برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1298 100 1

گاه شماری خورشیدی

گاه شماری خورشیدی در دانشنامه ویکی پدیا

گاه شماری خورشیدی
گاه شماری خورشیدی یا تقویم خورشیدی به نوعی گاه شماری گفته می شود که روزهای آن نشان دهنده محل زمین در چرخش آن به دور خورشید است.
گاه شماری هجری خورشیدی
گاه شماری میلادی
گاه شماری بهائی
اگر محل زمین در مدار چرخشش به دور خورشید بر اساس اعتدال بهاری سنجیده شود، روزهای این تقویم مشخص کننده فصلها هستند. این گاه شماری ها از نوع گرمسیری می باشند:
گاه شماری خورشیدی تایلندی (به تایلندی: สุริยคติ) گاه شماری ست که در سال ۱۸۸۸ میلادی به وسیله پادشاه این کشور، همردیف گاهشماری میلادی برگزیده شد. این گاه شمار هم اکنون گاه شمار رسمی در تایلند است و در آن تاریخ های گاه شمار کهن تایلندی که قمری بود همچنان بکار می رود. سال نیز از ۵۴۳ پیش از میلاد که به زمان بودا باز می گردد، آغاز می شود.
نام این ماه ها از اسامی هندوی برج های فلکی مشتق شده اند. اسامی ماه های ۳۰ روزه به ayon (-อายน) ختم می شوند، که از ریشه سانسکریت -āyana به معنی «ورود» است. پایان اسامی ماه های ۳۱ روزه akhom (-อาคม) از ریشه سانسکریت āgama (هم ریشه با Come انگلیسی) است و به معنای ورود.
نام ماه فوریه با phan (-พันธ์) از ریشهٔ سانسکریت bandha به معنی «بندکشیده» یا «بسته» به پایان می رسد. روزی که به ماه فوریه در سال کبیسه خورشیدی اضافه می شود، Athikasuratin (อธิกสุรทิน( است از ریشهٔ سانسکریت adhika به معنی اضافه شده یا اضافی (هم ریشه با Add انگلیسی).


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با گاه شماری خورشیدی

گاه شماری خورشیدی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی گاه شماری خورشیدی   • مفهوم گاه شماری خورشیدی   • تعریف گاه شماری خورشیدی   • معرفی گاه شماری خورشیدی   • گاه شماری خورشیدی چیست   • گاه شماری خورشیدی یعنی چی   • گاه شماری خورشیدی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گاه شماری خورشیدی
کلمه : گاه شماری خورشیدی
اشتباه تایپی : 'hi alhvd o,vadnd
عکس گاه شماری خورشیدی : در گوگل

آیا معنی گاه شماری خورشیدی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )