انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1067 100 1

گاز طبیعی

گاز طبیعی در دانشنامه ویکی پدیا

گاز طبیعی
گاز طبیعی (به انگلیسی: Natural gas) که معمولاً گاز گفته می شود نوعی سوخت فسیلی گازی شکل است. گاز طبیعی سوختی است که معمولاً اثرات زیان آور کمتری نسبت به سوخت های فسیلی دارد و جزء منابع تجدیدناپذیر می باشد.
مجله ندای گاز شماره ۸
ماهنامه ترویجی سبزینه - شماره اول
در حال حاضر ۲۴ درصد مصرف جهانی انرژی را گاز طبیعی تشکیل می دهد که با آهنگ ۲٫۴ درصد در حال رشد است.
گاز طبیعی دارای تاریخی چند هزار ساله است. تقریباً در سال ۹۴۰ قبل از میلاد، مردمان سرزمین چین با استفاده از نی های تو خالی گاز طبیعی را از محل آن در خشکی به ساحل رسانده و از آن برای جوشاندن آب دریا و استحصال نمک استفاده می کردند. برخی از صاحب نظران بر این باورند که چینی ها چاه های گاز را حتی تا عمق ۶۰۰ متری نیز حفر می کردند. همچنین حفر چاه های گاز در ژاپن در حدود سال ۶۰۰ پیش از میلاد گزارش شده است. سایر تمدن های باستانی نیز خروج گاز از زمین را متوجه شده و دریافته بودند که قابل اشتعال است و می سوزد؛ لذا معابدی برای محصور نگه داشتن این «شعله های جاودان» پر رمز و راز که بازدیدکنندگان به دیده احترام به آن ها می نگریستند بنا شد. گزارش های مختلفی از ستون های آتش و آبی جوشان و سحرآمیز که مانند روغن شعله ور می شد به ثبت رسیده است. اما اهمیت گاز طبیعی به عنوان سوخت مورد استفاده در زندگی بشر از اوایل دهه ۱۹۳۰ آغاز شد. در اواخر قرن بیستم مشخص شد که گاز طبیعی در بخش اعظم جهان صنعتی به یک منبع انرژی بسیار ضروری و حیاتی مبدل شده است. زغال سنگ در قرن نوزدهم انقلاب صنعتی را سبب شد و نفت خام که سوخت قرن بیستم بود باعث توسعه اقتصادی در جهان شد.
میلیون ها سال قبل، گاز طبیعی و نفت خام در اثر تجزیه و فاسد شدن گیاهان و اجساد حیوانات در ته دریاها و اقیانوس های قدیمی به وجود آمد. بخش اعظم این مواد ارگانیک در هوا تجزیه (اکسیده) و وارد جو شد؛ ولی بخشی دیگر قبل از تجزیه، مدفون یا وارد آب های راکد و فاقد اکسیژن شده و از اکسیده شدن آن ها جلوگیری به عمل آمد. گاز طبیعی عمدتاً از متان (CH4) یعنی ساده ترین نوع هیدروکربن و هیدروکربن های پیچیده تر و سنگین تری چون اتان (C2H6)، پروپان (C3H8) و بوتان (C4H10) تشکیل شده است. در این میان گاز اتان برخی از میدان ها درصد قابل ملاحظه ای (تا حدود ۱۰٪ یا کمی بالاتر) را تشکیل می دهد. حال آنکه گازهای سنگین تر اجزای بسیار کوچکی را در ترکیب گاز طبیعی شامل می شوند همچنین ترکیباتی از قبیل H۲S ,CO۲ ،N۲ نیز همراه گاز طبیعی یافت می شوند که درصد آن ها در مخازن مختلف و حتی در قسمت های مختلف از یک مخزن، با یکدیگر متفاوت است. همچنین آب نیز همیشه با گاز طبیعی استخراج شده از مخازن همراه است که در پالایشگاه ها در بخشی به نام واحد نم زدائی، آب و ترکیب های مزاحم که سبب پایین آوردن ارزش حرارتی گاز شده و همچنین مشکلاتی در انتقال و مصرف گاز بوجود می آورند، از گاز طبیعی تفکیک می شوند و پس از آن، گاز به خطوط انتقال و در نهایت به مصرف کنندگان تحویل می شود.
عکس گاز طبیعی
پالایشگاه گاز طبیعی مجموعه ای صنعتی متشکل از واحدهای فرآیندی، تاسیساتی، ذخیره سازی و ... است که گاز ترش یا هیدروکربنهای ناخالص دریافتی (از مخزن گاز طبیعی) را جهت مصارف گوناگون (خانگی، صنعتی و صادرات) تصفیه و پالایش می کند.
واحد لخته گیر
واحد بازیابی، تزریق، ذخیره سازی، نمک زدایی اتیلن گلیکول
واحد پایدارسازی میعانات گازی
واحد پالایش آب اسیدی
واحد پشتیبانی پایدارسازی میعانات گازی
از مهم ترین پالایشگاه های گاز در ایران می توان به پالایشگاه های گاز پارس جنوبی (واقع در عسلویه)، پالایشگاه گاز خانگیران (واقع در سرخس) و پالایشگاه گاز پارسیان (واقع در مهر)، پالایشگاه گاز ایلام (واقع در چوار) و پالایشگاه گاز بیدبلند (واقع در بهبهان) اشاره نمود.
در ورودی به پالایشگاه جریان سه فازی (آب و گلایکول، گاز و میعانات گازی) دریافتی از چاه ها که خوراک نامیده می شود با افت فشار مواجه شده و جداسازی اولیه انجام می گیرد. گازهای خروجی از جداساز به واحد شیرین سازی گاز ارسال می شود و میعانات به واحد تثبیت میعانات گازی فرستاده می شود.
این واحد از اصلی ترین واحدهای هر پالایشگاه گاز است. در این مرحله بخش زیادی از ترکیبات گاز سولفید هیدروژن و قسمتی از گاز کربنیک از گاز جدا می شود و به مقدار مطابق با استاندارد محصول مورد نیاز رسانده می شود. جداسازی این ترکیبات از طریق حلال جاذب و معمولاً حلال آمین (متیل دی اتانول آمین) انجام می گیرد و سپس آمین مصرف شده احیا می گردد.
شرکت نفت و گاز طبیعی، (به هندی: तेल एवं प्राकृतिक गैस निगम लिमिटेड) یا به اختصار اوان جی سی (به انگلیسی: ONGC) شرکت نفت و گاز هندی و چندملیتی است، که دفتر مرکزی آن، در شهر دهرادون، هند قرار دارد.
شرکت نفت هند
ریلاینس
کمپانی اوان جی سی، از نظر اکتشاف و میزان تولید نفت خام و گاز طبیعی، به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های صنعتی آسیا شناخته می شود.
این شرکت، پس از بانک مرکزی هند سودآورترین شرکت عمومی هندی به شمار می آید. در سال مالی ۲۰۱۲ شرکت نفت و گاز طبیعی، در فهرست فورچون جهانی ۵۰۰ در رتبه ۳۵۷ از بزرگترین شرکت های جهان، قرار گرفت.
شرکت نفت و گاز طبیعی در تاریخ ۱۴ اوت ۱۹۵۶ توسط دولت هندوستان، تأسیس شد و در حال حاضر دولت هند، مالک ۷۴٫۱۴٪ درصد از سهام این شرکت است. شرکت نفت و گاز هند، از لحاظ میزان ارزش بازار سرمایه و حجم معاملات، یکی از بزرگترین شرکت های عمومی در کشور هند به شمار می آید.
این فهرست کشورها بر پایه ذخایر گاز مصنوعی، بر اساس کتاب حقایق جهان منتشر شده است.
این فهرست کشورهای صادرکننده گاز طبیعی، بر اساس کتاب حقایق جهان منتشر شده است.
این فهرست کشور بر پایه واردات گاز طبیعی، بر اساس کتاب حقایق جهان منتشر شده است.
کشورهای تولیدکننده گاز به مجموعه کشوهایی گفته می شود که دارای ذخایر گاز طبیعی بوده و با استحصال گاز طبیعی، این محصول را به مصرف داخلی یا صادرات می رسانند. کشورهای تولیدکننده گاز در جهان را در ۷ منطقه کلی دسته بندی کرده اند که به شرح زیر است:
آسیا و اقیانوسیه با افزایش شدید تولید در ۳۰ سال اخیر روبرو بوده است. به عبارت دیگر از ۵٫۱ درصد کل تولید جهان در سال ۱۹۷۰ به حدود ۱۲ درصد کل جهان در سال ۲۰۰۴ رسیده است. در این منطقه دو دسته متمایز از کشورها وجود دارند: دسته اول کشورهای غنی از منابع گازی که مصرف داخلی آن ها محدود است؛ مثل اندونزی، مالزی و استرالیا. دسته دیگر کشورهایی که منابع گازی ندارند ولی بازار مناسبی جهت عرضه فراورده های گازی در اختیار دارند؛ مثل ژاپن، کره جنوبی و سنگاپور. کشورهایی مانند چین، هند و بنگلادش نیز دارای ذخایر محدود گازی می باشند.
نهایتاً کشورهای عمده تولیدکننده گاز در این منطقه، کشورهای اندونزی، مالزی و استرالیا هستند.
آفریقا با در اختیار داشتن ۷٫۸ درصد از ذخایر گاز جهان، با سهم ۵٫۴ از تولید، سهم کمی در تولید گاز در جهان داراست. الجزایر، مصر و لیبی عمده تولیدکنندگان گاز این منطقه هستند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

گاز طبیعی در دانشنامه آزاد پارسی

گاز طبیعی (natural gas)
تأسیسات پالایشگاه گازی پاس جنوبی، بوشهر
مخلوطی از گازهای اشتعال پذیر در پوسته زمین، اغلب با نفت خام. گاز طبیعی یکی از سه سوخت فسیلی عمده (گاز، زغال سنگ، و نفت) است که از بقایای اجساد گیاهان و حیوانات به وجود آمده است. گیاهان و حیواناتی که پس از مرگ در لجن و گل و لایِ کف دریا مدفون می شدند، پس از میلیون ها سال، بر اثر گرمای داخلی زمین و فشار صخره های روی آن ها، رفته رفته به هیدروکربن (موادی شامل هیدروژن و کربن) تبدیل شدند. هیدروکربن ها به علت سبکی، به طرف بالا صعود کردند و در زیر صخره های غیرقابل نفوذ گیر افتادند. گاز طبیعی مخلوطی از هیدروکربن ها، عمدتاً شامل ۸۰ درصد متان و نیز اتان، بوتان، و پروپان است. اغلب ذخایر گاز طبیعی زیر بستر دریاها قرار دارند و برای استخراج آن ها از فناوری های حفاری استفاده می کنند. این گاز معمولاً از محل استخراج با لوله کشی به نقاط دیگر منتقل می شود. ممکن است به منظور انتقال و ذخیره، آن را فشرده و تبدیل به مایع کنند. از این رو، غالباً در مناطق دوردست، به ویژه جایی که سوخت های دیگر گران و کمیاب است، به کار می رود. قبل از انتقال گاز، بوتان و پروپان را از آن جدا می کنند و در کپسول های گاز به صورت مایع درمی آورند.

ارتباط محتوایی با گاز طبیعی

گاز طبیعی در جدول کلمات

دانش و فنی که به بررسی و استخراج مشتقات نفت و گاز طبیعی می پردازد
پتروشیمی

گاز طبیعی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

مرینت > footprint
Marjan > Prescription
Azal > Go wrong
محدثه فرومدی > all
محدثه فرومدی > followed
Maria > Built up
ERF.. > daydream
mina > in my early twenties

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی گاز طبیعی   • مفهوم گاز طبیعی   • تعریف گاز طبیعی   • معرفی گاز طبیعی   • گاز طبیعی چیست   • گاز طبیعی یعنی چی   • گاز طبیعی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گاز طبیعی
کلمه : گاز طبیعی
اشتباه تایپی : 'hc xfdud
عکس گاز طبیعی : در گوگل


آیا معنی گاز طبیعی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )