برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1351 100 1

کیلیکیه

معنی کیلیکیه در لغت نامه دهخدا

کیلیکیه. [ لی کی َ ] (اِخ ) رجوع به کیلیکیا شود.

کیلیکیه در دانشنامه ویکی پدیا

کیلیکیه
کیلیکیه، کیلیکیا یا قیلیقیا (به ارمنی: Կիլիկիա)،(به یونانی: Κιλικία)،(به ترکی استانبولی: Kilikya) نام منطقه ای در جنوب شبه جزیرهٔ آناتولی می باشد که امروزه چوکوروا خوانده می شود. کیلیکیه در جنوب خاوری در آسیای کوچک در ترکیه کنونی، و در شمال و شمال خاوری قبرس واقع شده و نزدیک به یک سوم خاک آناتولی را در بر می گیرند. این سرزمین را ارمنستان کوچک نیز خوانده اند. در منابع اسلامی از این منطقه با نام قالوقیه یاد شده است.
امام شوشتری، سید محمدعلی، مجله بررسی های تاریخی، فروردین و اردیبهشت ۱۳۴۸، شمارهٔ ۱۹
مردمان کیلیکیه به زبان لووی سخن می گفته اند.
کیلیکیه (Cilicia) منطقه ای است قدیمی در جنوب شرقی آسیای صغیر که تا امتداد ساحل مدیترانه، جنوب کوه های توروس، گسترش داشته است. در ۱۰۸۰ پرنس نشین مستقل ارمنی بود. در ۱۱۹۸ پادشاهی ارمنستان را تشکیل داد. در قرن پانزدهم به دست ترک ها فتح شد. در ۱۹۰۹ صحنه قتل عام ارامنه بود. به عنوان یک منطقه جدید در ترکیه، ارمنستان کوچک هم خوانده می شود و شامل استان های ایچل و ماراش است.
نخستین نشانه های زیست انسان در کیلیکیه به دورهٔ نوسنگی بازمی گردد. نام کیلیکیه ای ها در نوشته های آشوری به گونهٔ خیلیک کو آمده و در آغاز هزاره یکم پیش از میلاد یکی از چهار قدرت آسیای باختری بوده اند.
عکس کیلیکیه
پادشاهی ارمنی کیلیکیه به (ارمنی کلاسیک Կիլիկիոյ Հայոց Թագաւորութիւն به لاتین Kilikio Hayots Tagavorutyun) یا به عنوان ارمنستان جدید یا ارمنستان کوچک نیز شناخته شده است. سرزمین کیلیکیه یکی از سکونتگاه های کهن بشری است که نام آن در بسیاری از متون مربوط به دورهٔ باستان به ثبت رسیده و به سبب موقعیت حساسش همواره در طول تاریخ مورد توجه فاتحان بوده.
نوار غربی شامل ناحیه ای سنگلاخی است که با تپه های صخره ای کم ارتفاعی احاطه و در متون تاریخی با عنوان کیلیکیهٔ سنگلاخی مشخص شده.
بخش هایی از نوار شرقی نیز از دشت ها تشکیل و شمال شرقی با زنجیره ای از کوه ها و قله های نسبتاً مرتفع، که گاه بلن ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با کیلیکیه

کیلیکیه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کیلیکیه   • مفهوم کیلیکیه   • تعریف کیلیکیه   • معرفی کیلیکیه   • کیلیکیه چیست   • کیلیکیه یعنی چی   • کیلیکیه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کیلیکیه
کلمه : کیلیکیه
اشتباه تایپی : ;dgd;di
عکس کیلیکیه : در گوگل

آیا معنی کیلیکیه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )