انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1100 100 1

گرمی

/garmi/

مترادف گرمی: حرارت، دم، دما، گرما، تندی، حدت، شدت، عتاب

متضاد گرمی: برودت، سردی

معنی گرمی در لغت نامه دهخدا

گرمی. [ گ َ ] (حامص ) حرارت. (دهار) (آنندراج ). مقابل سردی : سُعر، سُعار؛ گرمی آتش. صِلاع ؛ گرمی آفتاب. شَواظ، سواظ؛ گرمی آفتاب. (منتهی الارب ) :
زمینش ز گرمی همی بردمید
ز پوست ددان خاک شد ناپدید.
فردوسی.
نخستین که آتش ز جنبش دمید
ز گرمیش پس خشکی آمد پدید.
فردوسی.
گرمی و سردی ترا هر دو مثال است از ستم
ز آن همی هر یک جهان را زشت و نازیبا کند.
ناصرخسرو.
گرمی را سردی ساز و سردی را گرمی. (کیمیای سعادت ). پس از روزگار جوانی مزاج او [ مردم ] گرم و خشک باشد و این گرمی که جوانان را باشد همان گرمی است که اندر طفلی و کودکی بوده باشد. (ذخیره ٔ خوارزمشاهی ).
سعدی از گرمی بخواهی سوختن
بس که شیرینی تو از حد میبری.
سعدی (طیبات ).
|| مجازاً بمعنی تندی. حدت. شدت. گفتار سخت. عتاب. خشم :
بنرمی چو گردون نهد روزگار
درشتی و گرمی نیاید بکار.
ابوشکور.
ای بدیدن کبود و خود نه کبود
آتش از طبع و در نمایش دود
ای دو گوش تو کر مادرزاد
با توام گرمی و عتاب چه سود.
منصوربن نوح بن منصور سامانی.
از این در فراوان سخن یاد کرد
تهی شد دل یوسف از خشم و درد
شدش گرمی از مغز یکسر برون
چو گل گشت رویش که بد همچو خون.
شمسی (یوسف و زلیخا).
جهاندار چون نامه را کرد گوش
دماغش ز گرمی درآمد بجوش.
نظامی.
ترا با چنین گرمی و سرکشی
نپندارم از خاکی از آتشی.
(گلستان چ مصفا ص 127).
شتاب گیردو گرمی بوقت پاداشن
صبور گردد و آهسته گاه بادافراه.
فرخی.
- گرمی هنگامه ؛ شدت آن :
گرمی هنگامه و زر هیچ نه
زحمت بازار و دیگر هیچ نه.
نظامی.
|| کنایه از جلدی و تیزروی. (آنندراج ). زودی. بالفور. شتاب.تعجیل : گفت برادرم محمد را آنجا به کوه تیز بباید داشت و یا جای دیگر که اکنون بدین گرمی به درگاه آوردن روی ندارد. (تاریخ بیهقی ).
به گرمی کار عاقل به نگردد
به تک دانی که بز فربه نگردد.
نظامی.
به آهستگی کار عالم برآر
که در کار گرمی نیاید بکار.
نظامی.
ز گرمی ره بکار خود نداند
ز خامی هیچ نیک و بد نداند.
نظامی.
|| اخلاص و محبت. (آنندراج ). نزد صوفیه حرارت محبت را گویند. (کشاف اصطلاحات الفنون ) :
تو خوش میباش با حافظ برو گو خصم جان میده
چو گرمی از تو می بینم چه باک از خصم دم سردم.
حافظ.
|| «سرشار» از صفات اوست. (آنندراج ).
- گرمی بازار ؛ رواجی :
اولین کس که خریدار شدش من بودم
مایه ٔ گرمی بازار شدش من بودم.
وحشی بافقی.
با ترکیبات ذیل آید و معانی مختلف دهد:
دهن گرمی. دل گرمی. دهان گرمی. خون گرمی.

گرمی. [ گ َ ] (اِخ ) محمدقاسم کاشانی. از احفاد اهلی شیرازی است و طبعش مفطور به سخن پردازی. از باب ظرافت به لابه در بزم خود او را می بردند و به ملا گربه مخاطبش میکردند:
تنها ز تو بر گرد درت میگردم
گرد دل بیدادگرت میگردم
رنجیده ام و بطلعتت میمیرم
بیزارم و بر گرد سرت میگردم.
(صبح گلشن چ هند ص 348).

گرمی. [ گ َ ] (اِخ ) از اهل بروجرد است. در واقع مولانا شخصی شوخ و گرم آمیزش است. این مطلع از اوست :
دل بیقرار دارد گله بینهایت از تو
شده وقت آنکه آید بزبان شکایت از تو.
(مجمعالخواص ص 296).

گرمی. [ گ ِ ] (اِخ ) قصبه ٔ مرکز بخش گرمی در صدوسی هزارگزی خاوری شهرستان اردبیل واقع است. منطقه ای کوهستانی دارای هوای گرم و مختصات جغرافیائی آن چنین است : طول 39 درجه و یک دقیقه ، عرض 48 درجه و 3 دقیقه و 35 ثانیه ، اختلاف ساعت با تهران 53 دقیقه و 32 ثانیه یعنی ساعت 12 گرمی ، ساعت 12 و 53 دقیقه و 32 ثانیه ٔ طهران است. جمعیت خود قصبه ٔ گرمی 5100تن است. آب آن از رودخانه های درآورد و بالخارود و چشمه تأمین میشود. محصول آن غلات ، حبوبات. شغل اهالی زراعت و گله داری و صنایع دستی آنان گلیم و قالی بافی میباشد و دارای ادارات ، بخشداری ، پست و تلگراف ، اداره ٔ فرهنگ ، آمار، ثبت اسناد، ژاندارمری ، شهرداری ، شهربانی میباشد. قصبه ٔ گرمی در حدود صد باب دکان از کسبه ٔ مختلفه و دبستان داشته و در دهستان های آن نیز مدارس چهارکلاسه موجود است که هر یک در جای خود شرح داده شده است. بوسیله ٔ تلفن و تلگراف با سیم و بی سیم و پست زمینی با سایر شهرستان ها ارتباط دارد. نام یکی از بخشهای چهارگانه شهرستان اردبیل است. این بخش از شمال به اتحاد جماهیر شوروی ، از باختر توسط رودخانه ٔ درآورد از محال ارسباران (اهر) جدا میشود و از جنوب به شهر (دهستان ارشق )، از خاور به رودخانه ٔ بالخارودمرز شوروی محدود میشود. موقعیت طبیعی آن کوهستانی وموقعیت مغان جلگه هوایش گرمسیر میباشد. این بخش از پنج دهستان بشرح زیر تشکیل یافته : دهستان مغان شامل 96 آبادی ، جمعیت آن 12043 تن است ، دهستان اجارود شامل 88 آبادی ، جمعیت آن 19564 تن است ، دهستان برزند شامل 34 آبادی ، جمعیت آن 3818 تن است ، دهستان انگوت شامل 56 آبادی ، جمعیت آن 15678 تن است ، دهستان خروسلو شامل 55 آبادی ، جمعیت آن 5304 تن است. جمع قراء بخش 329 آبادی و جمعیت آن در حدود 56497 تن است. دارای راه شوسه به اردبیل میباشد. در این راه یک شعبه به بیله سوار منتهی میشود. شرح دهستانهای مربوطه ٔ بخش در جای خود ذکر شده است. (فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

گرمی.[ گ َ ] (اِخ ) دهی است جزء دهستان انگوت بخش گرمی شهرستان اردبیل ، واقع در 24هزارگزی گرمی و 10هزارگزی ارابه رو گرمی به پیله سوار هوای آن گرم ، دارای 209 تن سکنه است. آب آنجا از چشمه تأمین میشود. محصول آنجاغلات و حبوبات و شغل اهالی زراعت و گله داری است. راه آنجا مالرو است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

معنی گرمی به فارسی

گرمی
۱ - یکی از بخشهای شهرستان اردبیل . این بخش از شمال به کشور اتحاد جماهیر شوروی از باختر به ارسباران از جنوب به شهرستان مشکین و از خاور به رود خانه بالهارود در مرز شوروی محدود است . کوهستانی و گرمسیر و دارای ۵۶۴٠۷ تن سکنه . این بخش از ۵ دهستان و ۲۳۹ ده تشکیل شده . ۲ - قصبه مرکز بخش گرمی واقع در ۱۳٠ کیلومتری شمال خاوری شهرستان اردبیل . گرمسیر و دارای ۷۵۳۷ تن سکنه . رودخانه های [ در آورد ] و [ بالها رود ] آنرا مشروب میسازند .
۱ - گرم بودن حرارت مقابل سردی : .... گرمی آتش بدان برسد و خود آتش ازو دور باشد . ۲ - تندی شدت . ۳ - عتاب گفتار تند : ای دو گوش تو کر مادر زاد با توام گرمی و عتاب چه سود ? ( منصور بن نوح بن منصور سامانی ) ۴ - جلدی : چالاکی . ۵ - تندی سرعت شتاب : گفت : برادرم محمد را آنجا بکوهتیز بباید داشت و یا جای دیگر که اکنون بدین گرمی بدرگاه آوردن روی ندارد . ۶ - حرارت محبت ( کشاف اصطلاحات ) اخلاص و محبت . ۷ - ( اسم ) غذایی حار : حکیم موسی را برایش آوردم . گفت : ثقل سرد کرده . من هم تا توانستم گرمی بنافش بستم . یا حس گرمی و سردی ( حس حرارت و برودت ) . حسی است که باید آنرا از حس لامسه ( بساوایی ) مجزا و ممتاز دانست زیرا سردی و گرمی از جهت ماهیت خود با حس تماس و فشار فرق دارند و هم از جهت عضو بدنی که واسط. حصول آنهاست . در پوست بدن در مجاورت ذرات لمسی ذرات دیگری یافت میشود دسته ای از آنها ذرات گروز و دسته ای دیگر ذرات روفینی نام دراند و عضو حقیقی حس سردی و گرمی هستند . بعضی از آزمایشها امتیاز حس حرارت و برودت را از حس لامسه بخوبی آشکار ساخته است از آن جمله است تجرب. مشهور پروفسور ریشه . این دانشمند پس از تزریق استریکنین به قورباغه او را زیر تاثیر تماس و حرارت هر دو قرار داده ملاحظه کرد که حیوان از کوچکترین برخوردی که با پوست بین انگشتانش میشد تکانی شدید میخورد در صورتی که نزدیک شدن آهن گداخته را بپوست بدن خود حس نکرده بیحرکت میماند . یا گرمی بازار . رواج رونق . یا گرمی خونابه . بسیاری و شتاب در گریه . یا گرمی طبیعی . حرارت طبیعی حرارت غریزی : گرمی و طبیعی آن بود که جسم را از طبع خویش آید . یا گرمی ناطبیعی . حرارت غیر طبیعی : و گرمی ... ناطبیعی آن بود که از سببی بیرون آید و سبب بیرونی مر گرمی را سه گونه بود .
( صفت ) آنچه گرمی پذیرد قبول کنند. گرما : و هر چه شعاع پذیرفت و گرمی پذیر بود گرم شود .
( صفت ) ۱ - دارند. گرما حار . ۲ - دارند. مزاج گرم : و روغن قرع آنک از دان. شیرین گیرند گرمی دار را منفعت کند ...
[ گویش مازنی ] /garmi daashten/ فرد حساس به گرما - دارای مزاج گرم
( اسم ) تبهای بثوری را گویند از قبیل آبله مخملک و سرخک که پس از تب دانه های چرکی بر روی پوست بروز میکند ( در بعضی قسمتهای پوست بر حسب نوع مرض بیشتر ظاهر میشود ) تبهای دانه یی تبهای بثوری .
( صفت و اسم ) ۱ - بعضی کلم. گرماسنج را بجای ترمومتر و میزان الحراره بکار برده اند . ۲ - فرهنگستان این کلمه را بجای کالریمتر پذیرفته است و آن عبارت از آلتی است که برای اندازه گرفتن درج. حرارت جسمی بکار میبرند . گرماسنج سانتیگراد بصد درجه تقسیم میشود . درج. صفر مطابقت دارد با آب در حالت یخ بندان و صد درجه برابر است با آب جوشان .
( مصدر ) مهربانی کردن مهر ورزیدن : چو آمد برش تنگ برخاست زود فراوان بپرسید و گرمی نمود .
( مصدر ) ۱ - غلبه کردن گرما بر مزاج کسی : ... گرمیش کرده . ۲ - علاقه نشان دادن مهر ورزیدن : میر با تو زخوی نیک بدل گرمی کرد گرچه رد سرما با میر نرفتی بسفر . ( فرخی ) ۳ - خشمگین شدن عصبانی شدن .
۱- قوی پشتی اعتماد اطمینان استظهار. ۲- مدد کاری تقویت امداد یاری .
حالت و وضع خون گرم مهربانی مودت .
[ گویش مازنی ] /zele garmi/ گرمای شدید ظهر تابستان
مجلس آرایی

معنی گرمی در فرهنگ معین

( ~ . نُ یا نَ دَ)(مص ل .)مهربانی کردن .
( ~. گَ) (حامص .) ۱ - به کسی متکی بودن ، اعتماد. ۲ - مددکاری .

معنی گرمی در فرهنگ فارسی عمید

گرمی
گرم بودن.
* گرمی نمودن: (مصدر لازم) [قدیمی، مجاز]
۱. دوستی نشان دادن، اظهار دوستی کردن.
۲. مهر ورزیدن، مهربانی کردن.
۱. تکیه داشتن به کسی یا چیزی، استظهار.
۲. اعتماد، اطمینان: گرَم پشت گرمی ز یزدان بُوَد / همیشه لب بخت خندان بود (فردوسی: ۴/۲۰۷).
خواب اندک، چرت.

گرمی در دانشنامه ویکی پدیا

گرمی
گرمی می تواند به موارد زیر یا نسبت با آنها اشاره کند:
گرمی (شهر)، از شهرهای استان اردبیل ایران و مرکز شهرستان گرمی
شهرستان گرمی
گرما
گرم
گرمی (پزشکی)، مربوط به مزاج (پزشکی سنتی)
گرمی (گرجستان) یک بنای تاریخی متعلق به قرن شانزدهم میلادی
جایزه گرمی (به انگلیسی: Grammy Awards) که توسط انجمن آمریکایی صنعت ضبط موسیقی به دستاوردهای برجسته در تولید موسیقی تعلق می گیرد
گِرمی از شهرهای قدیمی استان اردبیل ایران و مرکز شهرستان گرمی و جزئی از دشت مغان است. این شهر بر سر چشمه رودخانه گرمی چای یا اوجارود بناشده است به نحوی که سه رود در میانه شهر به هم ملحق شده و اجارود یا گرمی چای را ایجاد می نمایند.قالغانلو طبیعت دریاچه قالغانلو در روستای خان کندی   خان کندی طبیعت روستای خان کندی در مرز جمهوری آذربایجان   خان کندی رویش لاله های خان یوردی روستای خان کندی   خان کندی شبنم روی گل های آسمانی خان کندی   خان کندی گلهایی از گلستان خان یوردی   ابشار همیشگی کول باارتقاع زیاد   طبیعت مجاور شهر گرمی
شهرستان گرمی از شمال با شهرستان های بیله سوار و پارس آباد، از غرب با شهرستان کلیبر (آذربایجان شرقی) از جنوب با شهرستان مشگین شهر و از شرق با جمهوری آذربایجان همسایه است. شهرستان گرمی از جنوب به دامنه کوه های صلوات، از شمال به کوه های خروسلو از غرب به رود دره رود و از شرق به بالهارود محدود می شود.
براساس تقسیمات کشوری شهرستان مغان (گرمی) دارای وسعتی معادل ۱۷۲۵٫۲ کیلومتر مربع می باشد.
پست ترین نقطه شهرستان در شمالغرب شهرستان و در روستای خان محمدلو واقع است که حدود ۲۴۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و مرتفع ترین نقطه شهرستان کوه های صلوات در جنوب روستای خان کندی است که حداکثر ۲۲۰۰ متر ارتفاع دارد.
گِرمی از شهرهای قدیمی استان اردبیل ایران و مرکز شهرستان گرمی و جزئی از دشت مغان است.
مختصات: ۴۲°۰۰′ شمالی ۴۵°۳۹′ شرقی / ۴۲٫۰۰۰°شمالی ۴۵٫۶۵۰°شرقی / 42.000; 45.650
گرِمی (به گرجی: გრემი) (Gremi) یک بنای تاریخی متعلق به قرن شانزدهم میلادی – قلعهٔ سلطنتی و کلیسای فرشتگان – در ایالت کاختی گرجستان می باشد. این مجموعه از شهر پررونق گرِمی برجای مانده و در شرق آن روستایی جدید با همان نام در منطقه قوارلی، ۱۷۵ کیلومتری شرق تفلیس، پایتخت گرجستان واقع شده است.
گرِمی، پایتخت پادشاهی کاختی بود و به عنوان یک شهر فعال برای خرید و فروش در جاده ابریشم و اقامتگاه سلطنتی محسوب می شد تا اینکه در سال ۱۶۱۶ میلادی شاه عباس یکم آنرا با خاک یکسان کرد. این شهر هرگز به رونق و پیشرفت گذشته اش دست پیدا نکرد و پادشاهان کاختی، پایتخت را به تلاوی منتقل کردند.
مساحت این شهر تقریباً ۴۰ هکتار می باشد و از سه بخش اصلی – مجموعهٔ کلیسای فرشتگان، اقامتگاه سلطنتی و بخش تجاری تشکیل شده است. مطالعات دقیق باستان شناسی منطقه به ترتیب در سالهای ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۹ میلادی و ۱۹۶۳ تا ۱۹۶۷ میلادی توسط: ا. مامولاشویلی و پ. زکریا انجام گرفته است. از سال ۲۰۰۷ میلادی موضوع گنجاندن بناهای تاریخی گرمی در سایت های میراث جهانی یونسکو مطرح شد.
مختصات: ۳۹°۰۵′۲۳″شمالی ۴۷°۵۳′۰۱″شرقی / ۳۹٫۰۸۹۸۳۴۳°شمالی ۴۷٫۸۸۳۶۵۳۶°شرقی / 39.0898343; 47.8836536
گرمی انگوت روستایی است که در استان اردبیل، شهرستان گرمی، بخش انگوت، دهستان انگوت شرقی قرار دارد.
بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت این روستا ۵۰۴ نفر با ۱۰۰ خانوار بوده است.
۵۶مین مراسم جایزه گرمی در ۲۶ ژانویه ۲۰۱۴ و در سالن استیپلز سنترلس آنجلس، کالیفرنیا برگزار شده. این مراسم برای سومین بار توسط ال ال کول جی میزبانی شد. این مراسم به خاطر بازی های المپیک زمستانی ۲۰۱۴ سوچی، مانند سال ۲۰۱۰، به جای فوریه در ژانویه برگزار شد.
پنج: دفت پانک
چهار: فارل ویلیامز، باب لودویگ، مکلمور و رایان لوئیس
سه: جاستین تیمبرلیک، پیتر فرانکو، میک گزاسکی،
دو: جی-زی، لرد
افرادی که در این مراسم چندین جایزه بدست آوردند:
۵۷مین مراسم جایزهٔ گرمی در تاریخ ۸ فوریهٔ ۲۰۱۵ در سالن استیپلز سنتر در لس آنجلس، کالیفرنیا برگزار شد. این مراسم بطور زنده از شبکهٔ سی بی اس پخش شد. در مجموع ۸۳ جایزه به هنرمندان اعطا گردید.
نامزدها در ۵ دسامبر ۲۰۱۴ اعلام شدند. نامزدهای جایزه گرمی برای بهترین آلبوم سال طی برنامهٔ تلویزیونی ویژه ای به مناسبت جشن سال نوی میلادی اعلام شدند.
جوایز گرمی ۲۰۱۶ روز دوشنبه ۱۵ فوریه ۲۰۱۶ در استیپلز سنتر لس آنجلس برگزار شد. جوایز این مراسم به بهترین خوانندگان، ترانه سرایان و آهنگ سازان فعال در بین ۱ اکتبر ۲۰۱۴ تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۵ رسید. پیش برنامه تلویزیونی مراسم، که به صورت رسمی به اسم مراسم افتتاحیه شناخته شده است و در آن اکثر جوایز را اهدا می کنند نزدیک به محل مراسم در تئاتر مایکروسافت برگزار شد. این شانزدهمین بار است که مراسم در استیپلز سنتر برگزار می شود. همچینین این مراسم در دیرترین تاریخ از سال ۲۰۰۳ به بعد برگزار شد. مراسم سال ۲۰۰۳ در ۲۳ فوریه اجرا شد.
اجرای ریحانا نیز که از پیش برنامه ریزی شده بود به دلیل برونشیت حاد او و وضعیت جدی و وخیمش برگزار نشد.
برخلاف سال های قبل که مراسم در روز یکشنبه برگزار می شد، نسخه ۲۰۱۶ آن برای اولین بار در روز دوشنبه اجرا شد که با بهره گیری از تعطیلات طولانی مدت روز رئیس جمهوری آمریکا همراه بود. مراسم در ایالات متحده توسط سی بی اس به پخش در آمد. برای اولین بار سی بی اس وابسته به نیمه غربی کشور حق پخش زنده مراسم گرمی از نیمه شرقی کشور را داشت به علاوه حق پخش تکرار در زمان های پربیننده محلی.
نامزدان ۵۸مین مراسم جایزه گرمی، در ۷ دسامبر ۲۰۱۵ اعلام شدند. کندریک لامار با ۱۱ نامزدی بیشترین تعداد نامزدی را دریافت کرد. او چهارمین رپری است که توانست بیشترین نامزدی را در یک شب به دست بیاورد. او موفق به شکست رکورد امینم و کانیه وست که ۱۰ نامزدی در یک شب بودند شد. همچنین در کل او در جایگاه دوم بیشترین تعداد نامزدی در یک شب پس از مایکل جکسون (با ۱۲نامزدی در سال ۱۹۸۴) قرار گرفت. پس از او تیلور سوئیفت و د ویکند با ۷ نامزدی بیشترین تعداد نامزدی را دریافت کردند. آهنگساز مکس مارتین نیز با ۶ نامزدی بیشترین تعداد نامزدی را به عنوان هنرمند غیراجرایی دریافت کرد. ال ال کول جی برای پنجمین سال متوالی میزبان این مراسم بود. موزیک ویدئو "مرا شبیه خودت کن" از گوئن استفانی در حین چهار دقیقه پیام های بازرگانی گرمی که از سی بی اس پخش می شد، اجرا، فیلمبرداری و به صورت زنده پخش شد.
کندریک لامار با کسب ۵ جایزه از جمله جایزه بهترین آلبوم رپ، بیشترین تعداد جایزه را دریافت کرد. تیلور سوئیفت با کسب سه جایزه از جمله جایزه آلبوم سال که برای آلبوم ۱۹۸۹ دریافت کرد به تنها زنی تبدیل شد که توانسته دو بار جایزه آلبوم سال را به عنوان هنرمند اصلی کسب کند. همچنین آلاباما شیکز، سه جایزه از جمله جایزه بهترین آلبوم آلترناتیو را کسب کرد. اد شیرن دو جایزه از جمله جایزه بهترین ترانه سال را برای ترانه بلند بلند فکر کردن کسب کرد. مارک رانسون و برونو مارس جایزه رکورد سال را برای ترانه فانک بالاشهری کسب کردند و مگان ترینر جایزه بهترین هنرمند جدید را کسب کرد.
ایستگاه هواشناسی سینوپتیک شهرستان گرمی یکی از ایستگاههای سینوپتیک اصلی بین المللی شناخته شده بوده که درشهرستان گرمی استان اردبیل واقع شده است.
بخش مرکزی شهرستان گرمی یکی از بخش های تابعه شهرستان گرمی در استان استان اردبیل ایران است.
بخش مرکزی شهرستان گرمی
دهستان اجارود غربی
دهستان اجارود مرکزی
شامل روستاهای: اوجاق الازار، سینه سر، امراهلو، ایلخچی سفلی، حسن کندی، خانبلاغی، زنگیر، اژدرلو، القناب، ایلخچی علیا، حمزه خانلو، قهرامانلو، ماه پری** دهستان انی
شهرها: گرمی
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان گرمی در سال ۱۳۸۵ برابر با ۴۹۷۵۱ نفر بوده است.
پنجاه وچهارمین مراسم جایزه گرمی در ۱۲ فوریه ۲۰۱۲ در استیپلز سنتر در لس آنجلس برگزار ش و از شبکه سی بی اس پخش شد. ال ال کول جی مجری رسمی برنامه بود. این بعد از هفت سال بود که برنامه یک مجری رسمی داشت. نامزدها در ۳۰ نوامبر ۲۰۱۱ معرفی شدند. کانیه وست با هفت نامزدی بیشتری میزان نامزدی را داشت و بعد از آن ادل, فو فایترز, و برونو مارس هر کدام شش نامزدی داشتند و بعد از آن لیل وین, اسکریلکس, و ردیوهد در پنج زمینه نامزد شدند.
آلیشا کیز و بونی ریت — بهترین تک خوانی پاپ را معرفی کردند
مارک آنتونی و فرگی —بهترین اجرای رپ را معرفی کردند
ریبا مک اینتایر — جیسون آلدین و کلی کلارکسون را معرفی کردند
جک بلک — فو فایترز معرفی کرد
ماریو منیگهام, پائولی پرتی و ویکتور کروز — بهترین اجرای راک را معرفی کردند
رایان سیکرست — مارون فایو, فاستر د پیپل و بیچ بویز را معرفی کرد
استیوی واندر — پل مک کارتنی را معرفی کرد
کامن و تاراجی هنسن — بهترین آلبوم اراندبی را معرفی کردند
نیل پاتریک هریس — ترانه سال را معرفی کرد
کیت بکینسیل (با ال ال کول جی) — کیتی پری را معرفی کرد
میراندا لمبرت و دیرکس بنتلی —بهترین آلبوم کانتری را معرفی کرد
گوئینت پالترو — ادل را معرفی کرد
تیلور سوئیفت — بزرگداشت به گلن کمپبل را معرفی کرد
کری آندروود و تونی بنت — بهترین هنرمند جدید را معرفی کرد
کوئست لاو (با ال ال کول جی) — کریس براون, داوید گتا, ددماو۵, فو فایترز و لیل وین را معرفی کرد
دریک (خواننده رپ) — نیکی میناژ را معرفی کرد
لیدی آنتبلوم — ضبط سال را معرفی کرد
دایانا راس (با ال ال کول جی) — آلبوم سال و پل مک کارتنی را معرفی کرد
5:00–8:30 p.m. PST (مراسم اصلی)
ادل هر شش بخشی که نامزد شد بود، جایزه برد منجمله بهترین آلبوم سال، بهترین ترانه سال و بهترین ضبط سال.
شب قبل از مراسم ویتنی هیوستون در لس آنجلس درگذشت، و به همین خاطر جنیفر هادسون به بزرگداشت ویتنی هیوستون من همیشه عاشقت خواهم بود را خواند.
پنجاه و نهمین مراسم جایزه گرمی در ۱۲ فوریه ۲۰۱۷، در سالن استیپلز سنترلس آنجلس، کالیفرنیا برگزار شده است. جوایز این مراسم به بهترین ضبط، ترانه سرایان و خوانندگان فعال در بین ۱ اکتبر ۲۰۱۵ تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۶ داده شد. نامزدهای این مراسم در ۶ دسامبر ۲۰۱۶ اعلام شدند.جیمز کوردن برای اولین بار، میزبان این مراسم بود. بیانسه با ۹ نامزدی بیشترین نامزدی را برای جوایز گرمی داشت. ادل و دیوید بووی با دریافت ۵ جایزه از جمله آلبوم سال برندگان بزرگ این مراسم بودند.
"سلام" - ادل
"تشکیلات" - بیانسه
"۷ سال" - لوکاس گراهام
"کار" - ریحانا به همراه دریک
"استرس زده" - تونتی وان پایلوتس
اولین مجموعه از افرادی که در این مراسم اجرا خواهند داشت در ۱۶ ژانویه اعلام شدند.
ضبط سال
آلبوم سال
پنجاه و هفتمین مراسم جایزهٔ گرمی در تاریخ ۸ فوریهٔ ۲۰۱۵ در سالن استیپلز سنتر در لس آنجلس، کالیفرنیا برگزار شد. این مراسم بطور زنده از شبکهٔ سی بی اس پخش شد. در مجموع ۸۳ جایزه به هنرمندان اعطا گردید.
Morning Phase – بک هانسن
بیانسه – بیانسه
x – اد شیرن
در ساعت تنهایی – سم اسمیت
دختر – فارل ویلیامز جایزه گرمی برای بهترین ضبط سال
«با من بمان» – سم اسمیت
«خواستنی» – ایگی آزالیا همراه با چارلی ایکس سی ایکس
«چلچراغ» – سیا فارلر
«از ذهنم پاکش کنم» – تیلور سوئیفت
«همش تو فکر بمم» – مگان ترینر
نامزدها در ۵ دسامبر ۲۰۱۴ اعلام شدند. نامزدهای جایزه گرمی برای بهترین آلبوم سال طی برنامهٔ تلویزیونی ویژه ای به مناسبت جشن سال نوی میلادی اعلام شدند.
جایزهٔ تالار مشاهیر گرمی (به انگلیسی: Grammy Hall of Fame Award) یک جایزهٔ مخصوص است که توسط مراسم جایزه گرمی از سال ۱۹۷۳ به آلبوم ها و تک آهنگ هایی که دارای «اهمیت تاریخی یا کیفی» هستند اهدا می شود. از شرایط دیگر ثبت آثار در این تالار این است که حداقل ۲۵ سال از انتشار رسمی آن اثر گذشته باشد. این جایزه به آلبوم ها و تک آهنگ ها در تمام سبک های موسیقی اهدا می شود.
وب گاه رسمی
تا سال ۲۰۱۰ حدود ۸۵۰ آلبوم و تک آهنگ، موفق به دریافت این جایزه شدند. (از سال ۱۹۰۰ تا به امروز، صدها هزار آلبوم و تک آهنگ در جهان منتشر شده است.)
جایزهٔ اسطورهٔ گرمی یا جایزهٔ افسانهٔ گرمی (به انگلیسی: Grammy Legend Award) که با نام های جایزهٔ اسطورهٔ زندهٔ گرمی نیز شناخته می شود، جایزه ای مخصوص است که توسط مراسم جایزهٔ گرمی به هنرمندانی داده می شود که تأثیر و نفوذ قابل توجهی بر صنعت موسیقی و ضبط داشته باشند. همچنین هنرمندی که نامزد این جایزه می شود باید در قید حیات باشد. تا به امروز ۱۴ هنرمند موسیقی و یک گروه موسیقی موفق به دریافت این جایزه شده اند.
صفحهٔ جایزهٔ اسطورهٔ گرمی در وب گاه رسمی جایزه گرمی
جایزهٔ اسطورهٔ گرمی نخستین بار در سال ۱۹۹۰ میلادی به اندرو لوید وبر، لیزا مینلی، اسموکی رابینسون و ویلی نلسون اهدا شد. در سال ۱۹۹۱ میلادی، ۴ موسیقی دان دیگر این جایزه را دریافت کردند: آرتا فرانکلین، بیلی جوئل، جانی کش و کوئینسی جونز. در سال ۱۹۹۲ باربارا استرایسند و در سال ۱۹۹۳ مایکل جکسون دریافت کنندگان این جایزه بودند.
پس از آن که جایزهٔ اسطورهٔ گرمی در سال ۱۹۹۴ به کورتیس مایفیلد و فرانک سیناترا اهدا شد، به مدت ۴ سال به کسی اهدا نشد و سپس در سال ۱۹۹۸ به لوچیانو پاواروتی، خوانندهٔ تِنور اُپرا اهدا شد. در سال بعد، التون جان برندهٔ این جایزه شد. در سال ۲۰۰۳ نیز گروه بی جیز این جایزه را بردند.
مراسم جایزهٔ گرمی (یا در اصل: جایزهٔ گرامافون) از سال ۱۹۵۸ میلادی، توسط آکادمی ملی علوم و هنرهای ضبط به اهدای جایزه های گوناگون به برترین هنرمندان موسیقی سال می پردازد. این مراسم معتبرترین مراسم در صنعت موسیقی و ضبط است و ارزش آن همانند جایزه اسکار در صنعت فیلم، جایزه امی در تلویزیون و جایزه تونی در تئاتر است.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با گرمی

گرمی در جدول کلمات

گرمی بازار
رونق
گرمی بخش خانمان سوز
اتش
گرمی و رونق کالا و بازار
رواج
انداز گرمی یا سردی
دما
اندازه گرمی یا سردی
دما

معنی گرمی به انگلیسی

cordiality (اسم)
خوش رویی ، مهربانی ، گرمی ، خونگرمی ، صمیمیت ، مودت قلبی
heat (اسم)
تندی ، نوبت ، اشتیاق ، حرارت ، گرمی ، گرما ، وهله ، تحریک جنسی زنان ، طلب شدن جانور
stew (اسم)
نگرانی ، گرمی ، تاس کباب ، داغی
zeal (اسم)
شوق ، غیرت ، حرارت ، گرمی ، تعصب ، ذوق ، جانفشانی ، حمیت
fervor (اسم)
شوق ، غیرت ، گرمی ، خونگرمی ، التهاب ، اشتیاق شدید ، حرارت شدید
ardor (اسم)
شوق ، تب و تاب ، غیرت ، حرارت ، گرمی ، خونگرمی
mettle (اسم)
غیرت ، گرمی ، جنس ، فطرت ، جرات ، خمیره
fervency (اسم)
شوق ، غیرت ، گرمی ، خونگرمی
warmth (اسم)
ملایمت ، حرارت ، گرمی ، تعادل گرما
glow (اسم)
گرمی ، تابش ، تاب
zing (اسم)
روح ، گرمی ، قدرت ، زور ، انرژی ، جیغ شدید و تند ، صدایی شبیه جیغ
rut (اسم)
عادت ، اثر ، گرمی ، خط ، شهوت ، روش ، رد جاده ، خط شیار

معنی کلمه گرمی به عربی

گرمی
اخدود , تاجج , حرارة , حساء , حماس , حماسة , دفء , قوة الشخصية , وهج
ثقة

گرمی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

رضاآپادانا ١٢:٥١ - ١٣٩٧/٠٨/٠٨
حرارت
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• گرمی ایران   • بیماری گرمی   • شهر گرمی   • نقشه گرمی   • غذای گرمی   • گرمی دانشگاه   • جایزه گرمی   • عکس شهرستان گرمی   • معنی گرمی   • مفهوم گرمی   • تعریف گرمی   • معرفی گرمی   • گرمی چیست   • گرمی یعنی چی   • گرمی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گرمی
کلمه : گرمی
اشتباه تایپی : 'vld
آوا : garmi
نقش : اسم
عکس گرمی : در گوگل


آیا معنی گرمی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )