انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1049 100 1

گالیلئو گالیله

گالیلئو گالیله در دانشنامه ویکی پدیا

گالیلئو گالیله
گالیلئو گالیله (به ایتالیایی: Galileo Galilei)‏ (۱۵ فوریهٔ ۱۵۶۴–۸ ژانویهٔ ۱۶۴۲) دانشمند و مخترع سرشناس ایتالیایی در سده های ۱۶ و ۱۷ میلادی بود. گالیله در فیزیک، نجوم، ریاضیات و فلسفه علم تبحر داشت و یکی از پایه گذاران تحول علمی و گذار به دوران دانش نوین بود.
برخی گالیله را مخترع تلسکوپ می دانند. گالیله در بهار سال 1609 طی بازدید از شهر ونیز مطالبی در بارهٔ دانشمندی به نام هانس لیپرشی شنید این مرد عینک ساز به خواص بزرگ کنندهٔ دو عدسی همگرا پی برد که روی هم گذاشته شوند . گالیله از فکر این اختراع شگفت زده شد و مشتاق بود ببیند که این دستگاه چگوه کار می کند وقتی به خانه برگشت تمام توجهش را معطوف کرد تا ابزاری بسازد که اجرام آسمانی را چند برابر بزرگ تر کند . او از دو عدسی عینک استفاده کرد . عدسی مقعر (که به طرف داخل فرو رفته بود) و عدسی محدب (به طرف بیرون برآمده ) او هر دو عدسی رادر دو سر لوله فلزی بلندی قرار داد وقتی از سمت عدسی مقعر به درون لوله می نگریست اشیاء را چند برابر بزرگ تر نشان می دید گالیله اختراعش را با خود به ونیز آورد و آن را به هر کسی که علاقه مند بود نشان می داد خبر اختراع تلسکوپ در همه جا پیچید مردم دسته دسته به دیدار گالیله می رفتند ومی خواستند تا تلسکوپ را مشاهده کنند . لئوناردو دیوادتی که عنوان دوک ونیز را داشت گالیله را مطلع نمود که مجلس سنا به اختراعش علاقه مند شده است .گالیله دریافت که اگر تلسکوپ را مجانی به دوک تقدیم کند کار پسندیده ای کرده است پس از اینکه چنین هدیه ارزشمندی را تقدیم کرد از گالیه خواستند که چند دقیقه پیش از ترک مجلس سنا در سرسرا منتظر بماند .مجلس سنا آن چنان از این هدیهٔ باارزش  مشعوف شده بود که درجا تصمیم گرفت به او مقام استادی دائم وحقوقی معادل 1000فلورین بدهد که نسبت به 520 فلورین که قبلا می گرفت افزایشی بسیار داشت.
عمدهٔ شهرت گالیله به دفاع علمی او از نظریهٔ کوپرنیک برمی گردد. کوپرنیک مدتی پیش از گالیله گفته بود که خورشید به گرد زمین نمی چرخد. ردّ فرضیهٔ زمین مرکزی کلیسا که صدها سال بود همچون سخنی آسمانی تلقی می شد منجر به محکوم شدن گالیله در دادگاه تفتیش عقاید شد؛ و اگر بموقع توبه نکرده بود زنده زنده در آتش سوزانده شده بود! گالیله همچنین با تلسکوپی که خود ساخته بود به رصد آسمان ها پرداخت و توانست جزئیات سطح ماه را مشاهده نموده و مورد مطالعه قرار دهد. همچنین در زمان او فکر می کردند که برای ادامه حرکت جسم به نیرو نیاز است . اما او با ازمایشی نشان داد که این دیدگاه اشتباه است و این موضوع بعدها منجر به قانون اول نیوتن شد.
گالیله در ۱۵ فوریه ۱۵۶۴ در شهر پیزای ایتالیا به دنیا آمد. پدر گالیله، وینچنزو (Vincenzo Galilei) از موسیقیدانان به نام ایتالیا بود. گالیله دارای پنج خواهر و برادر دیگر بود.
ابتدا قرار بود در کلیسا برای کشیش شدن مشغول شود اما پدرش وی را به تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه پیزا فرستاد. گالیله طب را نیاموخت اما به جای آن به مطالعه ریاضیات پرداخت و به آن علاقه مند شد به گونه ای که در سال ۱۵۸۸ توانست به عنوان مدرس ریاضیات در همان دانشگاه به کار مشغول شود.
عکس گالیلئو گالیله


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های گالیلئو گالیله

گالیله فیزیکدان و ستاره شناسان ایتالیایی.
• «فکر نکنم مجبور باشم باور کنم خدایی که حواس، عقل و هوش را به ما اهدا کرده قصدش این بوده که از آنها استفاده نکنیم.»
• «مسلماً کفر نامیدن چیزهایی که اثبات شده است به روح انسان صدمه می زند.»
• «ریشهٔ اعتقاد از آن جا خشک می شود که بخواهند تحمیلش کنند.» زندگی گالیله، برتولت برشت

ارتباط محتوایی با گالیلئو گالیله

گالیلئو گالیله را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی گالیلئو گالیله   • مفهوم گالیلئو گالیله   • تعریف گالیلئو گالیله   • معرفی گالیلئو گالیله   • گالیلئو گالیله چیست   • گالیلئو گالیله یعنی چی   • گالیلئو گالیله یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گالیلئو گالیله
کلمه : گالیلئو گالیله
اشتباه تایپی : 'hgdgm, 'hgdgi
عکس گالیلئو گالیله : در گوگل


آیا معنی گالیلئو گالیله مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )