برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1304 100 1

گایا (افسانه)

گایا (افسانه) در دانشنامه ویکی پدیا

گایا (افسانه)
گایا (به یونانی: Γαîα)، (به انگلیسی: Gaia) در اساطیر یونانی، تجسم شخصیت زمین و یکی از اصلی ترین و کهن ترین خدایان یونانی است.
فهرست شخصیت ها، مکان ها و رویدادهای افسانه ای یونان باستان
آ ا ب پ ت ج چ خ د ر ز ژ سش ف ک گ ل م ن و ه ی
او نه تنها الهه مادر یونان کهن بود بلکه اولین الههٔ زمین و طبق بسیاری از روایات او اولین موجودی بود که از دل خائوس (خلاء) به وجود آمد، به طوری که می گویند او زادهٔ خائوس است. گایا در واقع خود زمین است و همیشه هر جا سخن از طبیعت به میان می آید، به نحوی گایا در نظر گرفته می شود. او قابل قیاس با ترا در اساطیر رم باستان است.
گایا به خودی خود پونتوس (دریا) و اورانوس یا همان آسمان ها را به دنیا آورد (به وجود آورد) و سپس اورانوس را به عنوان همسر خود برگزید. فرزندان آن دو شامل تیتانها بودند، ۶ پسر و ۶ دختر. گایا اولین نسل از سیکلوپها (غول های یک چشم)، الهه های انتقام، گیگانت ها که بعد از ریختن خون اورانوس بر روی زمین به وجود آمدند و فرزندی ۱۰۰ دست به نام هکاتونکایر را نیز به وجود آورد. پس از جداشدن زمین از آسمان، گایا فرزندانی بیشتری به وجود آورد که پدر آن ها پونتوس بود. نام آن ها که همگی ایزدان دریا به حساب می آیند عبارتند از: نرئوس، تائوماس، فورسیس، ستو و ایریبیا. در نسخه های دیگر گایا فرزندان دیگری از برادرش تارتاروس داشت که شامل تایفون و اکیدنا بودند که بعدها به دشمنی با زئوس برخاستند.
عکس گایا (افسانه)


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با گایا (افسانه)

گایا (افسانه) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

کوشاترین کاربران در یک هفته گذشته

پرگفتگوترین واژگان در یک هفته گذشته

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی گایا (افسانه)   • مفهوم گایا (افسانه)   • تعریف گایا (افسانه)   • معرفی گایا (افسانه)   • گایا (افسانه) چیست   • گایا (افسانه) یعنی چی   • گایا (افسانه) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گایا افسانه
کلمه : گایا (افسانه)
اشتباه تایپی : 'hdh (htshki)
عکس گایا (افسانه) : در گوگل

آیا معنی گایا (افسانه) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )