انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1009 100 1

گرجستان

/gorjestAn/

معنی گرجستان در لغت نامه دهخدا

گرجستان. [ گ ُ ج ِ ] (اِخ ) گرجستان. گورجستان. نام ناحیه ٔ بزرگی از بلاد قفقاز است که در ناحیه ٔ کور در سواحل بحر خزر واقع شده است. گرجستان مابین چرکسستان ، قرقای ، داغستان ، شیروان ، ایالت ایروان ، قارص و بحر سیاه قرار گرفته است. محل اصلی گرجستان نصف فوقانی حوزه ٔ کور است ، ولی گرجیها به آنجا قانع نشده تا سواحل قره قیز (بحر اسود) پیش رفته اند. در قرون وسطی ، طوایف ترکمن در قسمت فوقانی حوزه ٔ کور متوطن گردیده اند. دولت شوروی ، قفقاز را به ایالتهای مختلف تقسیم و نام گرجستان را نیز مانند ایالات دیگر تغییر داد. اهالی ذاتاً ترکمن هستند و روز بروز عده ٔ روسها در این ایالت زیادتر میشود، گرجیها هم با سایر اقوام قفقاز بطور مختلط زندگی میکنند. و پایتخت گرجستان شهر تفلیس است. رجوع به قاموس الاعلام ترکی شود.

معنی گرجستان به فارسی

گرجستان
ناحیه ایست که امروزه بنام [ جمهوری شوروی سوسیالیستی گرجستان ] نامیده میشود و یکی از جمهوریهای کشور اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی است که استانهای خود مختار ابخاز و آجار واست هم جزو آن میباشند . این جمهوری شامل بخش غربی و قسمتی از دامنه کوهستانی غربی قفقاز است و دریای سیاه در مغرب آن واقع شده . مساحت گرجستان ۶۹۷٠٠ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۴/۶۸۸٠٠٠ تن است . مرکز جمهوری شهر تفلیس یا تبلیسی است که در کنار رود کورا قرار گرفته و دارای ۱/٠۴۲٠٠٠ تن جمعیت است . شهرهای عمده آن باتوم کوتائیسی و سوخومی میباشد . دو سوم جمعیت گرجستان را گرجیان و بقیه را ارمنیان روسها ابخازها آذربایجانیها آجارها ترکها و است ها تشکیل می دهند . کوههای گرجستان پوشیده از جنگل است و محصولات کشاورزی آن عبارت است از : غله مرکبات انگور توتون . در این جمهوری معادن بسیار کشف شده و استخراج میشوند که از جمله کانهای : زغال سنگ نفت و منگنز میباشند . صنایع سیمان سازی کاغذ سازی سلولز سازی تصفیه نفت ماشین سازی کشاورزی آن پیشرفت دارد . فرهنگستان و دانشگاه دارد . گرجستان را بزبان ارمنی [ وراچستان ] و بزبان خود گرجی ساخار ثولو مینامند . در فارسی نیز بشکلهای گوناگون آمده و عده ای از تاریخ دانان معتقدند که آن مسکن اصلی آریاییان در قفقاز بوده است .

گرجستان در دانشنامه اسلامی

گرجستان
گرجستان(Georgia)، کشوری در قفقاز است که بین دریای سیاه و خزر قرار گرفته است، بیشتر ساکنان آن را مسیحیان ارتدوکس تشکیل می دهند. این کشور حدود ۵ میلیون جمعیت دارد. آمارهای مختلفی از جمعیت مسلمانان در این کشور وجود دارد، برخی مراکز جمعیت آنان را بیش از ۲۰ درصد مردم این کشور دانسته اند، نیمی از مسلمانان را شیعیان و نیم دیگر را سنی ها تشکیل می دهند. گرجستان در گذشته جزو ایران بوده است که بر اساس قرارداد گلستان از این کشور جدا شده است.
گرجستان به فارسی، آذری و ترکی«گرجستان»، به زبان انگلیسی «Georgia”، به زبان روسی «گروزیا» و به زبان عربی جرجیا در ناحیه قفقاز جنوبی که در خط اتصال اروپای شرقی و آسیای غربی است، قرار دارد. این کشور از غرب به دریای سیاه، از شمال به روسیه، از طریق جنوب به ترکیه و ارمنستان و از شرق به جمهوری آذربایجان محدود است. گرجستان ۶۹۷۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و جمعیتش حدود پنج میلیون نفر است.
سراسر غرب گرجستان نیز دریای سیاه واقع است. از این رو می توان روسیه، اوکراین، رومانی، بلغارستان و ترکیه را همسایگان دریایی گرجستان نیز قلمداد کرد.

گرجستان در دانشنامه ویکی پدیا

گرجستان
مختصات: ۴۱°۴۳′ شمالی ۴۴°۴۷′ شرقی / ۴۱٫۷۱۷°شمالی ۴۴٫۷۸۳°شرقی / 41.717; 44.783
۲۳ بار حملهٔ ارتش امپراتوری صفویان به گرجستان
قتل عام بسیاری از گرجی ها
اسارت و تبعید ۳۰۰۰۰۰ (سیصد هزار) تَن از بازماندگان گرجی های کشته شده به قزوین، گیلان، مازندران، گلستان، اصفهان و فارس
برقراری متناوب حکومت صفویان بر شرق و حکومت عثمانی ها بر غرب گرجستان
گُرجِستان (به گرجی: საქართველო، ساکارْتْوِلُ) کشوری است در منطقهٔ قفقاز اوراسیا. این کشور که در سرحد آسیای غربی و اروپای شرقی قرار دارد، از غرب با دریای سیاه، از شمال با روسیه، از جنوب با ترکیه و ارمنستان، و از جنوب شرق با جمهوری آذربایجان هم مرز است. پایتخت و بزرگترین شهر آن تفلیس است. مساحت گرجستان ۶۹٬۷۰۰ مترکیلومربع (۲۶٬۹۱۱ مایل مربع) و جمعیت آن در سال ۲۰۱۶ در حدود ۳٫۷۲ میلیون نفر بوده است. گرجستان یک جمهوری متمرکز، نیمه ریاستی است و حکومت آن از طریق دموکراسی نیابتی انتخاب می شود.
گرجستان یکی از کشورهایی است که در هر دو قارهٔ اروپا و آسیا قرار داشته و یکی از اهداف مقامات سیاسی تفلیس پایتخت گرجستان، عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو است؛ که گرجستان در حال حاضر عضو ناظر در اتحادیه اروپا و ناتو می باشد
مردم بومی گرجستان، مردم گرجی مسیحی ارتدکس و پیرو کلیسای ارتدکس گرجی هستند. گرجی ها به زبان گرجی سخن می گویند که زبان رسمی کشور گرجستان است و با الفبای گرجی نوشته می شود که یکی از چهارده الفبای موجود در جهان می باشد.
عکس گرجستان
گرجستان برای گرجی ها یک شعار سیاسی و دکترین قومیت گرایانه ای است که به نخستین رئیس جمهور جمهوری گرجستان زویاد گامساخوردیا و پیروان او منتسب است. برای مردم گرجی، این دکترین نمایان گر استقلال آنها است در حالی که برای شهروندان غیرگرجی این دکترین نشان دهنده از بین رفتن حقوق فرهنگی و سیاسی آنها در کشور گرجستان است. این دکترین باعث شده است گروههای اقلیت در گرجستان احساس کنند که زندگی در گرجستان منتی بر سر آنها است و همین نگرش منجر به پاکسازی قومی در مناطق آبخاز و اوستیای جنوبی و دیگر مشکلات موجود در گرجستان امروزی است. گامساخوردیا خود اعلام کرده بود که هرگز از این شعار استفاده نکرده است و این شعار توسط دستگاه تبلیغات سیاسی روس ها ساخته شده است. با این حال گامساخوردیا در مورد وضعیت جمعیت شناختی منطقه کاختی می گوید که اقلیت این منطقه باید با آهن داغ و مذاب سوزانده شوند و از ملت گرجی جدا شوند، با آنها باید مانند خائن رفتار کرد و باید همه آنها را اخراج کرد.
ازدواج بین گرجی ها و غیرگرجی ها نباید ترویج شوند
شهروندی گرجستان باید به افرادی که بتوانند اقامت خود در گرجستان را قبل از پیوستن گرجستان به روسیه در سال ۱۸۰۱ اثبات کنند داده شود
حقوق مالکیت باید به افرادی که در همه پرسی آوریل به استقلال ملی رای داده اند محدود شود
شعار گرجستان برای گرجی های مسیحی با وجود جدایی دین از سیاست در گرجستان
این شعار اولین بار در آوریل ۱۹۸۹ در راهپیمایی های انتخاباتی در تفلیس در زمان شوروی سابق علیه حکومت شوروی سرداده شد. این شعار به همراه دیگر شعارهایی مانند "شوروی زندان ملل است" و "زنده باد گرجستان آزاد و مردم سالار"، از مشهورترین شعارها بودند که گروههای زیادی از آنها استفاده می کردند. در سال ۱۹۹۳، گامساخوردیا اعلام کرد که هیچ گاه از این شعار استفاده نکرده است و این اتهام را ساخته دستگاه تبلیغات نظامی روسیه دانست و در همین زمان رسانه های غربی را به تکرار دروغ های سیاسی شوروی متهم کرد. پسر گامساخوردیا نیز گفته است که پدرش هیچ گاه چنین شعاری را نداده است و ماجرای اوستیای جنوبی سیاسی بوده است و ارتباطی با ملی گرایی نداشته است. در ۲۶ ماه می ۱۹۹۱، گامساخوردیا به عنوان اولین رئیس جمهور گرجستان با بدست آوردن ۸۶ درصد آرا انتخاب شد.
گامساخوردیا در زمان تبلیغات خود وعده هایی مبنی بر محافظت از کشور گرجستان و قوم گرجی سرداد:
این شعارها باعث شد که بیش از ۱٫۵ میلیون اقلیتی که در گرجستان زندگی می کنند به عنوان خطری برای مردم گرجستان به حساب بیایند و به عنوان مثال تبلیغاتی علیه مسلمانان در رسانه های گرجی به راه افتاد. در سال ۱۹۸۹، گامساخوردیا گفت "امروز، ما با مشکل بزرگی مواجه هستیم، تاتارها، ارمنی ها و اوستیایی ها روی پای خود ایستاده اند. ما باید سرزمین مقدس خود کاختی را از دست خارجی ها نجات دهیم. گامساخوردیا اعلام کرد که این شعار علیه سلطه شوروی بر گرجستان داده شده است و زمانی که به قدرت رسیده است بیشتر رویکردهای ملی گرایانه و افراطی را کنار نهاده است. در ژوئیه ۱۹۹۱ مجلس گرجستان قانونی را تصویت کرد که تقریباً تمام ساکنان گرجستان شهروند این کشور اعلام شدند.
تیم المپیک گرجستان در رقابت های بازی های المپیک تابستانی ۲۰۱۶ ریو، برزیل حضور داشت که این دوره ششمین حضور متوالی این کشور در بازی های المپیک تابستانی پس از استقلال کشور از اتحاد جماهیر شوروی به شمار می رود.
نکته– رتبه های داده شده مربوط به دور گرم کردن ورزشکاران می شود
Q = واجد شرایط برای دور بعدی
q = واجد شرایط برای دور بعدی به عنوان سریع ترین بازنده و یادر زمینه حوادث با موقعیت بدون دستیابی به این هدف مقدماتی
NR = رکورد ملی
N/A = دور قابل اجرا نیست برای این رویداد
خداحافظ = ورزشکار مجاز به ادامه در دور بعدی نیست
کمانداران گرجستان در رقابت های جهانی تیراندازی با کمان در کپنهاگ دانمارک توانستند مجوز حضور در رقابت های المپیک را کسب کنند.
L 4–6
L 1–7
ولایت گرجستان یکی از ولایات صفویه مقارن با گرجستان امروزی بود.
آذری های گرجستان (به ترکی آذربایجانی: Gürcüstan azərbaycanlıları) (به گرجی: აზერბაიჯანელები საქართველოში) شاخه ای از مردم آذری ساکن قفقاز هستند که پس از فروپاشی شوروی سابق در گرجستان کنونی و عموماً در بخش های هم مرز با جمهوری آذربایجان و عمدتاً در منطقه تاریخی بورچالی سکونت دارند. بر پایه سرشماری سال ۲۰۰۲ گرجستان، تعداد آذری ها ۲۸۴٬۷۶۱ نفر سرشماری شده است. که ۶٫۵٪ از کل جمعیت این کشور را مردم آذری تشکیل می دهد. امروزه تجمع سکونت آذری ها در شهرهای مختلف استان های کومو کارتلی، شیدا کارتلی، متسختا-متیانتی و کاختی می باشد. آذری ها دارای اقلیتی بزرگ در تفلیس پایتخت گرجستان و در سایر مناطق گرجستان نیز به صورت اقلیت های کوچکی زندگی می کنند.
تغییرات جمعیتی سال های ۱۹۳۹, ۱۹۵۹, ۱۹۷۰, ۱۹۷۹, ۱۹۸۹ و ۲۰۰۲ آذربایجانی های گرجستان
آذری ها گرچه در حفظ هویت زبانی و فرهنگی خاص خود کوشا بوده اند ولی به دلیل همزیستی با مردم گرجی تأثیراتی از آنان نیز گرفته اند. آذری های گرجستان به زبان ترکی آذربایجانی به عنوان زبان نخست می نگرند ولی در تفلیس عموماً علاوه بر ترکی آذربایجانی از زبان گرجی و زبان روسی بهره می گیرند. اما غالب آذربایجانی های روستاهای استان کاختی و کومو کارتلی توانایی صحبت کردن به زبان گرجی را ندارند. با توجه به سرشماری سال ۲۰۰۲، تنها ۴۳۰۲۴ از ۲۸۴۷۶۱ آذری گرجستان قادر به تکلم به زبان گرجی هستند. در بین عموم مردم زبان روسی عنوان محبوب ترین زبان دوم را با ۷۵٬۲۰۷ گویشور در بین آذری های گرجستان دارا می باشد.
آذری های گرجستان بر اساس قوانین مصوب شوروی که هم اکنون نیز به اجرا گذاشته می شود در آموزش متوسطه به زبان ترکی آذربایجانی به تحصیل می پردازند. در سال ۲۰۱۰، ترکی آذربایجانی به عنوان زبان آموزش در ۱۲۴ مدرسه در سراسر کشور تدریس می شد. اغلب جوانان نیز تحصیلات عالیه را در دانشگاه های جمهوری آذربایجان سپری می کنند.
از سال ۱۹۲۲ میلادی نمایش نامه هایی به ترکی آذربایجانی توسط هنرمندان آذری به اجرا درمی آید و از مراکز فرهنگی آذربایجانی نیز علاوه بر تفلیس در مارنئولی فعال است. اهالی گرجستانی آذربایجانی تبار از طرف بنیاد حیدر علی اف و کمیته رسیدگی به امور آذری های خارج از وطن نیز مورد حمایت قرار می گیرند. و ۱۵ کتابخانهٔ عمومی دارای کتب به زبان ترکی آذربایجانی در سطح کشور گرجستان فعال می باشد. و سه روزنامهٔ دولتی در گرجستان که یکی از آن ها در تفلیس و دو روزنامه در مارنئولی منتشر می گردد. و پنج دقیقه اخبار مرتبط با آذری های گرجستان به زبان ترکی آذربایجانی هر هفته پخش می شود.
ارمنی های گرجستان اقلیت قومی ساکن در گرجستان هستند؛ که به (ارمنی Վիրահայեր به لاتین Virahayer)، آن ها گروه اقلیتی بزرگ در گرجستان با ۵٪ جمعیت می باشند.
ارمنیان ۱۰۹۷۴۸ نفر ۵۴٫۸٪
ترک های مسختی ۵۷۰۷۹ نفر ۲۸٫۵٪
گرجیها ۱۸۵۳۶ نفر ۹٫۲٪
سایر ملل ۱۵۰۴۰ نفر ۷٫۵٪
جمعیت ارمنی عمدتاً در تفلیس، و ناحیه سامتسخه-جاواختی که مرز جنوبی با ارمنستان را تشکیل می دهد ساکن هستند. آمار رسمی گرجی ارمنی های جاواخک را ۵۴٪ جمعیت این منطقه اعلام نموده است. در آبخازیا نیز ارمنیان دومین گروه بزرگ قومی بعد از گرجی ها را تشکیل می دهند.
پیشینه ارمنیان در گرجستان به دوران باستان می رسد. آنان بیشتر در سرزمین های خاوری گرجستان سکونت داشتند که پادشاهی ایبری خوانده می شد. در سده یازدهم میلادی پس از سقوط پادشاهی دودمان باگراتونی در ارمنستان، ارمنیانی که به گرجستان روی آورده بودند در حیات سیاسی، نظامی و اقتصادی گرجستان نقش مؤثری به عهده گرفتند و در فرایند اتحاد گرجستان و آزادسازی قفقاز از سلطه ترکان سلجوقی نقشی مؤثر داشتند. مهاجرت ارمنیان به گرجستان که در سده های چهاردهم تا هجدهم میلادی همچنان ادامه داشت، در دهه سوم سده هجدهم میلادی دامنه گسترده تری یافت. تا نیمه های سده نوزدهم میلادی در بسیاری از شهرها بیشتر سکنه ارمنی بودند.
در سده های هجدهم و نوزدهم، تجار ثروتمند ارمنی از قبیل جواهر فروشان مشهور و کارخانه داران نفتی، سرمایه گذاری کلانی در تجارت گرجستان نموده و به ساخت مراکز فرهنگی و مدارس کمک نمودند. تعداد ارمنی ها به طور تصاعدی افزایش یافت به گونه ای که تفلیس پایتخت این کشور برای ارمنیانی که از خارج به گرجستان آمده بودند برای ارمنی های شرقی یا به زبان ارمنی «آرولاهایر» در اوائل سده نوزدهم تبدیل به یک مرکز واقعی شد چنان که استانبول نیز مرکز فرهنگی ارمنی های غربی یا به زبان ارمنی «آرومداهایر» شده بود.
کشور گرجستان به ۱۲ بخش تقسیم بندی شده است. این ۱۲ بخش شامل ۹ استان، شهر تفلیس و حومه آن، جمهوری خودمختار آبخازیا و جمهوری خود مختار آجارستان است.
پایتخت این کشور تفلیس (به گرجی: თბილისი)، (تلفظ: تْبیلیسی) است. شهرهای مهم این کشور عبارت اند از: کوتائیسی، روستاوی، گوری، پوتی، باتومی، سوخومی، متسختا، چیاتورا، تقیبولی، زوگدیدی، تسقالتوبو، تقوارچلی، گاگرا و تلاوی.
اسلام در گرجستان به زمان خلافت عثمان بن عفان بازمی گردد که با لشکرکشی به منطقهٔ قفقاز توانست شرق گرجستان را فتح کرده و حکومت اسلامی را در تفلیس تشکیل دهد. جمعیت کنونی مسلمانان گرجستان ۹٫۹٪ اعلام شده است، که جمعیتی بالغ بر ۴۶۳،۰۶۲ نفر را شامل می شود. برخی از آمارها جمعیت مسلمانان را در بازهٔ ۱۰٪-۱۳٪ اعلام کرده است.
اداره مسلمانان قفقاز
Islam and Islamic Practices in Georgia
Is there a place for Islam in Mikhael Saakashvili’s Christian Georgia
پارلمان گرجستان در سال ۲۰۱۱ با ارائهٔ پیش نویسی دین و چهار مذهب از گروه مسلمانان این کشور را به عنوان اقلیت دینی گرجستان پذیرفت. تا سال ۲۰۱۱ مساجد گرجستان از طریق امور مسلمانان قفقاز به مرکزیت باکو اداره می شد که در این سال گروهی موسوم به مسلمانان گرجستان زیر نظر اداره مسلمانان قفقاز اداره مساجد و مکان های مذهبی گرجستان را بر عهده گرفتند.
قومیت مسلمانان گرجستان را دو گروه عمده تشکیل می دهند که گروه اول با عنوان مسلمانانسنی حنفی در منطقهٔ آجارستان پراکنده هستند، وگروه دوم شیعه که عمدتاً آذربایجانی های گرجستان می باشند و در امتداد مرزهای این کشور با جمهوری آذربایجان و ارمنستان مانند شهر مارنئولی متمرکز شده اند.
اقتصاد کشور گرجستان به دلیل برخورداری از امتیازاتی مانند موقعیت جغرافیایی و آب و هوای مناسب، دارای کشاورزی پیشرفته، معادن، بهره برداری از صنایع و صنعت گردشگری از ثروتمندترین جمهوری های شوروی سابق به شمار می آمد؛ و مردم آن از استاندارد زندگی بالایی برخوردار بودند. اما پس از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱ میلادی، وقوع جنگ های داخلی از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ میلادی، اقتصاد گرجستان را به عنوان یک کشور تازه استقلال یافته با بحرانی شدید مواجه ساخت.
$39.3 billion (est. 2017, PPP)
تا قبل از سال ۱۹۹۱ میلادی گرجستان حجم وسیعی از فراورده های غذایی و کشاورزی را صادر می کرد و یکی از عرضه کنندگان اصلی سبزیجات، میوه، چای، مشروبات الکلی و مرکبات به سایر جمهوری های شوروی بوده است. بعد از استقلال گرجستان، بازارهای سنتی این کشور از دست رفت و سطح کلی تولیدات نیز به دلیل مشکلات سیاسی و اقتصادی کاهش یافت.
به علت واقع شدن در منطقه جنب مداری مرطوب، در این کشور کشت مرکبات و چای رونق دارد.
مختصات: ۴۲°۳۵′ شمالی ۴۳°۲۷′ شرقی / ۴۲٫۵۸۳°شمالی ۴۳٫۴۵۰°شرقی / 42.583; 43.450 اونی (به گرجی: ონი) شهری در استان راچا-لچخومی و کومو سوانتی گرجستان است. جمعیت این شهر طبق سرشماری سال ۲۰۰۹ میلادی ۳٬۰۰۰ نفر بوده است.
فهرست شهرهای گرجستان
راچا-لچخومی و کومو سوانتی
باغ ملی گیاه شناسی گرجستان (گرجی: საქართველოს ეროვნული ბოტანიკური ბაღი) با نام سابق باغ گیاه شناسی تفلیس در غرب شهر تفلیس، گرجستان واقع شده است.
این باغ که دارای ۱۶۱ هکتار می باشد دارای ۴۵۰۰ آرایه زیست شناسی می باشد و اولین در حدود سال ۱۶۷۱ برای اولین بار از آن نام برده شده اما ممکن است در سال ۱۶۲۵ میلادی تأسیس شده باشد، باغ در سال ۱۷۹۵ و در نبرد کرتسانیسی آسیب دید اما در قرن ۱۹ میلادی احیا شد و در سال ۱۸۴۵ به عنوان باغ گیاه شناسی تأسیس شد.
مختصات: ۴۱°۴۱′۱۰″ شمالی ۴۴°۴۸′۲۷″ شرقی / ۴۱٫۶۸۶۱۱°شمالی ۴۴٫۸۰۷۵۰°شرقی / 41.68611; 44.80750
آئین بهائینبو
بهاءالله سید علی محمد باب · عبدالبهاء میرزا محمدعلی شوقی افندی
کلمات مبارکه مکنونه رساله سوال و جواب کتاب بیان · هفت وادی کتاب عهدی · الواح وصایا
نظم اداریولی امراللهبیت العدل اعظممحافل روحانی
پادشاهی متحد گرجستان (به گرجی: საქართველოს სამეფო "ساکارْتْوِلُسْ سامِپُ") یک پادشاهی قرون وسطایی بود که در سال ۱۰۰۸ میلادی توسط باگرات سوم بنیان نهاده شد. این پادشاهی در طول قرن های ۱۱ و ۱۲ میلادی به اوج شکوفایی تمدن خود رسید به طوری که این دوران «عصر طلایی» تاریخ گرجستان نامیده می شود که آغاز آن سال ۱۰۸۹ میلادی هم زمان با آغاز پادشاهی داویت چهارم و پایان آن سال ۱۲۳۶ میلادی و حمله مغول به گرجستان است. مغول ها پس از حمله به گرجستان در آن سلطه یافتند که با مبارزات گرجی ها مواجه شد و سرانجام در دههٔ ۱۳۴۰ میلادی گرجی ها موفق به اخراج مغول ها از گرجستان شدند. تیمور لنگ با حملات هشت گانهٔ خود به گرجستان بین سال های ۱۳۸۶ تا ۱۴۰۳ میلادی باعث ویرانی آن شد و با حملهٔ امپراتوری عثمانی در سال ۱۴۶۶ میلادی پادشاهی متحد گرجستان به هرج و مرج کشیده شد و در نهایت بین سال های ۱۴۸۴ تا ۱۴۹۳ میلادی با تجزیه به سه پادشاهی مستقل کارتلی، کاختی و ایمرتی و پنج شاهزاده نشین به تاریخ پیوست.
پرچم
پادشاهی متحد گرجستان شامل تمامیت ارضی امروزهٔ کشورهای گرجستان و ارمنستان و همچنین بخشی از کشورهای روسیه، ترکیه، آذربایجان و ایران امروزی بوده است.
یک شاعر گرجی به نام مورمان لبانیدزه تاریخ پادشاهی متحد گرجستان و وقایع قرن های بعدی آن را این گونه خلاصه نموده است:
پرچم گرجستان (پرچم کنونی) برای اولین بار در ۰۲۰۰۴-۰۱-۲۵ ۲۵ ژانویه ۲۰۰۴ به رسمیت شناخته شد. به عنوان پرچم غیر نظامی و پرچم استان شناخته می شود و همچنین دارای تناسب ۲:۳ می باشد. این پرچم دارای نماد صلیب به رنگ قرمز است.
نشان ملی گرجستان
ویکی پدیای انگلیسیچنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

گرجستان در دانشنامه آزاد پارسی

گُرجستان (Georgia)
نمایی از شهر تفلیس، پایتخت موقعیت. کشور گرجستان در آسیای غربی و در ساحل شرقی دریای سیاه جا دارد. کشورهای روسیه از شمال، جمهوری آذربایجان از شرق و جنوب شرقی، ارمنستان و ترکیه از جنوب، و دریای سیاه از غرب، آن را در میان گرفته اند. مساحت آن ۶۹,۷۰۰ کیلومتر مربع است و شهر تفلیس پایتخت آن است.سیمای طبیعی. گرجستان سرزمینی کوهستانی است و حدود ۸۵ درصد از آن را کوه های بلندی چون قفقاز فراگرفته است. رشته کوه های قفقاز بزرگ، که در شمال و در مرز روسیه قرار دارند، از قله های مرتفعی که بلندی بیشتر آن ها از ۴,۵۰۰ متر بالاتر است تشکیل شده و کوه شخارا با بلندی ۵,۲۰۱ متر و نیز آتشفشان خاموش کازبِک، که ارتفاع آن به ۵,۰۳۷ متر می رسد بلندترین قله و مرتفع ترین نقطۀ کشور گرجستان محسوب می شوند. کوه های قفقاز بزرگ و قفقاز کوچک که جنوب کشور قرار دارند و ارتفاعشان به حدود ۳هزار متر می رسد به وسیلۀ دو رشته کوهِ مَسخِت و لیخ با هم مرتبط می شوند و رودخانه های حوضۀ دریای خزر و دریای سیاه را از هم جدا می کنند. ارتفاع حوضۀ دریای سیاه رو به غرب کاهش می یابد و به جلگۀ پَست ساحلی کولخیدا و کرانه های دریای سیاه ختم می شود و حوضۀ دریای خزر رو به شرق به دره هایی چند و نیز استپ شیراک و میدان های نفتی گرجستان منتهی می شود. کوه های گرجستان سرچشمۀ رودهای بسیاری است که به دو حوضۀ دریای خزر و دریای سیاه تقسیم می شوند. رودخانه های کورا، آلازانی، آراگویی، و خرامی در حوضۀ دریای خزر جریان دارند و رودخانه های ریونی، اینگوری، و کودوری حوضۀ دریای سیاه را مشروب می کنند. گرجستان از سه جمهوری خودگردان داخلی و ۷۹ بخش شهری تشکیل می شود و جمهوری اَبخاز با مرکزیت بندرشهر سوخومی، جمهوری اوستیای جنوبی با مرکزیت اداری شهر تسخینوالی، و جمهوری آجاریا با مرکزیت اداری شهر باتومی (باطوم)؛ و نیز شهرهای کوتائیسی، روستاوی، گوری، خاشوری، و زوگدیدی از آن جمله به شمار می آیند. اقلیم گرجستان متنوع است. زمستان نواحی کوهستانی معمولاً سرد، پربرف، و یخ بندان است و تابستان هایش خنک و مطبوع است. سواحل دریای سیاه نیمه مدارگانیو مرطوب است و نواحی شرقی اقلیم خشک تری دارند. میانگین دمای شهر تفلیس در دی ماه سه درجۀ سانتی گراد و در تیرماه ۲۵ درجۀ سانتی گراد است و میانگین بارندگی سالانۀ آن به ۴۶۲ میلی متر می رسد. حدود ۳میلیون هکتار از مساحت گرجستان پوشیده از جنگل است. دامنۀ کوه های آن از درختان قان و نواحی کم ارتفاع، به خصوص نواحی ساحلی، از جنگل های انبوه مستور است و نواحی شرقی را علفزارهای وسیع پوشانده است و آهو، خرس، گرگ، بز کوهی، روباه، و گراز نیز حیات وحش آن را تشکیل می دهند.
اقتصاد. گرجستان سرزمینی کشاورزی است و وسعت اراضی زیر کشت آن به ۲۸۵هزار هکتار بالغ می شود و حدود ۳۰ درصد از نیروی کار کشور مذکور را به خود مشغول می دارد. چای، مرکبات، تنباکو، انگور، ذرت، سیب زمینی، محصولات جالیزی، میوه، گندم، و سیب ازجمله فرآورده های کشاورزی این کشورند و دامپروری آن عمدتاً بر پرورش گاو، گوسفند، خوک و ماکیان متمرکز است و میزان ماهی صید شده یا شیلات آن به ۱,۵۰۰ تن می رسد. گرجستان از نظر منابع زیرزمینی کشوری غنی است و منگنز، آهن، زغال، طلا، و سنگ مرمر ازجمله منابع مهم آن به شمار می روند. این کشور با تولید سالانۀ ۲۵۰میلیون تن منگنز جزو بزرگ ترین تولیدکنندگان منگنز در جهان است. ذخایر نفت آن ۳میلیون بشکه و گاز طبیعی آن ۳,۳میلیون متر مکعب است. رودخانه های پرشیب گرجستان منبع تولید نیروی برقابیاست و مقدار الکتریسیتۀ تولیدشدۀ آن به ۷میلیارد کیلووات ساعت می رسد و چای، سرامیک، نوشابه های الکلی، منسوجات، فولاد، گوشت، مواد غذایی، کفش، و سیگار محصولات صنعتی آن را تشکیل می دهند.
حکومت و سیاست. نظام حاکم بر گرجستان جمهوری فدرال چندحزبی با یک نهاد قانون گذاری به نام مجلس شورای عالی است. این کشور از سه جمهوری خودگردان داخلی و ۷۹ بخش آزاد شهری تشکیل شده و نهاد قانون گذاری آن ۲۳۵ عضو دارد که مردم آنان را برای چهار سال انتخاب می کنند. رئیس جمهور این کشور با رأی مردم و برای حداکثر دو دورۀ پنج ساله برگزیده می شود.
مردم و تاریخ. جمعیت گرجستان حدود ۴,۴۳۶,۴۰۰ نفر است (۲۰۱۰) و تراکم نسبی آن به۶۳.۶ نفر در کیلومتر مربع می رسد. رشد سالانۀ جمعیت این کشور ۰.۶- درصد است و گرجی ها ۷۰ درصد از جمعیت را تشکیل می دهند. ۸۳ درصدشان مسیحی اند و۵۲.۵ درصد از آنان در شهرها به سر می برند و زبان رسمی آنان گرجی است. میانگین امید به زندگی در گرجستان ۷۳ سال است و حدود ۹۹ درصد از بزرگسالان آن باسوادند. گرجی ها از کهن ترین اقوام تاریخ اند. آنان در قرن ۶پ م دولتی تشکیل دادند و بعدها به تصرف یونانی ها درآمدند و در ۶۵پ م تحت سلطۀ امپراتوری روم قرار گرفتند. در قرن ۴م مردم آن به آیین مسیح گرویدند و حدود ۳۰۰ سال امپراتوری های روم و ایران بر سر تصاحب آن نزاع داشتند. گرجستان در ۶۵۴م به تصرف اعراب مسلمان درآمد و ادارۀ آن به خاندان باگراتید واگذار شد. گرجستان در ۱۱۲۲م از تصرف مسلمانان خارج شد و مغولان نیز دولت گرجیان را برانداختند و ایلخانان مغول را بر آن مسلط ساختند. عثمانی ها در ۱۵۷۸ سراسر قفقاز را تصرف کردند، ولی در رویارویی با شاه عباس اول صفوی تن به شکست دادند و خاندانی از صفویان بر حکومت آن مأمور شدند که از ۱۶۵۸ تا ۱۷۲۳ بر گرجستان فرمان راندند. با فروپاشی صفویه، عثمانی ها دوباره به گرجستان تاختند که این بار نیز در مقابله با نادرشاه افشار ناکام ماندند و عقب نشینی کردند. گرجستان در ۱۷۸۳ تحت فشار داغستانی ها به امپراتوری روسیه پناه برد و تا ۱۸۷۸ سراسر گرجستان به تصرف روسیه درآمد. با وقوع انقلاب اکتبر و روی کار آمدن بلشویک ها، دولت کمیساریای ماورای قفقاز تشکیل شد و در ۱۹۳۶ نام آن به جمهوری شوروی سوسیالیستی ماورای قفقاز تغییر یافت. با مطرح شدن سیاست درهای باز گورباچف، گرجستان در آوریل ۱۹۹۱، بعد از جمهوری های بالتیک و ارمنستان، از کشور شوروی جدا شد و اعلام استقلال کرد و گامساخوردیا به عنوان نخستین رئیس جمهور گرجستان برگزیده شد.

نقل قول های گرجستان

گرجستان کشوری در منطقهٔ قفقازی اوراسیا، در پیوستگی غرب آسیا و شرق اروپا جای دارد، از غرب به دریای سیاه، از شمال به روسیه، از جنوب به ترکیه و ارمنستان و جمهوری آذربایجان کرانمند است.
• «امروز گرجستان هم کشوری مستقل و هم آزاد است، مشعل آزادی در منطقه و جهان است.» ۱۱ مه ۲۰۰۵ -> جورج دبلیو بوش
• «گرجستان از نظر تاریخی همواره بخشی از اروپا بوده است و ما این راه را ادامه می دهیم. امیدوارم در آینده نزدیک واقعاً بخشی از خانواده اروپا شویم، نه تنها از نظر فرهنگی بلکه از جنبه سیاسی.» -> گیورگی مارگولاشویلی
• «گرجستان کشوری مستقل با سیاستی مستقل است. گرجستان می خواهد این پیام را به همسایگانش از جمله فدراسیون روسیه بفرستد که گرجستان متمدن، با اقتصاد قوی و دموکراتیک، گرجستان اروپایی و آتلانتیک تهدیدی برای کسی نیست بلکه همسایه ای با ثبات تر با مرزهایی با ثبات تر است». -> گیورگی مارگولاشویلی

ارتباط محتوایی با گرجستان

گرجستان در جدول کلمات

گرجستان
تفلیس
رتبه ای که کشور گرجستان از نظر رشد اقتصادی در جهان دارد
هشتمین

گرجستان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی گرجستان

کمیل قیصری ٢١:١٤ - ١٣٩٦/٠٦/٢٢
سرزمین کشاورزان(یونانی)
|

پیشنهاد شما درباره معنی گرجستاننام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• گرجستان دختر   • گرجستان باتومی   • گرجستان مناطق دیدنی   • زبان گرجستان   • گرجستان تور   • گرجستان دیسکو   • گرجستان تفلیس   • نقشه گرجستان   • معنی گرجستان   • مفهوم گرجستان   • تعریف گرجستان   • معرفی گرجستان   • گرجستان چیست   • گرجستان یعنی چی   • گرجستان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گرجستان
کلمه : گرجستان
اشتباه تایپی : 'v[sjhk
آوا : gorjestAn
نقش : اسم خاص مکان
عکس گرجستان : در گوگل


آیا معنی گرجستان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )