی التضامن (به عربی: نادی التضامن الریاضی) یک باشگاه ورزشی از کشور کویت است که در استان فروانیه قرار دارد و تیم فوتبال آن در لیگ دسته اول فوتبال کویت بازی می کند.
التضامن سه بار به مقام قهرمانی در لیگ دسته اول کویت دست یافته است. همچنین این باشگاه چهار بار به مقام نایب قهرمانی جام امیر کویت رسیده است.
این باشگاه در سال ۱۹۶۵ تاسیس و بنیانگذاری گردیده است.
باشگاه السالمیه (به عربی:نادی السالمیة) یک باشگاه فوتبال از کویت است که در شهر السالمیه قرار دارد.
این باشگاه ۴ بار به مقام قهرمانی در لیگ برتر کویت رسیده است. همچنین سابقهٔ قهرمانی در مسابقات جام امیر کویت و جام ولیعهد کویت را نیز دارد.
این باشگاه در سال ۱۹۶۴ میلادی تأسیس شده است.
باشگاه الشباب (به عربی:نادی الشباب) یک باشگاه فوتبال از کویت است و در لیگ برتر کویت بازی می کند.
باشگاه الشباب کویت ۱۵ دسامبر ۱۹۶۳ در جنوب کویت تأسیس شده است.
این باشگاه سابقهٔ قهرمانی در لیگ دسته ۱ کویت را دارد.
باشگاه العربی (به عربی:النادی العربی) یک باشگاه فوتبال از کویت است که در شهر کویت (شهر) و استان عاصمه قرار دارد.
این باشگاه با کسب ۱۶ عنوان قهرمانی به همراه تیم القادسیه پرافتخارترین تیم در لیگ برتر کویت می باشد.
العربی همچنین سابقهٔ قهرمانی در جام امیر کویت٬ جام ولیعهد کویت و سوپر جام کویت را دارد.
این باشگاه در سال ۱۹۶۰ میلادی تأسیس شده است.
باشگاه القادسیه (به عربی: نادی القادسیة) یک باشگاه فوتبال از کویت است که در شهر حولی قرار دارد.
این باشگاه با کسب ۱۶ عنوان قهرمانی به همراه تیم العربی پرافتخارترین تیم در لیگ برتر کویت می باشد.
القادسیه همچنین سابقهٔ چندین قهرمانی در جام امیر کویت٬ جام فدراسیون کویت٬ جام ولی عهد کویت و سوپر جام کویت را دارد. این باشگاه در سال ۲۰۱۴ به مقام قهرمانی و در سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ به مقام نایب قهرمانی در مسابقات ای اف سی کاپ رسیده است.
این باشگاه کویتی در سال ۱۹۶۰ میلادی تأسیس شده است.
حمید استیلی از بازیکنان پیشین این تیم بوده است.
از مربیان مشهور و برجسته این باشگاه می توان به فیلیپه اسکولاری اشاره کرد.
باشگاه النصر (به عربی: نادی النصر) یک باشگاه فوتبال از کویت است که در شهر فروانیه قرار دارد.
باشگاه النصر کویت ۸ ژوئن ۱۹۶۵ در فروانیه تأسیس شده است.
این باشگاه سابقهٔ قهرمانی در لیگ دسته ۱ کویت را دارد.
باشگاه ورزشی خیطان (به عربی: نادی خیطان الریاضی) یک باشگاه فوتبال از کویت است که در شهر خیطان قرار دارد.
این باشگاه یک بار در سال ۲۰۱۱ به مقام نایب قهرمانی در مسابقات جام ولیعهد کویت رسیده است و هم چنین سابقه ی قهرمانی در لیگ دسته اول کویت را نیز دارد.
باشگاه کاظمه (به عربی:نادی کاظمة) یک باشگاه فوتبال از کویت است که در شهر کویت (شهر) قرار دارد.
این باشگاه در سال ۱۹۶۴ میلادی تأسیس شده است.
این باشگاه ۴ بار به مقام قهرمانی در لیگ برتر کویت رسیده است. این باشگاه همچنین سابقهٔ قهرمانی در مسابقات جام امیر کویت و جام ولیعهد کویت را نیز دارد.
بانک مرکزی کویت مهم ترین بانک در کشور کویت است. این بانک دینار کویت را عرضه می کند که با ارزش ترین واحد پولی در دنیا می باشد. این بانک همراه با بورس و وزارت بازرگانی کویت بازار این کشور را تنظیم می کند.
بانک ملی کویت، (به انگلیسی: National Bank of Kuwait) نخستین بانک کویتی است، که در سال ۱۹۵۲ توسط خالد زید الخالد تاسیس شد.
شعبه مرکزی بانک ملی کویت در شهر کویت، کویت قرار دارد. این بانک هم اکنون دارای شبکه ای از ۱۶۳ شعبه بانکی در خاورمیانه می باشد، همچنین دارای شعباتی در شهرهای نیویورک، ژنو، سنگاپور، پکن و پاریس است.
باشگاه الفحیحیل (به عربی: نادی الفحیحیل) یک باشگاه ورزشی از کشور کویت می باشد.
الفحیحیل یک بار در سال ۱۹۸۶ میلادی به مقام قهرمانی جام امیر کویت رسیده است. همچنین این باشگاه سه مرتبه به مقام قهرمانی در لیگ دسته اول کویت دست یافته است.
این باشگاه در سال ۱۹۶۴ میلادی پایه گذاری است.
باشگاه الیرموک (به عربی: نادی الیرموک) یک باشگاه فوتبال از کویت است که در شهر مشرف قرار دارد.
این باشگاه ۲ بار به مقام قهرمانی در مسابقات جام امیر کویت رسیده است و سابقه ی نایب قهرمانی در این مسابقات را نیز دارد.
این باشگاه در سال ۱۹۶۵ میلادی میلادی تأسیس شده است.
برج مخابراتی کویت که با نام برج آزادی نیز شناخته می شود برجی است که در شهر کویت، پایتخت کشور کویت قرار دارد. این برج ۳۷۲ متر ارتفاع دارد و دومین سازه بلند این کشور است.
مختصات: ۲۹°۱۹′۴۶″ شمالی ۴۷°۵۹′۰۴″ شرقی / ۲۹.۳۲۹۴۴° شمالی ۴۷.۹۸۴۴۴° شرقی / 29.32944; 47.98444
برج های آب کویت (به انگلیسی: Kuwait Water Towers) به گروهی متشکل از ۳۱ برج آب گفته می شود که در شهر کویت قرار دارند. این برج ها در سال ۱۹۷۶ تکمیل شده اند.
مختصات: ۲۸°۵۱′۵۲″ شمالی ۴۸°۱۶′۲۲″ شرقی / ۲۸.۸۶۴۳۸۹° شمالی ۴۸.۲۷۲۷۲۲° شرقی / 28.864389; 48.272722
پایگاه هوایی پادشاهی کویت (به انگلیسی: Kuwait Naval Base) یک فرودگاه نظامی است . این فرودگاه در کشور کویت قرار دارد و در ارتفاع ۰ متری از سطح دریا واقع شده است.
پرچم کویت برای اولین بار در ۱۹۶۱ به رسمیت شناخته شد. به عنوان پرچم غیر نظامی و پرچم استان و نشان ملی شناخته می شود و همچنین دارای تناسب ۱:۲ می باشد.این پرچم از چهار رنگ قرمز، سفید ، سبز و مشکی تشکیل شده است.
مختصات: ۲۹°۲۳′۲۴″ شمالی ۴۸°۰۰′۱۱″ شرقی / ۲۹.۳۹۰۰۰° شمالی ۴۸.۰۰۳۰۶° شرقی / 29.39000; 48.00306
برج های کویت (به عربی: أبراج الکویت) (به انگلیسی: Kuwait Towers)٬ به سه برج بلند و باریک در شهر کویت گفته می شود که در کنار خلیج فارس قرار گرفته اند. این برج ها در تاریخ ۲۶ فوریه ۱۹۷۷ به طور رسمی افتتاح شدند.
بمب گذاری های ۱۹۸۳ کویت بمب گذاری های است که در کویت سال ۱۹۸۳ روی داد. این بمب گذاری ها بیشتر فرودگاه ها، سفارت خانه ها و زیرساخت های کویت را مورد هدف قرار می داد. به حزب شیعهٔ الدعوه اتهام وارد شده که این بمب گذاری ها را انجام داده است. این حوادث منجر به کشته شدن پنج تن شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های کویت

کویت کشوری در منطقه خاورمیانه در منطقۀ خلیج فارس.
• «کویت به خاطر چاه های نفتی که در خود دارد، شاید برای آمریکاهزار برابر از فلسطین مهمتر باشد و همه دیدیم که آمریکا ومتحدانش چگونه ظرف چند روز تجاوز عراق به کویت را دفع کردند.» سخنرانی در «مؤسسه آموزشی- پژوهشی امام خمینی» در شهر قم -> روژه گارودی
• «ما باید به قانون اساسی و آزادی بیان در کویت افتخار کنیم.». -> صباح احمد جابر صباح
• «کویت متعلق به همه مردم آن است و کسی در این دایره مستثنی نیست.». -> صباح احمد جابر صباح
• «پرچم کنونی : رنگ های پرچم کویت همان رنگ های رایج بین کشورهای عربی یعنی سبز، سفید و قرمز است و در کنارهٔ سمت چپ آن، رنگ سیاه بین نوارهای سه رنگ فوق جای می گیرد.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

کویت در جدول کلمات

کویت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی کویت

کمیل قیصری ٢١:١٨ - ١٣٩٦/٠٦/٢٢
دژ کوچک هندی(عربی)
|

اسیه ٠١:٠٣ - ١٣٩٧/٠٦/٠٧
اسم قدیمش کو بیت بوده ک بعدا ب مرور زمان شده کویت
|

پیشنهاد شما درباره معنی کویتنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• زنان کویت   • زندگی در کویت   • برجهای کویت   • نقشه کویت   • کشور کویت مناطق دیدنی   • شهر کویت   • اقامت کویت   • شهرهای کویت   • معنی کویت   • مفهوم کویت   • تعریف کویت   • معرفی کویت   • کویت چیست   • کویت یعنی چی   • کویت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کویت
کلمه : کویت
اشتباه تایپی : ;,dj
آوا : koveyt
نقش : اسم خاص مکان
عکس کویت : در گوگل


آیا معنی کویت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )