برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1216 100 1

کپه داغ

معنی کپه داغ در لغت نامه دهخدا

کپه داغ. [ ک ُ پ َ ] (اِخ ) نام رشته کوهی است که در شمال خراسان و مشرق دریای خزر کشیده شده است. این کوه دنباله ٔ چین خوردگیهای قفقاز است و از تپه هایی خاکی تشکیل شده که هیچ نوع گیاه در آنها نمی روید و دارای دره هایی عمیق و مخوف می باشد. (از جغرافیای طبیعی کیهان ).

معنی کپه داغ به فارسی

کپه داغ
نام رشته کوهی است در شمال خراسان

کپه داغ در دانشنامه ویکی پدیا

کپه داغ
کپه داغ به معنای کوه های بسیار است که در شمال ایران قرار دارد و بخشی از رشته کوه های ترکمنستان و خراسان شمالی را که در شمال رود گرگان، و رودخانه اترک واقع شده در بر می گیرد. از غرب به دریای خزر و از شرق به ارتفاعات هزار مسجد خراسان رضوی منتهی می شوند. بخش کوچکی از شاخهٔ شمالی آن در جنوب ترکمنستان است.
دائرةالمعارف بزرگ شوروی
کتاب استان شناسی خراسان شمالی
این ارتفاعات در چین خوردگی های آلپ - هیمالیا شکل گرفته اند. این ارتفاعات جهت شمال غربی - جنوب شرقی دارند و از نظر زمین شناسی شبیه کوه های زاگرس هستند. از مهم ترین ویژگی های آن ها می توان به منابع غنی آب، سازنده های آهکی، فرسایش آبی و وجود پدیده های کارستی اشاره نمود. مرتفع ترین قله این رشته کوه، قله بیر در کوه های گلیل در شمال شیروان است.
پوشش گیاهی رشته کوه کپه داغ با بارندگی سالیانه به طور میانگین ۴۵۰ میلی متر مناسب بوده و پوشیده از جنگل های تنک اورس، زالزالک، زرشک کوهی و… است. از منظر حیاط وحش این ناحبه دارای دو منطقه حفاظت شده گلیل سرانی در خراسان شمالی و تندوره در خراسان رضوی بوده که گونه های با ارزش پلنگ ایرانی، قوچ و میش، کل، بز و خوک های وحشی و… همراه با گونه های باارزش پرنده از جمله عقاب طلایی، هما، کرکس، کبک و گونه با ارزش و در معرض تهدید قرقاول که در علف زارها و نی زارهای رود اترک وجود دارد در آن زندگی می کنند.
بافت جمعیتی این منطقه عمدتاً از ترکمن ها، ترکان افشارتات های خراسان و کردهای کرمانج ایجاد شده است.
عکس کپه داغ
شهرستان کپه داغ (به لاتین: Kopetdag District) یک شهرستان در ترکمنستان است که در عشق آباد واقع شده است.
فهرست شهرهای ترکمنستان
ورزشگاه کپه داغ (انگلیسی: Köpetdag Stadium) یک ورزشگاه فوتبال در شهر عشق آباد، ترکمنستان است.
این ورزشگاه که در سال ۱۹۹۷ تأسیس شده دارای ۲۶٬۵۰۳ ن ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با کپه داغ

کپه داغ را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی باقری
کپه داغ در اصل کُـپّه داغ می باشد . یعنی کوهی که بر اثر متورم شدن از دل زمین یا خاک بیرون آمده است. کُـپَّک به معنی باد کردن و بالا آمدن معنی می دهد . در ترکی به نفخ کردن کُـپَّک گفته می شود . در زبان ترکی به برنجی که به حالت کته پخته شده باشد کُـپَّه نیز گفته می شود . چون در قابلمه برنج بعد از پختن متورم شده است . کف آب که یک نوع بر آمدگی است کؤپوک نامیده می شود پل نیز که نوعی برآمدگی دارد کوپری یا گؤرپی نامیده شده .خمره به علت برآمدگی از ناحیه شکم کؤپ نامیده شده بستو هم چون از وسط بآمده است کؤپه به معنی خمره کوچک .

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کپه عربی   • کپه لبنانی   • معنی کپه داغ   • مفهوم کپه داغ   • تعریف کپه داغ   • معرفی کپه داغ   • کپه داغ چیست   • کپه داغ یعنی چی   • کپه داغ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کپه داغ
کلمه : کپه داغ
اشتباه تایپی : ;~i nhy
عکس کپه داغ : در گوگل

آیا معنی کپه داغ مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )