انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1080 100 1

گروگان گیری

گروگان گیری در دانشنامه ویکی پدیا

گروگان گیری
گروگان گیری به عملی گویند که در آن فرد یا گروهی به منظور اخذ، معاوضه، یا نیل به اهدافی اقدام به نگهداری غیرقانونی افرادی دیگر می کنند.
عکس گروگان گیری
«گروگان گیری» (انگلیسی: The Hostage) فیلم درام صامت آمریکایی است به کارگردانی رابرت تورنبی که در سال ۱۹۱۷ منتشر شد.
«گروگان گیری» (انگلیسی: Hostage (1983 film)) یک فیلم به کارگردانی فرانک شیلدز است که در سال ۱۹۸۳ منتشر شد.
«گروگان گیری» (انگلیسی: Hostage (film)) یک فیلم در سبک اکشن و مهیج است که در سال ۲۰۰۵ منتشر شد.
حادثه گروگان گیری سیدنی ۲۰۱۴ در روز ۱۵ دسامبر ۲۰۱۴ در ساعت ۹:۴۴ صبح در ایالت نیو ساوت ولز در استرالیا آغاز شد و در ساعت ۲:۴۴ صبح روز ۱۶ دسامبر با دخالت پلیس پایان گرفت.
Unknown number of hostages remaining
11 hostages escaped
در این حادثه یک فرد مسلح وارد یک کافه متعلق به شرکت سازندهٔ شکلات لیندت اند اشپرونگلی در مرکز سیدنی شد و تعدادی از کارکنان و مشتریان درون کافه را به گروگان گرفت. فرد گروگانگیر کمی بعد به نام شیخ هارون شناسایی شد که پناهنده ای ایرانی الاصل است. این گروگان گیری با حملهٔ پلیس به پایان رسید. مردی که اقدام به گروگان گیری نموده بود، یکی از درخواستهایش این بود بود که پرچم «دولت اسلامی عراق و شام (داعش)» در اختیارش قرار گیرد، اما پرچمی که در اختیار وی قرار گرفت و در کافه نشان داده شد شبیه پرچم «حکومت اسلامی» نبود، هرچند شهادتین بر آن نقش بسته بود و زمینه سیاه داشت. همچنین وی ادعا کرده بود چهار بمب در نقاط مختلف شهر کار گذاشته شده است.
همزمان با گروگان گیری در مرکز شهر سیدنی، خانه اپرای شهر نیز در پی کشف بسته ای مشکوک، تخلیه و تعطیل شد.
پس از ۱۶ ساعت گروگانگیری، پلیس سیدنی رسماً تأیید کرد که گروگان گیری پایان یافته است.
تصرف سفارت آمریکا (به انگلیسی: U.S. Embassy siege) یا بحران گروگان گیری در ایران (به انگلیسی: Iran hostage crisis) و هم چنین در ادبیات رسانه ای دولتی ایران «تسخیر لانهٔ جاسوسی»، به دوران ۴۴۴ روزهای از دشمنی سیاسی-نظامی میان دولت انقلابی ایران و ایالات متحده آمریکا گفته می شود که در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۵۸ (برابر با ۴ نوامبر ۱۹۷۹) با حملهٔ تعدادی از فعالان دانشجویی موسوم به دانشجویان پیرو خط امام به سفارت آمریکا در تهران آغاز شد و با به گروگان گرفته شدن ۶۶ دیپلمات آمریکایی به یکی از عمده ترین بحران های بین المللی تبدیل شد. گروگان گیری در تاریخ ۳۰ دی ۱۳۵۹ (برابر با ۲۰ ژانویه ۱۹۸۱) با پذیرش قرارداد الجزایر از سوی دولت های ایران و ایالات متحده آمریکا پایان یافت. به گزارش بی بی سی و نیویورک تایمز در دسامبر ۲۰۱۵ اعلام شد که پس از ۳۵ سال کنگره ایالات متحده موفق شده است که قانونی را تصویب نماید که از محل جریمه بانک فرانسوی پاریباس که به علت نقض تحریم های ایران، سودان و لیبی حدود ۹ میلیارد دلار جریمه شده بود به هر یک از ۵۳ دیپلماتی که ۴۴۴ روز در تهران گروگان گرفته شده بودند حدود ۴ میلیون و چهارصد هزار دلار غرامت پرداخت شود که معادل حدوداً روزی ۱۰ هزار دلار خواهد بود. البته پس از تصرف سفارت آمریکا مدارکی از دخالت ایالات متحده در ایران کشف شد که توسط اعضای سفارت تقریباً از بین رفته بودند.
«یکی از این اسناد در مورد فردی بود که سازمان سیا از او با عنوان LURE/1 SD نام می برد. در دی ماه ۱۳۵۸، در گاو صندوق اتاق رئیس پایگاه سیا در تهران، هفت سند دربارهٔ این فرد پیدا کردیم. نخستین سند، به تاریخ ۲۷ ژوئیه ۱۹۷۹ به گزارش های فردی به نام SD ROTTER که بعدها معلوم شد خسرو قشقایی است، مربوط می شد. وی مقامات سیا را به تماس با شخص دیگری با عنوان SD LURE ترغیب می کرد. در این سند، شمارهٔ تلفن او ذکر شده بود. یکی از مأموران سیا با اسم رمز «گای رادرفورد» در پاریس تحت پوشش یک تاجر به او نزدیک شده بود. SD LURE موافقت کرد که دوباره در تهران با او ملاقات کند.»
بر طبق برخی از اسناد بدست آمده سفارت آمریکا در تهران، به وجود آمدن یک واکنش تند از سوی نیروهای انقلابی و حتی اشغال سفارت و گروگان گرفتن کارمندان آن را پیش بینی کرده بود.
تنها سه روز پس از وقوع انقلاب ۱۳۵۷ و باوجود آن که دولت ایالات متحده دولت جدید ایران را به رسمیت شناخته بود، در صبح روز ۲۵ بهمن ماه، یک گروه مسلح احتمالاً از هواداران سازمان مارکسیست انقلابی موسوم به سازمان چریک های فدایی خلق ایران یا یک گروه مسلح مارکسیست دیگر به سفارت آمریکا در خیابان تخت جمشید یورش بردند. سفیر وقت آمریکا ویلیام سالیوان به تفنگداران دریایی محافظ سفارتخانه دستور داد تا تنها به منظور حفظ جان خود تیراندازی کنند و برای پراکنده کردن چریک هایی که اقدام به بالا رفتن از دیوارها کرده بودند، از گاز اشک آور استفاده نمایند. با وخیم تر شدن اوضاع، سالیوان با دولت موقت تماس حاصل کرده و از آن ها کمک خواست. کارکنان سفارت سپس همگی خود را در اتاق گنبدی شکل مخابره خبر حبس کرده و اقدام به از بین بردن اسناد کردند. پس از آنکه مهاجمان، کارکنان سفارت را به مرگ و آتش زدن اتاق مخابره خبر تهدید کردند، به دستور سالیوان، آنان همگی تسلیم شدند. با اینحال امتناع روح الله خمینی رهبر انقلاب ۱۳۵۷، از تأیید اقدام مذکور، ابراهیم یزدی وزیر امور خارجه دولت موقت را قادر ساخت تا به نمایندگی از دولتش، به این تنش پایان دهد. پس از گذشت دو ساعت، نیروهای کمیته انقلاب به همراه یزدی وارد درگیری شده و موفق شدند چریک ها را به ترک سفارت ترغیب کنند، به این ترتیب در ساعت دوازده ظهر آن روز، کنترل سفارت آمریکا به دست مقامات دولت موقت افتاد. همان روز، روزنامه اطلاعات، در صفحه اول خود ذیل تیتر «سفارت آمریکا سقوط کرد» نوشت: «سرانجام سفارت آمریکا به تصرف ارتش انقلاب و چریک ها درآمد. مأموران سفارت آمریکا و تفنگداران دریایی که از داخل سفارت تیراندازی می کردند، در این دقایق تسلیم شدند و چریک ها و افراد مسلح به داخل سفارت رفتند.» یزدی ضمن عذرخواهی از سالیوان این واقعه را حاصل عوامل کنترل نشده انقلاب دانست و به او اطمینان داد که امنیت آن ها از آن به بعد تضمین خواهد شد.
دولت موقت مهدی بازرگان به این دلیل توسط خمینی انتصاب شده بود که روحانیون هوادار او از مهارت مدیریتی لازم برای اداره دولت بی بهره بودند و روحانیون میانه رو و ملّیون نیز با مداخله آنان در سیاست مخالفت می ورزیدند. دولت موقت، ائتلافی از ملی گرایان مذهبی و سکولار بود که به رغم برخوردار بودن از برخی امتیازات مهم، نتوانست زمینه پیشرفت ناسیونالیسم ایرانی را به عنوان یک عامل سیاسی عمده در ایران پس از انقلاب فراهم کرده و از اوج گیری بنیادگرایی شیعه جلوگیری کند. در آن برهه زمانی که محبوبیت افراد به میزان «انقلابی بودن» و نه لزوماً منطقی بودن طرح های آنان برای آینده بستگی داشت، دولت موقت نسبت به خواست اجتماع، بی تفاوت یا حتی مخالف و از برقراری ارتباط با طبقات پایین اجتماع عاجز بود. هم زمان خمینی که از پایگاه مردمی بالایی برخوردار بود، زیرکانه به تقویت هواداران خویش در سازمان روحانیت و گسترش نهادهای تازه تأسیس انقلابی و دیوان سالاری دولتی اقدام کرد. اقدامی که نوعی دولت در دولت محسوب می شد.
اندکی پس از آغاز به کار دولت، مجلس تازه تأسیس خبرگان که اکثراً از هواداران خمینی تشکیل می شد، اقدام به تدوین قانون اساسی کرد. در این قانون، اختیارات وسیعی به خمینی به عنوان ولی فقیه از جمله فرماندهی نیروهای مسلح و تعیین نیمی از اعضای شورای نگهبان داده شده بود. ملی گرایان، چپ گرایان و مجاهدین خلق با این قانون به مخالفت برخاستند، اما شدیدترین مخالفت ها از سوی کاظم شریعتمداری روحانی میانه رو بود. در این زمان، هواداران روح الله خمینی یا «مکتبی ها» هنوز کاملاً قدرت را دست نگرفته بودند و از این رو به چالش طلبیدن آنان امری ممکن بود، اما مخالفان ولایت فقیه، در متحد شدن با یک دیگر ناتوان بوده و از یک دیگر حمایتی به عمل نیاوردند. در حالی که چپ گرایان و ناسیونالیست ها سرگرم هماهنگ کردن استراتژی خود در مخالفت با قانون اساسی بودند، بحران گروگان گیری کارکنان سفارت آمریکا روی داد. این اتفاق، وضعیت سیاسی کشور را دگرگون کرد، مانع طرح مباحث جدی دربارهٔ قانون اساسی شد و ملی گرایان و چپ ها را وادار به عقب نشینی و اخذ موضع دفاعی کرد. ضمن اینکه موازنه نیروها، به گونه ای آشکار به نفع حامیان روح الله خمینی رقم خورد و بارِ دیگر هرچند ناخواسته، ایالات متحده عاملِ تغییر مسیر سیاسی ایران شد.
حادثه گروگان گیری در مانیل در تاریخ ۲۳ اوت ۲۰۱۰ میلادی در پارک ریزال، مانیل، فیلیپین به وقوع پیوست. این حادثه زمانی رخ داد که مأمور برکنار شدهٔ پلیس ملی فیلیپین وارد یک اتوبوس حامل گردشگران شد. این بازرس ارشد (برابر با درجهٔ نظامی کاپیتان) خشمگین، رونالد مندزا، یک اتوبوس تور حامل ۲۵ گردشکر از هنگ کنگ را دزدید و مسافران آن را گروگان گرفت. او در تلاش باز پس گرفتن شغل از دست رفتهٔ خود بود. او گفت که در قضاوت پروندهٔ برکناری او سهل انگاری شده و به او فرصت مناسب برای دفاع از خودش را نداده اند، و تنها چیزی که می خواسته یک رسیدگی منصفانه بوده.
菲律賓警方圍攻被挾持港人旅行團巴士全過程 (گروگان گیری در مانیل) اوت ۲۳، ۲۰۱۰ - قسمت ۱ در یوتیوب、قسمت ۲ در یوتیوب、قسمت ۳ در یوتیوب、قسمت ۴ در یوتیوب、قسمت ۵ در یوتیوب(چینی)
康泰旅遊巴在菲律賓被脅持事件過程(گروگان گیری در مانیل) در یوتیوب(چینی)
تلاش برای نجات گروگان ها به ده ساعت انجامید و برای این هدف پلیس ملی فیلیپین وارد عمل شد. در حالی که این حادثه به صورت زنده از چندین شبکه تلویزیونی برای میلیون ها بیننده پخش میشید، هشت نفر از گروگان ها و خود مندزا کشته و نه نفر دیگر زخمی شدند. دولت هنگ کنگ بعد از وقوع این حادثه بلافاصله فیلیپین را به لیست سیاه گردشگری اضافه کرد.
گروگان گیر یک عضو پلیس ملی فیلیپین به نام رنالد مندزا، یک مقام عالی رتبه پلیس، به دنبال باز پس گرفتن پست قبلی اش در پلیس ناحیه مانیل بود. پستی که او به جرم اخاذی از دست داده بود.
مندزا با مدرک جرمشناسی فارغ التحصیل شد، به عنوان یک گشت زن به نیروهای پلیس پیوست، و در آینده بازرس ارشد شد. از او ۱۷ بار به خاطر شجاعت تجلیل به عمل آمد. هم دانشگاهی او گفت که مندزا فردی سخت کوش و مهربان بود. در فوریه ۱۹۸۶ مندزا وانتی را با ۱۳ صندوق پر از پول شناسایی کرد که ظاهراً رئیس جمهور و دیکتاتور وقت فردیناند مارکوس قصد خارج کردن آن ها را از کشور داشت. مندزا و تیم او پول ها را به مقامات بالا تحویل دادند. در آن سال مندزا به عنوان یکی از ۱۰ بهترین مأموران پلیس فیلیپین تحسین شد.
بحران گروگان گیری در مدرسه بسلان (به انگلیسی: Beslan school hostage crisis) (هم چنین از آن تحت عنوان محاصره مدرسه بسلان (به انگلیسی: Beslan school siege) یا قتل عام مدرسه بسلان (به انگلیسی: Beslan massacre) نیز نام برده می شود) در اوسیتای شمالی رخ داد. در این رویداد در تاریخ ۱ سپتامبر ۲۰۰۴، طی برگزاری جشن آغاز سال تحصیلی در دبستان شماره یک (SNO) شهر بسلان، جمهوری خودمختار اوستیای شمالی در منطقه قفقاز شمالی فدراسیون روسیه، شماری از اعضای گروه اسلام گرا و جدایی طلب ریاض الصالحین چچن، با صورت های پوشیده و کمربندهای انفجاری و تیراندازی به سمت حاضران در حیاط این دبستان و کشتن چندتن در آغاز گروگان گیری، بیش از ۱٬۱۰۰ نفر از حاضران، از جمله ۷۷۷ کودک، را طی سه روز و بدون دادن آب و غذا، در تالار ورزش دبستان گروگان گرفتند و دربرابر خواهان به رسمیت شناخته شدن استقلال چچن از جانب روسیه شدند. تروریست ها اعلام کردند که گروگان ها تا رسیدن تروریست ها به خواسته هایشان، با آن ها «روزه خواهندگرفت.» برابر اعلام جان به دربردگان، شماری از گروگان ها از تشنگی ناچار به نوشیدن ادرار شده بودند. بسیاری از گروگان ها در طول بحران، از شدت گرما برهنه شده بودند و در فیلم های ضبط شده از جریان عملیات آزادسازی، کودکان برهنه ای دیده می شوند که توسط کمک رسانان از ساختمان آتش گرفته و نیمه ویران دبستان برون آورده می شوند. این حادثه با حمله نیروهای روسیه، چند انفجار و آتش سوزی در درون محل نگهداری گروگان ها و آتش باری سنگین و مرگ ۳۳۴ نفر که بیش از نیمی از آن ها کودک بودند به پایان رسید. بسیاری از کودکان کشته شده، دراثر ضعف ناشی از تشنگی و گرسنگی توان گریز از ریزش آوار را نداشتند. در حدود ۲۰۰ تن نیز گمشده گزارش گردیدند. در این عملیات نیروهای ویژه روسیه نیز ۲۱ نفر از افراد خود را از دست دادند.
در آوریل ۲۰۱۷ دادگاه حقوق بشر اتحادیه اروپا دولت روسیه را به دلیل سهل انگاری در مورد جان گروگان ها کوتاهی در این حادثه تروریستی مجرم شناخت. همچنین براساس رأی دادگاه به بازماندگان و بستگان قربانیان بیش از سه میلیون غرامت باید پرداخت شود.
گروگان گیری دیپلمات ایرانی در یمن اشاره به ربوده شدن نور احمد نیکبخت دیپلمات ایرانی در صنعا پایتخت یمن دارد. این رخداد در تیر ماه سال ۱۳۹۲ شمسی رخ داد. عامل این گروگان گیری گروه القاعده انجام شد. نیکبخت هنگام خروج از منزلش در صنعا توسط یک فرد مسلح وابسته به القاعده ربوده شد.
در ۳۰ تیر ۱۳۹۲ منزلش را به قصد رفتن به محل کارش ترک کرد. در میان راه فرد مسلح ناشناسی راه وی را مسدود کرد و او را از ماشینش پیاده نمود. سپس وی را به محل نامعلومی برد. خود نیکبخت در این باره می گوید: «من در شرایط بسیار مشکلی بودم و از اتفاقات بیرون اطلاعی نداشتم.»"
سرانجام وی در پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۳ از طریق فرودگاه مهرآباد وارد ایران شد و با استقبال خانواده و برخی از مقامات رو به رو شد.
اشغال سفارت ایران در لندن واقعه ای بود که در روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۵۹ (۳۰ آوریل ۱۹۸۰) توسط عده ای مسلح که خود را گروه الشهید از طرفداران خودمختاری خوزستان، استانی در ایران می نامیدند در کنزینگتون جنوبی، لندن آغاز شد و به اشغال شش روزهٔ سفارت ایران در لندن انجامید.
انگیزه قومی در خدمت قدرت حزبی، روایت اشغال سفارت ایران در لندن - شریف نیوز
این ماجرا در نهایت با دخالت نیروهای ویژه بریتانیا (اس. آ. اس) در روز ۱۵ اردیبهشت و با کشته شدن ۵ نفر و دستگیری یک نفر از اشغالگران و آزادی ۲۶ گروگان به پایان رسید.
ساعت ۱۱:۳۰ صبح چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت سال ۱۳۵۹ شش جوان عرب با گذرنامه های عراقی که از بغداد به لندن آمده بودند حمله به سفارت را آغاز کردند. ۲ تن از مردان مسلح که سر و صورتشان را با چفیه عربی قرمز و سفید پوشانده بودند وارد اتاق اصلی گروگان ها شدند. مردان مسلح ۲۶ نفر را به گروگان گرفتند: ۱۷ نفر اعضای سفارت، ۸ نفر مراجعه کننده و یک نفر پلیس نگهبان سفارت. در بین گروگان ها دو نفر کارمندان بی بی سی و دو نفر روزنامه نگار حضور داشتند.
گروگانگیرها گاه خود را عضو سازمان سیاسی خلق عرب مسلمان ایران و گاه جبهه دموکراتیک انقلابی برای آزادی عربستان (خوزستان) معرفی کردند. آن ها گروه ۶ نفره خود را الشهید نامیدند. آن ها در ازای آزادی این گروگان ها خواسته هایی داشتند که باید پذیرفته می شد.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

گروگان گیری در دانشنامه آزاد پارسی

اقدام به نگهداری اجباری شخص یا اشخاصی به رغم اراده و میل آنان به مثابۀ وسیله ای برای تحت فشار گذاشتن طرف ثالث به منظور دست یافتن به هدف یا اهدافی خاص. گروگان گیری از قدیم ترین ابزارهای فشار سیاسی است. فرمانروایان برای جلوگیری از شورش مغلوبان جنگ یا حاکمان دست نشاندۀ خود در سرزمین های دور و نزدیک یک یا چند تن از نزدیکان، به ویژه فرزندان آن ها را در مرکز حکومت به عنوان گروگان نگه می داشتند. با این گروگان ها بیشتر به صورت مهمان رفتار می شد، هرچند که محدودیت های شدید داشتند. گروگان گیری در قرن ۲۰ در مبارزات ناراضیان مسلح با حکومت ها رایج شد و در مبارزات فلسطینی ها علیه اسرائیل دامنۀ وسیع و بین المللی پیدا کرد. مهم ترین واقعۀ گروگان گیری، در این قرن، اشغال سفارت امریکا در تهران و دستگیری ۶۳تن از اعضای آن سفارت بود، که ۵۲ تن از این عده به مدت ۴۴۴ روز در ایران به صورت گروگان نگه داشته شدند. گروگان گیری های سیاسی معمولاً با مذاکرات مستقیم یا با واسطه در ازاء گرفتن امتیاز یا آزادی زندانیان طرف مقابل به پایان می رسد، امّا موارد متعددی نیز از قتل گروگان ها مشاهده شده است. ربوده و ناپدیدشدن دیپلمات های ایرانی در لبنان توسط ایادی اسرائیل در آن کشور و احتمال محبوس بودن آن ها در اسرائیل را نیز می توان از موارد گروگان گیری دانست.

ارتباط محتوایی با گروگان گیری

گروگان گیری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی گروگان گیری   • مفهوم گروگان گیری   • تعریف گروگان گیری   • معرفی گروگان گیری   • گروگان گیری چیست   • گروگان گیری یعنی چی   • گروگان گیری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گروگان گیری
کلمه : گروگان گیری
اشتباه تایپی : 'v,'hk 'dvd
عکس گروگان گیری : در گوگل


آیا معنی گروگان گیری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )