انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1090 100 1

گالیسیا

گالیسیا در دانشنامه ویکی پدیا

گالیسیا
گالیسیا (به اسپانیایی: Galicia) یکی از بخش های خودمختار اسپانیا است و در شمال غرب شبه جزیره ایبری واقع شده است. پایتخت آن شهر باستانی و مذهبی سانتیاگو د کمپوستلا است. گالیسیا از سوی شرق با مناطق خودمختار "کاستیا و لئون" و "آستوریاس" و از سوی جنوب با کشور "پرتغال" هم مرز می باشد.
استان لاکرونیا
استان لوگو
استان اورنسه
استان پونتودرا
زبان های رسمی گالیسیا زبان اسپانیایی و زبان گالیسی هستند و زبان های دیگری مانند فالا و لئونی نیز در این منطقه رواج دارند.
گالیسیا کشوری با فرهنگ و آداب "سلتی" است. از هنگام به دست آوردن خودمختاری در سال ۱۹۷۸ گالیسیا توسط دولت این منطقه (Xunta de Galicia) اداره می شود.
آب و هوای این منطقه با شرایط جوی اقیانوس اطلس پیوندی مستقیم دارد؛ معتدل و به شدت مرطوب است. بارانهای شدید از ویژگی های خاص این منطقه می باشد. میانگین دمای هوا در ساحل دریا در لاکرونیا ۱۳،۸ درجه سانتیگراد و در ویگو ۱۴،۷ درجه است. در کوهپایه میانگین دمای هوا در سال حدود ۱۴ درجه و در مناطق کوهستانی مانند "پدرافیتا دو کابریرو" ۸ درجه است. میانگین میزان بارش سالیانه در گالیسیا حدود ۱۴۰۵ لیتر بر هر متر مربع بر آورد شده است. شمال غرب گالیسیا با داشتن میانگین ۱۵۰ روز بارندگی در سال پر باران ترین بخش کّل اسپانیا می باشد.
عکس گالیسیا
گالیسیا (اوکراینی: Галичина,یГаличина های Halychyna; (به لهستانی: Galicja); چکی: Halič; آلمانی: Galizien; مجاری: Galícia/Kaliz/Gácsország/Halics; رومانیایی: Galiția/Halici; روسی: Галиция Galitsiya; روسینی: Галичина Halychyna; اسلواکی: Halič; ییدیش:גאַליציעبا Galytsye) نام منطقه ای تاریخی و جغرافیایی در اروپای مرکزی-شرقی است. زمانی یک پادشاهی در مرز لهستان و اوکراین با این نام وجود داشت. در قرون وسطی پس از تأسیس شهر هالیچ این ناحیه نام گالیسیا گرفه و اولین بار در منابع مجاری در سال ۱۲۰۶ میلادی به عنوان Galiciæ اشاره شده است.
کوهنوردان (گروه بزرگتر خویشاوندی) که خود شامل گروه های کوچکتر زیر بودند: Żywczaki ,Babiogórcy, Zagórzanie, Kliszczaki podhalańscy, Nowotarżanie, pienińscy ,Górale sądeccy , Gardłaki, Czuchońcy, Werchowyńcy, Czarnogórcy.
دیل ساکنان (گروه بزرگتر خویشاوندی): Krakowiacy, Mazury, Grębowiacy (Lesowiacy یا Borowcy), Głuchoniemcy, Bełżanie Bużanie (Łopotniki, Poleszuki), Opolanie, Wołyniacy, Pobereżcy یا Nistrowianie.
هسته تاریخی گالیسیا در درون مرزهای امروزی مناطق غربی اوکراین شامل استان لووف، ترنوپیل و استان ایوانو فرانکیسوک در نزدیکی هالیچ بوده است. در قرن ۱۸ سرزمینی که بعدها بخشی از لهستان امروزی است، به گالسیا الحاق شد. استان لهستان کوچک ، پوکارپاکیه و سیلسیان این منطقه جدید را شامل می شدند.
نخستین بار در تاریخ در قرن ۱۳ام میلادی شاه اندرو دوم از مجارستان ادعا کرد «پادشاه گالیسیا و لودومریا» است. این عنوان پس از آن مورد استفاده دیکران نیز قرار گرفت.
در این ناحیه تاریخی مابین سالهای ۱۱۹۹ تا ۱۳۴۹ میلادی کشور پادشاهی گالیسیا-وولینیا وجود داشته و سپس در بین سنوات ۱۷۷۲ تا ۱۹۱۸ میلادی پادشاهی گالیسیا و لودومریا وجود داشت که با تجزیه لهستان و نابودی مشترک المنافع لهستان - لیتوانی به وجود آمد و بزرگترین و پرجمعیتترین ولایت اتریش-مجارستان بوده است.
پادشاهی گالیسیا (به اسپانیایی: Reino de Galicia) یک پادشاهی سابق که هم اکنون بخشی از کشور اسپانیا محسوب می شود.
تور دوچرخه سواری گالیسیا مسابقهٔ سالانهٔ دوچرخه سواری است که در گالیسیای اسپانیا برگزار می شود. نخستین دورهٔ این تور در سال ۱۹۳۳ برگزار شد و در ۵۰ سال بعد، ۵ بار اجرا شد. در سال ۱۹۸۶ تبدیل به مسابقهٔ سالانه شد و آخرین دورهٔ آن در سال ۲۰۰۰ برگزار شد. در سال ۲۰۰۲ به عنوان مسابقهٔ آماتور به تقویم مسابقات دوچرخه سواری بازگشت.
Vuelta a Galicia (اسپانیایی)
Volta a Galicia (گالیسیایی )
نخستین دورهٔ تور گالیسیا در سال ۱۹۳۳ در ۷ مرحله برگزار شد و نخستین برندهٔ تور، سالوادور کاردونای اسپانیایی بود. دورهٔ دوم در سال ۱۹۳۵ در ۹ مرحله به انجام رسید و سپس به مدت ۱۰ سال برگزار نشد. دوباره در سال ۱۹۴۵ به جریان افتاد و سه دورهٔ متوالی تا سال ۱۹۴۷ برگزار شد. دوباره تا سال ۱۹۵۵ دچار توقف شد و در این سال، ششمین دورهٔ تور برگزار شد که امیلیو رودریگز توانست سومین قهرمانی خود را (پس از دوره های ۱۹۴۶ و ۱۹۴۷) به دست آورد. مجدداً برگزاری تور تا سال ۱۹۸۴ متوقف شد. از سال ۱۹۸۴ تا سال ۲۰۰۰، مسابقه به صورت منظم به انجام رسید و رکابزنان سرشناسی از جمله مارینو لخارتا (۱۹۸۸)، اندرو همستن (۱۹۹۳)، میگل ایندوراین (۱۹۹۵) و آبرائام اولانو (۱۹۹۶) فاتح آن شدند. از سال ۲۰۰۲ تاکنون تور گالیسیا برای رکابزنان آماتور برگزار می شود.
تا سال ۲۰۱۰ هر دورهٔ مسابقه در تاریخ متفاوتی برگزار می شد. از سال ۲۰۱۱ تور گالیسیا در دههٔ دوم ماه سپتامبر انجام می شود.
سی گالیسیا (به اسپانیایی: Cee) یکی از دهستان های اسپانیا است.
فهرست شهرهای اسپانیا
سی گالیسیا ۵۲٫۲ کیلومترمربع مساحت و ۷٬۴۶۷ نفر جمعیت دارد.
فرول گالیسیا (به اسپانیایی: Comarca de Ferrol) یک سکونتگاه مسکونی در اسپانیا است که در استان لاکرونیا واقع شده است.آریس، سیدیرا، فنه، فرول، موشه، موگاردوس، نرون اسپانیا، نیدا گالیسیا، اس سوموزاس، سان سادورناینو، والدوواینو
فرول گالیسیا ۶۱۳٫۴ کیلومترمربع مساحت و ۱۵۹٬۴۲۲ نفر جمعیت دارد.
گروه مالی گالیسیا، (به اسپانیایی: Grupo Financeiro Galícia) شرکت خدمات مالی آرژانتینی مستقر در بوئنوس آیرس است، که به عنوان بزرگترین بانک خصوصی و پنجمین بانک آرژانتین شناخته می شود.
گروه مالی گالیسیا در سال ۱۹۰۵ توسط یک جواهرساز اسپانیایی-آرژانتینی به نام مانوئل اسکاسانی که زاده شهر گالیسیا، اسپانیا بود، تأسیس شد.
این بانک در سال ۱۹۱۰ اولین شعبه بین المللی خود را در مونته ویدئو، اروگوئه راه اندازی کرد. سهام این شرکت در بازار بورس اوراق بهادار بوئنوس آیرس و بورس نزدک دادوستد می شود.
مختصات: ۳۴°۳۶′۲۱″ جنوبی ۵۸°۲۲′۲۱″ غربی / ۳۴٫۶۰۵۸۳°جنوبی ۵۸٫۳۷۲۵۰°غربی / -34.60583; -58.37250
نیدا گالیسیا (به اسپانیایی: Neda) یک دهستان اسپانیا است که در Ferrol واقع شده است.
فهرست شهرهای اسپانیا
نیدا گالیسیا ۲۳٫۸۹ کیلومترمربع مساحت و ۵٬۵۲۸ نفر جمعیت دارد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با گالیسیا

گالیسیا را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی گالیسیا   • مفهوم گالیسیا   • تعریف گالیسیا   • معرفی گالیسیا   • گالیسیا چیست   • گالیسیا یعنی چی   • گالیسیا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گالیسیا
کلمه : گالیسیا
اشتباه تایپی : 'hgdsdh
عکس گالیسیا : در گوگل


آیا معنی گالیسیا مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )