انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1065 100 1

کیانوش

معنی اسم کیانوش

اسم: کیانوش
نوع: دخترانه و پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: kiyānuš) بزرگ جاویدان، از واژه ی اوستایی ' کوئی' = بزرگ، گرامی + اَنوش = بی مرگ، (در اعلام) نیز نام برادر فریدون - از شخصیتهای شاهنامه، نام برادر فریدون پادشاه پیشدادی

معنی کیانوش در لغت نامه دهخدا

کیانوش. (اِخ ) یکی از دو برادر فریدون. (ناظم الاطباء) :
یکی بود از ایشان کیانوش نام
دگر نام پرمایه ٔ شادکام.
فردوسی.

کیانوش در دانشنامه ویکی پدیا

کیانوش
کیانوش نام یکی از شخصیتهای اساطیری ایران در شاهنامه فردوسی است. او پسر آبتین و فرانک، و یکی از دو برادر فریدون بود که او را در پیروزی بر ضحاک یاری کرد:
پارسی نگاشتهٔ شاهنامه، نگارش: فرانک دوانلو، انتشارات آهنگ قلم، چاپ سوم، ۱۳۸۷ (با تغییرات اندک)
کیانوش و برمایه در بحبوحه نبرد فریدون با ضحاک، پادشاهی فریدون بر جهان را حتمی دیدند و رشک و حسد آنان بر آن داشت تا شبی نقشه قتل فریدون را کشیده و صحنه قتل را یک حادثه نشان دهند. اما نقشه آنان جامه عمل نه پوشید و احتمالا هر دو بدست فریدون کشته شدند. پیش از نقشه قتل هر در صحنه های رزم مشارکت داشتند:
صورت پهلوی واژهٔ کیانوش به احتمال زیاد کَی اَنوش بوده که کَی به معنی پادشاه و اَنوش (مانند اَنوشگ در انوشیروان) به معنی بی مرگ، باقی یا خوش و خرم است.
کیانوش از نام های ایرانی است. برخی افراد با این نام عبارتند از:
کیانوش صادق دقیقی
کیانوش رستمی وزنه بردار
کیانوش عیاری کارگردان و نویسنده
کیانوش گرامی هنرپیشه
کیانوش رحمتی بازیکن فوتبال
کیانوش آسا (۲۹ اسفند ۱۳۶۲ در کرمانشاه) دانشجوی ترم چهارم کارشناسی ارشد رشتهٔ مهندسی شیمی در دانشگاه علم و صنعت ایران، فعال محیط زیست و تنبورنواز بود.
عضو جبهه سبز استان کرمانشاه
نوازندهٔ تنبور
نقاش و کاریکاتوریست
او در جریان تظاهرات روز دوشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۸۸ در میدان آزادی تهران ناپدید شد و روز ۳ تیر ماه ۱۳۸۸ در سردخانهٔ پزشکی قانونی توسط خانواده اش شناسایی شد. آسا در اثر اصابت دو گلوله کشته شده بود. کیانوش آسا اقلیت مذهبی بوده و خانواده ای با مذهب یارسان (اهل حق) داشته است.
به گفتهٔ پزشکی قانونی جسد آسا در روز ۲۹ خرداد به پزشکی قانونی تحویل داده شده بود و علت مرگ اصابت گلوله بوده است. اما خانوادهٔ وی می گویند که تا پیش از سوم تیر]] بارها به آن ها اعلام شده بود که فرزندشان در زندان اوین به سر می برد.
پیکر وی در تاریخ ۷ تیر در باغ فردوس کرمانشاه به خاک سپرده شد. مراسمی نیز به مناسبت یادبود وی در دانشگاه علم و صنعت ایران در ۷ تیر با وجود تهدید گستردهٔ مسئولان وقت دانشگاه و وزارت اطلاعات برگزار شد.
کیانوش دالوند متولد خرم آباد کارگردان انیمیشن و فیلم نامه نویس انیمیشن اهل ایران است. وی فعالیت هنری خود را در زمینه انیمیشن سازی از سال ۷۶ در شهرستان بروجرد آغاز نمود.
رستم و سهراب (انیمیشن)
ناسور
روزی که حسنی مرد شد
کیانوش رحمتی (زاده ۲۷ شهریور ۱۳۵۷ در نوشهر) بازیکن سابق و مربی فوتبال ایرانی است.
تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است و آمار به روز شده در تاریخ ۷ دسامبر ۲۰۱۳.
وی در تیم های باشگاه فوتبال شموشک نوشهر و سایپا سابقه بازی دارد و در تیر ماه ۱۳۸۹ به تیم استقلال تهران منتقل شد. این بازیکن که فصل گذشته(۹۳–۹۲) به دلیل تزریق آمپول توسط پزشکان مس کرمان چند ماهی از میادین دور بود در نهایت تصمیم به آویختن کفش های خود گرفت. وی سرانجام در تاریخ۱۲ / ۰۳/ ۱۳۹۳ از فوتبال خداحافظی کرد و کفش هایش را آویخت.
www.varzesh3.com
کیانوش رستمی (زاده ۱ مرداد ۱۳۷۰ در شهر اسلام آباد غرب استان کرمانشاه)، عضو تیم ملی وزنه برداری ایران است. او دارندهٔ یک مدال طلا و یک نقره المپیک (به ترتیب از المپیک ۲۰۱۶ ریو و المپیک ۲۰۱۲ لندن) و رکورددار مجموع جهانی و المپیک در دستهٔ ۸۵کیلوگرم مردان است، رستمی در مسابقات قهرمانی جهان سال ۲۰۱۷ آمریکا در حرکات دوضرب اوت کرد و به مدال نقره یک ضرب بسنده کرد. کیانوش رستمی در المپیک ۲۰۱۲ لندن مدال برنز گرفت اما سه سال بعد آزمایش دوپینگ وزنه بردار روس که مدال نقره گرفته بود مثبت اعلام شد و برنز کیانوش به نقره تبدیل شد. چهار سال بعد در المپیک ۲۰۱۶ برزیل مدال طلا را با شایستگی و تغییر رکورد المپیک کسب کرد. در سال های اخیر کیانوش رستمی در اردوها و تمرینات تیم ملی شرکت نمی کند و ترجیح می دهد به تنهایی و بدون مربی تمرین کند. او پس از المپیک ۲۰۱۶ در مصاحبه ای به زبان انگلیسی عنوان کرد که این مدال را بدون مربی و با تلاش شخص خودش بدست آورده است. کیانوش رستمی در بازی های آسیایی جاکارتای ۲۰۱۸ برای اولین بار از وزن ۸۵ کیلوگرم به وزن ۹۴ کیلوگرم رفت.
یک ضرب: ۱۷۹ کیلوگرم (۲۰۱۶)
دوضرب: ۲۲۰ کیلوگرم (۲۰۱۶، رکورد جهانی)
مجموع: ۳۹۶ کیلوگرم (۲۰۱۶، رکورد جهانی، رکورد المپیک)
وی در سال های ۲۰۱۱ میلادی و ۲۰۱۲ میلادی موفق به کسب نشان نقره مسابقات قهرمانی آسیا شد. وی در مسابقات وزنه برداری قهرمانی جهان ۲۰۱۱ در شهر پاریس فرانسه به مدال طلا دست یافته است و همچنین در رقابت های المپیک لندن و المپیک ریو موفق به دریافت مدال های نقره و طلا شد.
در بازی های المپیک تابستانی ۲۰۱۲ لندن، در وزن ۸۵ کیلوگرم مردان با ۱۷۱ کیلوگرم در یک ضرب، ۲۰۹ کیلوگرم در دو ضرب و مجموع ۳۸۰ کیلوگرم پس از آدریان زیلینسکی از لهستان و آپتی آیوکادوف از روسیه، موفق به دریافت مدال برنز شد؛ و پس از ۴ سال و در پی مثبت اعلام شدن نتیجه دوپینگ آپتی آیوکادوف مدال نقره بازی ها به کیانوش رستمی رسید.
رستمی در دومین دوره حضور خود در مسابقات المپیک توانست در مسابقات وزنه برداری وزن ۸۵ کیلوگرم المپیک ریو، ضمن کسب مدال طلا، هم رکورد مجموع المپیک را بشکند و هم برای دومین بار رکورد مجموع جهانی را از آن خود کند. وی در بازی های المپیک تابستانی ۲۰۱۶ در دستهٔ ۸۵ کیلوگرم موفق به کسب مدال طلا و جابجایی رکورد به میزان ۳۹۶ کیلوگرم مجموع المپیک شد. بنابراین رستمی برای دومین دوره پیاپی اولین ورزشکار ایران در المپیک بود که اولین مدال کاروان ورزشی ایران را به دست آورد.
کیانوش زهراکار (متولد ۱۳۵۵ در شهرستان چگنی استان لرستان)، دانشیار مشاوره دانشگاه خوارزمی تهران و از نویسندگان حوزه مشاوره و روانشناسی در ایران است.
مهدی سنجری باف ملقب به کیانوش سنجری (زاده ۲۰ شهریور ۱۳۶۱ در تهران) فعال دانشجویی، وبلاگ نویس و روزنامه نگار مستقل ایرانی است، که سابقه چندین بار بازداشت، زندانی شدن و حبس در سلول انفرادی را دارد. سنجری پس از مهاجرت به آمریکا چند مدتی را نیز با بخش فارسی صدای آمریکا همکاری کرد. وی پس از بازگشت به ایران در سال ۱۳۹۵ مجدداً دستگیر شد.
احمد باطبی
اکبر محمدی
منوچهر محمدی
کوی دانشگاه تهران
زندان اوین
فهرست زندانیان سیاسی دربند ایرانی در سال ۱۳۸۵
کیانوش سنجری یک دوره سخنگوی جبههٔ متحد دانشجویی بوده است او هم اکنون سخنگوی کمیته گزارشگران حقوق بشر و عضو جبههٔ دمکراتیک ایران است. وی همچنین وبلاگ نویس و عضو کانون وبلاگ نویسان ایران است و در وبلاگ خود به زبان انگلیسی، اخبار مربوط به زندانیان سیاسی ایران را پوشش می دهد. او همچنین از سال ۱۳۸۶ مسئولیت سخنگویی انجمن زندانیان سیاسی را - که توسط شماری از زندانیان سیاسی ایرانی تشکیل شده - به عهده داشته است.
کیانوش سنجری برای نخستین بار در سن ۱۷ سالگی در جریان تظاهرات دانشجویی در سالگرد واقعه تیر ۱۳۷۸ در اعتراض به تعطیلی روزنامه سلام (حادثه کوی دانشگاه تهران) بازداشت شد و چندین ماه در بازداشت انفرادی به سر برد. او پیش از آخرین بازداشت در تهران زندگی می کرده و بر اساس گزارش ها تحت نظر مأموران امنیتی بوده است.
اتهاماتی که وی بر پایهٔ آن در این سال ها بازداشت شده عبارت بوده است از «اقدام علیه امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام» به استناد «عضویت در گروه دانشجویی غیرقانونی و سکولار»، شرکت در تجمعات اعتراضی، مصاحبه با رسانه های خارج از کشور، «سیاه نمایی شرایط زندان ها در وبلاگ» و سازماندهی تجمع در برابر دفتر سازمان ملل متحد در تهران در اعتراض به بازداشت اعضای جبههٔ متحد دانشجویی.
کیانوش صادق دقیقی (زادهٔ ۱۳۴۱ در دستک _ آستانه اشرفیه) نمایندهٔ حوزهٔ انتخابیهٔ آستانه اشرفیه در دورهٔ هفتم مجلس شورای اسلامی بوده است.نبو
الگو:نمایندگان حوزه انتخابیه آستانه اشرفیه
محمود کیانوش محقق، شاعر و نویسنده معاصر است. گستره آثار او علاوه بر شعر و داستان، زمینه های دیگری چون ترجمه، نقد ادبی و داستان های کودکان را در بر می گیرد. بر همه اینها باید آثار روزنامه نگاری وی را نیز افزود.
شکوفه حیرت (مجموعه شعر)
ساده و غمناک (مجموعه شعر)
ماه و ماهی در چشمه باد (مجموعه شعر)
قصیده ای برای همه (یک شعر بلند)
آبهای خسته (مجموعه شعر)
خرخاکیها، یونجه ها و کلاغها (مجموعه شعر)
ناگهان انسان و زمینش (یک شعر بلند)
از پرنده ها و انسان (مجموعه شعر، به انگلیسی) ترجمه شده
محمود کیانوش در شهریور ۱۳۱۳ در مشهد زاده شد. او در نوجوانی اوّل به شعر گفتن و بعد به نوشتن داستان کوتاه پرداخت و با تشویق معلّم به این کار ادامه داد و اوّلین داستان او در مسابقه داستان نویسی دانش آموزان سراسر کشور برندهٔ اوّل شد. پس از پایان دورهٔ اوّل متوسّطه وارد دانشسرای مقدّماتی شد و پس از آن معلم و سپس مدیر مدرسه در یکی از روستاهای اطراف تهران شد. او از پیشگامان شعرهای منثور آهنگین است و مجموعهٔ شعرهای آهنگینش با عنوان «شکوفهٔ حیرت» (۱۳۳۴–۱۳۳۸) انتشار یافت. پس از آن در رشتهٔ زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه تهران به ادامهٔ تحصیل پرداخت و لیسانس گرفت. اوّلین ترجمهٔ او به صورت کتاب، رمان «به خدایی ناشناخته» اثر جان اشتاین بک است که در سال ۱۳۳۶ منتشر شد. کیانوش مدتی عضو هیئت تحریریه و همچنین سردبیر مجلّهٔ «صدف» و چهار دوره هم سردبیر مجلّهٔ «سخن» بود. او با وجود رنجوری تن، بیماری همسر، باروحی شاداب، هنوز هم با تلاش پیگیر در سنّ هشتاد و دو سالگی در زمینه های گوناگون به نوشتن ادامه می دهد و به دو زبان فارسی و انگلیسی می نویسد و تا به حال سه کتاب او به توسط یک ناشر انگلیسی منتشر شده است. کیانوش هم اکنون در لندن با همسرش پری منصوری که نویسنده و مترجم است، زندگی می کند. آنها دو فرزند به نامهای کاوه و کتایون دارند.
شمار آثارکیانوش از ۸۰ فزونتر است. از مهمترین آثار وی می توان این موارد را نام برد:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کیانوش در دانشنامه آزاد پارسی

در شاهنامۀفردوسی، برادر فریدون ، که از سوی او مأموریت یافت تا به کمک آهنگرانی که گرد می آورد گرز گاوسر را بسازد. کیانوش در جنگ های فریدون فراهم آورندۀ سپاه او بود. در برخی از نسخه های شاهنامه آمده کیانوش و پُرمایه (یا: برمایه) ، برادران فریدون ، هنگامی که فریدون در خواب بود، از سر رشک سنگی به سوی او پرتاب کردند که فریدون به فرمان یزدان بیدار شد و به افسون راه سنگ را بست . به این ترتیب، برادران دریافتند که کار فریدون ایزدی است . فریدون برادرانش را بخشید.

ارتباط محتوایی با کیانوش

کیانوش در جدول کلمات

ساخته کیانوش عیاری در سال 68 با حضور علی نصیریان | جمشید هاش مپور | علیرضا خمسه | ایرج طهماسب و گوهر خیراندیش که اخیراً از شبکه دو بازپخش شد
روز با شکوه
فیلم پر حاشیه کیانوش عیاری با حضور مهدی هاشمی و شهاب حسینی که اخیراٌ پس از دو روز اکران محدود | توقیف شد
خانه پدری
هنرپیشه ان سوی آتش ساخته کیانوش عیاری
,,,,,
از آثار کیانوش عیاری با حضور زنده یادان عسل بدیعی و لوریک میناسیان
بودن یا نبودن
از ساخته های کیانوش عیاری در ژانر کودک
شاخ گاو

کیانوش را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

حلما ٢٠:١٤ - ١٣٩٥/٠٦/١١
کیانوش از ترکیب (کیا + نوش) تشکیل شده که کیا به معنی پدر،آباء،نیا بوده و نوش به معنی دوست و دوست دارنده بوده و این ترکیب به معنی دوست و دوست دارنده پدر و نیاکان میباشد
|

کیانوش ١٧:٢٣ - ١٣٩٦/١٠/٠١
کیانوش یکی از فر ماندهان قوی بوده
|

کیانوش ١٤:٠٥ - ١٣٩٦/١٠/٢٢
اسم منم کیانوش است خیلی ها فکر می کنن این اسم دخترانه است اما این چنین نیست
به اشتباه هیلی ها میان اسم دختر ها را میذارن کیانوش که در واقع کاملا یک اسم پسرانه است .
|

کیانوش ٠١:٢٢ - ١٣٩٦/١٢/٠٨
یکی از معنی های کیانوش پادشاه است
|

فاطمه یا الهه ١٢:٢٥ - ١٣٩٧/٠٣/١٩
آقای کیانوش شما اشتباه میکنید کیانوش هم دخترانس هم پسرانه
لطفا انقدر با اطمینان سخن نگویید
|

فاطمه ١٥:٠٠ - ١٣٩٧/٠٣/٢٧
کیانو یعنی جاودان و این اسم فقط مخصوص پسر می باشد
|

کیانا ١٢:٥٩ - ١٣٩٧/٠٤/١٤
به نظر من که پسرانه است چون مگه شما دیدین که دختری اسمش کیانوش باشه اگه دیدین به من هم خوب بگید کیانوش یه اسم پسرانه می باشد
|

شیدا ١١:٢٣ - ١٣٩٧/٠٥/٠٦
یک اسم پسرونه اصیل ایرانی
|

کیانوش ٠٤:٤٩ - ١٣٩٧/٠٦/٠٤
کیانوش یعنی بزرگ جاویدان و بی مرگ و اسم کیانوش فقط پسرانه است
|

کیانوش ١٨:٥٢ - ١٣٩٧/٠٧/٢٨
این اسم فقط مخصوص پسره تا حالا دختری به این اسم ندیدم ،شما دیدید
تازه من هرجا میرم همه از اسمم
خوششون میاد.
بعدشم به معنی بزرگ و جاویدان است.
|

کیانوش حکیمی ٠٣:٢٣ - ١٣٩٧/٠٨/٢٨
من تو کتاب معانی اسم خوندم ک کیانوش از ترکیب کیان وَش ساخته شده ک وَش برای همانند سازی استفاده میشه و بطور کلی میتونه ب معنی شبیه پادشاه ، پادشاهانه و یا همون پادشاه معنی بده ، همچنین نام برادر یکی از پادشاهان سلسله کیانیان بوده ، معانی مختلفی از این اسم وجود داره ک همه زیبا هستند، من ک خیلی اسممو دوست دارم ، درضمن جهت اطلاع دوستان این اسم هم دخترونس و هم پسرونه و محدودیت جنسیت نداره ، دختر خانم هایی ک اسمشون کیانوش باشه تعدادشون کم نیست
|

کیانوش نقشبندی ١٨:٤٢ - ١٣٩٧/٠٩/٠٧
اسم من هم است تا حال ندیدم که دخترا این اسم را بالای خود گذاشته باشد جز پسرا
من که از اسمم خوشم میاد اون هم خیلی زیاد چون اسمی خاصی است برایم .......
|

کیانوش! ١٩:١٠ - ١٣٩٧/٠٩/١٣
کَیانوش که اسم دختر بید....
|

مهسل ٢٢:٢٥ - ١٣٩٧/١٠/٢٨
اغا هر کسی ی نظر داره دعوا نکنید
کیانوش اسم زیبا و پر ابهتی هست و از هر اسم چرند عربی بهتر......
|

کیانوش شهبازی آزاد ٢٢:٥٧ - ١٣٩٧/١٢/٢٧
از نظر من اسم..کیانوش.. پسرانه است و معنی اسم کامل من هم ((عقاب پادشاه آزاد جاویدان)) است
|

کتایون ١١:١٢ - ١٣٩٨/٠١/٢٤
این اسم دخترانه هم هست و به صورت کینوش استفاده میشود. اسم خواهرم هست.و به نظرم بسیار برای دختر زیباست.و معنا دار
|

کیانوشم ٠٤:٣٦ - ١٣٩٨/٠٢/٢١
مهم بخت انسانه.نه اسمش.هرچند اسم زیبا هم درکنار سایر زیباییها به انسان ابهت میده وتکمیل کننده است.به شرطی سایر خصوصیاتت هم زیبا باشه...ضمنا این اسم خاص آقایونه...
|

كيانوش ٠٨:١٧ - ١٣٩٨/٠٢/٢٤
اسم زيبا ودوستداشتنيه
به شرطي كه صاحب نام تلاش كنه انسان خوب وارزشمند ومثبتي باشه
البته از اسامي مشتركه
هم براي خانمهاي نازنين وهم اقايان نارنين
|

نادیا ٠٨:٤٧ - ١٣٩٨/٠٢/٢٦
به نظر من هم کیانوش یک اسم پسرانه ست که به هیچ دختری نمیاد و فقط مخصوص آقایان محترم است......وسلام
|

شهرزاد تاجیک ٠١:٠٩ - ١٣٩٨/٠٥/٠٦
اسم کیانوش از ترکیب دو واژه کِی و اَنوش ساخته شده. کِی به معنای شاه. مانند کیخسرو، کی کاووس..‌ و انوش به معنای بدون مرگ و جاودان. و‌کیانوش یا همان تلفظ باستانی کِیاَنوش به معنای پادشاه بی مرگ است
|

kianoosh ٠٢:٠٥ - ١٣٩٨/٠٥/١٣
کیانوش اسم زیبایی هست جاویدان و بی مرگ هست
|

کیانوش ٠٥:٠٣ - ١٣٩٨/٠٥/١٤
به نظرم اسم کیانوش فقط واسه پسره چون تا حالا دختر ندیدم اسمش کیانوش باشه
|

کیانوش ٠٨:٠٠ - ١٣٩٨/٠٨/١١
دوستان عزیز من هم اسمم کیانوش است حدود چند روز پیش سر کلاس بودم یک خانم بهم گفت اسم دختر گذاشتی روی خودت من گفتم اسم مردانه هس و خدا پدرش رو بیامرزه که گوگل رو ساخته که من تونستم به این خانم هم کلاسیم ثابت کنم که کیانوش اسم مردانه هس.
|

کیاوش ٢٢:٢٣ - ١٣٩٨/٠٨/١٥
کیاوش ب معنی بسیار شیرین می باشد و دخترونه یا پسرونه بودنش زیاد مهم نیست مهمچیز دیگه ی
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کیانوش   • مفهوم کیانوش   • تعریف کیانوش   • معرفی کیانوش   • کیانوش چیست   • کیانوش یعنی چی   • کیانوش یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کیانوش
کلمه : کیانوش
اشتباه تایپی : ;dhk,a
عکس کیانوش : در گوگل


آیا معنی کیانوش مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )