انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1086 100 1

گاز نجیب

معنی گاز نجیب به فارسی

گاز نجیب
[noble gas] [شیمی] گازی از گروه هجده جدول تناوبی عناصر که تک اتمی است و جز در چند مورد، ازنظر شیمیایی بی اثر است متـ . گاز بی اثر inert gas گاز نادر rare gas

گاز نجیب در دانشنامه ویکی پدیا

گاز نجیب
گازهای نجیب که بی بو و بی رنگ و بی مزه هستند، به عنصرهای هلیوم، نئون، آرگون، کریپتون، زنون، رادون و اوگانسون گفته می شود که همه در دمای اتاق گازی هستند و در گروه A8 جدول تناوبی قرار دارند. به استثنای هلیوم، تمام گازهای نجیب دارای آرایش الکترونی خارجی ns2 np6 هستند که آرایش های بسیار پایدارند.
ساخت لامپ های تابلوهای تزئینی فروشگاه ها (گاز هلیوم رنگ زرد، نئون قرمز، آرگون قرمز یا آبی، کریپتون سبز مایل به آبی، و زنون رنگ آبی متمایل به سبز ایجاد می کند)
افزودنعلی
تمامی این گازها تک اتمی هستند و به مقدار کم در اتمسفر یافت می شوند. (تنها حدود یک درصد حجم هوا را تشکیل می دهند). در بین گازهای نجیب، رادون عنصری رادیواکتیو و خطرناک است. گازهای نجیب بیشترین انرژی یونیزاسیون را داشته و الکترونگاتیویته آن ها بسیار کم و ناچیز است. این گازها نقطه ذوب پایینی دارند (هلیوم کمترین مقدار نقطه ذوب را دارد) و همگی در هوای اتاق به شکل گاز هستند.
تا سال ۱۹۶۰ میلادی تصور می شد که این گازها به علت داشتن عدد اکسیداسیون برابر «صفر» بی اثر هستند و تمایل به تشکیل ترکیب ندارند. تمامی گازهای نجیب ماکزیمم تعداد الکترون را در لایه بیرونی (آخر) الکترونی خود دارا بوده (گاز هلیم ۲ و بقیه گازها ۸ الکترون) و تمایل اندکی به گرفتن یا از دست دادن الکترون دارند که همین خاصیت موجب پایداری آنها شده است. در مورد گازهای هلیوم، نئون و آرگون ترکیب شناخته شده ای ثبت نشده ولی کریپتون در واکنش با فلوئور تشکیل ماده جامد بی رنگی می دهد. زنون هم تشکیل ترکیبات زیادی با اکسیژن و فلوئور ایجاد می کند.
تا سال ۱۹۶۲ میلادی تصور می رفت که این گازها در واقع از نظر فعالیت شیمیایی بی اثرند، ولی در آن سال مارسلین بارتلت با تهیهٔ ترکیبی به فرمول O2PtF6 (بلورهای قرمز نارنجی) و با توجه به اینکه انرژی یونش Xe , O2 بهم نزدیک است (حدود ۲۷۹ کیلوکالری بر مول) به فکر تهیه O2PtF6 افتاد و سرانجام آن را به صورت بلورهای زرد رنگ بدست آورد. به تدریج ترکیب های دیگری از Xe بدست آمد که بیشتر آن ها را می توان از XeF6 (که خود مانند سایر فلوئوریدهای زنون از ترکیب مستقیم در دمای قوس الکتریکی حاصل می شوند) بدست آورد. فرمول و ساختار برخی از این ترکیب ها در جدول زیر نشان داده شده است.
خفگی با گاز نجیب (به انگلیسی: Inert gas asphyxiation) گونه ای آسفیکسی ناشی از تنفس گازهای نجیب به جای اکسیژن یا در نبود اکسیژن است. گازهای تشکیل دهنده جو زمین همچون نیتروژن که خود گونه ای از گازهای نجیب به شمار می آید، برای ادامه حیات موجود زنده ضروری هستند. نمونه هایی از گازهای نجیب که سبب مرگ تصادفی یا خودخواسته افراد شده اند عبارتند از آرگون، هلیم، نیتروژن و رادون. «گاز نجیب» به این معنی است که این گونه از گازها هیچ اثر سمی یا بیهوش کننده جانبی نداشته و بر روی قلب و هموگلوبین اثر نمی گذارند و تنها سبب کاهش شدید اکسیژن موجود در سلول ها و در نتیجه مرگ موجود زنده می شوند.
کیسه خودکشی
اتاق گاز
اعدام
طبق گزارش سازمان ایمنی مواد شیمیایی ایالات متحده آمریکا در انسان ها «کم بود اکسیژن در هوای مورد تنفس نتایج سریع و جدی در پی خواهد داشت که یکی از مهم ترین آن ها بیهوشی تنها با یک یا دوبار دم و بازدم است. در این حالت، بدن هیچ گونه نشانه هشدار همچون درد را حس نمی کند؛ چراکه مغز متوجه کم بود اکسیژن نخواهد شد.» در آمریکا به تنهایی ۸۰ تن از ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۲ بر اثر تنفس نیتروژن جان خود را از دست داده اند. خطرات کار با گازهای نجیب همچون خفگی به خوبی بررسی و مشخص شده اند.
از آنجا که تنفس گاز نجیب سبب مرگ سریع و بدون درد در فرد می شود، طرفداران حق مردن و هومرگ آن را یکی از بهترین روش های خودکشی می دانند. در این روش از یک کیسه خودکشی استفاده می شود. کیسه خودکشی در واقع یک کیسه پلاستیکی است که از راه یک لوله باریک به یک کپسول حاوی گاز نجیب همچون هلیوم یا نیتروژن متصل است. فرد با قرار دادن کیسه روی سرش و تنفس گازی که از کپسول درون کیسه جمع شده اقدام به خودکشی می کند.
همچنین خفگی با نیتروژن را یکی از انسانی ترین روش های اعدام می دانند. در آوریل ۲۰۱۵ دولت اوکلاهما اعدام با نیتروژن را در صورت عدم درخواست اعدامی برای تزریق کشنده به عنوان یک گزینه دیگر به تصویب رساند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با گاز نجیب

گاز نجیب را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• گاز زرد رنگ در جدول   • گازی بی رنگ در جدول   • گاز سه حرفی   • کاربرد هالوژن ها   • گازی بی رنگ در حل جدول   • نام گازهای قابل احتراق   • گازی است بی رنگ در حل جدول   • نام انواع گازها   • معنی گاز نجیب   • مفهوم گاز نجیب   • تعریف گاز نجیب   • معرفی گاز نجیب   • گاز نجیب چیست   • گاز نجیب یعنی چی   • گاز نجیب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گاز نجیب
کلمه : گاز نجیب
اشتباه تایپی : 'hc k[df
عکس گاز نجیب : در گوگل


آیا معنی گاز نجیب مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )