برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1322 100 1

گرگان

/gorgAn/

معنی گرگان در لغت نامه دهخدا

گرگان. [ گ ُ ] (اِ) دشت و بیابان. (برهان ).

گرگان. [ گ ُ ] (اِخ ) پهلوی آن ورکان = هیرکانیا . رک : مارکوارت. شهرستانها ص 12 ح 17: اونوالا 92. (حاشیه ٔ برهان قاطع چ معین ). نام شهری است در دارالملک استرآباد، معرب آن جرجان است. (برهان ). گرگان به اطلاق عام شامل ایالت استراباد است که از شمال به بحر خزر و از شرق به خراسان و از مغرب به طبرستان میکشد. (معجم البلدان از حاشیه ٔ برهان قاطع چ معین ). شهری است که در دارالملک استراباد بود و گرگین میلاد ساخته و معنی ترکیبی گرگان آن گرگ که آن گرگ به کسر نون مفهوم آن است و معرب آن جرجان است. یکی از فصحا گفته :
ز تیغ شیرشکارت هنوز تاگرگان
بسان پیرهن یوسف است خون آلود.
هدایت گفته :
چو گرگ یوسف در من فتاده این گرگان
گناهم اینکه نه زین خطه ام ز گرگانم.
اکنون گرگان نمانده و استرآباد شهری در حوالی رود گرگان آباد است که گویند محل استران گرگین بوده است. (آنندراج ). شهری است به دیلمان ، مر او را ناحیتی بزرگ است و سوادی خرم و کشت و برز بسیار و نعمت فراخ و سرحد میان دیلمان و خراسان و مردمانی اند درشت صورت و جنگی و پاک جامه و بامروت و میهمان دار و این شهر بدو نیم است : شهرستان است و بکرآباد و رود هرند کزطوس برود بمیان این هر دو نیمه بگذرد و مستقر پادشاه طبرستان است و از وی جامه ٔ ابریشم سیاه خیزد و وقایه و دیبا و قزین. (حدود العالم چ تهران ص 84). شهرستان گرگان یکی از شهرستانهای استان دوم کشور، حدود و مشخصات آن به شرح زیر است : حدود: از طرف شمال به شهرستان گنبد قابوس ، از جنوب خطالرأس سلسله ٔ جبال البرز، از خاور دهستان مزدین از بخش میامی و شهرستان بجنورد، از باختر بخش بهشهر و چهاردانگه از شهرستان ساری.
موقعیت طبیعی شهرستان : شهرستان گرگان را میتوان در دو قسمت تشریح نمود. اول قسمت کوهستانی ، دوم قسمت دامنه ودشت :
آ - قسمت کوهستانی ، سلسله جبال البرز در جنوب شهرستان واقع در این قسمت جهت آن تقریباً خاور باختری است و خطالرأس سلسله ٔ مذکور حد طبیعی بین این شهرستان و شهرستان شاهرود است. ابتدای کوهستان و نقاط کمتر از هزار متر ارتفاع دارای هوای معتدل و مرطوب و جنگل است. از هزار متر به بالا به تدریج از انبوه جنگل و رطوبت هوا کاسته شده ...

معنی گرگان به فارسی

گرگان
رودیست که از کوه آلاداغ در اطراف بجنورد سرچشمه گرفته بسمت مغرب جریان یافته و از شهر قدیم گرگان و دشت ترکمن صحرا میگذرد . سپس این رود دو شاخه شده یکی در خواجه نفس و دیگری در جنوب آن وارد گرگان میشود . طول آن ۳٠٠ کیلومتر است .
دهی است از دهستان خسرو آباد شهرستان بیجار
بحر خزر دریای آسکون ( ه.م. ) .
دریای خزر . بحر خزر
درجنوب رود اترک نجد وسیع و کوههای متعدداست . شعب رود گرگان از همین کوهها جاری میشود و از صحرای کوکلان و شهر قدیم گرگان و دشت ترکمن و شمال استر آباد میگذرد و بدو شعبه تقسیم میشود: یکی در خواجه نفس و دیگری در جنوب آن وارد خلیج استراباد میگردد . طول رود گرگان حدود ۳٠٠ کیلومتر و عرض متوسطش حدود ۱۵ متر است .
دهی است از دهستان مرگوز بخش سلوانا شهرستان رضائیه
یکی از دو بخش مهم گرگان صحرای گرگان

گرگان در دانشنامه ویکی پدیا

گرگان
شهر گُرگان تلفظ راهنما·اطلاعات(شهرستان گرگان) مرکز استان گلستان و در جانب شرقی شمال کشور ایران است.
تالار فخرالدین اسعد گرگانی: ساخت تالار فخرالدین اسعد گرگانی شهرستان گرگان در سال ۱۳۵۱ خورشیدی آغاز و در هشتم اردیبهشت ماه ۱۳۵۷ توسط شهبانو فرح دیبا افتتاح گردید. کار ساخت این تالار ۴۵۰ نفره ۶ سال به طول انجامید و طراحی آن به گونه ای انجام شد که دومین سِن استاندارد تالار کشور بعد از تهران در گرگان ساخته شود.
سینما مولن روژ (عصر جدید): سینما مولن روژ در اوایل دههٔ ۴۰ ساخته شد و متعلق به اوانس آرامانیان بود. پس از مصادرهٔ اموال مالک سینما نام آن به سینما رسالت و سپس عصر جدید تغییر یافت.
مرکز تخصصی صنایع دستی اقوام سیستانی در شهرک جامی وابسته به اداره کل میراث فرهنگی وبا مدیریت محمدآذری از مدیران بنیادنیمروز یکی دیگر از مرکزفرهنگی گرگان است
سینما مهتاب گرگان: سینما مهتاب، به خاطر عدم مقاومت ریاست اسبق بنیاد شهید (که سینما در تملکش بود) و شهردار سابق گرگان تبدیل به زندان شد. سینما مهتاب پس از تبدیل شدن به زندان و انتقال زندان از گرگان هنوز در تملک اداره کل زندان های استان گلستان است.
سینما بهمن
سینما کاپری: سینما کاپری نام سینمایی است که در سال ۴۶ با نمایش فیلم اشک ها و لبخندها (آوای موسیقی) در خیابان شالیکوبی گرگان افتتاح شد.
استرآباد
گرگان کنونی تا سال ۱۳۱۶ «اَستَرآباد» یا «اِستارباد» نام داشت. گرگان قدیمی که به عربی جرجان خوانده می شد شهری آباد و مهم بود که در نزدیکی گنبد کاووس امروزی قرار داشته و اینک ویرانه های آن در حوالی امام زاده یحیی بن زید قرار دارد. نام فعلی گرگان که جایگزین نام کهنش، استرآباد شده، در واقع، برگرفته از (جرجان) و گرگان قدیم از شهریور ۱۳۱۶ برای این شهر استفاده شد.
گرگان از شهرهای شمالی ایران است، آب و هوای معتدل دارد. هرچند تابستان های آن نسبتاً گرم و شرجی است. اقلیم منطقه بسیار گوناگون و متنوع است و کوه، جنگل و چمنزار، جلگه و دشت، بیابان و شوره زار، دریا و خلیج، رودخانه و تالاب و زمین کشاورزی را شامل می شود.
عکس گرگان
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با گرگان

گرگان در جدول کلمات

لقب عام ملوک گرگان بود
آناهید

گرگان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

رضا
اصولا این کلمه درحقیقت ترکی بوده وچون در زبان آذری حرف قاف بیشتر بصورت گاف تلفظ میشود ، در طول زمان به این صورت در آمده است ، لذا در حقیقت باید گفت که این کلمه قاره قان بوده که به علت تلفظ آذری و همچنین عدم درک معنی توسط عامه پارسی زبانها تغییر شکل داده . و اما قاره قان یعنی خون سیاه ، ودر نهایت قاره قانله ، نامه طایفه ای بوده که خون تیره تری داشته اند . همانند طایفه قزل قانله ، که به معنی قون طلاها یا همان خون روشنتر بوده وهست
امیرمهدی
در پارسی قدیم "ورگ" به معنی "گرگ" بوده است و پسوند 'آنا' بمعنی "مکان " بکار می رفته ... بنابراین گرگان گرفته شده از ورگان بوده که بشکل "وراگان" در نوشته های زمان هخامنش دیده شده که نام اصیل "دریای کاسپین" بوده است!
مناف
به نظر من گرگان در زبان ترکمنی به معنی رودخانه پر آب رو میگن گور یعنی پر گن هم یعنی آب جاری و ترکمن ها هم شهر گرگان رو این گونه در لهجه استفاده میکنن گورگن
محمدشایستگان
اسم گرگان به نام یک ایل وطایفه ی یموت ازترکمنهای استان گلستان است که ازبندرترکمن تاشهرستان مراوه تپه ختم میشودومردمان ساحل خزر ترکمنستان
محمدشایستگان
ترکمنها درایران به سه ایل بزرگ تقسیم میشودطایفه گوکلان دراطراف جنگل گلستان وبجنوردووطایفه تکه به طوررپراکنده گنبدوبجنوردطایفه یموت 90درصددراستان گلستان است وبه اسم گرگان همان طایفه یموت می باشدازبندرترکمن تابه شهرمراوه تپه ختم میشود
شهریار آریابد
در اوستا " ورکان" و در پارسی کهن " هیرکان" یک واژه و نام کهن ایرانی است که از آمیخته شدن واژه " هیر " به معنا ی ثروت و دارایی با پسوند " کان " به معنای چشمه و معدن ساخته شده و روی هم به معنای چشمه ثروت و دارایی می باشد ، دریای اپاختری و بیشه زارهای پیرامونی هماره تاریخ برای مردم ایران سرچشمه دارایی و دولتمندی بوده و از اینرو چنین نام برازنده ای را برگزیده و بر بخش اپاختری ایران نهاده اند.
هیرمند = ثروتمند
هیربد = نگهبان دارایی ، یک مقام دینی در آیین مزدیسنا و دریافت کننده برزارش و پیشکش های مردمی در آتشکده ها .
محمود اخوان
در متون و اسناد قاجاری به کرات نام �گرگان� به چشم می‏خورد اما با توجه به این که در دوره قاجار شهر گرگان وجود خارجی نداشته بنابراین در این دوره نام گرگان در دو مفهوم به کار میرفته است: نخست در اطلاق به �رود گرگان� و دیگری �دشت گرگان� مخصوصاً نواحی شمال شرقی ایالت استرآباد (استان گلستان کنونی) که محل سکونت ترکمنها بوده است و این هردونام به اختصار �گرگان� خوانده شده اند.
محمود اخوان
در فرهنگ �لغت فرس� تألیف مظهر استرآبادی در تعریف گرگان (ایالت کهن گرگان) نوشته: �ولایتی است مشهور که تیر از آنجا آورند� (لغت فرس مظهر استرآبادی. نسخه خطی کتابخانه مجلس شورا)

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• گرگان نقشه   • شهر گرگان   • دیدنیهای گرگان   • جمعیت شهر گرگان در سال 94   • گردشگری گرگان   • استان گرگان   • شهرستان گرگان   • مناطق شهرداری گرگان   • معنی گرگان   • مفهوم گرگان   • تعریف گرگان   • معرفی گرگان   • گرگان چیست   • گرگان یعنی چی   • گرگان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گرگان
کلمه : گرگان
اشتباه تایپی : 'v'hk
آوا : gorgAn
نقش : اسم خاص مکان
عکس گرگان : در گوگل

آیا معنی گرگان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )