انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1092 100 1

گرامافون

/gerAmAfon/

معنی گرامافون در لغت نامه دهخدا

گرامافون. [ گ ِ ف ُ ] (فرانسوی ، اِ) رجوع به گرامافن شود.

معنی گرامافون به فارسی

گرامافون
دستگاهی است برای ظاهرساختن امواج صوت که قبلابرروی صفحه های مخصوص ضبطمیکنند
( اسم ) آلتی است که صفحه ای را که آوازی در آن ضبط شده بگردش در آورد و همان آواز را بگوش رساند جعب. صوت : آوازیرا که دقیقا تقلیدی بود از یک صفحه که همان صبح چندین بار روی گرامافون گذارده بود بلحن گیرا و نیکو آغاز کرد .

معنی گرامافون در فرهنگ معین

گرامافون
(گِ فُ) [ فر. ] (اِ.)دستگاه مخصوصی که صدا را روی صفحه ضبط و پخش می کند.

معنی گرامافون در فرهنگ فارسی عمید

گرامافون
دستگاهی برای ظاهر ساختن امواج صوتی که قبلاً بر روی صفحه های مخصوص ضبط شده است.

گرامافون در دانشنامه ویکی پدیا

گرامافون
گرامافون (به فرانسوی و انگلیسی: grammophone) یا فونوگراف (به فرانسوی و انگلیسی: grammophone) پرکاربردترین دستگاه برای پخش صدای ضبط شده از دههٔ ۱۸۷۰ تا دههٔ ۱۹۸۰ میلادی بود. اواخر عصر ناصری به ایران آمد و آن را در آن زمان دستگاه «حافظ الصّوت» یا «حبس الصّوت» می خواندند و می نوشتند.
سابقه و تاریخچهٔ ورود گرامافون به ایران را در «تاریخ اجتماعی ایران در قرن سیزدهم» نوشتهٔ «جعفر شهری» -جلد سوم- می توان یافت.
گرامافون اختراع توماس ادیسون بود. یک گرامافون (یا فونوگراف) با دستگاه های مدرن و مجهز کنونی بسیار متفاوت است. با این حال، از اصول فنیِ مشترکی پیروی می کنند؛ یعنی اصول ضبط کردن صدا همان است که در زمان ادیسون بود.
صدا، خواه از دهان انسان بر آید و خواه از آلات موسیقی، همه در هوا ارتعاش هایی پدیدمی آورند. برای ضبط صدا باید بتوان که آن ارتعاش ها را بر روی چیزی ثبت کرد.
برای این کار چند چیز لازم است: ۱) یک لوله که مانند میکروفون در برابر دهان قرار می گیرد تا ارتعاش های صوتی بتوانند در آن جمع شوند و عبور کنند. ۲) یک صفحه گردان که به راحتی و نرمی بر جای خود می لغزد. ۳) یک سوزن یا چیز ی شبیه به آن. البته این سوزن و صفحه گردان هر دو در انتهای «لوله» قرار می گیرند. ۴) یک صفحه مومی و نرم که بر روی «صفحهٔ گردان» نشسته، در زیر یک سوزن پیوسته می چرخد.
عکس گرامافون
گرامافون (انگلیسی: Gramophone) یک ماهنامهٔ لندنی است که در زمینهٔ موسیقی کلاسیک منتشر می شود و به طور ویژه به مرور اجراها و آثار ضبط شدهٔ موسیقی کلاسیک می پردازد. این مجله را کامپتن مکنزی نویسندهٔ اسکاتلندی در سال ۱۹۲۳ بنیان گذاشت.
مجلهٔ گرامافون همچنین برگزارکنندهٔ جایزه گرامافون است که از معتبرترین جوایز در عرصهٔ موسیقی کلاسیک به شمار می رود.
جایزه گرامافون (انگلیسی: Gramophone Award) از معتبرترین و باارزش ترین جوایز در سطح جهان است که که از سال ۱۹۷۷ هرساله به برترین آثار در صنعت موسیقی کلاسیک اعطا می شود. این جایزه، اسکار لقب گرفته و گاه از جایزه گرمی نیز برتر دانسته شده است.
برندگان هرساله از سوی منتقدانمجلهٔ گرامافون و دست اندرکاران مختلف صنعت موسیقی همچون فروشندگان و عرضه کنندگان، مدیران هنری و موسیقی دانان برگزیده می شوند. جوایز سپتامبر هر سال در لندن اعطا می شود.
دویچه گرامافون (انگلیسی: Deutsche Grammophon) یک ناشر موسیقی کلاسیک آلمانی، همچنین قدیمی ترین رکورد لیبل فعال موسیقی و از بزرگ ترین ناشران موسیقی کلاسیک در جهان است که در سال ۱۸۹۸ میلادی توسط امیل برلینر، در شهر برلین تأسیس شده است. دویچه گرامافون در سال ۱۹۹۹ میلادی، وارد زیرمجموعه ی رکورد لیبل بزرگ یونیورسال میوزیک گروپ شد و فعالیت خود را همچنان ادامه می دهد.
صفحه گرامافون یا صفحه وینیل یا صفحه (انگلیسی: Gramophone record)، ابزاری برای ذخیره سازی صدا و موسیقی به صورت آنالوگ است. از این صفحه در قرن بیستم به صورت گسترده استفاده می شد. صفحه گرامافون توسط دستگاهی به نام گرامافون یا فونوگراف قابل پخش است.
آلبوم پرآهنگ
ضبط و نشر آواها
صفحه گرامافون از یک دیسک تخت باجنس پلی وینیل کلراید ساخته شده است. صدا بر روی یک شیار بسیار باریک که از دور تا دور لبه خارجی صفحه به سمت مرکز آن می رود ضبط می شود. دستگاه گرامافون دارای سوزنی است که شیار روی صفحه را لمس می کند و بدین ترتیب صدای ضبط شده بر روی شیار، پخش می شود. از هر دو طرف صفحه می توان استفاده کرد و معمولاً صداهایی که روی هر یک از طرفین صفحه ضبط شده اند با هم متفاوت هستند.
توماس ادیسون در دهه ۱۸۷۰ میلادی اولین دستگاه فونوگراف را ساخت و از فویل آلومینیومی نازکی برای ضبط صدا استفاده کرد. پس از آن از استوانه هایی که با موم آغشته شده بودند برای ضبط استفاده شد. این استوانه ها می توانستند به راحتی از دستگاه فونوگراف خارج و دوباره درون آن قرار گیرند بی آنکه به محتوای صوتی ضبط شده آن ها آسیبی وارد شود. صفحه های دیسکی شکل گرامافون در اواخر دهه ۱۸۰۰ ساخته شد هرچند جایگزنی و استفاده متداول از آن ها به جای استوانه ها تا اواخر دهه ۱۹۲۰ به طول انجامید. حتی زمانی که فرمت های جدید مانند نوار کاست به طور انبوه به بازار عرضه شد بیشترین سهم بازار به صفحه های دیسکی گرامافون تعلق داشت.
صفحات گرامافون در اندازه های مختلف و سرعت های مختلف تولید می شوند. تقسیم بندی آن ها بر اساس قطر، سرعت بر حسب دور بر دقیقه و گنجایش آن ها می باشد. همچنین کیفیت صدای ضبط شده آن ها بر اساس کانال های صوتی مونو، استریو و کوادرافونیک از دیگر ویژگی های طبقه بندی آنهاست. جدول زیر بیانگر انواع آنهاست.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

گرامافون در دانشنامه آزاد پارسی

گرامافون (gramaphone)
نوعی دستگاه پخش موسیقی که بر مبنای فونوگراف، اختراع توماس ادیسون امریکایی، ساخته شد. گرامافون نخستین بار در دورۀ مظفرالدین شاه قاجار به ایران وارد شد. نخستین کلام فارسی که در گرامافون ضبط و شنیده شد، کلام و صدای مظفرالدین شاه در تأییدِ قانونِ مشروطه بود. نخستین گرامافون های واردشده به ایران، گرامافون های بوق دار، با بوقی بسیار بزرگ و اغلب زرنگار و جعبه ای مستطیل شکل و بلند بودند. صفحۀ این گرامافون ها استوانه ای شکل بود و همین خصیصه آن ها را از گرامافون های بعدی، که صفحه هایشان بشقابی شکل بود، متمایز می کرد. نخستین گرامافونِ صفحه استوانه ای که به معرضِ دیدِ عموم گذاشته شد، گرامافونی بود که برای جلب کردن اذهانِ عمومی در قهوه خانه ای در شرق میدان شمس العمارۀ تهران به صدا درآمد. شرکتِ انگلیسیِ «ماسترز وُیس» نخستین شرکتِ فرنگی بود که پس از مشاهدۀ علاقۀ عمومی به گرامافون در صدد صدور انبوهِ گرامافون های ساختۀ خود در نوعِ بوقی کیفی به ایران برآمد. از نخستین تصنیف های فارسی ضبط شده به وسیلۀ گرامافون تصنیفِ «در ملکِ ایران» و «عروسِ گل از بادِ صبا» درخور ذکر است. با گسترشِ ورودِ گرامافون به ایران، رفته رفته شغلِ تعمیرِ گرامافون، گرامافون سازی، نیز پدید آمد. نخست، ساعت سازها و سپس تعمیرکارانِ چرخِ خیاطی به تعمیرِ گرامافون، که دانشِ فنیِ چندانی نیاز نداشت، پرداختند.

معنی گرامافون به انگلیسی

phonograph (اسم)
دستگاه ضبط صوت ، گرامافون ، گرام ، صدا نگار
talking machine (اسم)
دستگاه ضبط صوت ، گرامافون
gramophone (اسم)
گرامافون ، دستگاه حبس صدا ، نوعی دستگاه ضبط صوت قدیمی
phonographic (صفت)
دستگاه ضبط صوت ، گرامافون ، گرام ، صدا نگار

معنی کلمه گرامافون به عربی

گرامافون
حاکي
تسجيل , طبق کبير

گرامافون را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• صفحه گرامافون   • قیمت انواع گرامافون   • قیمت گرامافون   • گرامافون جدید   • گرامافون قدیمی   • گرامافون والتر   • خرید گرامافون   • گرامافون فروشی   • معنی گرامافون   • مفهوم گرامافون   • تعریف گرامافون   • معرفی گرامافون   • گرامافون چیست   • گرامافون یعنی چی   • گرامافون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گرامافون
کلمه : گرامافون
اشتباه تایپی : 'vhlht,k
آوا : gerAmAfon
نقش : اسم
عکس گرامافون : در گوگل


آیا معنی گرامافون مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )