انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1051 100 1

گاه شماری هجری

گاه شماری هجری در دانشنامه ویکی پدیا

گاه شماری هجری
گاهشماری هجری یا اسلامی تقویمی است که تمام مسلمانان جهان برای ذکر تاریخ از آن استفاده می کنند؛ که بر دو نوع است: هجری قمری و هجری شمسی. گاه شماری هجری ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
گاه شماری هجری قمری :گاهشماری هجری قمری، براساس اندازه گیری حرکت ماه بدور زمین، و گاهشماری هجری شمسی براساس اندازه گیری حرکت زمین به دور خورشید تنظیم می شود.
گاه شماری هجری خورشیدی
مبدأ گاهشماری هجری یا اسلامی، سال هجرت پیامبر اسلام، محمد از مکه به مدینه می باشد که در زمان خلافت عمر بن الخطاب خلیفه دوم مسلمانان وضع گردید است. آغاز هجرت پیامبر اسلام از مکه روز دوشنبه (۱ ربیع الاول/ ۲۴ شهریور سال ۱ هجری) برابر با ۱۳ سپتامبر ۶۲۲ میلادی قدیم (ژولیانی) و ۱۶ سپتامبر ۶۲۲ میلادی جدید (گرگوری) و ورود پیامبر به مدینه روز ۸ ربیع الاول همان سال می باشد. سال هجرت پیامبر به مدینه سال ۶۲۲ میلادی مبدأ گاهشماری هجری قمری و هجری شمسی مسلمانان می باشد.
سرآغاز گاهشماری هجری قمری روز جمعه «۱ محرم سال ۱ هجری قمری» (۲۷ تیر ۱ هجری) برابر با ۱۶ ژوئیه ۶۲۲ میلادی است. سرآغاز گاهشماری هجری شمسی روز جمعه «۱ فروردین سال ۱ هجری خورشیدی» (۲۹ شعبان ۱ سال پیش از هجرت) برابر با ۱۹ مارس ۶۲۲ میلادی است. البته روز اول سال یک هجری شمسی (از ا فروردین تا ۲۴ شهریور) برابر است با ۵ ماه و ۲۴ روز پیش از هجرت پیامبر (کمتر از یک سال) می باشد.
گاه شماری هجری خورشیدی یا هجری شمسی بر پایهٔ گاه شماری جلالی با مبدأ هجری است. آغاز سال خورشیدی برابراست با نخستین روز بهار. گاه شماری هجری خورشیدی، اکنون در کشورهای ایران و افغانستان گاه شمار رسمی است. این گاه شماری در ایران با تصویب مجلس شورای ملی در ۱۱ فروردین ۱۳۰۴، گاه شمار رسمی ایران اعلام شد. نام دوازده ماه تقویم خورشیدی در ایران، نام های امشاسپندان و دیگر الهه های دیانت زردشتی است.
۱ فروردین= ۲۱ مارس (۸۱ بار) - ۲۲ مارس (۱۲ بار) - ۲۰ مارس (۷ بار) (این نسبت تا ۸ اسفند «۲۷ فوریه» یکنواخت است)
۹ اسفند= ۲۸ فوریه (۸۱ بار) - ۲۹ فوریه (۱۰ بار) - ۲۷ فوریه (۷ بار) - ۱ مارس (۲ بار)
۱۰ اسفند= ۱ مارس (۷۶ بار) - ۲۹ فوریه (۱۵ بار) - ۲۸ فوریه (۷ بار) - ۲ مارس (۲ بار)
۱۱ اسفند= ۲ مارس (۷۶ بار) - ۱ مارس (۲۲ بار) - ۳ مارس (۲ بار) (این نسبت تا ۲۹ اسفند «۲۰ مارس» یکنواخت است)
۳۰ اسفند= ۲۰ مارس (۱۵ بار) - ۲۱ مارس (۱۰ بار) (از حدود ۲۵ کبیسه قرن)
مبدأ گاه شماری هجری خورشیدی مانند گاه شماری هجری قمری، سال هجرت پیامبر اسلام، محمد، سال ۶۲۲ میلادی از مکه به مدینه می باشد. آغاز هجرت پیامبر اسلام از مکه روز دوشنبه (۱ ربیع الاول/ ۲۴ شهریور سال ۱ هجری) برابر با ۱۳ سپتامبر ۶۲۲ میلادی قدیم (ژولینی) و ۱۶ سپتامبر ۶۲۲ میلادی جدید (گرگوری) و ورود پیامبر به مدینه روز ۸ ربیع الاول همان سال می باشد.
سرآغاز گاه شماری هجری شمسی روز جمعه «۱ فروردین سال ۱ هجری خورشیدی» (۲۹ شعبان ۱ سال پیش از هجرت) برابر با ۱۹ مارس ۶۲۲ میلادی قدیم (ژولینی) و ۲۲ مارس ۶۲۲ میلادی جدید (گرگوری) است. البته روز اول سال یک هجری شمسی (از ۱ فروردین تا ۲۴ شهریور) ۵ ماه و ۲۴ روز پیش از هجرت پیامبر (کمتر از یک سال) است.
این گاه شماری از ۳۶۵ روز در قالب ۱۲ ماه تشکیل شده است و براساس گاه شماری جلالی سرآغاز آن اعتدال بهاری در نیمکرهٔ شمالی است. با این تفاوت که مبدأ آن هجری است. طراحان گاه شماری جلالی، گروهی ریاضیدان و اخترشناس بودند که نامدارترین آن ها حکیم خیام ریاضیدان و شاعر ایرانی بود. اینان به سفارش ملکشاه سلجوقی و با اصلاح گاه شماری یزدگردی به این گاه شمار نوین دست یافتند. گاه شماری جلالی با حفظ سرآغاز و طول سال با تغییر مبدأ، اسامی و طول ماه ها در قالب گاه شماری هجری شمسی برجی درآمده و باز با تغییراتی در طول ماه ها ضمن تنوع اسامی آنها، عنوان تقویم هجری شمسی پیدا کرد.
گاه شماری هجری خورشیدی حسابی الگوریتمی است که برای محاسبه دقیق آغاز، تقسیمات و کبیسه گیری گاه شماری هجری خورشیدی یا گاه شماری جلالی تدوین می شود.
یکی از گاه شماری های حسابی توسط احمد بیرشک ارائه شده است و در کنار گاه شماری رسمی ایران مشهور بوده و بعلت خطی بودن کاربرد آن آسانتر است. این تقویم با توجه به زیردوره ها و دوره های میانی تقویم جلالی و تکمیل آن در قالب یکدوره بزرگتر ۲۸۲۰ ساله ایجاد شده است. دوره بزرگ مذکور ابتدا توسط ذبیح بهروز محاسبه، کشف و پیشنهاد داده شد آنگاه توسط احمد بیرشک دوره های میانی آن تعریف شد و مدون گردید.
دیگر گاهشماری حسابی که دقیقترین کبیسه بندی رایانه ای (ریاضی) را داراست گاهشماری حسابی رایانه ای است که توسط موسی اکرمی تدوین شده است و ادامه تقویم بیرشک و به مراتب از آن نجومی تر و ریاضی تر می باشد.
طبق کبیسه های پیشنهاد شده از جمله زیج ایلخانی تقویم جلالی دارای یکدوره ۱۲۸ ساله با جمعاً ۳۱ روز کبیسه است. هر دوره کبیسه گیری ۱۲۸ ساله شامل یک زیرْدورهٔ ۲۹ ساله و سه زیردوره ۳۳ ساله است؛ که هر زیرْدوره یک کبیسه با فاصله پنج ساله در آغاز، پیش از کبیسه های چهارساله دارد. بدنبال دوره های تقویم جلالی کبیسه گیری پیشنهادی ذبیح بهروز دوره بزرگ ۲۸۲۰ ساله وجود دارد که مورد توجه احمد بیرشک نیز قرار گرفته و میاندوره های آن را نیز نظم بخشید و تدوین کرد. در طی این دوره بزرگ ساعت تحویل سال تکرار می شود؛ و شامل ۲۲ دوره ۱۲۸ ساله سابق جلالی بعلاوه یک کبیسه چهارسالی در پایان دوره بزرگ است. در این شیوه سال خورشیدی ۳۶۵٬۲۴۲۱۹۸۵۸ روز و میزان دقت آن یک روز در هر ۴٬۷۶۱٬۹۰۵ سال می باشد. این دوره جامعترین کبیسه گیری سال خورشیدی می باشد. دوره پیش با احتساب سال صفر سال های (۲۳۴۵- تا ۴۷۴) می باشد. دوره اخیر سال های (۴۷۵ تا ۳۲۹۴) می باشد. تحویل سال آغاز هر دوره (مانند:۴۷۵) در لحظه ظهر (مرز تحویل سال) می باشد و سال پایانی (مانند:۳۲۹۴) کبیسه است.
جمعه
تبدیل هجری قمری به هجری خورشیدی: سال قمری را در ۱۱ ضرب کرده، حاصل را بر ۳۶۵ تقسیم می کنند. سپس نتیجه را از همان سال قمری تفریق می کنند.
تبدیل هجری قمری به گاه شماری میلادی (گرگوری): سال قمری را در ۳۲ ضرب کرده و نتیجه را بر ۳۳ تقسیم می کنند. سپس عدد حاصل را با ۶۲۲ جمع می کنند.
تبدیل هجری خورشیدی به هجری قمری: سال خورشیدی را در ۱۱ ضرب کرده بر ۳۵۴ تقسیم می کنند و نتیجه را با همان سال خورشیدی جمع می کنند.
تبدیل گاه شماری میلادی (گرگوری) به هجری قمری: سال میلادی را از ۶۲۲ کم کرده و نتیجه را در ۳۳ ضرب می کنند. سپس حاصل را بر ۳۲ تقسیم می کنند.
۷ تیر ۱۳۹۸ خورشیدی
۲۸ ژوئن ۲۰۱۹ میلادی
۲۴ شوّال ۱۴۴۰ قمری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با گاه شماری هجری

گاه شماری هجری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی گاه شماری هجری   • مفهوم گاه شماری هجری   • تعریف گاه شماری هجری   • معرفی گاه شماری هجری   • گاه شماری هجری چیست   • گاه شماری هجری یعنی چی   • گاه شماری هجری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گاه شماری هجری
کلمه : گاه شماری هجری
اشتباه تایپی : 'hi alhvd i[vd
عکس گاه شماری هجری : در گوگل


آیا معنی گاه شماری هجری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )