انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1071 100 1

کیو

/kiyu/

معنی کیو در لغت نامه دهخدا

کیو. [ وْ ] (اِ) نامی است که در آستارا به زیرفون دهند. نرم دار. (از یادداشت به خط مرحوم دهخدا). رجوع به زیرفون و نرم دار شود.

کیو. [ ک َ ] (اِ) به معنی کاهو باشد، و آن تره ای است که خورند و به عربی خس خوانند. (برهان ) (آنندراج ). کاهو را گویند، و آن را کوک نیز خوانند. (فرهنگ جهانگیری ). کاهو که خوردن آن خواب آورد. و در سامی کیبو (به زیادتی بای موحده ) آورده. (فرهنگ رشیدی ). کاهو. کیوه. در مهذب الاسماء «کیو» را در معنی خس عربی آورده. (از حاشیه ٔ برهان چ معین ). || به معنی ماده و سبب و علت هم هست. (برهان ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء). از برساخته های فرقه ٔ آذرکیوان است. و رجوع به فرهنگ دساتیر ص 26 شود. || آبجو و فقاع. (ناظم الاطباء).

کیو. [ ی ُ ] (اِخ ) نام جزیره ای دربحرالروم متعلق به دولت عثمانی که جزیره ٔ سقز نیز گویند. (ناظم الاطباء). ساقز. ارض المصطکی. (از یادداشت به خط مرحوم دهخدا). جزیره ای از مجمعالجزایر یونان و یکی از چند نقطه ای است که آنجا را زادگاه همر شاعر معروف یونانی می دانند. این جزیره 66000 تن سکنه دارد و مرکز آن هم که 26000 تن سکنه دارد، به همین نام معروف است. بندری است که شراب آن بسیار معروف است. (از لاروس ). و رجوع به کیوس و کیه [ ی َ / ی ِ ] شود.

معنی کیو به فارسی

کیو
خیوس
به معنی کاهو باشد و آن تره ایست که خورند و به عربی خس خوانند یا به معنی ماده و سبب و علت هم هست . یا آبجو و فقاع .
[ گویش مازنی ] /kayyo ba/ از انواع بازی های بومیدر این بازی نسبتا خشن بازیکنان براساس قرعه به دو گروه ده نفره تقسیم می شوندسپس به وسیله ی قرعه ای دیگر، گروه بازنده در درون میدان بازی قرار می گیردیک نفر به عنوان سرگروه از آن ها جدا شده و بقیه دایره وار دست در گردن یکدیگر انداخته و حلقه ای تشکیل دهندسرگروه به فاصله ی یک متری از حلقه ی ایجاد شده به دور بازی کنان هم گروه چرخیده و از آنان در مقابل گروه دیگر محافظت می کندافراد گروه مقابل تلاش می کند تا از سرگروه حریف گذشته و بر پشت بازی کنان مقابل، سوار شوند، اما سرگروه با ضربات محکم پا و تهدید مکرر بازیکنان مقابل، مانع از نفوذ آنها به داخل حلقه و سوار شدن بر پشت بازیکنان هم گروهش می گرددچنانکه همه ی افراد مقابل موفق شوند با استفاده از غفلت سر گروه رقیب، داخل حلقه گردیده و بر پشت آنان سوار شوند، پیروز گردیده و جای بازیکنان تعویض می شود
نام جشنی مشهور در میان مغولان که در روز اول سال گیرند ٠
[ گویش مازنی ] /aaKhoond kioo/ از قنوات و مرتعی در روستای گرجی محله ی بهشهر
موضعی است در شمال غربی ترکستان روس
[Q vector] [علوم جَوّ] بُرداری افقی که واگرایی آن در نظریۀ شبه زمین گَرد و نیمه زمین گَرد در سمت راست معادلۀ امگا ظاهر می شود
نقاش دینی ایتالیایی
[ گویش مازنی ] /Kharraat e kiyo/ نام چشمه ای در بهشهر - جای پرت
نامی که بزبان مغولی به دو ولایت قراچانک و چغان چانک دهند
[Q magnitude] [نجوم ] قدر فروسرخ یک جِرم نجومی که به کمک قدر یو و قدر بی و قدر وی محاسبه می شود و مستقل از سرخش (reddening) میان ستاره ای است
لئو کو ٠
[ گویش مازنی ] /nepaal kioo/ از مراتع روستای گرجی محله ی بهشهر
[ گویش مازنی ] /koor kiyo/ مرتعی در گرجی محله ی بهشهر

معنی کیو در فرهنگ معین

[ انگ . ]IQ ( اِ.) بهرة هوشی (روان - شناسی ).

کیو در دانشنامه ویکی پدیا

کیو
کیو(به انگلیسی: Q) نام مجله موسیقی است که به صورت ماهانه و با شمارگان ۱۳۰۱۷۹ در بریتانیا منتشر می شود.
کیو اسپرینگ (به انگلیسی: Cave Spring) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان روانوک، ویرجینیا واقع شده است. کیو اسپرینگ ۳۰٫۶ کیلومتر مربع مساحت و ۲۴٬۹۲۲ نفر جمعیت دارد و ۳۳۵ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
کیو اف اف(به انگلیسی: QFF) راهی است برای اندازه گیری فشار هوا در یک مکان بخصوص. فشار اندازه گیری شده با ارتفاع، رطوبت و دما که در اتمسفر جاری در سطح آب های آزاد و در همان مکان وجود دارد اصلاح می شود. این اندازه گیری برای کشیدن نقشه با ایزوبار سودمند است. استانداردهای مختلف آسانی بسته به رطوبت متفاوت برای محاسبه کیو اف اف وجود دارد.
کیو ال (ترکیب شیمیایی) (به انگلیسی: QL (chemical)) با فرمول شیمیایی C11H26NO2P یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن ۲۳۵٫۳۰۳ گرم بر مول می باشد.
کیو-ام-ال (به انگلیسی: QML:Qt Meta Language, Qt Modeling Language) یک زبان بر پایهٔ جاوااسکریپت و برنامه نویسی اعلانی برای ایجاد واسط های کاربری برای برنامه های کاربردی است. این زبان بخشی از پروژهٔ Qt Quick (کیت UI توسعه یافته به وسیلهٔ شرکت نوکیا) می باشد. کیو-ام-ال به طور عمده برای نرم افزارهای موبایل استفاده می شود. کیو-ام-ال بر سه پایه استوار است. کیوت به عنوان حامل،اشیاء (مستطیل،دایره،مثلث،عکس و ...) و رفتارها (حالت ها،انتقال ها،انیمیشن ها) . این المان ها می توانند برای ساخت قطعات پیچیده از قطعات ساده مانند کلید ها و لغزنده ها به منظور استفاده در برنامه های کاربردی و قابل دسترس از طریق اینترنت استفاده شود.این المان ها همچنین می توانند با استفادهٔ درون برنامه ای از برنامه نویسی جاوا اسکریپت و همچنین فریم ورک کیوت بر پایهٔ زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس توسعه پیدا کند.
کیو بادبان یک ستاره است که در صورت فلکی بادبان قرار دارد.
کیو بادبان (ستاره کوتوله) یک ستاره است که در صورت فلکی بادبان قرار دارد.
محیط برنامه نویسی کیو بیسیک یک محیط یکپارچهٔ توسعه (IDE) به همراه یک مفسر است. این محیط مجتمع بر اساس زبان برنامه نویسی کوئیک بیسیک طراحی شده است. این برنامه تقریباً تحت تمامی نسخه های سیستم عامل DOS و بیش تر نسخه های ویندوز شامل ویندوز ۹۵ و ویندوز ۹۸ و ویندوز ME و برخی نسخه های لینوکس و فری بی اس دی کار می کند. این زبان برنامه نویسی برخلاف نسخه های پیشین بیسیک و البته همانند کوئیک بیسیک، یک زبان برنامه نویسی ساخت یافته است و از ساب روتین ها و حلقه ها پشتیبانی می کند. دستورهایی که بر اساس شماره خطوط کار می کنند در این زبان تا حدی پشتیبانی می شود. اما با توجه به بدفرم بودن این دستورها، نمونه جدید دستورهای برچسب گذاری خطها (Line Labels) به این زبان اضافه شدند.
آتلانتیس پی کیو (به انگلیسی: Atlantis PQ) یک کشتی است که طول آن ۱۲۹٫۰۷ متر (۴۲۳٫۵ فوت) می باشد. این کشتی در سال ۲۰۰۶ ساخته شد.
آنگ مو کیو (به انگلیسی: Ang Mo Kio) یک ناحیهٔ شهری در کشور سنگاپور است که در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۱۷۹٬۲۹۷ نفر جمعیت داشته است.
فهرست مناطق شهری سنگاپور
گیلبرت بانی با نام هنری اِ-کیو (انگلیسی: A-Q؛ زادهٔ ۱ اوت ۱۹۸۶) خواننده رپ، ترانه سرا، موسیقی دان، رقصنده، بازیگر، تهیه کننده و کارآفرین اهل نیجریه است.
ادی کیو (به انگلیسی: Eddy Cue) نایب رئیس ارشد بخش خدمات و نرم افزار اینترنت در شرکت اپل است که مستقیماً به تیم کوک گزارش می دهد. ادی کیو سابقه فعالیت ۲۳ ساله در اپل دارد و در خلق خدماتی چون فروشگاه برخط اپل در ۱۹۹۸، آی تیونزاستور در ۲۰۰۳، و اپ استور در ۲۰۰۸ نقش اساسی داشت.
پروفایل ادی کیو در اپل
پس از تغییرات مدیریتی در شرکت اپل در سال ۲۰۱۲، کیو عهده دار بخش های دستیار صوتی سیری و نقشه اپل نیز شد.
کیو در نوامبر ۲۰۱۲ به عضویت هیئت مدیره فراری درآمد.
ال جی جی۷ تین کیو (به انگلیسی: LG G7 ThinQ) که به نام ال جی جی۷ هم شناخته می شود، یک گوشی هوشمند است که با سیستم عامل اندروید به عنوان بخشی از ال جی سری جی توسعه یافته است. پس از حدود یک هفته نشت رسمی توسط شرکت ال جی، از این گوشی در ۲ مه ۲۰۱۸ به صورت رسمی رونمایی شد. این دومین محصول از ال جی است که از نام تجاری ال جی تین کیو استفاده می کند. این گوشی جانشین مدل جی۶ می باشد.
16 MP (f/1.6, OIS) + 16 MP (f/1.9), active autofocus, LED flash
- پشتیبانی از استاندارد Dolby Vision/HDR10 - نمایشگر همیشه روشن (Always on Display)
- بهره مندی از استاندارد MIL-STD-810G
اندروید "Q" دهمین نسخه مهم آینده و نسخه ۱۷ام ازسیستم عامل تلفن همراه اندروید است. اولین نسخهٔ بتا اندروید Q در تاریخ ۱۳ مارس ۲۰۱۹ برای همه گوشی های Google Pixel منتشر شد. نسخه نهایی اندروید Q در سه ماهٔ سوم سال ۲۰۱۹ منتشر خواهد شد.
به کاربران اجازه می دهد زمانی که برنامه ها اجازه دیدن موقعیت مکانی خود را دارند را کنترل کنند: هرگز، تنها زمانی که برنامه در حال استفاده است (در حال اجرا)، یا تمام وقت (در پس زمینه).
مجوزهای جدید برای دسترسی به عکسهای پس زمینه، ویدیو و فایل های صوتی.
ضبط صفحه نمایش داخلی.
برنامه های پس زمینه دیگر نمی توانند به پیش زمینه پرش کنند.
حریم خصوصی بهبود یافته: دسترسی محدود به شناسه دستگاه غیرقابل تنظیم مجدد.
به اشتراک گذاری میانبرها، که به اشتراک گذاری محتوا با یک مخاطب به طور مستقیم اجازه می دهد.
پانل تنظیمات شناور، که اجازه می دهد تنظیمات سیستم را مستقیماً از برنامه ها تغییر دهد.
فرمت عمق پویا برای عکس ها، که پس از گرفتن عکس امکان تغییر پس زمینه را می دهد.
پشتیبانی از کدک ویدیو AV1، فرمت HDR10 + و کدک صوتی Opus.
Midi API بومی، امکان تعامل با کنترل کننده های موسیقی.
پشتیبانی بهتر از احراز هویت بیومتریک در برنامه ها.
پشتیبانی تلفنی قابل حمل برای برنامه ها و اندروید خودش.
ویژگی های Android Q عبارتند از:
در تاریخ ۱۳ مارس ۲۰۱۹، گوگل اولین نسخهٔ بتا اندروید Q را به طور انحصاری بر روی گوشی های پیکسل خود منتشر کرد. به دلیل تقاضای عمومی، بتا به نسل اول دستگاه های Google Pixel گسترش یافت. در مجموع ۶ نسخه آزمایشی بتا (نسخه آزمایشی برنامه ریزی شده برای انتشار قبل از انتشار نهایی)، در حال حاضر برای سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ برنامه ریزی شده است.
بر اساس گزارش Android Police، تلفن های بیشتری از نسخهٔ بتا اندروید Q در سال جاری نسبت به نسخهٔ قبلی بتا اندروید پای خواهند کرد.
اونگلیون نسخه جدید سینمایی: کیو (به ژاپنی: ヱヴァンゲリヲン新劇場版:Q Evangerion Shin Gekijōban: Kyū) (به انگلیسی: Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo)، انیمهای سینمایی به کارگردانی هیدئاکی آنو است که سومین نسخه در چهارگانهٔ بازسازی اونگلیون به شمار می رود. بازسازی اونگلیون، ساخت دوبارهٔ نسخهٔ اصلی مجموعه انیمهٔ تلویزیونی نئون جنسیس اونگلیون را پی می گیرد. تهیه کنندگی این فیلم را استودیو خارا برعهده داشته (به اضافهٔ مشارکت در توزیع آن) و زمان عرضهٔ آن در سینماهای ژاپن، ۱۷ نوامبر ۲۰۱۲ بوده است.
چهارده سال از زمان سومین برخورد گذشته است اما اینجلز هم چنان به حملات خود علیه بشر ادامه می دهند. شینجی ایکاری از «واحد اونگلیون-۰۱» نجات یافته است و درمی یابد که امور تغییر کرده اند اما وضع بدترشده است: جهان تخریب شده است، همراهان پیشین او از «نرو» نسبت به او تهاجمی گشته اند و ری آیانامی، دختری که شینجی تمام خطرات را به خاطر او تحمل کرد، گم شده است. هم چنان که او تلاش می کند تا با چنین دنیای عجیبی خو گیرد، شینجی با کاورو ناگیسای مرموز پیمان دوستی می بندد. آن دو در طی تلاش هایشان برای یافتن ری، به حقایق مهیبی از اینجلز، نرو و اونجلیون پی می برند. اما امید اندکی برای دو پسر باقی مانده است: فرصتی یکتا برای بازگرداندن اشتباهات گذشته. اکنون بازمانده های بشر در پی آنان هستند، اینجلز در پی متوقف نمودن آنان برآمده اند و دوستان قدیمی شان، آنان را دشمنان شماره یک خود قلمداد می کنند. شینجی که تنها کاورو را در کنار خود دارد و تمام دنیا برضد اویند باید برای شانس رستگاری خود تلاش کند.
ایسوزو جرنی-کیو (Isuzu Journey-Q) خودرویی است که در سال های ۱۹۷۶ تا ۲۰۰۱تولید شده است.
این خودرو در کلاس اتوبوس قرار گرفته، است. سیستم جعبه دندهٔ آن به صورت دستی است.
مختصات: ۳°۱۴′۱۴.۶۴″ شمالی ۱۰۱°۴۱′۲.۰۶″ شرقی / ۳.۲۳۷۴۰۰۰° شمالی ۱۰۱.۶۸۳۹۰۵۶° شرقی / 3.2374000; 101.6839056
باتو کیو نام معبدی در ۱۳ کیلومتری شمال شهر کوالالامپور در کشور مالزی است. این معبد به دلیل نزدیکی به تپه ها و مجموعه غارهای اطرافش و نزدیکی به رودخانه باتو که در پشت این تپه واقع شده است، به معبد غارهای باتو شهرت دارد.
این معبد یکی از معروفترین معابد دین هندو در خارج از کشور هندوستان می باشد. سالانه بیش از ۱٫۵ میلیون نفر از این معبد دیدین می کنند که از این رو این معبد را به یکی از پر بازدیدترین اماکن مذهبی جهان بدل کرده است.
در بین مردم هندوی مالزی، شهرت غارهای باتو کیو به میلیون ها سال می رسد، زمانی که بومی های منطقه از غارها بعنوان سرپناه استفاده می کرده اند. در سال ۱۸۹۱ یک بازرگان مشهور هندی در مالزی، این معبد را به یکی از بزرگان تاریخ مذهبی هندو پیشکش کرد و مجسمه امروزی را بنا نهاد و در سال ۱۹۲۰ تعداد ۲۸۶ پله برای دسترسی آسان تر زائران به غارهای این معبد، در دامنهٔ این تپه ساخته شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با کیو

کیو را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• شهر کیو   • دکتر آی کیو گاج   • کیو جونگ   • آی کیو چیست   • سایت دکتر آی کیو   • تست آی کیو 2016   • تست آی کیو استاندارد جهانی   • تست آی کیو برای کودکان   • معنی کیو   • مفهوم کیو   • تعریف کیو   • معرفی کیو   • کیو یعنی چی   • کیو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کیو
کلمه : کیو
اشتباه تایپی : ;d,
آوا : kiyu
نقش : اختصار
عکس کیو : در گوگل


آیا معنی کیو مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )