انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 923 100 1

معنی گرجستان در لغت نامه دهخدا

گرجستان. [ گ ُ ج ِ ] (اِخ ) گرجستان. گورجستان. نام ناحیه ٔ بزرگی از بلاد قفقاز است که در ناحیه ٔ کور در سواحل بحر خزر واقع شده است. گرجستان مابین چرکسستان ، قرقای ، داغستان ، شیروان ، ایالت ایروان ، قارص و بحر سیاه قرار گرفته است. محل اصلی گرجستان نصف فوقانی حوزه ٔ کور است ، ولی گرجیها به آنجا قانع نشده تا سواحل قره قیز (بحر اسود) پیش رفته اند. در قرون وسطی ، طوایف ترکمن در قسمت فوقانی حوزه ٔ کور متوطن گردیده اند. دولت شوروی ، قفقاز را به ایالتهای مختلف تقسیم و نام گرجستان را نیز مانند ایالات دیگر تغییر داد. اهالی ذاتاً ترکمن هستند و روز بروز عده ٔ روسها در این ایالت زیادتر میشود، گرجیها هم با سایر اقوام قفقاز بطور مختلط زندگی میکنند. و پایتخت گرجستان شهر تفلیس است. رجوع به قاموس الاعلام ترکی شود.

معنی گرجستان به فارسی

گرجستان
ناحیه ایست که امروزه بنام [ جمهوری شوروی سوسیالیستی گرجستان ] نامیده میشود و یکی از جمهوریهای کشور اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی است که استانهای خود مختار ابخاز و آجار واست هم جزو آن میباشند . این جمهوری شامل بخش غربی و قسمتی از دامنه کوهستانی غربی قفقاز است و دریای سیاه در مغرب آن واقع شده . مساحت گرجستان ۶۹۷٠٠ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۴/۶۸۸٠٠٠ تن است . مرکز جمهوری شهر تفلیس یا تبلیسی است که در کنار رود کورا قرار گرفته و دارای ۱/٠۴۲٠٠٠ تن جمعیت است . شهرهای عمده آن باتوم کوتائیسی و سوخومی میباشد . دو سوم جمعیت گرجستان را گرجیان و بقیه را ارمنیان روسها ابخازها آذربایجانیها آجارها ترکها و است ها تشکیل می دهند . کوههای گرجستان پوشیده از جنگل است و محصولات کشاورزی آن عبارت است از : غله مرکبات انگور توتون . در این جمهوری معادن بسیار کشف شده و استخراج میشوند که از جمله کانهای : زغال سنگ نفت و منگنز میباشند . صنایع سیمان سازی کاغذ سازی سلولز سازی تصفیه نفت ماشین سازی کشاورزی آن پیشرفت دارد . فرهنگستان و دانشگاه دارد . گرجستان را بزبان ارمنی [ وراچستان ] و بزبان خود گرجی ساخار ثولو مینامند . در فارسی نیز بشکلهای گوناگون آمده و عده ای از تاریخ دانان معتقدند که آن مسکن اصلی آریاییان در قفقاز بوده است .

گرجستان در دانشنامه اسلامی

گرجستان
گرجستان(Georgia)، کشوری در قفقاز است که بین دریای سیاه و خزر قرار گرفته است، بیشتر ساکنان آن را مسیحیان ارتدوکس تشکیل می دهند. این کشور حدود ۵ میلیون جمعیت دارد. آمارهای مختلفی از جمعیت مسلمانان در این کشور وجود دارد، برخی مراکز جمعیت آنان را بیش از ۲۰ درصد مردم این کشور دانسته اند، نیمی از مسلمانان را شیعیان و نیم دیگر را سنی ها تشکیل می دهند. گرجستان در گذشته جزو ایران بوده است که بر اساس قرارداد گلستان از این کشور جدا شده است.
گرجستان به فارسی، آذری و ترکی«گرجستان»، به زبان انگلیسی «Georgia”، به زبان روسی «گروزیا» و به زبان عربی جرجیا در ناحیه قفقاز جنوبی که در خط اتصال اروپای شرقی و آسیای غربی است، قرار دارد. این کشور از غرب به دریای سیاه، از شمال به روسیه، از طریق جنوب به ترکیه و ارمنستان و از شرق به جمهوری آذربایجان محدود است. گرجستان ۶۹۷۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و جمعیتش حدود پنج میلیون نفر است.
سراسر غرب گرجستان نیز دریای سیاه واقع است. از این رو می توان روسیه، اوکراین، رومانی، بلغارستان و ترکیه را همسایگان دریایی گرجستان نیز قلمداد کرد.

گرجستان در دانشنامه ویکی پدیا

گرجستان
مختصات: ۴۱°۴۳′ شمالی ۴۴°۴۷′ شرقی / ۴۱.۷۱۷° شمالی ۴۴.۷۸۳° شرقی / 41.717; 44.783
۲۳ بار حملهٔ ارتش امپراتوری صفویان به گرجستان
گُرجِستان (به گرجی: საქართველო، ساکارْتْوِلُ) (با نام Georgia") کشوری است در قفقاز که بین دریای خزر و دریای سیاه قرار گرفته است.
قتل عام بسیاری از گرجی ها
گرجستان یکی از کشورهایی است که در هر دو قارهٔ اروپا و آسیا قرار داشته و یکی از اهداف مقامات سیاسی تفلیس پایتخت گرجستان، عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو است؛ که گرجستان در حال حاضر عضو ناظر در اتحادیه اروپا و ناتو می باشد و همکاری های زیادی با این دو سازمان دارند لازم است ذکر شود که کلیه قوانین گرجستان مانند قوانین اتحادیه اروپا است.
اسارت و تبعید ۳۰۰۰۰۰ (سیصد هزار) تَن از بازماندگان گرجی های کشته شده به قزوین، گیلان، مازندران، گلستان، استان و فارس
مردم بومی گرجستان، مردم گرجی مسیحی ارتدکس و پیرو کلیسای ارتدکس گرجی هستند. گرجی ها به زبان گرجی سخن می گویند که زبان رسمی کشور گرجستان است و با الفبای گرجی نوشته می شود که یکی از چهارده الفبای موجود در جهان می باشد.
برقراری متناوب حکومت صفویان بر شرق و حکومت عثمانی ها بر غرب گرجستان
دیرینگی زندگی انسان در گرجستان به ۱٬۸۰۰٬۰۰۰ (یک میلیون و هشتصد هزار) سال پیش می رسد که گروهی از انسان های نخستین موسوم به انسان گرجی در آن می زیسته اند. گرجستان یکی از قدیمی ترین کشورها و یکی از غنی ترین فرهنگ ها را داراست.
گرجستان در زمان باستان با نام ایبریا شناخته می شده است و امروزه در اکثر زبان ها با اشکال گوناگون واژهٔ یونانی "گِئُرْگیا" (Georgia به معنای "کشاورزی") شناخته می شود.
از زمان بنیان پادشاهی گرجستان باستان یا همان ایبریا توسط پارناواز یکم در سدهٔ چهارم پیش از میلاد تا زمان حمله مغول به گرجستان در سدهٔ ۱۳ میلادی، دورهٔ صلح و آرامش در تاریخ گرجستان است و از حمله مغول به بعد، گرجستان تاریخی پر فراز و نشیب را با ایستادگی در برابر حملات ایرانیان، عثمانی ها و روس ها گذرانده که واپسین مورد آن اوستیای جنوبی ۲۰۰۸">حملهٔ روسیه به گرجستان در سال ۲۰۰۸ میلادی است.
نقطهٔ اوج تاریخ ارتباط گرجستان و ایران، دوران صفویه بوده که مهم ترین رویدادهای آن عبارتند از:
پس از صفویان، نادر شاه افشار به گرجستان حمله کرده و ۳۰٬۰۰۰ (سی هزار) گرجی را به خراسان تبعید کرد. آغامحمدخان قاجار نیز پس از حمله به تفلیس، با قتل عام مردم آن شهر، یکی از خونبارترین وقایع تاریخ گرجستان را رقم زد و ۱۵٬۰۰۰ گرجی را نیز به ایران کوچاند.
با امضای عهدنامه گرجیوسک در سال ۱۷۸۳، گرجستان تحت الحمایهٔ روسیه شد و حدود بیست سال بعد یعنی در سال ۱۸۰۱ میلادی، روسیه، گرجستان را به عنوان یکی از فرمانداری های خود اعلام نمود و رژیم تزاری در گرجستان برقرار شد. در پی انقلاب ۱۹۱۷ امپراتوری روسیه، گرجستان، در ۲۶ مه ۱۹۱۸ اعلام استقلال کرد، اما ارتش سرخ شوروی در سال ۱۹۲۱ میلادی (۱۳۰۰ شمسی) به گرجستان حمله کرده و به مدت ۷۰ سال، گرجستان یکی از جمهوری های شوروی بود تا اینکه در سال ۱۹۹۱ میلادی (۱۳۷۰ شمسی)، مستقل شد.
گرجستان برای گرجی ها یک شعار سیاسی و دکترین قومیت گرایانه ای است که به نخستین رئیس جمهور جمهوری گرجستان زویاد گامساخوردیا و پیروان او منتسب است. برای مردم گرجی، این دکترین نمایان گر استقلال آنها است در حالی که برای شهروندان غیرگرجی این دکترین نشان دهنده از بین رفتن حقوق فرهنگی و سیاسی آنها در کشور گرجستان است. این دکترین باعث شده است گروههای اقلیت در گرجستان احساس کنند که زندگی در گرجستان منتی بر سر آنها است و همین نگرش منجر به پاکسازی قومی در مناطق آبخاز و اوستیای جنوبی و دیگر مشکلات موجود در گرجستان امروزی است. گامساخوردیا خود اعلام کرده بود که هرگز از این شعار استفاده نکرده است و این شعار توسط دستگاه تبلیغات سیاسی روس ها ساخته شده است. با این حال گامساخوردیا در مورد وضعیت جمعیت شناختی منطقه کاختی می گوید که اقلیت این منطقه باید با آهن داغ و مذاب سوزانده شوند و از ملت گرجی جدا شوند، با آنها باید مانند خائن رفتار کرد و باید همه آنها را اخراج کرد.
تیم المپیک گرجستان در رقابت های بازی های المپیک تابستانی ۲۰۱۶ ریو، برزیل حضور داشت که این دوره ششمین حضور متوالی این کشور در بازی های المپیک تابستانی پس از استقلال کشور از اتحاد جماهیر شوروی به شمار می رود.
آذری های گرجستان (به ترکی آذربایجانی: Gürcüstan azərbaycanlıları) (به گرجی: აზერბაიჯანელები საქართველოში) شاخه ای از مردم آذری ساکن قفقاز هستند که پس از فروپاشی شوروی سابق در گرجستان کنونی و عموما در بخش های هم مرز با جمهوری آذربایجان و عمدتا در منطقه تاریخی بورچالی سکونت دارند. بر پایه سرشماری سال ۲۰۰۲ گرجستان، تعداد آذری ها ۲۸۴٬۷۶۱ نفر سرشماری شده است. که ۶٫۵٪ از کل جمعیت این کشور را مردم آذری تشکیل می دهد. امروزه تجمع سکونت آذری ها در شهرهای مختلف استان های کومو کارتلی، شیدا کارتلی، متسختا-متیانتی و کاختی می باشد. آذری ها دارای اقلیتی بزرگ در تفلیس پایتخت گرجستان و در سایر مناطق گرجستان نیز به صورت اقلیت های کوچکی زندگی می کنند.
ارمنی های گرجستان اقلیت قومی ساکن در گرجستان هستند؛ که به (ارمنی Վիրահայեր به لاتین Virahayer)، آنها گروه اقلیتی بزرگ در گرجستان با ۵٪ جمعیت می باشند.
جمعیت ارمنی عمدتاً در تفلیس، و ناحیه سامتسخه-جاواختی که مرز جنوبی با ارمنستان را تشکیل می دهد ساکن هستند. آمار رسمی گرجی ارمنی های جاواخک را ۵۴٪ جمعیت این منطقه اعلام نموده است. در آبخازیا نیز ارمنیان دومین گروه بزرگ قومی بعد از گرجیها را تشکیل می دهند.
اقتصاد کشور گرجستان به دلیل برخورداری از امتیازاتی مانند موقعیت جغرافیایی و آب و هوای مناسب، دارای کشاورزی پیشرفته، معادن، بهره برداری از صنایع و صنعت گردشگری از ثروتمند ترین جمهوری های شوروی سابق به شمار می آمد. و مردم آن از استاندارد زندگی بالایی برخوردار بودند. اما پس از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱ میلادی، وقوع جنگ های داخلی از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ میلادی، اقتصاد گرجستان را به عنوان یک کشور تازه استقلال یافته با بحرانی شدید مواجه ساخت.
کشور گرجستان به ۸ استان، یک منطقه کوچک خود مختار (اوستیای جنوبی به مرکزیت تسخینوالی) و یک جمهوری خودمختار به نام آبخازیا به مرکزیت سوخومی تقسیم می گردد.
پایتخت این کشور تفلیس (به گرجی: თბილისი)، (تلفظ: تْبیلیسی) و شهرهای مهم آن کوتائیسی، روستاوی، گوری، پوتی، باتومی، سوخومی، متسختا، چیاتورا، تقیبولی، زوگدیدی، تسقالتوبو، تقوارچلی، گاگرا و تلاوی می باشند.
اسلام در گرجستان به زمان خلافت عثمان بن عفان بازمی گردد که با لشکرکشی به منطقهٔ قفقاز توانست شرق گرجستان را فتح کرده و حکومت اسلامی را در تفلیس تشکیل دهد. جمعیت کنونی مسلمانان گرجستان ۹٫۹٪ اعلام شده است، که جمعیتی بالغ بر ۴۶۳،۰۶۲ نفر را شامل می شود. برخی از آمارها جمعیت مسلمانان را در بازهٔ ۱۰٪-۱۳٪ اعلام کرده است.
نمایش
پارلمان گرجستان در سال ۲۰۱۱ با ارائهٔ پیش نویسی دین و چهار مذهب از گروه مسلمانان این کشور را به عنوان اقلیت دینی گرجستان پذیرفت. تا سال ۲۰۱۱ مساجد گرجستان از طریق امور مسلمانان قفقاز به مرکزیت باکو اداره می شد که در این سال گروهی موسوم به مسلمانان گرجستان زیر نظر اداره مسلمانان قفقاز اداره مساجد و مکان های مذهبی گرجستان را بر عهده گرفتند.
بحث
قومیت مسلمانان گرجستان را دو گروه عمده تشکیل می دهند که گروه اول با عنوان مسلمانانسنی حنفی در منطقهٔ آجارستان پراکنده هستند، وگروه دوم آذربایجانی های گرجستان که در امتداد مرزهای این کشور با جمهوری آذربایجان و ارمنستان متمرکز شده اند
ویرایش
مختصات: ۴۲°۳۵′ شمالی ۴۳°۲۷′ شرقی / ۴۲.۵۸۳° شمالی ۴۳.۴۵۰° شرقی / 42.583; 43.450 اونی (به گرجی: ონი) شهری در استان راچا-لچخومی و کومو سوانتی گرجستان است. جمعیت این شهر طبق سرشماری سال ۲۰۰۹ میلادی ۳٬۰۰۰ نفر بوده است.
باغ ملی گیاه شناسی گرجستان (گرجی: საქართველოს ეროვნული ბოტანიკური ბაღი) با نام سابق باغ گیاه شناسی تفلیس در غرب شهر تفلیس، گرجستان واقع شده است.
این باغ که دارای ۱۶۱ هکتار می باشد دارای ۴۵۰۰ آرایه زیست شناسی می باشد و اولین در حدود سال ۱۶۷۱ برای اولین بار از آن نام برده شده اما ممکن است در سال ۱۶۲۵ میلادی تأسیس شده باشد، باغ در سال ۱۷۹۵ و در نبرد کرتسانیسی آسیب دید اما در قرن ۱۹ میلادی احیا شد و در سال ۱۸۴۵ به عنوان باغ گیاه شناسی تأسیس شد.
پرچم گرجستان (پرچم کنونی) برای اولین بار در 02004-01-25 ۲۵ ژانویه ۲۰۰۴ به رسمیت شناخته شد. به عنوان پرچم غیر نظامی و پرچم استان شناخته می شود و همچنین دارای تناسب ۲:۳ می باشد.این پرچم دارای نماد صلیب به رنگ قرمز است.
پلاک های خودرو گرجستان از یک سریال برجسته از چهار حرف، و سه عدد بین حروف، و دو خط فاصله که در بین حروف و اعداد وجود دارد، تشکیل شده است (به عنوان مثال AB-123-CD)، پلاک ها با اعداد و حروف سیاه در یک پس زمینه سفید تشکیل شده است. پلاک ها با الفبای لاتین صادر می شوند. پلاک های گرجستان در همان اندازه پلاک های اروپا صادر می شود. تمام پلاک های جدید، پرچم گرجستان و مخفف نام لاتین گرجستان "GE" را در یک زمینهٔ آبی گوشه سمت چپ دارند.
پروژه تجهیز و آموزش نیروی ضد تروریستی گرجستان (انگلیسی: Georgia Train and Equip Program) یک پروژه هیجده ماهه ۶۴ میلیون دلاری بود که توسط ایالات متحده پشتیبانی شد. این طرح با هدف افزایش توان و تجهیز گردان های ۶۰۰ نفره با سلاحهای سبک و خودرو و وسایل ارتباطی، از نیروهای مسلح گرجستانی بود. این پروژه باهدف آماده کردن نیروی نظامی گرجستان برای «عملیات آزادی بلندمدت» بود.
پرچم
پادشاهی متحد گرجستان (به گرجی: საქართველოს სამეფო "ساکارْتْوِلُسْ سامِپُ") یک پادشاهی قرون وسطایی بود که در سال ۱۰۰۸ میلادی توسط باگرات سوم بنیان نهاده شد. این پادشاهی در طول قرن های ۱۱ و ۱۲ میلادی به اوج شکوفایی تمدن خود رسید به طوری که این دوران «عصر طلایی» تاریخ گرجستان نامیده می شود که آغاز آن سال ۱۰۸۹ میلادی همزمان با آغاز پادشاهی داویت چهارم و پایان آن سال ۱۲۳۶ میلادی و حمله مغول به گرجستان است. مغول ها پس از حمله به گرجستان در آن سلطه یافتند که با مبارزات گرجی ها مواجه شد و سرانجام در دههٔ ۱۳۴۰ میلادی گرجی ها موفق به اخراج مغول ها از گرجستان شدند. تیمور لنگ با حملات هشت گانهٔ خود به گرجستان بین سال های ۱۳۸۶ تا ۱۴۰۳ میلادی باعث ویرانی آن شد و با حملهٔ امپراتوری عثمانی در سال ۱۴۶۶ میلادی پادشاهی متحد گرجستان به هرج و مرج کشیده شد و در نهایت بین سال های ۱۴۸۴ تا ۱۴۹۳ میلادی با تجزیه به سه پادشاهی مستقل کارتلی، کاختی و ایمرتی و پنج شاهزاده نشین به تاریخ پیوست.
پادشاهی متحد گرجستان شامل تمامیت ارضی امروزهٔ کشورهای گرجستان و ارمنستان و همچنین بخشی از کشورهای روسیه، ترکیه، آذربایجان و ایران امروزی بوده است.
یک شاعر گرجی به نام مورمان لبانیدزه تاریخ پادشاهی متحد گرجستان و وقایع قرن های بعدی آن را اینگونه خلاصه نموده است:
ای روشنی چشمان من، ای محبوب من، زمانی گرجستان بزرگ بوده است.
شاه داویت سازنده بوده است، (بشکنی ها و) اوپیزریان شگفت انگیز بوده اند.
مودرکیلی و تسورتاولی بوده اند، که در پی آنها شوتا روستاولی آمده است.
ای قرقی و ای روشن پر من، زمانی گرجستان بزرگ بود.
از نیکوپسیا (کراسنودار) تا دربند (داغستان) کشیده شده بوده است پویا به هر سو
شاخه ها برافراشته و با شکوه، بین دو دریا رشد کرده بوده است.
گرجستان کشورهای تابع داشته است، پادشاه تامار همیشه سیب های طلایی می چیده است!
جنگل انبوه را هرس کرده ایم، چنین گسترانیدیم، که بیزانس دیگری تبدیل شدیم.
اما ناگهان (نقشهٔ گرجستان) مثل کرم در هم لولیده شد، چرخ (زمانه) برعکس چرخید.
برای ما مغول اولین عذاب بود، و به همراه خود ترک و ایرانی را آورد.
گرجستان زیبا را کلاغ ها بردند، ایران و عثمانی آن را به نصف تقسیم کردند.
چرخ خرد شد و زنجیر پاره شد، ایقالتو بسته شد، گلاتی ویران شد.
چهار پادشاه خون گریه کردند، هر چهار (پادشاه) شعرهای غم انگیز سرودند.
چه وقت شعر است، صاحبش بمیرد، ایراکلی بزرگ با شمشیر درماند.
و پس از آن وای چه ایامی! وای چه ایامی!
ایران و گرجستان، در برهه هایی از تاریخ خصوصاً دوران برقراری حکومت سلسلهٔ صفویه ارتباطات تنگاتنگ و گسترده ای با یکدیگر داشتند، که مطالعهٔ تاریخ یکی از این دو کشور بدون مطالعهٔ تاریخ دیگری مطالعه ای ناقص محسوب می شود.

انسان های اولیه را می توان در قفقاز جنوبی، به ویژه در گرجستان، خیلی پیش از دورهٔ پارینه سنگی ردیابی کرد. جمجمهٔ انسان اروپایی نژاد که یک میلیون و هشتصد هزار (۱٫۸۰۰٫۰۰۰) سال پیش زندگی می کرده است، در حفاری های اخیر در ناحیهٔ دمانیسی به دست آمده است.
اواخر عصر مفرغ و اوایل عصر آهن، سراسر گرجستان پیشرفت وسیعی را در حوزهٔ اقتصادی شاهد بود که همراه با سطح بالایی از صنایع دستی، گسترش روابط تجاری و توام با افزایش نابرابری های اجتماعی بود. در اواخر نیمهٔ دوم هزاره دوم پیش از میلاد حضرت عیسی (ع)، شرایط لازم برای ظهور یک جامعه طبقاتی ایجاد شده بود.
از هزارهٔ دوم پیش از میلاد مسیح، همزمان با قدرت گرفتن آشوری ها، اقوام گله دار و دامپرور از سرزمین بین النهرین در گرجستان سکنی گزیدند؛ که بعدها امپراتوری اورارتو را تشکیل دادند.
قابل ذکر است که قبایل گرجی یگانگی خود را همزمان با پایان عصر مفرغ، آغاز کردند. در پایان هزارهٔ دوم و آغاز هزاره اول پیش از میلاد، در نواحی جنوب شرقی گرجستان باستان، دو اتحادیه اصلی از قبایل ظهور کردند: دیائوخی و کولخیس که هر دو آن ها تا قرن هشتم پیش از میلاد دوام داشتند.
در میانه قرن هشتم پیش از میلاد، دیائوخی در نتیجهٔ قدرت گرفتن اورارتو فروپاشید. غلبه کول ها (کولخیس) و مخالفت آنها با تائوها (دیائوخی) نیز در این امر سهیم بود. قسمتی از سرزمین دیائوخی به کول ها واگذار شد. مدتی بعد کشمکش بین کول ها و اورارتو آغاز شد و کول ها شکست خوردند.
قلمرو اورارتو در زمان خود وسیع ترین امپراتوری به شمار می رفت. در قرن هفتم پیش از میلاد، همزمان با آغاز دوره ضعف اورارتو، آریایی ها پادشاهی ماد را تاسیس کردند. با قدرت گرفتن ماد و شکست خوردن اورارتو، مادها حوالی ارمنستان امروزی ساکن شدند که نتیجهٔ ترکیب این دو قوم (گرجی و آریایی) قوم ارمنی بود. در اوسط قرن ششم پیش از میلاد مسیح هخامنشیان جایگزین مادها، در حکومت بر جنوب گرجستان باستان شدند.
قرن های ششم تا چهارم پیش از میلاد، دوره استحکام قبایل کارتلی، عمدتاً ساکنان گرجستان شرقی شد. کشمکش بین کنفدراسیون های مختلف گرجی در نهایت منتج به تشکیل «پادشاهی ایبریا» به پایتختی «متسختا» شد.
از زمان بنیان پادشاهی گرجستان باستان یا همان ایبریا توسط پارناواز یکم در سدهٔ چهارم پیش از میلاد تا زمان حمله مغول به گرجستان در سدهٔ ۱۳ میلادی، دورهٔ صلح و آرامش در تاریخ گرجستان است و از حمله مغول به بعد، گرجستان تاریخی پر فراز و نشیب را به ایستادگی در برابر حملات ایرانیان، عثمانی ها و روس ها گذرانده است.
با امضای عهدنامه گرجیوسک در سال ۱۷۸۳، گرجستان تحت الحمایهٔ روسیه شد و حدود بیست سال بعد یعنی در سال ۱۸۰۱ میلادی، روسیه، گرجستان را به عنوان یکی از فرمانداری های خود اعلام نمود و رژیم تزاری در گرجستان برقرار شد. گرجستان پس از انقلاب اکتبر روسیه در سال ۱۹۱۸ اعلام استقلال کرد، اما ارتش سرخ شوروی در سال ۱۹۲۱ میلادی (۱۳۰۰ شمسی) به گرجستان حمله کرده و به مدت ۷۰ سال، گرجستان یکی از جمهوری های شوروی بود تا اینکه در سال ۱۹۹۱ میلادی (۱۳۷۰ شمسی)، به استقلال رسمی رسید.
تیم ملی فوتبال گرجستان نماینده فوتبال کشور گرجستان در مسابقات بین المللی فوتبال است. این تیم مجموعه ای است از بهترین بازیکنان رشته فوتبال در گرجستان و زیر نظر فدراسیون فوتبال این کشور فعالیت می کند.
گرجستان هنوز نتوانسته است به دور پایانی جام جهانی فوتبال راه یابد. علت راه نیافتن گرجستان به جام جهانی وجود حریف های قدرتمندی مانند آلمان و بریتانیا و اسپانیا و ایتالیا و هلند و آرژانتین و فرانسه و انگلیس می باشند . اما گرجستان در سال های اخیر پیشرفت ها و پیروزی های ارزشمندی بدست آورده است از جمله پیروزی های گرجستان: (گرجستان 2-0 آلمان) و (گرجستان 2 -0 اسکاتلند) و (گرجستان 6-0 رومانی) و (گرجستان 3-2 اکراین) و (گرجستان 6-0 ارمنستان) و (گرجستان 3-1 جمهوری آذربایجان) و (گرجستان 2-1 اتریش) و (گرجستان 2-2 آلمان) و (گرجستان 2-2 فرانسه) و (گرجستان 1-1 ایتالیا) و (گرجستان 8-0 مولداوی)
جام حذفی فوتبال گرجستان (به گرجی: საქართველოს თასი) مسابقاتی است که به صورت حذفی در کشور گرجستان از سال ۱۹۹۰ تاکنون برگزار می شود. این جام از ۲۴ تیم که از سراسر کشور گرجستان در آن شرکت می کنند برگزار می شود.
باشگاه فوتبال دینامو تفلیس با ۱۱ قهرمانی پرافتخارترین تیم این سری مسابقات به حساب می آید.
جنگ های سلجوقیان و گرجستان سلسله ای از برخوردهای نظامی میان امپراتوری سلجوقی و پادشاهی گرجستان میان سالهای ۱۰۹۹-۱۲۰۳ میلادی بود.
پادشاهی گرجستان برای مدت ها (تا دهه ۱۰۸۰ میلادی) خراجگذار سلجوقیان محسوب می شد تا این که در این زمان ، شاه داویت چهارم ، فرمانروای گرجستان از موقعیت متزلزل سلجوقیان در منطقه و همچنین جنگ صلیبی اروپای غربی برای بدست آوردن سرزمین مقدس ، بهره برداری کرد و دولت مقتدری تشکیل داد.
داویت چهارم قدرت نظامی گرجستان را افزایش داد و با سازماندهی چندین لشکرکشی بین سالهای ۱۰۹۹ تا ۱۲۰۳ میلادی ، بر سلجوقیان غلبه کرد و موقعیت گرجستان را در منطقه ارتقاء بخشید.
گرجستان کشوری است در قفقاز، که در ناحیهٔ جفت شدگی آسیای باختری و اروپای خاوری جای گرفته است. مساحت این کشور ۶۹٬۸۷۵ کیلومتر مربع (۲۶٬۹۷۹مایل مربع)، اندکی کوچکتر از استان هرمزگان، است. گرجستان در باختر با دریای سیاه، در شمال با روسیه، در جنوب با ترکیه و ارمنستان، و در خاور با جمهوری آذربایجان هم مرز است.
جمهوری دموکراتیک گرجستان (به گرجی: საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა Sakartvelos Demokratiuli Respublika) از ماه می ۱۹۱۸ تا فوریه ۱۹۲۱ برقرار بود و اولین جمهوری گرجی بود. مرزهای آن با جمهوری مردمی کوبان، جمهوری کوهستانی قفقاز شمالی در شمال، امپراتوری عثمانی، و نخستین جمهوری ارمنستان در جنوب و همچنین جمهوری دموکراتیک آذربایجان در جنوب شرقی بود. گسترهٔ آن بطور تقریبی در حدود 107,600 km² بود (این مقدار امروزه در حدود ۶۹،۹۰۰ کیلومتر مربع است) همچنین جمعیت تقریبی آن ۲٬۵ میلیون نفر بود.
پایتخت جمهوری دموکراتیک گرجستان شهر تفلیس و زبان رسمی گرجی بود. به دلیل جنگ و تعرض دائمی داخلی و خارجی، کشور جوان توان مقابله با ارتش سرخ شوروی را نداشت و نهابتا در فوریه و مارس ۱۹۲۱ به جمهوری سوسیالیستی گرجستان شوروی مبدل گشت.
جمهوری سوسیالیستی گرجستان شوروی یا گرجستان شوروی، یکی از ۱۵ جمهوری تشکیل دهندهٔ اتحاد جماهیر شوروی بود. این جمهوری در تاریخ ۲۵ فوریه ۱۹۲۱ تشکیل شد.
تا دسامبر ۱۹۳۶، این جمهوری همراه با آذربایجان شوروی و ارمنستان شوروی، مجموعاً تشکیل جمهوری سوسیالیستی ماورای قفقاز شوروی را می دادند. از دسامبر ۱۹۳۶ میلادی، گرجستان شوروی به صورت یک جمهوری نیمه خودمختار درآمد. در ۱۵ نوامبر ۱۹۹۰ میلادی، یعنی در آستانهٔ فروپاشی شوروی، گرجستان شوروی به جمهوری گرجستان تغییر نام داد و سرانجام در ۹ آوریل ۱۹۹۱ اعلام استقلال کامل کرد.
حزب جنبش اتحاد ملی (به گرجی: ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა, Ertiani Natsionaluri Modzraoba, ENM) اصلی ترین حزب راست میانه و بزرگترین اپوزیسون گرجستان است.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های گرجستان

گرجستان کشوری در منطقهٔ قفقازی اوراسیا، در پیوستگی غرب آسیا و شرق اروپا جای دارد، از غرب به دریای سیاه، از شمال به روسیه، از جنوب به ترکیه و ارمنستان و جمهوری آذربایجان کرانمند است.
• «امروز گرجستان هم کشوری مستقل و هم آزاد است، مشعل آزادی در منطقه و جهان است.» ۱۱ مه ۲۰۰۵ -> جورج دبلیو بوش
• «گرجستان از نظر تاریخی همواره بخشی از اروپا بوده است و ما این راه را ادامه می دهیم. امیدوارم در آینده نزدیک واقعاً بخشی از خانواده اروپا شویم، نه تنها از نظر فرهنگی بلکه از جنبه سیاسی.» -> گیورگی مارگولاشویلی
• «گرجستان کشوری مستقل با سیاستی مستقل است. گرجستان می خواهد این پیام را به همسایگانش از جمله فدراسیون روسیه بفرستد که گرجستان متمدن، با اقتصاد قوی و دموکراتیک، گرجستان اروپایی و آتلانتیک تهدیدی برای کسی نیست بلکه همسایه ای با ثبات تر با مرزهایی با ثبات تر است». -> گیورگی مارگولاشویلی

ارتباط محتوایی با گرجستان

گرجستان در جدول کلمات

گرجستان
تفلیس
رتبه ای که کشور گرجستان از نظر رشد اقتصادی در جهان دارد
هشتمین

گرجستان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی گرجستان

کمیل قیصری ٢١:١٤ - ١٣٩٦/٠٦/٢٢
سرزمین کشاورزان(یونانی)
|

پیشنهاد شما درباره معنی گرجستاننام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• گرجستان دختر   • گرجستان باتومی   • گرجستان مناطق دیدنی   • زبان گرجستان   • گرجستان تور   • گرجستان دیسکو   • گرجستان تفلیس   • نقشه گرجستان   • معنی گرجستان   • مفهوم گرجستان   • تعریف گرجستان   • معرفی گرجستان   • گرجستان چیست   • گرجستان یعنی چی   • گرجستان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گرجستان
کلمه : گرجستان
اشتباه تایپی : 'v[sjhk
آوا : gorjestAn
نقش : اسم خاص مکان
عکس گرجستان : در گوگل


آیا معنی گرجستان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )